Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Intervistė me poetin Adem Zaplluzha
Publikuar më 18 dhjetor, 2013 nė orėn 22:43 ( ) Intervista |
Rrit madhësinë e shkronjave
Udhėtim nėpėr vargun kryeneē tė poetit Adem Zaplluzha

Magjia e tė shkruari ėshtė pakėz si e ēuditshme. Ajo nuk ėshtė njė rastėsi, por dhuratė nga vetė Zoti, e dėrguar pėr te njerėzit e veēantė nė shoqėrinė njerėzore. Tė tillė njerėz, ushtrojnė gjithė qėnien e tyre shpirtėrore,frymore, mendore dhe fizike duke shkruar mbi fletėt e bardha tė bllokut tė shėnimeve. Misioni i tyre, pra i tė gjithėve krijuesve tė tė gjithave fushave tė shkencės, ėshtė shprehja e mendimit duke e hedhur atė nėpėr mjetė fjalės sė shkruarė. Jo vetėm kaq, por fjalėn krijuesit e gėdhendin bukur dhe japin frymarrje e ngrohtėsi pėr te lexuesi qė e transmentojnė te tė gjithė kategoritė e tjera tė shtresave shoqėrore njerėzore. Kjo krijesė e ēuditshme me petale e polen lule, gjendet edhe te poetėt. Vargjet e shkruara prej tyre nė poezi, ngjajnė si gjethet e vjeshtės me kolorin shumėngjyrėshe, dhe brenda tyre thithin polenin e qė mbushim liqenin shpirtėror tė lexuesit tonė.

Ne takuam personalisht poetin A. Zaplluzha nė qytetin e Prishtinės. Ky pot, tashmė ėshtė bėrė i njohur jo vetėm nė Kosovė, por nė gjithė trevat shqiptare dhe mė gjerė. Poeti Zaplluzha, ka njė prodhimtari tė bollshme e cilėsore nė kėtė fillimshekulli tė ri. E gjithė lėnda shkrimore krjuese nė botimet e tija, ka rrėfenja tė ēuditshme pėrgjat vargut qė pėrcjell pėr te lexuesi ynė. Ne intervistuam pėr kėtė qėllim edhe poetin A. Zaplluzha.

-Cili ėshtė qyteti juaj i lindjes?

-Kam lindur nė qytetin e Prizrenit mė 01.02.1943. Aty kam kaluar njė pjesė tė mirė tė jetės sime. Historia e lashtė e kėtij qyteti ka ndikuar edhe nė formimin tim me ndjenjėn e patriotizmit e tė atdhedashurisė.

- Ēfarė kujtimesh ruan nga qyteti i Prizrenit?

-E, si tė them! Ato janė tė shumta, saqė kanė zėnė rrėnjė thellė nė memorien time. Edhe sot nė kėtė mosh tė thyerė, kujtimet nga qyteti im i lindjes shpalosen tė gjalla para meje. Ato mė shfaqen si njė ekran televiziv ngado qė shkoj e hedh hapin tim. Shkurt, mė rinojnė!

- A mund tė na thoni mė konkretisht?!

-E pse jo! Vendin e parė e zėnė lojrat qė bėnim me bashkėmoshatarėt nėpėr rrugicat e qytetit, si dhe kur ngjiteshim nė bedenat e kalasė. Te gurėt e kalasė, sa herė qė prekja me duar ata, mė shpalosėsh historia e popullit tonė qė ka luftuar nė shekuj pėr lirinė e mbrojtjen e vatrave tona stėrgjyshore nga pushtuesit. Atdheu ynė, Shqipėria ėshtė pėllėmbė e histori.

- Me sa dimė juve edhe jeni arsimuar. Ku e keni kryerė arsimin?

- Nė kushtet e njė terrori psikologjik qė pėrdorte sllavi, munda tė mbaroj filloren e mė pas gjimnazin nė Prizren. Mė von me kėmbėnguljen time, mbarove edhe Akademinė Pedagogjike nė Prishtinė. Kjo ishte edhe ėndrra ime e fėmijėrisė: qė unė tė arsimohesha e tė bėhesha dikushi nė jetė.

- A e keni ushtruar profesionin e mėsuesit?

- Kėtu mė zure ngusht, sepse pak e kam ushtruar profesionin e zemrės time. Kushtet e rrethanat e kohės nuk ta lejonin kėtė mundėsi. Nė fillim kam punuar mėsues nė fshatrat Sdudenēan tė Therandės. Mė pas nė Hoēa tė qytetit afėr Prizrenit.

- …Po mė pas ku u punėsuat?!

- Ashtu siē u thashė edhe mė lartė, largohem nga arsimi dhe punėsohem si pėrkthyes nė Korporatėn Energjitike tė Kosovės.

- z. Adem, Ju jeni tashmė njė poet i njohur nė fushėn e letrave shqipe, jo vetėm nė Kosovė, por edhe nė Shqipėri, Maqedoni, Mal tė Zi, Rumani etj. Kur e keni filluar rrugėn tuaj letrare pėr herė tė parė?

- Unė jam frymėzuar nga shumė poetė, por mė shumė nga poeti ynė kombėtar Naim Frashėri. Poezinė e parė e kam shkruar nė moshėn e fėmijėrisė. Rrugėtimin letrar e nisa me vjershėn pėr fėmijė e cila u botua nė revistėn ‘’Pionieri’’nė vitin 1957.

-Ē’lidhje ke patur me grupin letrar qė mban emėrtimin’’Lulėkuqet e Kosovės’’ ?

- Kjo do mbete njė ditė simboli pėr mua deri nė vdekje. Dita mė krenare, sepse bashkė me shokėt e punės atje nė Korporatėn Energjitke, themeluam grupin letrar. Aty u botua edhe pėrmbledhjea ‘’Ngjyra e Kohės’’ ku u pėrfshinė poezi tė ndryshme, por edhe tė mijat. Kam botuar edhe nė gazeta e revista letrare nė Prishtinė, Shkup dhe Zagreb.

-Mė thatė qė keni punuar si pėrkthyes. Po nga veprat tuaja qė janė tė shumta me poezi, a janė pėrkthyer nė gjuhė tė tjera?

- Po, janė pėrkthyer nė gjuhėn Rumune nga i mirėnjohuri Baki Ymeri. Eshtė pėrkthyer libri me titull ‘’Pema e bekuar’’ nė vitin 2010 dhe u mirėprit nga lexuesi Rumun. Gjithashtu, po kėtė vit nė Boras tė Suedisė nė antologjnė ‘’Jehona e shekujve’’ tė autorit Sokol Demaku janė pėrfshirė edhe disa poezi tė mijat.

- Po prezantime tė tjera a keni?

- Kam, por nuk dua tė vetėlavdėrohem.

- A mund tė na thoni disa prej tyre!?

- Meqėnse po mė ngacmon kaq shumė me kėto pyetje, po u them shkurtimisht: Jam prezantuar nė leksikonin e shkrimtarėve shqiptarė 1501-1990, nga Hasan Hasani, si dhe pėr fėmijė 1872- 1995 nga Odhise K. Grillo. Po kėshtu nė librin me portrete shkrimtarėsh nga Demir Behluli nė Prishtinė, 2002.

- Ju jeni njė poet cilėsor dhe sasior. A mund tė na thoni sa vėllime keni botuar deri tani qė po u bėjmė kėtė intervistė?

- Ato janė shumė e shkojnė deri nė 96 vėllime tė botuara me poezi e skica letrare. Kam nė proces punimi pėr botim edhe katėr vėllime me poezi.

- Kush ju financon pėr botimet letrare?

-Njė pjesė tė konsidorueshme kam financuar vetė nga kursimet e mija. Kurse tjetrėn nga donator e indivitė tė ndryshėm qė e duan artin dhe letėrsinė. Dua tė falnderoj me kėtė rastė tė gjithė ata qė mė kanė ndihmuar pėr botimin e librave tė mija. Ja, kėto katėr vėllimet e reja mė ka sponsorizuar z. Xhevdet Krasniqi qė punon avokat nė qytetin e Prishtinės. Por edhe Departamentin pėr Kulturė, Rini dhe Sport i Komunės sė Prishtinės. Por nuk mund tė lė pa pėrmendur edhe ‘’Market plus’’ dhe drejtorin Tefik Haxhiu, si dashamirės e mik i librit, qė mė ka mundėsuar botimin e mjaft librave me poezi.
…Dhe ne lexuam titujt e librave qė ka finacuar z. Xhevdet Krasniqi, ky njeri human e dashamir i letėrsisė shqipe. Vėllimet: ‘’Mėkati i hijes’’,’’Rinjohja’’, ‘’Njė zog prej uji’’, ‘’Diku nė fund tė njė fillimi’’.

- Pėrveē faqeve letrare ku ju botoni nėpėr gazeta e revista, u kemi lexuar edhe nė portalet elektronike. Si e ndjeni veten aty kur ju botoni krijimet tuaja?

-Tė them tė vėrtetėn, mė japin jetė e frymėzim pėr tė shkruar edhe mė shumė. Teknologjia e sotme maderne na ka bėrė edhe mė tė njohur nė rrethet letrare nėpėr botė. Komentet janė tė shumta nga kolegėt, si shkrimtarė e poetė nga gjithė kontinentet. Interneti na ka afruar dhe miqėsuar me njėri- tjetrin si mjet komunikimi dhe shkėmbim vlerash midis njerėzve, e sidomos mes krijuesėve tė vjetėr apo tė rinj qofshin ata tė tė gjithave fushave tė shkencės. Ne si poet e ndjejmė mė shumė, pasi jemi qėnia mė e ndjeshme e shoqėrisė!

- Nė cilat portuale elektronike botoni krijimet tuaja?

-Kudo! Nuk kam dallim mes tyre. Nė ‘’Zemra shqiptare’’, Fjalalirė’’, ‘’Kosovarmedia’’, ‘’Gazeta kritika’’, ‘’Dituria.se’’ etj. Zėri i shqiptarėve boton ēdo ditė nga njė poezi. Kjo mė lumturon si krijues.

-Pėrveē se poet, ju jeni edhe njė prind shėmbėllor. Kur je njohur pėr herė tė parė me bashkėshorten, edhe kjo mėsuese, Sulltanėn?

-Ju mė kėrkuat intervistė pėr poezinė!? Por, ju gazetarėt, tė gjurmoni drei nė skutat e fsheta edhe nė intimitet,deri nė marrdhėniet familjare. Nuk po zgjatem: Shkurt jam njohur nė vitin 1968 nė Prizren, nė 500 vjetorin e lindjes tė heroit tonė Kombėtar Gjergj Kastrioti. Sulltana ka punuar 46 vite nė arsim. Eshtė vajzė Pejane dhe ka punuar nė Krushė tė Madhe e nė Hoq, nė shkollėn ‘’Asim Vokshi’’ mbi 30 vite. Sot qė tė dy burrė e grua jemi pensionista.

-Nga martesa sa fėmijė keni?

-Jemi tė lumtur unė si baba, por edhe Sulltana si nėnė qė lindėm, rritėm dhe edukuam dy fėmijė, pra dy djem. Tė dy djemtė janė tė arsimuar dhe me profesion. Djali i madh e ka emrin Armand. Eshtė i martuar me Almėn dhe kanė njė fėmijė me emrin Ardias. Jetojnė nė Londėr.
Ndėrsa djali i dytė, e quajnė Arbri dhe bashkėshorten Sofije. Edhe kėta kanė fėmijė: Gentin e Ada, vajza. Jetojnė e punojnė nė Otavė tė Kanadasė. Aty djali ėshtė menaxher kryesor pėr emigracionin.

-Z. Adem! Qysh nė fillim tė kėsaj interviste, u shprehėt se frymėzimet e para pėr tė shkruar ka ndikuar historia e qyteti tė lindjes Prizreni. Dua tė di unė e lexuesi, se ku janė rrėnjėt e vargut tė poezive tuaja, pra tharmi e tingulli lajmotiv qė pėrcjell poezia jote!?

-Si tė them! E gjithė lėnda shkrimore krujuese e imja, jo pėr mburrje, ka si rrėnjė e taban dheun e tokės sonė, Shqipėri. Oksigjeni i vargut ėshtė historia e popullit tonė, kurse rrėnja e shkronjave thithė gjakun e dėshmorėve qė pėrcjell heroizmin dhe sakrificėn e popullit tonė nė shekuj pėr te brezat e sotėm e tė nesėrm. Frymėzuesja e krijimeve tė mija me frymė patriotike, qysh nė fėmijėri, ka qėnė dhe mbetet dallėndyshja Shtėpia e Rilindjes sonė Kombėtare qė ndodhet nė qėndėr tė qytetit tim tė lindjes. Aty kam marrė vesėn e kristaltė tė vargut tim poetik.

- Edhe njė pyetje tjetėr, e tė fundit pėr kėtė intervistė: A keni marrė vlersime letrare pėr gjithė kėtė oaz botimesh qė keni botuar, sepse nuk ėshtė e lehtė tė krijosh e tė botosh afro 100 vėllime! Pra, juve keni mė shumė botime se sa moshė jete!? Ē’mund tė na thuash pėr kėtė?

-Oh, kėtu mė zure prapė ngusht! Tė thash qė nė fillim qė s’dua tė vetmburrem. Le ta thonė tė tjerėt si tė mirėn ashtu edhe tė keqen. Jam i hapur pėr tė gjithė. Meqėnse ma kėrkon njė gjė tė tillė po ua them juve. Me rastin e 70 vjetorit tė lindjes mė bėri njė ftesė televizori Shtetror i Prishtinės. Aty dhash njė intervistė. Kjo ėshtė e para inervistė qė kam pranuar para medies televizive. Kurse vlerisme tė tjera kam marrė nga klube tė ndryshme letrare si: Mirėnjohje me rastin e 100 vjetorit tė Pavarsisė, nga revista ‘’Albanezi-Shqipėri’’- Bukuresht. Vlerėsime letrare tė cilat janė disa nė numėr, nga Klubi i Shkrimtarėve ‘’Fahri Fazliu’’ tė Kastriotit- Kosovė. Ēmimi i Karrjerės, nga Klubi i Shkrimtarėve e Artistėve Durrės, e tė tjera.

Poeti Adem zaplluzha na fletė edhe pėr shokėt krijues si: Rexhep Kllokogi, qė ėshtė edhe antar nderi i klubit tė Kastrotit. Por nuk lė pa pėrmendur dhe Fetali Berisha, mėsuesin e matematkės qė jep mėsim te shkolla ‘’Pandeli Sotiri’’. Ismail Simnica, si dhe kryetarin e Klubit tė Shkrimtarėve ‘’Fahri Fazliu’’ tė Kastriotit, Bedri Neziri. Vetė Ademi ėshtė edhe nėnkryetar i Klubit tė Shkrimtarėve nė Kastriot, por edhe Anėtar i Lidhjes sė Shkrimtarėve tė Kosovės. Nė qėndėr tė Prishtinės bėmė edhe nga njė foto me poetin e pėrmasave kombėtare tė letrave shqipe z. A Zaplluzha. Njė vajzė me emrin Velmine Q. Krasniqi, qė u njohėm rastėsisht e qė vazhdonte arsimin e lartė, na bėri shkrepjet e blicit me aparatin fotografik te shtatorja Zahir Pajaziti (Hero i Popullit). Poezia e poetit tė Zaplluzhės ka vlagun e tokės shqiptare. Tė falnderoj pėr kohėn qė ia kushtuat kėsaj intervise. Ju uroj shėndet e suksese nė krijimtarinė tuaj, qė edhe nė tė ardhmen tė na sillni vepra tė tjera cilėsore letrare.

Intervistoi: Xhevahir Cirongu

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 92 vizitorë
Lexuar: 2,307 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Intervistė me veprimtarin, shkrimtarin e publ...
E dielė, 18 shkurt 2018 - 11:33
(kjo intervistė ka qenė e botuar edhe tek Radiokosovaelire me ndryshime tė vogla) Mehmet Bislimi u lind mė 24 mars 1958, nė fshatin Prekaz tė Epėrm tė D...
Flet poeti, filozofi, fotografi i n...
E martė, 14 nėntor 2017 - 04:25
“Si e kam njohur Ali Podrimjen dhe Ibrahim Rugovėn” “ ... njė rebel radikal, pėr tė cilin nuk ishte aq e rėndėsishme qė ta shpjegojmė botėn, mirėpo qė...
Aty ku ėshtė mėsuesi Vaxhid janė edhe nxėnėsi...
E enjtė, 21 shtator 2017 - 22:09
Mėsuesi Vaxhid Sejdiu me punėn, angazhimin dhe pėrkushtimin e tij nė kuadėr tė shkollės shqipe ėshtė bėrė model, se si duhet tė punojnė mėsuesit nė shėrbim...
Kėngėtari Nikollė Gjini, njė jetė me kėngėn s...
E hėnė, 19 qershor 2017 - 00:25
Publiku mė bėnė tė lumtur kur kėndoj dhe harroj ēdo gjė nga respekti pėr te para tij. Tallava, mendoj, ėshtė kanceri i muzikės popullore..
Jam krenar qė i takoj kombit shqiptar dhe e m...
E merkurė, 19 prill 2017 - 04:13
Intervistė me artistin e teatrit e tė filmit tė Kosovės, humoristin, studiusin serioz tė evenimeteve tė shumta, kritikun e artit letrar e pamor, Ismet Kras...
më shumë nga - Intervista »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi