Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Intervistė e imagjinuar me veprimtarin e ēėshtjes kombėtare, Athanas Tashko.
Publikuar më 19 tetor, 2013 nė orėn 01:11 ( ) Afrim Morina | Intervista |
Rrit madhësinë e shkronjave
O burra, o shokė, ta ruajmė nderin e Shqipėrisė e tė baballarėve tanė!

Athanas Tashko hyri nė lėvizjen kombėtare si njė luftėtar i thjeshtė dhe brenda njė kohe tė shkurtėr, falė pėrkushtimit atdhetar, virtyteve burrėrore, menēurisė dhe trimėrisė sė urtė, tė shprehura kėto nė veprimtarinė e tij patriotike, u bė njė figurė qendrore e kolonisė shqiptare tė Misirit. Si njė nga patriotėt e mėdhenj tė kohės, i cili ėshtė edhe ndėr meritorėt e shpalljes sė pavarėsisė sė Shqipėrisė, e pamė tė rrugės tė bėjmė njė intervistė, pėrmes sė cilės do tė ndriēojmė punėn e Tij tė ēmuar nė mėrgatėn e shqiptarėve nė Misir, tė Egjiptit.

Athanas Tashko
MORINA:- Qė nė moshėn njėzet vjeēare, bash me dy vėllezėr u larguat nga vendlindja – Frashėr dhe mėsytė Afrikėn e Jugut, e pastaj u vendosėt pėrfundimisht nė Fojum, afėr Kajros?

TASHKO:- Po, dhe gjatė kėtij rrugėtimi i humba dy vėllezėrit, ndėrsa nė Fojum kam bėrė punė tė nduarndurta, gjersa hapa njė hotel. Pasi u stabilizova pak, hapa njė tjetėr, buzė liqenit Karum dhe...

MORINA:- ... Dhe ai hotel ua bėri tė mundur tė njiheni me shumė personalitete kombėtare?

TASHKO:- Ishte kėnaqėsi dhe privilegj pėr mua tė njihesha sė pari me Theofan Mavromati, alias Fan Nolin, e mė vonė edhe me A. Z. Ēajupi, F. Shiroka, S. Dine. L. Ligori, M. Duēi, B. Topulli, I. Temo, M. Grameno, Jani Vruho etj.

MORINA:- Hotelet dhe shtėpia e Jua ishin njė copė Shqipėri?

TASHKO:- Me gjithė kėta burra tė mėdhenj tė kombit, nuk mund tė ndodhte ndryshe, pos tė flitej shqip, lexoheshin gazeta dhe libra shqip, ku vinin lajme e informacione nga Shqipėria, e mbi tė gjitha kuvendohej e diskutohej pėr kauzėn dhe fatin e atdheut tė robėruar.

MORINA:- Me sa kam njohuri, kjo ajkė e kombit qė vinin te Ju, tė gjitha shpenzimet i kishin falas?

TASHKO:- Po, edhe ata punonin falas. Kush t’i paguante ata? Unė isha larguar pėr tė gjetur njė jetė mė tė mirė, ndėrsa mysafirėt e mi, qė mė vonė u bėmė edhe shok e bashkėluftuar pėr kauzėn kombėtare, e kishin kokėn nė trastė.

MORINA:- Gjithė pėrpjekja juaj me shok u bė, pėr tė krijuar shtetin shqiptarė nė gjitha trojet e veta, por sigurisht kishte edhe tė tillė qė nė emėr tė patriotizmit punonin pėr djallin e tė birin?

TASHKO:- Kishte edhe element grekoman e turkoshakė. Tipat si Dr. Adhamudhi dhe Dr. Turtulli, kishin autoritet, se ishin tė kamur, mirėpo u deshtė t’ua tregojmė vendin dhe tė bindin vėllezėrit tanė pėr rrugėn e prapmė qė kishin marr ata.

MORINA:- Jeni tė njohur edhe me letėrkėmbim, nė tė cilat kėmbenit mendime pėr mundėsit e zgjidhjes sė ēėshtjes kombėtare?

TASHKO:- Njė nga mundėsit pėr tė kėmbyer mendime dhe pėr tė pasur njė pasqyrė sa mė tė saktė pėr ēėshtjen e atdheut, ishte letėrkėmbimi, por njė letėrkėmbim me kėta patriotėt e mėdhenj tė kombit, si A. Z. Ēajupi, S. Kolea, F. Noli, K. Luarasi, I. Temo, M. Duēi etj. mė mundėsonin tė jem nė rrjedh tė zhvillimeve kombėtare

MORINA:- Pėrveē letėrkėmbimit me personalitetet kombėtare, jeni tė njohur edhe pėr letra publike, ku dallohet gjuha e Juaj edhe kėrcėnuese?

TASHKO:- Ėshtė e vėrtetė. E sėmura e Bosforit, mundohej tė luante nė dy karta, me njėrėn anė tė na bėnte pėr vete neve shqiptarėve, pėr tė na pėrdorur si mish pėr top, e, nė anėn tjetėr kėrkonte ndihmesėn e Evropės dhe nuk donte pėr tė dėgjuar zėrin tonė.

MORINA: Dhe Ju...?

TASHKO:- I shkrova njė letėr nė tė cilėn ia pėrkujtova Sulltanit, se nuk ke haber se ē’bėhet nė shtėpinė tėnde, se nuk mentonesh pak edhe ti si njeri dhe jo si mbret. Mbretėria e juaj rrojti nė Europė 500 vjet, nėn hijen e nėn mbrojtjen tonė, tė shqiptarėve.

MORINA:- Nė fund tė letrės iu kėrcėnuat?

TASHKO:- E vėrtetė. I thash, Sulltan, Sulltan, pa neve shqiptarėt, nuk qėndron dot nė fron tė Mbretėrisė Osmane as ti as ndonjė tjatėr nga shtėpia juaj. Koha dėshmoi se kisha tė drejtė. U shua Perandoria Osmane.

MORINA:- Ngjashėm me kėtė letėr ėshtė edhe ajo drejtuar Faik Konicės?

TASHKO:- Ėshtė e vėrtetė. I thash, nė orė tė mira shkruan shumė bukur dhe i shėrben ēėshtjes sonė kombėtare. Zotrote njė herė nė mot shkruan pėr tė gėzuar zemrat tona dhe nėntėdhjetė e nėndė pėr t’i ftohur.

MORINA:- Ama nė fund?

TASHKO:- Nuk durohej fudullėku i Tij! Zotrote, i thash, kėrkon qė tė mos ketė nė botė tjatrė shkrimtar, gazetar, politikan ose kryetar pėrveē teje. Mirėpo shqiptarėt nuk duan kėshtu e nė qoftė se ajo do tė bėnet nga njė Faik, pėr njė Faik e me njė Faik kurrė mos u bėftė! Mblith mendjen, pra, o zotėri se na plase shpirtin. Na plase zemrėn sepse nuk ke lėnė gjė pa sharė, tė duruam shumė, por qė tani e tutje, nuku do tė durojmė se nuku durohesh.”

MORINA:- Ju bashkėpunuat edhe me gazeta e revista tė kohės, si nė “Drita”, “Kombi”, “Dielli”, “Liria e Shqipėrisė”, “Koha”, “Rrufeja”, etj.?

TASHKO:- Nė to trajtonim tema pėr bashkimin e shqiptarėve, mbi nevojėn e tė shkruarit shqip, pėr kualifikimin e shtypit shqiptar, luftėn kundėr megalidhesė, stigmatizimin e mercenarizmit.

MORINA:- Nė fund nxorėt edhe gazetėn e Juaj?

TASHKO:- Mirė qė ma kujtove. “Shkopi” ka qenė njė gazetė thumbuese, qė tregon edhe titulli i sajė. Tė mprojė tė drejtat e kombit shqiptar, por nga ana tjetėr tė fshikullojė e tė godasė, tė tallė e tė thumbojė armiqt’ e Shqipėrisė, sidomos grekėt e turqit, duke mos kursyer as sulltaninin.

MORINA:- Nė faqet e kėsaj Gazete shkruani edhe me nofkėn Dora dhe kjo shihet edhe mė tepėr kur vritet patrioti Spira Koles?

TASHKO:- Duke vrarė Spiron, - pata shkruar - janė vrarė tė gjithė shqiptarėt, tė krishterė e myslimanė. Kam bėrė thirrje pėr hakmarrje, se e kishin tepruar. O burra, o shokė, ta ruajmė nderin e Shqipėrisė e tė baballarėve tanė.

MORINA:- Njė pyetje, po e zėmė se u parashtron “Shkopi”. Pas gjuetisė sė luanėve dhe panterave nė Abisini, keni mėsuar diēka qė u ka hyrė nė jetė?

TASHKO:- Kurrė nuk do tė mė shkonte mendja, se dikush do tė ma bėnte njė pyetje tė tillė? Nė jetė kam pasur tė bėjė me luaj e pantera, por edhe me skile, e qė nė Abisini kjo nuk mė zgjoi kureshtje. E vėshtirė ėshtė tė kesh punė me ta. Duhet tė jesh mjeshtėr i mirė, tė jesh guximtar, t’ua dish se si nuhatin, se si sulmojnė, se si kėrcėllojnė dhėmbėt, pėr tė ndėrmarr veprime, zaten edhe “Shkopi” kishte kėtė mision. Nė fund tė fundit Ē’ishte Turqia? ose Xhuxhė-majmunėt e Vllahisė apo Turqit bėnė sikur tė vunė vetulla dhe tė nxuarnė sytė, etj.

MORINA:- Ju qė guxuat tė luftonit me luanėt dhe panterat si kafshė dhe sorollopi i tyre nė politik, nė njė moment bini nė pesimizėm?

TASHKO:- Eh! Kisha vite pa e parė atdheun! Nuk ėshtė e lehtė. Atje kisha krijuar edhe familjen. Mė lindėn qupa e djem. Dhe ndodhi tė del edhe ofshama. O Jemen i Arabisė/ Varr’ i zi i Shqipėrisė/ Na pėrpive qė tė gjithė/ Se jemi katran me pisė.

MORINA:- Ēfarė ėshtė atdhetaria pėr Ju?

TASHKO:- Atdhetaria ime... nuk ėshtė pėr interes, ėshtė detyrė njeriu, me ndjenja tė njerzinjta.”

MORINA:- Pėr bėmat e Juaja, disa nga bashkėveprimtarėt kanė dhėnė kėto mendime: Fan Noli “Bir i bekuar i Shqipėrisė. Shok i kryqėzatės kombėtare”. Ndėrsa Mihal Grameno do tė shprehet “Historia kombėtare do ta ketė nė faqet e saj Athanas Tashkon duke zbukuruar shtyllat e saj me veprat dhe patriotizmin e tij.”

TASHKO:- Mė paskan nderuar shumė. I falėnderoj! Ata edhe hotelin ku zhvillonim aktivitet politik kombėtar e patėn quajtur Teqe shqiptare, por unė bėja vetėm punėn time prej atdhetari.

MORINA:- Pas shpalljes sė mėvetėsisė sė Shqipėrisė, edhe mė tepėr u intensifikua lufta pėr territore nga fqinjėt tanė?

TASHKO:- Ishin luftėrat Ballkanike dhe filloi lufta Botėrore. Mu pėr kėtė ia pata tėrhequr vėrejtjen Sulltanit.

MORINA:- Shtetet fqinje, por edhe tė tjera nga Evropa, filluan tė derdhnin para, tė ofronin ofiqe, tė ofronin kolltukė e gjithēka nė mesin e shqiptarėve, qoftė brenda, qoftė jashtė atdheut, pėr t’i bėrė pėr vete. Ishin kaq tė dukshme nė kohėn e juaj?

TASHKO:- Edhe atėbotė kishte, por tė rrallė qė pranonin tė bėheshin argat tė tė huajve dhe ne mė tė marrė vesh, ua ngrehnim veshin, pėrmes shtypit e ndejave. Sepse atėbotė numri i intelektualėve ishte i vogėl dhe menjėherė dalloheshin nė mesin ku jetonin e veproni, e ne i fishkėllenin me shkop.

MORINA:- Shqipėria londineze dhe shqiptarėt kudo qė ishin, kaluan nėpėr katrahura tė tmerrshme, deri nė mbarim tė Luftės sė Dytė Botėrore.

TASHKO:- Paska pasur edhe njė luftė me pėrmasa botėrore?!

MORINA:- Madje, edhe mė e madhe se e para

TASHKO:- Po kombi ynė?

MORINA:- Gjatė kėsaj lufte u krijuan dy blloqe, i Atllastės dhe ai i boshtit, Berlin - Romė - Tokio. Dhe nė tė dyja blloqet u rreshtuan shqiptarėt, por shumica ishin nė anėn e Atllastės, e cila dhe doli fitimtare nė luftė.

TASHKO:- E kush ishin nė anėn e humbėsve, siē thoni ju?

MORINA:- Ishin bejlerė e agallar. Ishin tė sojit tė Dr. Adhamullit dhe Dr. Turtullit, por shumė mė tė fėlliqtė se kėta dy, se nė kampin e tyre bėnin pjesė mbėshtetėsit e Esad Pashė Toptanit dhe Ahmet Zogu me suitėn e tij.

TASHKO:- E kush ishin kėta dy?!

MORINA:- I pari deshi t’ia shet serbėve Shqipėrinė, por e ndali plumbi i Avni Rustemit nė Paris.

TASHKO:- He i lumtė dora atij trimi!.

MORINA:- Ndėrsa i dyti fali toka Serbisė, tė asaj Shqipėrie londineze, pėr ta rrėzuar Fan Nolin nga pushteti

TASHKO:- Noli ishte mėkėmbės i Shqipėrisė?!

MORINA:- Mirėpo, Serbia e Greqia nuk e duronin atė, madje as Hasan Prishtinėn (edhe ky Kryeministėr pėr vetėm katėr ditė), Luigj Gurakuqin, Bajram Currin, tė cilėt i vrau, ndėrsa Noli u syrgjynos nė Evropė, e mė vonė nė Amerikė

TASHKO:- Paska qenė satrap!

MORINA:- Kjo vazhdoi edhe pas kėsaj lufte, sepse qė tė dy kishin lėnė pjellėn e vet, e cila ushqehej e yshtej nga armiqtė tanė dhe njėrėn pjesė e mbanin nėn trysni tė njė ligji tė shpallur pėr luftė nga Greqia, ndėrsa pjesėn tjetėr tė kombit e vrisnin, burgosnin, e torturonin dhe e shpėrngulnin, duke u munduar ta ndalnin rezistencėn kombėtare.

TASHKO:- Dhe?!

MORINA:- Nė vitin 1990 erdhi Demokracia. Nė emėr tė saj nė gjithė territorin kombėtar ngiten kokėn si ushejza pinjollėt e Esadit e tė Ahmetit, pėr tė pirė edhe at pak gjak qė u kishte mbetur luftėtarėve tė lirisė

TASHKO:- Fol, fol!

MORINA:- Luftėtarėt e lirisė u detyruan tė rrokin armėt pėr tė ēliruar pjesėn e robėruar tė kombit dhe bashkangjitur Shqipėrisė. Edhe kėsaj here dolėn sheshazi esadistėt e zogollėt duke pėrbuzur e nėpėrkėmbur luftėtarėt e lirisė. Madje edhe i quanin tradhtar e bashkėpunėtor tė Serbisė.

TASHKO:- Aq haptas kanė vepruar dhe ju keni ndenjur duar kryq?!

MORINA:- Lufta pėrfundoi, por misionin nuk kemi arritur ta kryejmė. Perėndimi nė krye me Amerikėn na ndihmuan dhe kėtė ndihmė po na e shndėrrojnė nė kushtėzime, pėrsėri duke favorizuar Serbinė me territore tona

TASHKO:- E ju ēfarė bėni. Kujtoni poezinė e Vaso Pash Shkodranit, “O moj Shqypni”!

MORINA:- Kjo intervistė morri kahen tjetėr. Ju mė parashtroni pyetjet, tė cilat unė nuk jam nė gjendje tė ju pėrgjigjem. Ndoshta ky ėshtė edhe faji im, se ka qenė dashtė tė ju dėrgoja pyetjet dhe sqarimet, qė kėtu dolėn si pyetje tė juaja, pėr tė realizuar intervistėn. Por pyetja ime ėshtė, ēfarė do tė kishit bėrė Ju dhe bashkėveprimtarėt, me kėtė sorollop?!

TASHKO:- Do tė ishim munduar t’ua ējerrim maskėn, do t’ua kishim ngrehur veshin dhe do t’i kishim goditur me shkop. Dhe nė fund tė fundit. do tė sugjeronin edhe aktin e Avni Rrushemit. Gjatė gjithė kėsaj bisede qė bėmė, nė bazė tė informatave qė morra, ju sot nuk jeni tė organizuar, nuk keni ndarė mendjen pėr ēlirim e bashkim kombėtar. Ju paska mbyllur sytė krenaria e sė kaluarės pėr pak mund e gjak qė keni derdhur, ju paska mbyllur sytė krenaria se keni mundėsi pėr tė lėvizur gjithandej, ju paska mbyllur sytė krenaria pėr mundėsin e marrjes me probleme familjare...
E ē’ėshtė Atdheu? Njė shprehje gjeografike, pėr tė cilin vdiq kush vdiq, e nuk ka mė nevojė tė vdesin tė tjerė. U burgos kush u burgos, e nuk ka nevojė qė edhe tė tjerėt tė pėrballėn me burgje. Hallet e atdheut qenkan shndėrruar nė halle familje, lagjeje, fisi dhe me kėtė mentalitet nuk mund tė ēliroheni e bashkoheni. Do tė merrni shpėrfilljen tonė, nėse nuk arrini tė jeni bashkė, tė paktėn ju qė e ndjeni peshėn e robėrisė, do tė jeni tė nėmur pėr mos punė dhe pėrkushtim atdhetar. Ju duhet tė ruani nderin e Shqipėrisė e baballarėve, pėr tė marr bekimin e tyre, pėr tė qenė tė ndershėm pėr historinė, e pėr tė qenė ballėhapur fėmijėt e fėmijėve tuaj.

P.S.
Realizimin e kėsaj interviste, fjala ėshtė pėr pjesėn e parė, e kam bėrė duke u mbėshtetur nė materialin e Prof. Nasho Jorgaqi

Prishtinė, 18. 10. 2013

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Afrim Morina
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 105 vizitorë
Lexuar: 1,382 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Intervistė me veprimtarin, shkrimtarin e publ...
E dielė, 18 shkurt 2018 - 11:33
(kjo intervistė ka qenė e botuar edhe tek Radiokosovaelire me ndryshime tė vogla) Mehmet Bislimi u lind mė 24 mars 1958, nė fshatin Prekaz tė Epėrm tė D...
Flet poeti, filozofi, fotografi i n...
E martė, 14 nėntor 2017 - 04:25
“Si e kam njohur Ali Podrimjen dhe Ibrahim Rugovėn” “ ... njė rebel radikal, pėr tė cilin nuk ishte aq e rėndėsishme qė ta shpjegojmė botėn, mirėpo qė...
Aty ku ėshtė mėsuesi Vaxhid janė edhe nxėnėsi...
E enjtė, 21 shtator 2017 - 22:09
Mėsuesi Vaxhid Sejdiu me punėn, angazhimin dhe pėrkushtimin e tij nė kuadėr tė shkollės shqipe ėshtė bėrė model, se si duhet tė punojnė mėsuesit nė shėrbim...
Kėngėtari Nikollė Gjini, njė jetė me kėngėn s...
E hėnė, 19 qershor 2017 - 00:25
Publiku mė bėnė tė lumtur kur kėndoj dhe harroj ēdo gjė nga respekti pėr te para tij. Tallava, mendoj, ėshtė kanceri i muzikės popullore..
Jam krenar qė i takoj kombit shqiptar dhe e m...
E merkurė, 19 prill 2017 - 04:13
Intervistė me artistin e teatrit e tė filmit tė Kosovės, humoristin, studiusin serioz tė evenimeteve tė shumta, kritikun e artit letrar e pamor, Ismet Kras...
më shumë nga - Intervista »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi