Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
REAGIMI PA FAKTE ĖSHTĖ HIPOKRIZI!
Publikuar më 28 nėntor, 2013 nė orėn 13:23 ( ) Sami Islami | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
REAGIM
(Pėrkitazi me “reagimin” e “Balkan Muslim Society – Drita, Londėr)

Nė numrin e shtatorit tė kėtij viti, gazeta “The Albanian” qė del nė Londėr botoi njė “reagim” tė Komunitetit Mysliman tė Ballkanit (!) tė ashtuquajtur “Drita”. Nė kuadrin e kėsaj shoqate qenkan disa hoxhallarė qė, me sa duket, pasi i paskan “rregulluar” tė gjitha punėt e tyre, u paska mbetur edhe njė punė pa kryer. Dhe kjo qenka puna pėr ta “ mbrojtur ” myslimanizmin e islamizmin prej meje, qė sipas tyre, paska qenė “i rrezikuar”! Njė herė mendova tė mos reagoj fare, por duke e parė gjithė atė vrer tė thėnė ndaj meje, m’u desh t’u them nja dy-tri fjalė.

E para: Ėshtė hera e dytė qė kjo shoqatė myslimane (shqiptare?!) e Londrės reagon ndaj shkrimeve tė mia. Hera e parė ishte vitin e kaluar, por unė atėherė nuk reagova. Po kėta frikacakė analfabetė nuk u ndalėn me aq. Sigurisht qė u paska mbetur “ėmbėl” nga reagimi i tyre i parė, nė tė cilin unė nuk u pėrgjigja. Kėsaj radhe me reagimin e tyre dhe me tė pavėrtetat e tyre, vėrtetė e mbushėn kupėn!
Qė nė fillim, mė duhet tė theksoj, se tingėllon shumė paradoksale kur ju autorėt e reagimit shpreheni, nė emėr tė “demokracisė dhe lirisė sė shprehjes sė mendimit” (duke ma pėrmendur emrin tim hiē mė pak se 33 herė brenda artikullit), e ju nė emėr tė kėsaj “demokracie” rrini fshehur nė birė tė minit, duke mos guxuar ta nxirrni kokėn jashtė! Dhe a ka mė demagogji kur nė reagimin tuaj deklaroni se “demokracia i jep tė drejtė gjithkujt tė thotė mendimin e tij dhe tė kėrkojė tė drejtėn e tij” , duke ma “mohuar” mua atė qė vetė e keni deklaruar. E kjo nuk ėshtė asgjė tjetėr pos njė hipokrizi me brirė!
Po le t’i shohim marifetet tuaja tė tjera! Sė pari, a mund tė mė tregoni ju frikacakė analfabetė , se kush jeni ju qė po flisni nė emėr tė “myslimanėve mbarėshqiptarė”? Pse s’ guxoni ju tė dilni me emėr e mbiemėr siē kam dalė unė? A e dini ju sa shqiptarė mylimanė janė nė trevat shqiptare? A e keni marrė ju pėlqimin nga tė gjithė kėta shqiptarė myslimanė qė po flisni nė emėr tė tyre? Mos po kujtoni ju qė lexuesi i nderuar, qė e di se ē’ėshtė demokracia, do t’u besojė kėtyre brroēkullave tuaja? Po, a ju paskeni mbetur t’i mbroni “myslimanėt mbarėshqiptarė”? Mjerė ata myslimanė “mbarėshqiptarė” nėse paskan mbetur t’i mbroni ju! Dhe tjetra; nga e morėt vesh ju qė shkrimi im “paska ngjallur indinjatė te thellė tek mjaft besimtarė myslimanė”? Kush qenkan ata myslimanė qė qenkan “indinjuar” nga shkrimi im? A patėt ju mundėsi t’i pyesni tė gjithė shqiptarėt pėr artikullin tim? Kėtu ėshtė krejt e qartė, pėrveē jush, frikacakė dhe analfabetė dhe qyqarė njėkohėsisht dhe ndonjė mik fanatik i juaji, tjetėr nuk besoj se ka!
Shkrimi im , po ju them edhe njė herė troē, se nuk ishte as kundėr myslimanizmit as kundėr islamizmit. Shkrimi im ishte kundėr propagandės sė disa hoxhallarėve tė shitur (edhe kundėr jush qė po i mbroni ata, pra!), si Irfan Salihu, Shefqet Krasniqi , ose Naim Tėrnava, qė kanė dalė hapur ndaj figurave kombėtare e historike si, kundėr Skėnderbeut, Nėnės Terezė, Pashko Vasės, Pjetėr Bogdanit…
Kur jemi kėtu duhet tė pėrmendim faktin se kėta hoxhallarė janė futur nė shėrbim tė propagandas sė huaj pėr tė ndėrtuar edhe xhami tė tjera nė trevat shqiptare, jo pse ne nuk kemi xhamia, por pse ata duan tė futen nė trevat shqiptare nėpėrmes tyre. Ne kemi pasur dhe kemi xhamia nė treva shqiptare, tė cilat janė ndėrtuar nga vetė shqiptarėt. Ato qenė xhamia tona! Fundja kėto xhamia (tė rejat, pra) nuk po ndėrtohen me buxhetin tonė, por me investime nga jashtė, sidomos nga Turqia! A mos po kujtoni ju frikacakė dhe analfabetė se Turqia i bėn kėto investime kot? Jo asesi! Qėllimi i fundit i saj ėshtė radikalizimi i fesė myslimane nė Kosovė dhe nė njėfarė mėnyre edhe turqizimi i saj. Si mund tė shpjegohet fakti qė myftiu i Kosovės Naim Tėrnava, personin qė ju po respektoni tej mase , tė kėrkojė ndihmė nga kryeministri turk Erdogan pėr ndėrtimin e xhamisė sė madhe nė Prishtinė! A mund tė ndodh ky skandal diku tjetėr nė Evropė, pos nė Kosovė, ndoshta edhe nė Shqipėri? Njė myfti i njė shteti tė pavarur kėrkon ndihmė nga njė kryeministėr i njė shteti tjetėr pėr ndėrtimin e xhamisė nė shtet tė vet!
Pastaj vetė kryeministri turk Erdogan dhe ministri i jashtėm i Turqisė nė njė takim qė kishin pasur nė Stamboll, me njė delegacion kosovar, me nė krye kryeparlametarin Jakup Krasniqi, temė qendrore kishte qenė, jo marrėdhėniet tregtare e ekonomike nė mes dy shteteve, po mu ndėrtimi i xhamisė nė Prishtinė! A po e shihni ju o miopė ose tė shitur, se kėtu nuk ėshtė thjesht ēėshtje se “myslimanėt shqiptarė qė nuk paskan se ku tė falen”, por ēėshtje politike? Turqia tani po tenton “ta pushtojė” Kosovėn dhe Shqipėrinė me forma tė ndryshme, jo mė me shpata e me topa si disa shekuj mė parė! Prandaj s’ėshtė ēudi qė “vėllazėrit turq” , kohė mė parė nisėn tė gjejnė vėrejtje, dhe ta ndėrrojnė edhe historinė shqiptare (A reagoi BIK-u pėr kėtė?) duke dashur qė Perandorinė Otomane ta trajtonin si “ēlirimtare”!
Edhe pse ju analfabetė jetoni nė luksin e Londrės, mendoj se e dini se nė ēfarė varfėrie jeton sot Kosova? Duhet ta kuptoni qė shumė mė patriotike do tė ishte sikur me ato shpenzime tė ndėrtoheshin shkolla, spitale, se tė shpenzoheshin pėr xhamia, qė, po tė flasim drejt, kurrė mė shumė se tani nuk kemi pasur xhamia nė raport me numrin e besimtarėve! Pa mė thoni ju analfabetė, sa pėr qind tė atyre 95% tė shqiptarėve myslimanė shkojnė ne xhami sot? As 1% ! Dhe pasi t’ju “shterren” fondet prej nga po i paguani pėr tė ardhė nė xhami do tė mbeteni edhe pa atė pėrqindje! Dhe sa xhamia i kemi? Ju ndoshta e dini, po e di edhe unė. Vetėm nė Prishtinė duhet tė jenė rreth 50 xhamia, kurse nė tėrė kosovėn janė rreth 650 sosh! A nuk ėshtė paradoksale konstatimi i juaj se “ajo xhami, qė ėshtė planifikuar tė ndėrtohet nė Prishtinė duhet tė ndėrtohet se “xhemati” nuk paskan se ku me u falė!?
Nė tė njejtėn kohė tė gjithė e dinė se vetėm nė qendėr tė Prishtinės janė 7-8 xhami qė kurrė nuk mbushen me besimtarė (pėrveē, ndoshta, tė premeteve, ose festave fetare)! Ju e dini shumė mirė kėtė apo jo? Pastaj ju e dini mirė se projekti i xhamisė sė madhe tė Prishtinės parasheh qė nė kuadrin e saj tė ndėrtohen edhe 80 lokale afartiste! A ndėrtohet xhamia pėr t’u falur, apo pėr tė bėrė biznes?
Edhe diēka: xhamia ndėrtohet pėr t’u falė nė tė, kurse minarja ėshtė pėr ta thirrė hoxha ezanin. Kėshtu ka qenė me xhamia tona shqiptare. Sa herė qė ishte koha e faljes hoxha hipte nė minare dhe thirrte ezanin. Bile mua si fėmijė mė pėlqente kur hoxha thėrriste ezanin! Kėshtu veprohej nė ēdo xhami nė trevat shqiptare. Por kohėve tė fundit, po ndėrtohen xhami tė tjera, minaret e tė cilave janė me nga dy rrathė; diku- diku, sot, minaret po bėhen edhe me nga tre rrathė! Nėse minarja shėrben qė hoxha tė hipė atje pėr tė thirrė ezanin, a nuk po mjaftoka vetėm njė rreth a? A mos vallė po u dashka tani (me kėtė myslimanizmin e ri) qė nė minare tė hipin nga dy apo tre hoxhallarė pėr ta thirrė ezanin nė tė njejtėn kohė?!! Kur tė kihet parasysh se disa xhami tani i kanė edhe nga dy, tri apo katėr minare, atėherė po del qė nė kohė namazi po u dashka qė nė secilėn minare tė hipin nga dy, tre hoxhallarė, pėr ta thirrė ezanin!!! Nėse ndodh kjo hajde e dėgjoji tani!
Po jo, se nė kohė tė fundit punėn e hoxhallarėve pėr ta thirrė ezanin e kanė “zėvendėsuar” altoparlatėt! Nė tė gjitha xhamitė sot nė kosovė ( edhe nė ato tė vjetrat, bile) hoxhallarėt mė nuk hipin nė minare, se altoparlatėt po e bėjnė punėn e hoxhallarėve! Kjo puna e altoparlantėve ėshtė njė provokim i hapur ndaj tė gjithė atyre qė, pavarėsisht se a janė apo jo fetarė, nuk duan ezane shurdhuese. Qeveria maqedonase , per shembull ka marrė vendim qė altoparlantėt tė mos bėjnė mė shumė zė se qė do tė kishte bėrė vetė hoxha kur thėrret ezanin! Nė Prishtinė, pėr shembull, nga altoparlatėt njerėzit nuk mund as tė flejnė natėn, se pėr ditėn u muar vesh. Nė orėn njė tė premteve, nga altoparlatėt nuk e di njeriu se ku ėshtė? Nė Turqi, Arabi, Afganistan, apo Pakistan!
Ju edhe nė Londėr, ku ju ka mbytur “salltaneti”, nė vend se tė pėrhapni rrugėn e Zotit, po futni pėrēarje nė mes tė besimtarėve shqiptarė. Ka shumė fakte tė dokumentuara, qė ju hoxhallarėt shqiptarė e keni sjellė gjendjen deri aty sa qė ėshtė dashur ndėrhyrja e policisė angleze nė xhaminė shqiptare nė Londėr! Pse nuk po falen nė xhaminė e shqiptarėve tė gjithė besimtarėt shqiptarė, qė kontribuan vetė pėr ta blerė atė, por pothuaj tė gjithė besimtarėt myslimanė shqiptarė po falen nė xhamitė e tjera, turke, arabe e ku di unė ? Pse ju nuk po merreni me kėto ēėshtje, por po merreni kundėr fjalės sime tė lirė, krejt pse e kam thenė njė tė vėrtetė qė juve po ju dhemb?

E dyta: Pse ju , frikacakė analfabetė , kurrė nuk e keni hapur gojėn kundėr “vehabizmit”? Rrymė kjo qė ėshtė duke u pėrhapur me tė madhe nė Kosovė dhe nė Shqipėri. Rrymė, tė cilėn nė heshtje po e pėrkrah edhe myftiu i Kosovės z. Tėrnava. Duke e mbrojtur kėtė rrymė kėshtu, si ju nė Londėr, poashtu edhe kreu i juaj Naim Ternava jeni tamam ekstremistė! Pse nuk flisni pėr Shefqet Krasniqin , Irfan Salihun , e disa hoxhallarė tė tjerė qė janė duke bėrė propaganda ndėr mė tė pistat kundėr figurave mė tė ndritura tė kombit tonė (pėr ēfarė i pėrmenda mė lart), por edhe kundėr femrave shqiptare, duke i etiketuar ato, (gratė motrat dhe nėnat tona , pra edhe tė juajat sigurisht) me fjalėt mė tė ndotura?!
Se kėto rryma qė po servohen tani, pėrveē tjerash, nuk po pėrkojnė me nėnyrėn e tė praktikuarit tradicional, ēfarė e kanė aplikuar baballarėt tanė, qė e kanė kundėrshtuar edhe vetė disa hoxhallarė, si imami i xhamisė sė Podujevės Idriz Bilalli dhe dr. Musli Verbani i Kaēanikut( shih emisionin “Rubikon” nė KTV, tė 11 qershorit 2013!).
E shihni pra se edhe vetė hoxhallarėt patriotė po e thonė tė njejtėn gjė qė e kam thėnė edhe unė. Dihet se islamizmi dhe myslimanizmi tradicional ka ekzistuar me shekuj ndėr shqiptarė (ekziston edhe tani), por asnjėjherė nuk janė krijuar kėsi radikalizmash nė kėtė fe, siē kanė nisur tė krijohen tani.
Shkojmė mė tutje! Nė “reagimin” tuaj ju pėrpiqeni ta nxjerrni Perandorinė Osmane, si “ēlirimtare”!! Ju duhet ta kuptoni se Perandoria Otomane ishte pushtuese. Dhe vetė fjala “pushtuese” do tė thotė se ajo nuk erdhi “mysafire” me lule nė dorė nė trevat tona. Ajo erdhi me ushtri me shpata e me topa! Ajo ishte ushtri armike. Edhe Sami Frashėri, emrin e e tė cilit ju e pėrdorni si njeri tė privilegjuar nga Porta, qė sipas jush, “paska jetuar ne pallatin e sulltanit” Perandorinė Otomane e quan pushtuese. Ja si shprehet pra ai: “Pushtimi osman ka qenė pėr popullin shqiptar njė ndėrprje fatale e procesit historik dhe e gjithė ēėshtja ėshtė tė rikthehemi atje ku u ndėrpre dhe qė aty tė ecim pėrpara!”
Duke kalėruar lart e poshtė, nė “reagimin” tuaj “konstatoni” se “nga Londra paskan shkuar nė Luftėn e Kosovės 120 hoxhollarė apo studijues tė fesė , kurse 36 hoxhollarė paskan ra dėshmorė”! Se kanė shkuar nė luftė 120 shqiptarė nga Londra kėtė nuk e kontestoj, por se kanė shkuar 120 hoxhallarė, kjo ėshtė njė gėnjeshtėr e madhe! Sipas kėsaj qė ju po thoni nė Londėr vetėm hoxhallarė dhe studiues tė fesė paska pasur! Shqiptarė tė profesioneve tė tjera jo! Nėse kėta 120 vetė kanė qenė hoxhallarė (sipas jush) dhe paskan shkuar nė Kosovė pėr tė dhėnė edhe jetėn, unė s’po kuptoj juve, qė edhe ju jeni hoxhallarė, si dhe trima qė jeni e nuk guxuat tė dilni haptas me emėr e mbiemėr as nė gazetė! Kjo ėshtė paradoksale! Nuk ėshtė mirė tė gėnjeni dhe t’i pėrgojoni ata qė shkuan nė luftė! Ju duhet ta dini se ata qė shkuan nė luftė, nuk shkuan pėr ta mbrojtur myslimanizmin (ose siē po thoni ju “shqiptarėt myslimanė”, por shkuan pėr ta mbrojtur qenien tonė kombėtare pa dallim feje, pėr ēka meritojnė respekt.
Nė “reagimin tuaj gjejmė edhe kėsi konstatimesh qesharake: “A e di z. Islami dhe “sekularėt” e llojit tė tij ekstremist se, historia na tregon qė mbledhja themeluese e Lidhjes sė Prizrenit, e cila i hodhi bazat e shtetit tė ardhshėm shqiptar, ėshtė mbajtur nė xhami, e jo nė atė qė sot njihet Shtėpia e Lidhjes sė Prizrenit…” O tempora o mores!(O njerėz tė ēuditshėm, o kohėra tė ēuditshme!) Po ēfarė rėndėsie paska fakti se mbledhja themeluese e Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit qenka mbajtur nė xhami apo nė shtėpi tjetėr (qė sot ėshtė shtėpi muze)? Po ju o analfabetė duhet ta dini se ato objekte fetare apo kulturore ishin tonat, si xhamiat, si objektet e tjera! Edhe nėse mbledhja qenka mbajtur nė xhami , ēka po doni tė thoni ju me kėtė? Tė gjitha ato objekte pra, ishin ndėrtuar nga dora dhe djersa e popullit tonė! Me rėndėsi ishin dhe janė edhe sot vendimet qė u morėn nga njerėzit tanė patriotė, pa marrė parasysh se a ishin ata haxhij, imamė. Ju duhet ta dini se nuk ka asnjė rėndėsi se Ymer Prizreni paska qenė edhe haxhi. Po a e dini ju se po tė kishte mbetur ai vetėm hoxhė apo haxhi, pa u inkuadruar nė ēėshtjen kombėtare, Perandoria nuk do ta kishte ndjekur kurrė, madje as nuk do ta kishte likuiduar fare, siē edhe e likuidoi mė vonė me dorėn e vet tė zgjatur sulltani. Ai bėri shumė pėr ēėshtjen atdhetare. Me rėndėsi ėshtė dhe unė i pėrkulem veprės sė tij dhe tė gjithė hoxhallarėve patriotė si ai, qė themeluan Lidhjen Shqiptare tė Prizrenit. Mos harroni se njė prej prijėsve eminetė nė atė mbledhje ka qenė edhe Abdyl Frashėri, i cili nuk ka qenė hoxhė, apo jo?
Nė lidhje me atė qė ju flisni me pėrqindje se cila fe ėshtė mė e pėrhapura tek shqiptarėt, jam kurioz tė di nga e dini ju se janė 95% tė shqiptarėve nė Kosovė tė besimit islam dhe 75% tė tillė nė Shqipėri? Nga cili regjistrim i popullsisė i morėt kėto tė dhėna? Apo jeni duke “ia keni futur kot”, ashtu siē ia keni futur kot nė krejt “reagimin “ e juaj!
Nėse, sipas jush, nė Kosovė qenkan 95% myslimanė, atėherė edhe nė UĒK pėrqindja ka qenė dashur tė jenė 95% myslimanė. Kėta 95% myslimanė qenka dashur tė luftojnė nė flamurin fetar mysliman! Por tė gjithė luftuan nėn flamurin tonė kombėtar. Tė gjithė lapidarėt qė u ndėrtuan pas luftės figuron flamuri kombėtar. Nė asnjė lapidar nuk ka simbole fetare, por kombėtare. Atėherė a ishin kėta luftėtarė shqiptarė qė luftuan, pėr komb apo pėr fe?

Nuk e di se a jeni te vetėdijshėm se duke i pėrdorė kėto pėrqindje ju vetė po dilni nė kontradiktė me veten. Ja nje fjali tuajėn: “Rezultatet e kėsaj veprimtarie antiislame, tė kėtij ekstremizmi tė djallėzuar, janė tepėr negative, veēanėrisht pėr konsolidimin dhe fuqizimin e shtetit tė ri tė Kosovės qė, ende ka rrugė tė gjatė pėr tė bėrė pėr tė fituar njohjen e plotė si shtet i pavarur dhe pėr tė vazhduar mė pas nė hedhjen e hapave politikė e pėr integrimin Euro-Atlantik”. Ju nė njėrėn anė thoni se 95% tė shqiptarėve janė myslimanė, qė , sipas kėsaj pėrqindje tuajėn, tė gjithė shqiptarėt do tė duhej tė integroheshin nė ndonjė aleacė islamike (se janė myslimanė, apo jo?), kurse nė fjalinė qė e keni shkruar ju thoni se Kosova ka qėllim integrimin Euro -Atlantik?! Mos po harroni se Europa nuk ėshtė myslimane? Evropa ėshtė kristiane, apo jo? E si atėherė ju thoni se Kosova duhet tė inkuadrohet nė familjen Europiane, e nė anėn tjetėr ju thoni se nė Kosovė jetojnė 95% myslimanė!? A po e shihni se nuk jeni nė tokė tė bukės dhe se nuk po dini se ēka po shkruani? Ju jeni paradoksal edhe nė konstatimin tim kur kam thėnė. Citoj: “ Disa vjet mė parė mu nė mes tė Prishtinės u ndėrtua njė kishė katolike. Kjo kishė, nuk besoj se ishte njė nevojė aq e shqiptarėve tė besimit katolik, sa qe , nė njėfarė mėnyre njė simbol se shqiptarėt ishin mė shumė tė orientuar nga Perėndimi, si njė mirėnjohje ndaj misionarės sonė tė madhe Nėnės Terezė, qė populli ynė ia dha njerėzimit.”
Dhe pėrgjegja juaj ishte: “Pėrsa i pėrket pretendimit tė z. Islami se katedralja e Prishtinės u ndėrtua si symbol i drejtimit tė shqiptarėve drejt Perėndimit , se kuptojmė se cilėve shqiptarė u referohet autori i artikullit. A mos e ka fjalėn pėr 95% shqiptarėttė popullsisė Myslimane tė popullsisėe tė Kosovės?? A po e shihni ju vetė se jeni paradaoksal me veten tuaj. Nėse ata 95% tė myslimanėve qė thatė ju pak mė parė po pretendokan tė integrohen nė aleancėn Euro -Atlantike, po kėta 95 % janė ata qė po aspirojnė Perėndimin! Pse ore ju “myslimanė tė devotshėm” po aspironi Perėndimin e jo Lindjen? Pse nuk shkuat tė jetoni nė shtete tė lindjes, nė Arabi, Pakistan, Afgasnistan, Turqi etj., por ju erdhet nė Perėndim. E hani bukėn e tė Perėndimit po sytė i mbani nga Lindja! Paradoks i vėrtetė! A janė kėto fakte qė ju nuk po dini se ēfarė po thoni?
Pėr tė gjithė lexuesit qė dėshirojnė tė dinė se ēfarė kam thėnė unė nė shkrimin tim, le tė klikojnė kėtu:http://tribunashqiptare.net/?p=16112

E treta: Ju mė akuzoni se unė i paskam quajtur bashkėkombasit e mi “trushpėrlarė! Po si do t’i quanit ju gjithė ata njerėz qė me orkestrimin e disa hoxhallarėve, matrapazė si ju, qė janė paguar (ndoshta) mirė nga qarqe turke, arabe apo ku ta dish se nga, tė orkestruar nga myftiu Tėrnava tė bllokojnė rrugėn mu nė qendėr tė Prishtinės , pėr mė shumė se njė orė, pėr ta “falur” namazin e sė premtes nė peshk tė diellit, ku temperaturat ishin mbi 30 gradė! Unė atė ditė kam qenė nė Prishtinė dhe nė atė pikė dite njeriu e ka pasur shumė tė vėshtirė tė qėndrojė pesė minuta nė atė temperaturė, e lere mė tė falet nė asfaltin pėrvėlues! Megjithatė nė kėto kushte “trushpėrlarėt” shqiptarė myslimanė e falen namazin! Dhe paradoksi ėshtė se aty afėr kanė qenė 7-8 xhamia tė zbrazta! A ishin kėta njerėz ” trushpėrlarė” Dhe kush qenė ata qė u manipuluan dhe po manipolohen kėshtu nė vazhdim? Kėta janė disa tė rinj qė po “jangllatisen” rrugėve tė Prishtinės, Tiranės dhe kudo nėpėr qytete e fshatra shqiptare me mjekra, pantollona “trefėrtalshe” qė po paguhen, ndoshta, nga propaganda e juaj!
Po ju o frikacakė analfabetė, a e morėt vesh se njė i ri nė rrugėn “Proleteri” vjet u gjet i varur nė shtėpinė e tij i ndikuar nga propaganda e juaj fetare, jo nga droga (siē u shprehėt ju disa herė, edhe pse fenomene tė drogės janė aktuale gjithandej dhe unė jam poashtu kagorikisht edhe kundėr drogės , prostitucionit ) se gjoja njeriu duhet tė vdesė para se t’i mbushi 17 vjet , se kėshtu do tė shkojė nė xhenet! A janė kėto fakte pėr ju qė po flisni nga Londra duke ua qarė hallet “bashkėkombasve” tanė!
Nė anėn tjetėr, po nga kjo propagandė fetare e juaja sa tė rinj shqiptarė u vranė dhe po vriten pėrditė nė Siri? Rasti i fundit qe i riu nga Krojmiri i Lipjanit, Pajtim Olluri. A janė kėto fakte? Ju po thoni se kėta janė dėshmorė! Kėta nuk mund tė quhen dėshmorė. Kėta janė viktima tė propagandės suaj fetare! Po shihet qartė se kryengritėsit, atyre qė po u bashkohen edhe kėta shqiptarė tė mashtruar, nuk po tregojnė se po bėjnė luftė ēlirimtare. Tė gjithė i kemi parė skenat nga lufta e Sirisė, kur kryengritės tė Al-kaidės (ku po rreshtohen edhe “vullnetarėt” shqiptarė) i ekzekutonin robėrit e luftės! A janė kėta ēlirimtarė? Prandaj tė rinjtė tanė qė shkuan nė luftė atje nuk duhet tė bėhen kriminelė si ata. Mua mė vjen shumė keq pėr viktimat e luftės nė Siri, por ju frikacakė analfabetė duhet ta dini dallimin nė mes tė luftės sė Kosovės, e cila ishte ēlirimtare, ndaj luftės se Sirisė, qė ėshtė luftė klasore qytetare, ose luftė sektore fetare!

Ju, pastaj, mė keni akuzuar pse unė, nė artikullin tim, kam pyetur se ē’bėri Siria pėr kosovėn? Po ėshtė e vėrtetė se unė kam bėrė kėtė pyetje. Dhe unė mendoj se kjo pyetje ėshtė e drejtė , se Siria ka mund tė bėjė diēka pėr Kosovėn . Nė mos kurgjė nė kohė lufte, bile ajo ka mund ta njohė Kosovėn shtet pas shpalljes sė pavarėsisė, apo jo?. Po ajo as kėtė nuk e bėri, sikundėr qė s’e bėnė as shumica e shteteve islamike! Edhe kėtu, nėse doni do t’ju sjell fakte, se kush e deshi Kosovėn e kush jo. Po ju tregoj se shtetet pjesėmarrėse nė luftėn e Kosovės ishin shtete besimit tė krishterė, apo jo? Ato bėnė qė Kosova tė ēlirohej nga sundimi serb. Nė anėn tjetėr , le qė shtetet islamike nuk e prishėn as “tymin e duhanit” kur kallej Kosova, por edhe sot e gjithė ditėn, shumica syresh, ngurrojnė ta njohin siē thamė shtetin e Kosovės ( me prjashtim tė disa shteteve arabe qė kanė marrėdhėnie mė tė mira me SHBA-tė si Turqia, Egjipti, Arabia Saudite, Kuvajti e ndonjė tjetėr). Nė mbėshtetje tė mendimit tim ėshtė edhe deklarata juaj, kur shkruani: “…se ēfarė bėri Kosova pėr vendet anėtare tė NATO-s ushtarėt e tė cilėve erdhėn e luftuan e u vranė nė Kosovė nė mbrojtje tė tė drejtave njerėzore” Kėta ushtarė qenė kryesisht tė krishterė. Ku ishte bota islame?

E katėrta: Juve o frikacakė analfabetė ju “falenderoj” shumė qė mė “mėsuat” edhe pėr Sami Frashėrin, i cili sipas jush “paska punuar dhe krijuar nė oborrin e sulltanit”, po a e dini pse sulltani e burgosi atė? A e dini pse Samiu vitet e fundit tė jetės sė tij tė shkurtėr, pra (jetoi vetėm 54 vjet) jetoi nė burg shtėpiak? A e dini ju frikacakė analfabetė se edhe si botues i gazetės “Drita” , e pastaj edhe “Dituria” Samiu asnjėherė nė shkrimet e tij nuk ka dalė me emėr? Ai gjithnjė shkruante ose pa emėr, ose me pseudonim. Sikur t’i kishte pasur mirė punėt me sulltanin dhe me Perandorinė, ai nuk do t’i botonte shkrimet e tij pa emėr, apo jo?! A e dini se veprat nė gjuhėn shqipe nuk i botoi nė Stamboll por nė Bukuresht, njė nga kėto ėshtė edhe vepra “Shqipėria ē’ka qenė, ē’ėshtė dhe ē’do tė bėhet”?
Pėr ta parė mė pėr sė afėrmi, se sa , siē thoni ju, “vėllazėrit tanė turq (nė fe)” i kanė dashur shqiptarėt dhe Shqipėrinė do ta citoj njė deklaratė tė vetė Sami Frashėrit, i cili duke iu pėrgjigjur pyetjeve tė disa gazetarėve tė huaj nė Stambol, nėse qeveria osmane do t’i jepte Shqipėrisė reformat e premtuara ai, pat thėnė: “Porta e Lartė me dashuri e me mirėsi nuk tė jep gjė kurrė. Ajo do mė mirė humbjen e Shqipėrisė, e ta ndajė nė mes tė armiqve qė e rrethojnė, se sa t’ua lėrė shqiptarėve ta ndreqin e ta lulėzojnė. Prandaj, meqė sulltani me hir s’ka pėr tė na dhėnė gjė, shqiptarėt duhet t’ia marrin atij me pahir. Ta kėrkojmė me fjalė, por gjithmonė duke e mbajtur nė dorė pushkėn plot. Liria ėshtė thelbi i shpirtit dhe i mendjes, aty ku s’ka liri, mendja dhe shpirti thahen, si bima pa ujė”
A mė mirė e ka njohur Sami Frashėri Perandorinė Otomane, qė ka jetuar aty, apo ju qė jetoni ne mes tė Londrės dhe bėni pallen e sefasė dhe flisni kuturu! Po a e dini se Turqia, edhe pas shkėputjes nga Perandoria (pas vitit 1908) me xhon turqit ka bėrė masakra nė shqiptarė hiē mė pak se okupuesit e tjerė tė mėhershėm bizantinė, romakė, apo tė mėvonshėm grekė, serbė, malazezė, bullgarė!
Nė anėn tjetėr, e di mirė se shumė shqiptarė gjatė Perandorisė Otomane kanė pasur pozita tė larta nė Perandori, si vezirė, pashallarė etj., po duhet ta dini se ata i kanė shėrbyer Perandorisė e jo popullit tė vet. I rėndėsishėm pėr shqiptarėt qe Skėnderbeu, qė ia zbardhi faqen shqiptarėve dhe Shqipėrisė nė tėrė Evropėn. Ishte Skėnderbeu, ai qė i la “tė mirat” e Portės dhe e luftoi atė pėr njė ēerek shekulli duke e mbrojtur Shqipėrinė. Ėshtė ai patriot qė disa hoxhallarė tė kallėpit tuaj po e shajnė. A ėshtė kjo e vėrtetė apo jo? Pa mė thoni, ju lutem, pse rreth 5 milionė shqiptarėve as sot nuk u lejohet tė gėzojnė asnjė tė drejtė kombėtare nga shteti turk? Ata shqiptarė qėkur migruan nė Turqi qenė tė detyruar t’i ndėrronin edhe mbiemrat! Turqia as sot nuk lejon asnjė shoqėri kulturore shqiptare. Turqia ėshtė vendi ku nuk ka asnjė gazetė shqipe, as shkollė shqipe, asgjė! Ju thoni se Parandoria (mė vonė Turqia) ishte mike e shqiptarėve, kurse Sami Frashėri shkruan tė kundėrtėn, duke thėnė se:“Mretėsi e turkut i vėshtron shqiptarėt si armiqėt e saj.” (Sami Frashėri Vepra 4, Prishtinė 1978, f. 26) )
Nė kėtė kontekst, ju nuk e latė pa e pėrmendur as Perandorinė Romake, qė ka sunduar tokat ilire rreth 1000 vjet dhe trashėgimtaren e saj Italinė. Edhe nė Itali, sidomos pas vdekjes sė Skėnderbeut, ikėn shumė shqiptarė. Shteti italian nuk i pengoi arbėreshėt tė kenė shkolla fillore dhe tė mesme, gazeta, tė ruajnė dhe kultivojnė kulturėn shqiptare. Tė kenė edhe universitete! Kėtu mund ta shihni ju se cili shtet qe mė i mirė dhe tolerant “vėllazėrit” turq, apo “armiqtė” italianė?
Pėr gjendjen e rėndė tė shqiptarėve Samiu njė pjesė tė fajit ia hedh pikėrisht fesė. Nė pėrpjekjet e Samiu pėr bashkim kombėtar dhe me pengesat qė ballafaqohej pėr t’ia arritur kėtij qėllimi, ja se si shprehet ai pėr fenė: “…Meqė feja pengon bashkimin kombėtar dhe me kėtė ajo bėnė lojėn e armikut, atėherė ē’na duhet feja, ta hedhim poshtė! Shqiptari ėshtė shqiptar, para se tė jetė myslimanė a i krishterė” (Po aty f. 68). Fundja feja pėr Samiun ishte “besim i njerėzve qė e kanė humbur betejėn mbi tokė dhe janė dorėzuar para vėshtirėsive tė jetės, njeriu vetėm kur mėrzitet mbi tokė ngre kryet drejt qiellit; si dhe atyre qė s’vlejnė asgjė e kapen pas fesė pėr tė gjetur ngushėllim! (Po aty f. 129)!
Pėrsa i takon Nėnė Terezės, edhe pse ishte njė misionare fetare ju duhet ta dini dhe ta pranoni, se ajo i bėri nder tė madh kombit shqiptar. Habitem me ju kur thoni se “misioni i Nėnė Terezės ishte feja”! Po ajo qe njė misionare fetare, po qe shqiptarja e parė qė u kurorėzua me ēmimin Nobel pėr paqe. Por kėtė ēmin nuk e mori se ishte fetare, se fetare ka pasur para saj dhe pas saj me mija e mija, po askush nuk e mori atė ēmim. E mori Nėnė Tereza pėr punėn e saj humanitare dhe tė injorohet nga vetė shqiptarėt (lexo nga disa hoxhallarė shqipfolės, se zoti e di se ēfarė origjine kanė?) , ėshtė turp! Pa mė thoni ju frikacakė analfabetė, cili hoxhė (shqiptar) ka marrė ndonjė ēmim tė tillė, apo tė ngjashėm? Asnjė! Pse? Sepse asnjė nuk ka arritė tė bėjė aq sa bėri Nėnė Tereza!

E pesta: U mundova t’ju kuptoj , po vėrtetė nuk munda kurrsesi! Nuk di si ta kuptoj konstatimin tuaj. Citoj: “Ideologjia Personaliteti (po e shkruaj ashtu siē e keni shkruar ju) ei z. Islami reflekton errėsirėn mesjetare dhe jo qytetėrimin evropian dhe kjo kuptohet nga shkrimi i tij i cili ėshtė tendencioz(!) dhe cėnon harmoninė ndėrfetare ndėr shqiptarėt, qė krenohen me kėtė vlerė si shenjė e kulturės dhe civilizimit e qė ju mungon shumė qytetėrimerve tė tjera”!!! Mė poshtė del edhe shpifja tjetėr, citoj: “Ai (fjala ėshtė pėr mua S.I. ) e ka halė nė sy fenė islame(!) dhe nuk le fyrje e sharje pa pėrdorur ndaj Myslimanėve shqiptarė apo bashkėsive islame shqiptare(sic!)” Pa hyrė nė analizėn gjuhėsore, qė ėshtė model se si nuk duhet tė shkruhet (e qė do ta prek pak mė vonė), mė duhet tė them se shpifje tė tilla janė shumė tė liga! Unė do t’i kisha lutur tė gjithė lexuesit e nderuar qė nėse nuk pėrtojnė mund ta lexojnė artikullin tim kėtu: http://tribunashqiptare.net/?p=16112 dhe do ta shohin gėnjeshtren lakuriq tė kėtyre kėtyre frikacakėve analfabetė qė hedhin gurin e fshehin dorėn. Po ēfarė fyrje e sharje paskam pėrdorė ndaj myslimanėve? Me ēka mund ta arsyetoni konstatimin se unė e paskam “halė nė sy islamizmin”? Pėr ēfarė errėsire mejetare po flisni o analfabetė? Po pėr ēfarė harmonie ndėrfetare po flisni o hoxhallarė gjakprishur? Po a e dini ju se edhe unė jam njė njeri qė vij nga njė familje me besim mysliman. A s’po ju vjen turp pėr kėto shpifje tė paskrupullta qė m’i drejtoni mua? Pėr kėto shpifje unė kam tė drejtė t’ju hedh nė gjyq. Po do tė ketė kohė edhe pėr kėtė.

E gjashta: Njė “margaritar” tjetėr tė kėtyre hoxharllarėve qė fshihen ne dhomat e “Dritės” dhe nuk guxojnė ta qesin kokėn jashtė ėshtė edhe ky: “Myslimanėt hyjnė nė luftė me armėn mė tė fuqishme- Dijen dhe Penėn. Nėse dija pėrdoret drejt ajo largon errėsirėn dhe perhap dritėn e dashurisė(!), paqes dhe mirėkuptimit. Nė kėtė armė betohet edhe Zoti i Madhėrishėm dhe filloi zbritjen e Kur’anit…”
Nga njėra anė, a mund tė mė tregoni , pasi qenkeni shumė tė dijshėm se pėr ēfarė dije e keni fjalėn ju analfabetė? Po ata jomysliamanėt a kanė dije dhe pena? Ēfarė shpikje bėnė myslimanėt e ēfarė tė krishterėt, pra? A ju ka shkuar ndonjėherė mendja t’i krahasoni kėto? Ēka ėshtė kjo lojė fjalėsh “Nėse dija pėrdoret drejt ajo largon errsirėn dhe perhapė dritėn e dashurisė”? Pastaj a po e kuptoni se Zoti nuk ka kuptim tė betohet veten e tij(!) , se ai ėshtė vetė Zoti apo jo? Si e shpjegoni pra fjalinė qė e keni shkruar vetė ”Nė kėtė armė betohet edhe Zoti i Madhėrishėm”! Ju vetė po e kundėrshtoni veten! Diēka tė tillė nuk kam lexuar askund! Kėshtu dinė tė ”shpjegojnė” vetėm hoxhallarėt analfabetė tė “Dritės” qė jetojnė nė qendėr tė Londrės!

E shtata: Kėta hoxhallarė horra, dinė tė shpifin edhe tė tjera marifete! Po citoj: “z. Islami edhe pse ka deklaruar(!) se qe 15 vjet jeton e punon nė Mbretėrine e Bashkuar duket se nuk ka arritur tė pėrfitojė asgjė nga kultura e njė vendi shumėkulturor” (Ju paskeni pėrfituar shumė nga kultura e ketij vendi!) E para, nė artikullin qė po i referoheni ju myslimanė tė devotshėm, unė nuk kam deklaruar asgjė, se qe sa vjet jam , apo nuk jam nė MB. E vėrteta ėshtė se unė jam nė MB qe 18 vjet, por ju horra e pakeni marrė kėtė detaj tė biografisė sime nė internet, tė pėrditėsuar tre vjet mė parė. Dhe tjetra: “Z. Islami ka deklaruar (sic) se ka qenė mėsues i gjuhės shqipe nė Kosovė. Si ka mundėsi pra tė mos e dijė se nė periudhėn 1990-99 ishte pikėrisht Bashkėsia Islame ajo qė vuri nė funksion xhamitė, pėr tė ndihmuar shkollimin shqip, duke i shndėrruar xhamitė nė shkolla tė gjuhės shqipe” Unė jam mėsues, por nė artikullin tim, poashtu , nuk kam deklaruar se “kam qenė mėsues”. Po si nuk ju vjen turp ore tė rreni ashtu? Pse nuk thoni o frikacakė analfabetė qė kėto tė dhėna i keni marrė nga interneti? Turp tė keni!
Nėse dikush nga lexuesit e nderuar e gjen nė artikullin tim “Propaganda fetare dhe xhamiat (e reja ) nė trevat shqiptare”, se unė kam deklaruar qė jetoj nė Londėr qe 15 vjet, ose se kam deklaruar se kam qenė mėsuese i gjuhės shqipe, unė do t’i shpėrblejė me ēfarė tė duan!
Pėrsa i takon asaj se nė periudhėn 1990 deri mė 1998, dihet se regjimi serb i uzurpoi tė gjitha shkollat tona, por xhamiat jo! Po ju pys pėrse asnjė xhami nuk e mbylli? Serbia i mbylli madje edhe qerdhet, po xhamiat jo! Unė e di shumė si ka funksionuar shkolla shqipe nė atė periudhė. Mua po mė duket se kėto “tė dhėna“ ju i paskeni “ me tė dėgjuar”! Njerėz patriotė kanė lėshuar shtėpitė e tyre dhe i kanė bėrė shkolla qė quheshin “shtėpitė shkolla”.Pėr xhamitė shkolla kėto janė shpikje tuaja!

E teta: Reagimi juaj vlon nga gabimet tė ndryshme, nga ato gjuhėsore deri tea to logjike. Nė bazė tė gabimeve del se se artikulli ėshtė shkruar nga shumė hoxhallarė. Dhe mu nė bazė tė gabimeve del se ju tė gjithė qenkeni analfabetė! Shkrimi i juaj ėshtė aq i keq sa vende-vende as nuk mund tė kuptohet se ēfarė keni dashur tė thoni. Sa pėr ilustrim po ju pėrkujtoj juve dhe lexuesin e nderuar se nė ēfarė gjendje tė mjeruar intelektuale janė hoxhallarėt e “Dritės”. Citoj: “Armiqėt e ideologjive ekstremiste , antiislame, vazhdojnė tė shtegtojnė si llava vullkanike e cila shkatėrron ēdo gjė qė gjen pėrpara”!? Unė kam lexuar shumė, por kurrė nuk kam hasur nė njė krahasim tė tillė siē e bėjnė kėta hoxhallarė “te shkolluar”, qė sipas tyre “ shpesh janė mė tė arsimuar se laikėt”! Se llava po “shtegtoka” kėtė e mėsova prej hoxhallarėve tė “Dritės”. A e dini ju analfabetė ēfarė domethėnė fjala “shtegtoj, shtegtim”? Po ju tregoj se kjo fjalė e ka kuptimin “udhėtoj, udhėtim” shtegton nga njė vend nė njė vend tjetėr, udhton. Kurse llava vullkanike vėrshon e jo shtegton (llava nuk mund tė “udhėtojė” herė nė njė vend e herė nė vend tjetėr!) ! Ajo aty ku shpėrthen vėrshon tatėpjetė, apo jo?
Njė tjetėr fjali. Citoj: Faktet historike janė mė kokėforta se dėshira e tyrejuaj pėr ta shuar dritėn e sė vėrtetės”!? Kėtė po ia lė lexuesit ta komentojė dhe tė shohė se si shkruajnė shqip hoxhallarėt e “Dritės”! Nuk besoj se e dinė edhe ata vetė se ēfarė kanė dashur tė thonė!.
Ja edhe njė fjali tjetėr e bėrė sallatė. Citoj: “Nuk u vramė jo nga turtqit e as nga, jo nga arabėt por nga serbėt, pėr faktin se jemi myslimanė dhe jemi shqiptarė” (!?)
Po citoj edhe njė fjali tjetėr tė kėtyre hoxhallarėve tė “ditur” qė mė kanė dhėnė mua “ders” pėr shkollimin. Citoj: “A mos vallė kėta sekularistė/laicistėju nuk e ndjejnėni(!) vehten shqiptarė por tė amerikanizuar(!), anglizuar, gjermanizuar etj etj dhe pandehnin (kush ?) se tė gjithė janė tė njė niveli me toju(!?), tė zhveshur nga ndjenjat dhe identiteti kombėtar!” Jam i bindur se as kėta hoxhallarė vetė nuk dinė se ēka kanė dashur tė thonė. Lexuesi i nderuar le tė bindet vetė!
Njė tjetėr fjali: A nuk e shohinihni llumin ku kanėeni rėnė !!
Njė “margaritar” tjetėr i hoxhallarėve tė “Dritės”, citoj: “Elokuenca e z. Islamijuaj duke derdhur vrer kundėr Islamit(!) dhe myslimaneve, ju i ze sytė (!) dhe nuk mund t’a dot dritėn e diellit, sepse drita e diellit dhe e vėrteta eju verbon”!!!!
Nė fjalinė vijuese shohim kėtė konstrukt: “A mos e ka fjalėn (!) pėr 95% shqiptarėttė (!) popullsisė Myslimanė (?), tė popullsisėe tė Kosovės(!?)” Hajde e merre vesh se ēka kanė dashur tė thonė kėta tė mjerė!
Njė tjetėr “fjali” pa logjikė: “Kurrė tė mos mendojnė kėta ekstremistė antikombėtarėni se me shkrime apo mendime(!) tė llojit sekular/laik, do tė arrijėni t’iua imponojėni hoxhallarėve tė ligjėrojnė nėpėr xhami(!) sipas dėshirave tė tyreuaja” Pastaj: “E vėrteta dhe drita e Kur’anit ėshtė mė e nditshme se helmi qė kėrkojnėni tė mbillnin (!) kėtu shqiptarju zotėrinj”!!!??? Po ēfarė lidhje paska “ e vėrteta dhe drita e Kur’anit” tė krahasohet me “helmin” . Kėtė mbetet tė na e sqarojė hoxha i “Dritės”, qė rrin nė terr!. Pa le qė pataj tė analizohet pjesa tjetėr e fjalisė: “qė kėrkojnėni(!) tė mbillnin (kush po kėrkon kėtu tė mbjell?) ?) kėtu shqiptarju zotėrinj!
Kėsi sallatash ka plot nė reagimin e kėtyre hoxhallarėve “tė ditur”. Kėto dhe fjali tjera si kėto janė fjali qė tregojnė pėr nivelin e shkrimit “shqip” tė hoxhallarėve tė “Dritės”, ose tė “mėsuesve” tė Dritės, siē po pretendojnė ta heqin veten. Vetėm nga kėta shembuj, qė i pėrmendėm kėtu , lexuesi ka rastin tė shohė se ēfarė “mėsuesish” janė kėta! Duke mos hyrė t’i analizoj gabimet tjera, mė duhet vetėm t’u pėrkujtoj se nė “reagimin” e tyre kanė mbi 200 gabime tė tjera gjuhėsore!
Nė pėrmbyllje do t’ua pėrkujtoj njė thėnie popullore , e cila thotė: Kurrė mos hy aty ku nuk mund tė dalėsh! Fatkeqėsisht autorėt e reagimit kanė ra nė hendek. Dhe duke menduar se do tė dalin lehtė, atyre u ndodhi e kundėrta! Pėrunduan nė fund tė pusit! Argumentet qė ua solla e dėshmojnė kėtė!

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Sami Islami
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 43 vizitorë
Lexuar: 824 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Dy qingjat dhe dy lugėt
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:16
Shėnjimi i Pavarėsisė sė Republikės sė Kosovės, ishte plotė befasi. Aventurat e Fatmir Limės, e lindėn kopilin (Aneks marrėveshjen), ripėrtėritja e marrėve...
Keqkuptimi i intelektualėve me popullin dhe a...
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:13
Intelektualėt pėrkojnė me dimensionin e cilėsisė, kurse populli me atė sasisė. Ėshtė natyrale qė intelektualėt tė shohin me skepticizėm sjelljet dh...
Shteti “ka vdekur”
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:07
Aty ku ligjin e bėn dhe e sundon e paligjshmja, e palejuara, papėrgjegjshmėria, antiligji dhe antishteti; aty ku sundon kusaria, vjedhja dhe krimi e korrup...
Jo president e as kryeministėr tė pėrbashkėt,...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 17:00
*** Kryeministri aktual i qeverisė sė Shqipėrisė, Edi Rama nė fjalėn e rastit nė Kuvendin e Kosovės, mė 17 shkurt 2018, duke uruar 10-vjetroin e pavarėsis...
VETĖM AMIQTĖ E POPULLIT DHE PARTITĖ NĖ PUSHTE...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:53
...NDAJ BĖN GJITHĒKA, QĖ ISHTE E MUNDUR....DHE IA DOLĖN PĖR TA BĖRĖ LĖVIZJEN VV, PIKĖ E PESĖ!?...DHE SOT, LUAJNĖ ME FLAMURIN KOMBĖTAR, DUKE E HEQ ATĖ FLAMU...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi