Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
BETONIZIMI I PUSHTETIT PUSHTON KALANĖ E KRUJĖS!
Publikuar më 09 dhjetor, 2012 nė orėn 20:04 ( ) Sheradin Berisha | Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
Betonizimi vazhdon tė pushtojė edhe kalatė dhe objektet tjera mė tė rėndėsishme tė trashėgimisė sonė kulturore e historike, duke mos u ndalur madje as para portave tė Kalasė sė Gjergj Kastriotit - Skėnderbeut nė Krujė, ku historia na mėson se janė ndalur taboret e ushtrisė pushtuese osmane. Nė gusht tė kėtij viti nė hyrje tė portės sė Kalasė ka nisur tė ngrihet njė ndėrtesė e madhe prej betoni. Ndėrtuesit, pėr t'ia bėrė tė qartė qytetarėve tė Krujės, nė hyrje tė punimeve, kanė vendosur njė tabelė ku tregojnė se Bashkia e kėtij qyteti ėshtė ajo qė ka dhėnė leje pėr ngritjen e njė ndėrtese, e cila do tė shėrbejė pėr dyqane dhe apartamente banimit, edhe pse pėr kalanė dhe muzeun e Krujės ėshtė pėrgjegjės Ministria e Turizmi, Kulturės, Rinisė dhe Sporteve tė Shqipėrisė.

HISTORIA E KALASĖ SĖ KRUJĖS

Qyteti i Krujės ndodhet rreth 32 kilometra larg Tiranės dhe shtrihet nė shpatet malore, me njė lartėsi 560 metrash mbi nivelin e detit. Emri i qytetit rrjedh nga fjala Krue, qė do tė thotė burim dhe sot burimet natyrale nė Krujė janė tė shumta. Gėrmimet arkeologjike dėshmojnė se nė Krujė ka qenė njė vendbanim ilir, qė nė shekullin III para erės sonė. Fshati Zgėrdhesh, qė ndodhet rreth 4 km larg Krujės, mendohet tė ketė qenė "Albanopolisi" i pėrmendur nga gjeografi dhe astronomi nga Aleksandria, Ptolemeu, nė shekullin II tė erės sonė.

Gėrmimet arkeologjike tė vitit 1978 dėshmojnė se kodra ka qenė e banuar qė nė shek e III p.e.r. ndėrsa kalaja ėshtė ngritur nė shek. V-VI e.r. Dokumenti i parė qė e pėrmend kalanė e Krujės ėshtė ai i aktit tė sinodit kishtar, qė u mbajt nė Kishėn e Shėn Sofisė nė Konstandinopol, nė nėntor tė vitit 879.

Kruja ka qenė epiqendra e parė e shtetit tė parė feudal shqiptar, "Principata e Arbrit", rreth vitit 1190-1198, duke pasur nė krye Progronin dhe mė pas djemtė e tij, Gjinin (1198-1206) dhe Dhimitrin (1206-1216).

Kruja arrin lulėzimin nė shekullin XIII-XIV. Mė 1253 ajo kaloi nga Mihaili II i Epirit nė zotėrim tė perandorit bizantin Ivan Vatace dhe dy vjet mė vonė, Teodori II Laskari u njeh disa privilegjė banorėve tė kalasė sė Krujės. Nga fundi i shek. XIII, kalasė ju bėnė disa riparime nga Karli I Anzhu dhe mė vonė (nė shek.XIV), nga feudali shqiptar Karl Topia, qė e bėri atė qendėr tė zotėrimeve tė tij, i cili, siē mund tė nxirret nga dėshmia e Barletit, kreu punime tė rėndėsishme. Ndėrtimet e fundit gjatė mesjetės sė mesme nė kėtė kala i pėrkasin periudhės sė Skėnderbeut, rreth mesit tė shek. XV.

Nė gjysmėn e shekullit XIV Kruja bėhet kryeqendra e Topiajve, me tregtari dhe zejtari tė zhvilluar, duke bėrė qė pranė kėshtjellės tė ngrihen lagjet mė tė vjetra. Tanush Topia zgjeroi pronat e tij dhe krijoi njė principatė tė madhe, deri nė momentin kur ky i fundit vritet nga Roberti, mbreti i Napolit, ndėrsa vendin e tij e zė i biri, Karl Topia. Osmanėt e pushtojnė pėr herė tė parė mė 1396 dhe pėr herė tė dytė mė 1415, ndėrsa i vėnė emrin "e ri" Krujės, "Akēe Isar" (Kulla e Bardhė). Mė 1430, shpėrtheu njė kryengritje e organizuar nga Gjon Kastrioti. Me kthimin nė atdhe tė Skėnderbeut (1405-1468), mė 28 nėntor 1443, Kruja bėhet qendra e epopesė shqiptare tė shekullit XV, duke bėrė qė tė dėshtojnė rresht tre rrethimet e Krujės (1450,1466,1467).

Kalaja e Krujės

Kalaja e Krujės merret vetėm mė 16 Qershor 1478, 10 vjet pas vdekjes sė Skėnderbeut nga Sulltan Mehmeti II. Tėrmeti i vitit 1617 qė ra nė Krujė, dėmtoi dhe mė pas rrėzoi disa prej strukturave tė gurta tė qytetit tė lashtė, duke pėrfshirė edhe pjesė tė fortesės. Sėrish mė 1832, ajo bie pre e shkatėrrimeve pėrgjatė shtypjes sė kryengritjeve shqiptare nga osmanėt. Disa rregullime qė iu bėnė fortifikimit pėrgjatė shekullit XIX nuk mundėn t'i kthenin shkėlqimin e dikurshėm. Gjatė shek. XVIII-XIX qyteti pati njė gjallėrim ekonomik dhe mori trajtėn karakteristike tė kullave krutane, ndėrsa nė gjysmėn e dytė tė shek. XIX, ajo ka njė zhvillim tė ri lidhur me kthimin nė njė qendėr tė mirėfilltė qytetare. Nė kohėn e mbretit Zog qyteti pati njė ulje tė popullsisė sė Krujės. Nga 4800 banorė qė kishte mė 1930 zbriti nė 4500 me 1938. Kruja nė fillimet e saj njihet si vend blegtoral e bujqėsor dhe mė pas zejtar e tregtar. Ajo ka mbjellė grurin, ullirin e hardhinė, ka rritur dhentė, dhitė e lopėt, ka mbajtur shpendė dhe bletė.

Me ndėrtimin e pazarit tė vjetėr, fundi i shekullit XVII dhe fillimi i shekullit XVIII, morėn zhvillim njė sėrė zejesh. Qyteti i Krujės njihet pėr mjeshtritė e punimit tė gurit, pėr ndėrtim banesash dhe prodhimin e ornamenteve pėr varre, oxhaqe etj. Ėshtė punuar edhe druri pėr dekoracione tavanesh, dyer, dritare dhe nė objekte tė tjera tė pėrdorimit shtėpiak. Njė nga zejet e vjetra ėshtė edhe regja ose pėrpunimi i lėkurės dhe proēeset qė kalonte ajo. Ėshtė pėrpunuar hekuri pėr nevojat e tregut tė Krujės, si dhe qeramika ku prodhoheshin tulla e tjegulla dhe objekte tė pėrdorimit shtėpiak. Ėshtė prodhuar vera dhe rakia. Gjithashtu ėshtė pėrpunuar ulliri pėr nevojat e familjes dhe tė tregut, si i konservuar dhe pėr vaj. Mėnyra primitive e shtypjes me kėmbė tė ullirit nė govatė dhe ajo artizanale ose presa janė tė ekspozuara bukur. Tė veēantė janė dhe amforat qė janė pėrdorur pėr tė mbajtur pėr kohė tė gjatė vajin e ullirit qė vendasit e quajnė “magrip".

KrujaKU SHTRIHET KALAJA E KRUJĖS

Kalaja e Krujės ėshtė ndėrtuar mbi njė kreshtė shkėmbore tė shkėputur nga mali Sarisalltėk dhe nga formacionet kodrinore pėrreth. Ajo lidhet me kėto tė fundit vetėm nga ana verilindore, ku ndodhet dhe hyrja kryesore pėr nė kala. Anėt e tjera janė shkėmbinj tė thepisur, praktikisht tė pangjitshtėm ose vetė kodra bie me pjerrėsi tė theksuar. Njė nga veēoritė e kalasė sė Krujės ėshtė mėnyra e furnizimit tė saj me ujė, gjė qė e ka bėrė tė mos vuajė asnjėherė nga mungesa e ujit. Brenda territorit tė kalasė, nė shkėmb rrjedh njė burim nėntokėsor, i cili del nė rrėzė tė murit lindor tė saj. Ky krua, qė pėrdoret edhe sot nė njė ēezmė, ka qenė rrethuar me njė sistem muresh e kullash.

Kalaja e Krujės ėshtė njė nga kalatė me tė njohura nė Shqipėri. Kjo kala me trajtė eliptike dhe me perimetėr 804 m, zė njė sipėrfaqe prej 2.5 ha tokė dhe ėshtė ngritur nė njė kodėr shkėmbore, e cila zbret fuqishėm nga lindja drejt perėndimit. Muri rrethues i Kalasė ndjek kreshtat e shkėmbit (me perimetėr 804 m). Kėto mure tė trasha nga 0.8 deri nė1.5 m, janė tė pėrforcuar me 9 kulla. Kullat kanė formė tė rrumbullakėt ose katėrkėndėshe, duke sunduar tė parat. Kullat nuk kanė njė largėsi tė barabartė prej njėra-tjetrės, por sipas kushteve tė terrenit dhe rėndėsisė sė sektorit qė mbrojnė, shohim njė grupim tė tyre nė hyrjen kryesore, pranė burimit dhe nė skajin jugperėndimor, ndėrsa gjatė krejt murit verilindor dhe juglindor tė ndėrtuar mbi shkėmbin e thepisur ndodhet vetėm njė kullė. Kullat pėrgjithėsisht kanė qenė tė larta e me diametėr rreth 15 m.

Planimetria e Kalasė sė Krujės.

Oborri i fortifikuar i krojeve nė Kalanė e Krujės

Kalaja ka dy hyrje, njėra nga verilindja qė ėshtė kryesorja dhe tjetra mė e vogėl, e dorės sė dytė nė forme tuneli ėshtė vendosur nė skajin jug-perėndimor, qė tė ēonte nė oborrin e fortifikuar tė krojeve. Hyrja kryesore pėrshkonte njė korridor me kthesė dhe sigurohej nė periudhėn e parė tė ndėrtimit nga dy porta, prej tė cilave e para ishte njė portė rrėshqitėse (portkulis).

Nė pjesėn me tė lartė tė kodrės sė fortifikuar, nė shekullin XII-XIV u ndėrtua selia e feudalit. Pranė rrenojave tė kėsaj selie janė ato tė njė kishe dhe lartėsohet kulla e sahatit. Muret e anės veri-perėndimore tė kalasė, janė tė paisur edhe me frengji pėr armė zjarri.

Pranė kalasė ėshtė zbuluar njė varrezė e madhe e kulturės arbėrore. Pėrmendet me emrin e sotėm nė shek e IX bashkė me qytetin e Krujės si qendėr peshkopale. Nė shek XIII-XIV ishte qendra e shtetit tė Arbrit. Gjatė periudhės sė Skėnderbeut u bė kryfortesa e qėndresės sė shqiptarėve kundėr pushtimit osman. Nė skajin jug-perėndimor tė kalasė, afėr teqesė sė Dollmės ndodhet Hamami i Kalasė. Ky objekt pėrbėhet nga katėr ambiente. Ambienti i zhveshjes sot ruhet i zbuluar pa ēati. Pėrballė muzeut kombėtar Gjergj kastrioti Skėnderbeu ndodhen rrėnojat e njė ish kishe qė gjatė pushtimit osman u kthye nė xhami. Ndėrkaq nė cepin mė lindor tė kalasė ekziston njė kullė kėmbanore e saj.

Kalaja e Krujės ėshtė shpallur monument kulture nė vitin 1948 dhe ėshtė nėn mbrojtjen e shtetit. Brenda kalasė sė Krujės gjenden shumė objekte arkeologjike dhe historike tė vizitueshme nga turistėt. Tė tilla janė: Muzeu Kombėtar "Gjergj Kastrioti - Skėnderbeu", Muzeu Etnogrfaik, Kulla e Sahatit, Kisha pranė Sahatit, Teqeja e Dollmės, Hamamet, Tabet, muret rrethuese etj. Kjo kala ėshtė nga tė paktat kala qė ende banohet nga 20 familje.

MUZEU KOMBĖTAR "GJERGJ KASTRIOTI - SKĖNDERBEU" NĖ KRUJĖ

Nė vitin 1959 ngrihet nė Krujė monumenti i Gjergj Kastriot - Skėnderbeut, ndėrsa mė 1968 Kruja shpallet Qytet-Hero. Mė 1 nėntor 1982 (pas njė pune disavjeēare) nė tė majtė tė hyrjes nė kalanė e famshme tė Krujės u pėrurua Muzeu Kombėtar "Gjergj Kastrioti Skėnderbeu", i projektuar nga Arkitektėt: Pranvera Hoxha dhe Pirro Vaso.

Nė pamjen arkitektonike tė jashtme tė muzeut, shquhen dy vėllime kryesore, pjesa e shtrirė horizontale me sallat e mėdha kryesore dhe pjesa me theksim vertikal e trajtuar si kullat shqiptare tė veriut. Hapėsirat e brendshme janė ndėrtuar nė mėnyrė qė mjediset tė ndėrthuren duke krijuar njė hapėsirė tė vetme tė pandėrprerė, ashtu siē ėshtė pėrmbajtja e historisė sė paraqitur. Histora, arkitektura dhe arti pėrbėjnė njė tė vetme. Janė pėrdorur elemente arkitektonike historike, si trarė tė rėndė e harqe guri. Muzeu hapet me njė grup skulpturor qė paraqet Gjergj Kastriotin - Skėnderbeun nė mes tė popullit, tė realizuar nga skulptorėt Janaq Paēo dhe Genc Hajdari.

Nė kėtė muze numėrohen pavione tė tilla si pavioni i antikitetit dhe mesjetės sė hershme, pavioni i principatave shqiptare, i pushtimit osman dhe pėrballimit tė kėtij pushtimi, pavioni i kėshtjellave mesjetare, i qėndresės shqiptare, kanceleria e Skėnderbeut, biblioteka, salla e princave, e pinokotekės dhe sė fundi pavioni i trashėgimisė dhe i jehonės.

Nė kėto pavione janė ekspozuar objekte prej qeramike, bronxi, hekuri, bakri, faksimile tė ndryshme, ikona origjinale, shkrime, kėmbanė e vitit 1462, shpata origjinale tė shek. XV, dokumente dhe bibliografi origjinale, riprodhime autentike qė flasin qartė pėr historinė e popullit shqiptar nė shek. XV e mė gjerė.

MUZEU KOMBĖTAR ETNOGRAFIK I KRUJĖS

Nė kuadėr tė Muzeut Kombėtar "Gjergj Kastrioti Skėnderbeu" brenda kalasė sė Krujės ndodhet edhe Muzeu Kombėtar Etnografik. Muzeu Kombėtar Etnografik i Krujės u pėrurua mė 20 Nėntor 1989. Ėshtė njė ndėrtesė tradicionale (e tipit “ēardak”) e ndėrtuar nė mesin e shekullit tė XVIII (1764) nga Ismail Pashė Toptani. Arkitektura e saj ėshtė orientale me koridor tė mbyllur, tip kulle, dy katėshe me mure guri me gjerėsi 60-80 cm.

Nė mjediset e brendshme, si edhe objektet e paraqitura nė mjediset e jashtme, jepet njė pamje e plotė e zejeve tė ushtruara nė Krujė dhe nė tė gjithė Shqipėrinė, si edhe pamje i mėnyrės sė jetesės duke filluar qė 300 vjet pėrpara. Plot 90 pėr qind e objekteve tė kėtij muzeu janė origjinale dhe 100% janė funksionale. Nė tė gjejmė objekte prej qeramike, druri, guri, hekuri, pambuku, mėndafshi, leshi, qendisma tė ndryshme tė ekspozuara me finese.

Qė nė hyrje tė saj bien ne sy harqet e portave me gur tė gdhendur dhe rrugėt e shtruara me kalldrėm. Nė oborrin e muzeut Etnografik janė tė ekspozuara objekte origjinale si: furra e pjekjes, evolucioni i apikulturės (bleta nė fillim qėndronte nė gur pastaj nė dru dhe mė vonė nė koshere). Ėshtė koteci i pulave, vendi i qenit. Janė tė ekspozuara forma tė ndryshme tė krojeve tė qytetit, tė cilat dėshmojnė se Kruja ka patur disa tė tilla madje mendohet se edhe prejardhja e emrit tė qytetit vjen prej tyre si "kroje" = Krujė. Ėshtė gryka e pusit e cila ėshtė 300 vjeēare. Janė tė ekspozuara objekte tė tjera prej guri tė cilat tregojnė pėr traditėn qė ka qyteti i Krujės nė pėrpunimin e gurit.

Muzeu Etnografik nė Kalanė e Krujės
Nė katin e parė ndodhen ambjentet ku punohej
Kėtu njihesh me veglat tradicionale tė bujkut pėr punimin e tokės, mekanizmat e blojės sė drithit me dorė dhe me ujė, mekanizmat e pastrimit tė grurit pėr hashure etj. Njė nga zejet e vjetra tė ekspozuara ėshtė edhe regja ose pėrpunimi i lėkurės dhe proēeset qė kalonte ajo. Gjithashtu nė ambjentet e banesės njihesh me pėrpunimin e kashtės sė kėnetės dhe prodhimin e hasrave pėr tu ulur ose pėr tė fjetur.

Nė katin e dytė ndodhen ambjentet ku banohej
Kėtu bie nė sy dhoma e grave ose e nuses ku dallohen objektet e pajės, veshjet me stolitė e qendisura me kujdes me fije ari, argjendi dhe inxhi. Tė veēanta janė punimet e dritareve tė dritės dhe ato pėr ajrosje me punime gipsi e druri. Koridori i madh shėrben si ndėrlidhės i dhomave ku mė e bukura ėshtė ajo e burrave e pėrdorur pėr dasma dhe kuvende. Interesante ėshtė mėnyra e vendosjes nė tė dy anėt e oxhakut dhe qoshku si dhe dhoma ku rrinin vajzat e shėrbimit. Ekspozimi i armėve tregon elemente tė traditės. Nė dhomėn e ndenjes dallohet qoshku ku rrinin fėmijėt, pėr tė mos u ulur bashkė me tė rriturit pėr tė ngrėnė. Edhe guzhina ka tė veēantat e saj si enėt e pėrdorimit prej qeramike, druri e bakri, magjia e gatimit dhe oxhaku nė formėn e njė aspiratori tė madh. Banjo me avull ose “Hamami” familjar, ėshtė njė nga objektet mė tė rralla tė kėsaj banese. Ajo ėshtė me njė kupole me ngrohje, nė tė cilėn nė njė ambjent tė ngrohtė avulli bėhej masazh. Nė koridor nė dalje tė banesės janė veglat e marangozit dhe rozeta e tavanit qė ėshtė prej 300 vjet mė parė e punuar nė dru tė rrallė selvije, gjithashtu qilari ose dhoma e konservimit tė frutave e perimeve me dritare tė vogla. Nė njė dhomė tė madhe gjumi janė ekspozuar veshje tė traditės katolike dhe myslimane tė pėrdorura nga krutane ose nga banore tė zonave tė tjera tė ardhur nė Krujė.

TREGU I VJETĖR I KRUJĖS

Tregu i vjetėr i Krujės, qė nga vendasit (krutanėt e hershėm) njihet me emrin Pazari i Derexhikut, ėshtė i vetmi i kėtij lloji nė Shqipėri - i shtruar me kalldrėm, dhe shtrihet nga hyrja e kalasė sė Krujės e deri te Hani i Picorrit, aty ku ėshtė vendosur Bashkia e sotme e kėtij qyteti. Sipas historianėve, tregu ėshtė ndėrtuar pėrpara pushtimit osman, ėshtė djegur tėrėsisht dy herė dhe nė tė dyja rastet ėshtė rindėrtuar nga e para. Nė shekullin XVII, qyteti mori njė zhvillim ekonomik dhe rrjedhimisht dhe zejet e vendosura nė treg patėn njė zhvillim. Tregu historik i Krujės ėshtė pėrshkruar dhe nga udhėtari austriak, Von Han, nė shekullin e XIX-tė, kohė kur ai vizitoi Shqipėrinė. "E vendosur nė njė rrugė tė ngushtė qė tė ēon drejt kėshtjellės dhe nė tė dy anėt me dyqane. Me njė atmosferė aq tė lashtė tė duket se nuk ka pėsuar asnjė ndryshim qė nga koha e Skėnderbeut…", shkruan Han nė pėrshtypjet e tij. Dyqanet e tregut tė vjetėr i kanė muret, tavanet dhe qepenat prej druri. Nė kėtė treg vizitorėt mund tė gjejnė artikuj tė ndryshėm tė artizanatit si punime nė argjend, bakėr, alabastėr, qėndistari, bizhuteri, filigrame, qylyma etj. Pazari i Krujės u mor nėn kujdesin e shtetit nė vitin 1961, kurse mė 1966 u krye ndėrhyrja e parė serioze pėr rikonstruksionin e tij. Me kartolinat e koleksionistit Nikolla Xharo ne kėtė herė udhėtojmė nė Krujė, ku pėrmes viteve tė ndryshme, qė nga 1900 shohim evoluimin e qytetit hero tė vendit.

Pazari i vjetėr nė Krujė
Bibliografia:

1. Merita Dollma: Trevat shqiptare, Tiranė 2008,
2. Gjerak Karaiskaj: Pesė mijė vjet fortifikime nė Shqipėri,

http://letersi.com/karaiskaj_gjerak/kapitulli_v.htm
3. Muzeu Kombėtar Gjergj Kastrioti Skėnderbeu (wikipedia),
4. Kalaja e Krujės (wikipedia),
5. Nga shėnimet e mija, gjatė vizitės nė Kalanė e Krujės, mė 18 gusht 2010,
6. Udhėrrėfye i muzeve kombėtare shqiptare,
7. Muzeu etnografik i Krujės (wikipedia),
8. Beton edhe nė Kalanė e Krujės (Top-Channel, 18.08.2012)
9. Si ka evoluar qyteti hero i Skėnderbeut "Kruja".


Ndėrtimi i objektit nė portėn e Kalasė sė Krujės
Tabela, pėr leje ndėrtimi nga Bashkia e Krujės!


Autori pranė Kalasė sė Krujės
Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Sheradin Berisha
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 71 vizitorë
Lexuar: 5,601 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Mbushur me mallėngjim
E premtė, 26 janar 2018 - 00:26
.
Pradigma “GJURMĖ TĖ PASHLYESHME”
E shtunė, 20 janar 2018 - 20:47
Veprimtaria ime brenda ngjarjeve tė bujshme nė fundvitet ’80-ta Ditar (Memoare) Shtėpia Botuese Shoqata e tė Burgosurve Politikė e Kosovės Prishtinė ...
THESAR I TRASHĖGIMISĖ ETNOKULTURORE ILIRO-SHQ...
E merkurė, 17 janar 2018 - 23:04
JUBILEU I 70-VJETORIT TĖ ANSAMBLIT FOLKLORIK AUTOKTON “RUGOVA” Nė 2 dhjetorin e vitit qė sapo e lamė pas, nė Pejė, nė njė atmosferė tamam festive shqipt...
Xhevahiret e njė shpirti tė trazuar
E shtunė, 13 janar 2018 - 21:39
Pėrkitazi me librin poetik tė Kujtim Matelit, „Qetėsojmė shpirtin e trazuar“, EMAL, Tiranė 2017. Kujtim Matelin e kujtojmė qė moti, qoftė nga librat e ...
Dy poezi nga Xhevahir Cirongu
E merkurė, 10 janar 2018 - 00:25
.
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi