Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Shqipėria natyrale ėshtė kyci i stabilitetit tė Ballkanit
Publikuar më 10 dhjetor, 2012 nė orėn 18:22 ( ) Dr. Koēo Danaj | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Tashmė, herezia nuk ekziston mė. Tashmė, “tabutė” kanė vdekur, tashmė bashkimi i shqiptarėve nuk ėshtė thjesht njė aspiratė vetėm pėr Preambulėn e Kushtetutės. Tashmė Shqipėria nė kufijtė e saj natyrale ėshtė njė problem i shtruar pėr zgjidhje. Politikanė tė lartė qė nga kryeministri deri tek kryetari i opozitės artikuluan bashkimin kombėtar tė Shqiptarėve. Debate televizive apo komente gazetash pro edhe kundėr. Deklarata nervoze fqinjėsh kundėr Shqipėrisė natyrale. Deklarata diplomatike tė qeta nga Brukseli dhe Uashingtoni pėr “qetėsi”.

Problemi u hap dhe njė problem qė hapet kėrkon zgjidhje, por asnjėherė nuk mund tė mbyllet. Por mėndjet e ftohta tė fqinjėve, tė Bruksleit dhe Uashingtonit tashmė e kanė kuptuar se Shqipėria natyrale ėshtė faktori kryesor i stabilitetit tė Ballkanit. Ata e kanė kuptuar se Lufta e Parė Botėrore filloi pas coptimit tė trojeve shqiptare nė mėnyrėn mė makabre dhe raciste. E kanė kuptuar se Lufta e Dytė Botėrore filloi nė 7 Prill 1939 kur u pushtua Shqipėria nga fashizmi dhe jo ne 1 shtator 1939 kur u pushtua Polonia nga nazizmi. Me dhimbje, njėshekullore, por po realizohet parashikimi profetik I Mehmet Konicės, Filip Nogės dhe Rashih Dinos i janarit 1913 se pa Shqipėrinė natyrale nuk do tė ketė paqe nė Ballkan. Po realizohet parashikimi profetik I Pol Kambon I qershorit 1913 se “ballkanikėt tanė ikėn po mbetėn pa u zgjidhur kufijtė e Shqipėrisė”.

E, tani “partizanėt” e bashkimit Kombėtar, nuk duhet tė xhelozohen, nuk duhet tė delirohen, nuk duhet tė kėrkojnė “pronėsi”. Shqipėria Natyrale nuk ka "Pronarė" asnjė politikan apo parti Politike. Pronari i vėrtetė i saj ėshtė Kombi shqiptar i cili nė 28 nėntor 2012 shpalli bashkimin faktik kombėtar nė Vlorė, Tiranė dhe nė Shkup. Pronar i vėrtetė i saj ėshtė amaneti i tė rėnėve pėrgjatė shekujve dhe dekadave, Pronar i vėrtetė ėshtė Akti Juridik i 28 nėntorit 1912 nė Vlorė. Tė gjithė tė tjerėt, e shumta janė veprimtarė, ideatorė, idealistė qė mbajtėn dhe mbajnė gjallė Idenė apo politikanė qė kanė vendosur ta legalizojmė kėtė ide me mjete Juridike. Eshtė kėnaqėsi qė po shtohen zėrat, artikulimet, programet, idetė. Dhe nuk ka rėndėsi kush ėshtė “I Pari”. Rėndėsi ka vetėm nje gjė: Qė tė gjithė "lumenjtė" tė derdhen nė "Detin" e Shqipėrisė Natyrale. Nė kėtė moment, Qeveria e Shqipėrisė duhet ta kapė “demin pėr brirėsh” Dhe qė ta bėjė kėtė, duhet tu japė “nėnshtetėsi shqiptare”, tė gjitha trojeve shqiptare nga Presheva nė Prevezė dhe nga Durrėsi nė Shkup. Bashkimi i territoreve ashtu siē u shpall nga Kuvendi i Vlorės nė 28 nėntor 1912, ėshtė veprimi kryesor qė duhet tė pėrmbushė politika shqiptare. Nė 28 Nėntor 2012, Kombi shqiptar e shpalli bashkimin faktik nė Vlorė dhe nė Tiranė. Tashmė i takon politikės ta legalizojė me mjete juridike kėtė bashkim. Kjo ėshtė politike kombėtarė dhe europiane njėkohėsisht.

Pėrballė kėsaj situate qė ngjason me Rilindjen Kombėtare, janė anakronike dhe antivetvehtes, deklarimet qė erdhėn nga Athina, Beogradi dhe Shkupi zyrtar . Na porositėn qė mos shikoni 100 vjet pas!!!!. Bukur. Pak debat historik, sa e lejon korniza e nje editoriali: Nuk janė shqiptarėt qė shikojnė 100 vjet pas, por ėshtė tėrė politika greke qė shikon 148 vjet pas, nė vitin 1864 kur kryeministri grek asaj kohe, Janis Koletis formuloi famėkeqen “Magaliide” qė synonte grabitjen e teritoreve shqiptare deri nė lumin Shkumbin. Ky projekt famėkeq, ėshtė akoma nė sirtarėt e Ministrisė sė jashtme greke. Eshtė politika grekė qė shikon 72 vjet pas, nė vitin 1940, prandaj mban akoma nė fuqi Ligjin famėkeq tė Luftės me Shqipėrinė, ėshtė politika greke qė shikon 68 vjet pas kur dėboi me gjenocid nga trojet e tyre shqiptarėt e Camėrisė dhe sot nuk lejon ata tė kthehen nė trojet e tyre. Eshtė politika sėrbe qė shikon 168 vjet pas, nė kohėn kur Ilia Garashanini formuloi Platformėn mbi Sėrbinė e Madhe, qė shikon 77 vjet pas nė kohėn kur “Klubi Beogradit”, miratoi Platformėn mbi shpėrnguljen e shqiptarėve nga Kosova tė Cubrillovicit. Politika fqinje , para se tu japė “leksione shqiptarėve” , le ti djegė publikisht dhe zyrtarisht kėto akte shoviniste ndaj shqiptarėve.

Fqinjėt do tė jenė mė tė qetė me Shqipėrinė natyrale, sepse ajo do tė “prodhojė” vetėm paqe dhe stabilitet nė Ballkan. Mjafton njė shėmbull pėr tė gjithė fqinjėt: Ka mė shumė se 20 vjet qė minoriteti grek nė Shqipėri voton nė shumicė dėrrmuese pėr partitė politike shqiptare. Pėrse? Sepse e ka parė nė praktikė se Kombi shqiptar edhe nė kulmin e varfėrisė sė tij, minoritetet I ka trajtuar mė mirė se vehten e tij. Eshtė njė Vlerė Europiane. Prandaj edhe Shqipėria Natyrale do tė zėvėndėsojė boshtin famėkėq dhe luftėnxitės Beograd-Athinė, me trekėndėshin paqėsor dhe progresist Tiranė-Beograd-Athinė. Luftėn nuk e do askush, paqen e duan tė gjithė. Partizanėt e Paqes nė rajon, Bruksel dhe Uashington do tė mbėshtėsin Shqipėrinė Natyrale, sepse kėshtu mbėshtesin stabilitetin, paqen, progresin dhe civilizimin.

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Dr. Koēo Danaj
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 59 vizitorë
Lexuar: 1,152 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Dy qingjat dhe dy lugėt
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:16
Shėnjimi i Pavarėsisė sė Republikės sė Kosovės, ishte plotė befasi. Aventurat e Fatmir Limės, e lindėn kopilin (Aneks marrėveshjen), ripėrtėritja e marrėve...
Keqkuptimi i intelektualėve me popullin dhe a...
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:13
Intelektualėt pėrkojnė me dimensionin e cilėsisė, kurse populli me atė sasisė. Ėshtė natyrale qė intelektualėt tė shohin me skepticizėm sjelljet dh...
Shteti “ka vdekur”
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:07
Aty ku ligjin e bėn dhe e sundon e paligjshmja, e palejuara, papėrgjegjshmėria, antiligji dhe antishteti; aty ku sundon kusaria, vjedhja dhe krimi e korrup...
Jo president e as kryeministėr tė pėrbashkėt,...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 17:00
*** Kryeministri aktual i qeverisė sė Shqipėrisė, Edi Rama nė fjalėn e rastit nė Kuvendin e Kosovės, mė 17 shkurt 2018, duke uruar 10-vjetroin e pavarėsis...
VETĖM AMIQTĖ E POPULLIT DHE PARTITĖ NĖ PUSHTE...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:53
...NDAJ BĖN GJITHĒKA, QĖ ISHTE E MUNDUR....DHE IA DOLĖN PĖR TA BĖRĖ LĖVIZJEN VV, PIKĖ E PESĖ!?...DHE SOT, LUAJNĖ ME FLAMURIN KOMBĖTAR, DUKE E HEQ ATĖ FLAMU...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi