Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
LĖVIZJA PĖR BASHKIM
Publikuar më 15 janar, 2013 nė orėn 14:58 ( ) Lajme |
Rrit madhësinë e shkronjave
Nė konferencėn e sotme pėr media, Lėvizja pėr Bashkim shprehu qėndrimin e saj lidhur me zhvillimet aktuale politike dhe bisedimet Kosovė-Serbi nėn dritėn tyre. Nėnkryetari pėr Politikė i LB-sė, Raif Qela, situatėn e tensionuar nė Kosovėn Lindore e konsideroi pasojė tė drejtpėrdrejtė tė ēėshtjes sė pazgjidhur kombėtare tė popullit shqiptar nė Preshevė, Bujanoc e Medvegjė. Ai tha se fajin mė tė madh pėr kėtė gjendje tė rėndė tė krijuar nga dhuna e vazhdueshme serbe mbi popullatėn shqiptare e bartin institucionet e Kosovės dhe ato tė Shqipėrisė pėr shkak tė heshtjes shumėvjeēare tė kėsaj ēėshtjeje dhe pėr shkak tė gabimit themelor tė tyre nė trajtimin e shqiptarėve nė Kosovėn Lindore si pakicė kombėtare duke kėrkuar nga subjektet politike tė atjeshme qė tė gjitha ēėshtjet t’i adresojnė nė institucionet e Serbisė.

Nė vazhdim, z.Qela, shprehu mbėshtetjen e plotė tė Lėvizjes pėr Bashkim pėr konkluzionet e mbledhjes sė kėshilltarėve komunal tė Preshevės, Bujanocit e Mevegjės tė datės 12.1.2013, si dhe shpalosi qėndrimin e LB-sė pėr hapat qė duhet tė ndėrmerren nė kėtė situatė. Veprimet qė duhet tė bėhen, sipas Lėvizjes pėr Bashkim, janė:

1) Institucionet e Kosovės dhe ato tė Shqipėrisė duhet qė ēėshtjen e pazgjidhur shqiptare nė Preshevė, Bujanoc e Medvegjė ta ngrisin nė tė gjitha instancat ndėrkombėtare;

2) Republika e Shqipėrisė tė pėrpiqet pėr thirrjen e njė seancė tė jashtėzakonshme tė Kėshilli tė Sigurimit tė OKB-sė pėr gjendjen e rėndė tė popullit shqiptar nė Preshevė, Bujanoc e Medvegjė;

3) Qeveria e Kosovės ēėshtjen e shqiptarėve tė Kosovės Lindore duhet ta shtrojė nė bisedimet Kosovė-Serbi mbi bazėn e reciprocitetit me komunat veriore Leposaviq, Zveēan e Zubin Potok.

Prishtinė, 15.1.2013

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 37 vizitorë
Lexuar: 341 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Demaēi: Tribunali kundėr UĒK-sė fyen krejt nj...
E enjtė, 17 prill 2014 - 18:03
Nė njė intervistė pėr Zėrin e Amerikės, simboli i Rezistencės Kombėtare, Adem Demaēi, thotė se njė gjykatė e posaēme pėr krime lufte ėshtė e dėmshme edhe p...
Nderohet gjeneral Shkėlzen Haradinaj
E enjtė, 17 prill 2014 - 07:31
Me rastin e 15-vjetorit tė rėnies nė fushėn e betejės ėshtė pėrkujtuar dhe nderuar, gjeneral Shkėlzen Haradinaj dhe katėr bashkėluftėtarėt e tij.
Pettifer: Gjykata Speciale, pėrpjekje e atyr...
E martė, 15 prill 2014 - 20:20
Studiuesi britanik dhe autori i shumė librave pėr Kosovėn, James Pettifer ka ftuar institucionet e Kosovės qė tė mos e votojnė themelimin e Gjykatės Specia...
Alternativa e VETĖVENDOSJE!-s pėr Kosovėn, pė...
E hėnė, 14 prill 2014 - 07:52
Fjalimi i Albin Kurtit nė mbledhjen e XIV tė Kėshillit tė Pėrgjithshėm tė Lėvizjes VETĖVENDOSJE! Tė nderuar delegatė tė Kėshillit tė Pėrgjithshėm tė lėv...
Tendenca pėr krijim tė Tribunalit, tendencė p...
E premtė, 11 prill 2014 - 23:04
Takimin qė zhvilluam tash me zonjėn presidente, Atifete Jahjaga, kishte tė bėnte me ēėshtjen e transformimit tė EULEX-it, qė nė fakt ėshtė mė shumė vazhdim...
më shumë nga - Lajme »
 
 

© 2014 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi