Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
DE RADA -FIGURĖ E MADHE LETRARE E MATANĖ DETIT
Publikuar më 16 janar, 2014 nė orėn 04:57 ( ) Sami Islami | Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
(Nė 200-vjetorin e lindjes sė De Radės)

Sivjet mbushen plot 200 vjet qėkur lindi kolosi i letėrsisė shqipe De Rada. Ai me veprimtarinė e tij letrare, politike, kulturore, etnografike, poetike e shkencore, qe dhe mbeti romantiku ynė i spikatur nė letėrsinė shqiptare. Pandaj mund tė themi lirisht, se letėrsia e arbėreshėve tė Italisė, por edhe letėrsia e romantizmit ėshtė e lidhur ngusht me emrin e kėtij poeti dhe patrioti tė pakompromis, qė me “Kėngėt e Milosaos” u bė lėvruesi i parė i veprės artistike, me tė cilėn vepėr bėri kthesė tė madhe nė krijimtarinė tonė letrare nė pėrgjithėsi.

Nė kohėn kur jetoi dhe veproi shkrimtari ynė nė Itali po bėheshin luftime tė rrepta kundėr burbonėve, nė tė cilėn luftė, aktivisht, merrnin pjesė edhe arbėreshėt. De Rada i pėrcillte kėto ngjarje me mjaft interesim, sa qė, mė vonė, edhe vetė i bashkohet kėsaj lėvizje. Si fytyrė qendrore nė kėtė revolucion qe udhėheqėsi kryengritės dhe strategjik, Garibaldi, tė cilit arbėrshėt, duke ia parė dhe ēmuar trimėritė e tij, i kėnduan me admirim:

“Garibaldi trim me fletė
Skėnderbeut tonė i ngjet.”


De Rada lindi mė 1814 nė njė fshat tė vogėl, tė quajtur Maki. I ati ishte prift nė atė vend ku De Rada i kreu mėsimet e para. Qė nė shkollėn fillore ai u dha shumė leximit. Sa ishte nė kolegj De Rada i lexoi me ėndje shkrimtarėt antikė, si Sofokliun , Europidin dhe fiton njė kulturė shumė tė gjerė.
Mė 1833 mbaroi shkollėn e mesme, por duke qenė se ishte mjaft shėndetlig, i ati s’e lejoi t’i vijonte studimet menjėherė, por e la tė pushonte njė vjet. Ky vjet qe shumė i frytshėm i De Radės, sepse brenda kėtij vjeti filloi t’i mbledhte kėngėt mė tė bukura nga goja e popullit duke inicuar kėshtu traditėn pėr mbledhjen e letėrsisė gojore. Nė fshat dashurohet me njė vajzė (me tė bijen e bariut e tė vet) dhe kėtu, ndoshta, i lindi edhe frymėzimi pėr hartimin e veprės sė tij tė parė artistike “Kėngėt e Milosaos”.
Nė fund tė vjetit 1834 De Rada shkon pėr tė studiuar drejtėsinė nė Napoli dhe krahas studimeve vazhdon tė merret shumė me lexim, duke e lexuar kėshtu, Shekspirin, Gėten, Shilerin e shkrimtarė tė njohur botėrorė.

Mė 1836 boton “Kėngėt e Milosaos”, e cila siē thamė, ėshtė vepra e parė artistike nė letėrsinė shqipe, me tė cilėn aktualisht filloi edhe romantizmi shqiptar. Kjo vepėr bėri jehonė tė madhe kudo nė trevat dhe vatrat shqiptare, nė veēanti u prit me entuziazėm nga shoqėritė kulturore shqiptare tė asaj kohe, si nga shoqėria kulturore e Bukureshtit dhe e Stambollit. Vlen tė pėrmendet, me kėtė rast, momenti, se me ēfarė fjalė i drejtohet De Radės, Sami Frashėri, njėri nga patriotėt mė tė dalluar tė shoqėrisė “Drita” dhe njėherit edhe themelues i saj: “Burrė i ndritur i mėmėdheut, zot i ndriēuar, vėlla i dashur! Kemi kėnduar qėmoti kėngėt qė i ke mbledhur, punėrat qė i ka bėrė zotėria jote pėr gjuhėn tonė, pėr kombin tonė dhe i kemi pėlqyer shumė.”
Qėkur ishte nė Napoli De Rada kishe ra nė konflikt me organizatėn e fshehtė komplotiste kundėr sistemit burbonas. Fatkeqėsisht nė kėtė komplot De Rada zihet dhe burgoset, mirėpo, pėr fatin e mirė tė tij, e shpėton njė gjykatės, admirues i veprės “Kėngėt e Milosaos”. Nė kėtė kohė De Rada boton poemėn “Kėngėt e Serafina Topisė”, e mė vonė e riboton me titull tjetėr: “Pasqyra e njė jete njerėzore”, por censura e burbonėve nuk e lejojė qė libri tė qarkullonte. De Rada nė kėtė vjet, i mbetur ngusht ekonomikisht, detyrohet tė hyjė si mėsues privat (nė njė familje aristokratėsh) nė Napoli, ku do tė qėndrojė pėr mė shumė se 7 vjet. Brenda kėtyre vjetve tubon pak para me tė cilat ripunon “Milosaon”, kurse e riboton “Serafina Topinė”.
Si patriot qė ishte veprimtarinė e tij e zgjeroi edhe nė pikėpamje tė publicistikės. Kėshtu mė 1848 nxori gazetėn “L’albaneze d’Italia” (Shqiptari i Italisė), ku i shprehte dhe i mbronte pikėpamjet e tij mbi ngjarjet politike tė kohės.

Njė vjet mė vonė De Rada, nė kolegjin e Shėn Adrianit e fut gjuhėn shqipe dhe vetė bėhet mėsues. Mė vjetin 1850, martohet me arbėreshen Madalena Maliki, duke filluar kėshtu njė jetė tė mirė dhe tė hareshme familjare. Nga kjo martesė pati katėr djem. Nė kėtė kohė boton nė italishte “Parimet e estetikės”, “Vjetėrsia e kombit shqiptar”, por edhe poemėn “Rapsodi e njė poemi arbėresh” nė shqip. Vlen tė theksohet, poashtu, se njė kohė tė gjatė shkėmben letra me patrioten shqiptare nga Rumania Elena Gjikėn, e njohur si Dora d’Istria. Nė letėrkėmbimet me Elena Gjikėn e rrah shumė ēėshtjen e ēlirimit tė Shqipėrisė nga zgjedha shekullore otomane, duke mos e lėnė anash as kulturėn shqiptare.
Pas dhjetė vjet pune nė gjimnazin e Koriliano Kalabros, mė 1878, nė kohėn e Lidhjes sė Prizrenit, kohė kjo e pasur me shumė ngjarje qė po ndodhnin kudo nė tokėn shqiptare (por edhe jashtė saj, aty ku kishte shqiptarė), De Rada mbetet pa punė. Nė Maki, nė vendlindjen e tij, De Rada i pėcillte me interesim tė gjitha ngjarjet qė po ndodhnin nė atdheun e tė parėve tė vet. Dhe si pėr ēudi, nė kėtė vjet, e godasin njė nga njė disa fatkeqėsi familjare; duke i vdekur kėshtu tė katėr djemtė, e mėpastaj edhe e shoqja, si dhe vėllai i tij i vetėm! Ajo qė e tronditi mbi tė gjitha qe momenti kur i vdiq Zefi, njėri nga djemtė, tė cilit, mendonte t’ia lente trashėgim qė tė vazhdonte rrugėn e babait, pra tė merrej me shkrime.

Si njė figurė enciklopedike De Rada, famėn mė tė madhe nė gjithė Italinė e Jugut, nė Shqipėri dhe nė tė gjitha vatrat shqiptare e fitoi pikėrisht me botimin e revistės “Fiamuri i Arbėrit”, tė cilėn e nxjerr mė 1883. Ēėshtjet qė trajtoheshin mė sė shumti nė kėtė revistė, nė rend tė parė qenė ato shoqėrore e politike, por sigurisht edhe ato kulturore e shkencore. Nė “Fiamurin i Arbėrit” kanė bashkėpunuar shumė patriotė shqiptarė tė kohės, si Gavli Dara, Thimi Mitkoja, Zef Muzaka, Pren Doēi etj.

Mė vitin 1899, nė kolegjin e Shėn Adrianit ēilet katedra e gjuhės shqipe dhe pėrsėri De Rada do tė bėhet mėsues nė kėtė kolegj. Mirėpo, duke qenė se duhej tė udhėtonte tri herė nė javė dhe nė moshė shumė tė shtyer, me vėshtirėsi tė mėdha po i pėrballonte kėto kushte tė punės. De Rada udhėtonte mė shumė se njė orė nė kėmbė nė njė drejtim, sa qė thuhet nga disa baskėvendas (qė e kanė njohur mirė) shpesh herė ka ndodhur qė De Radėn ta gjenin tė rrėzuar pėr tokė, duke mos mundur tė shkonte vetė nė shtėpi. Mirėpo, si atdhetar i pakompromis qė ishte, ai, edhe nė kėto kushte dhe me kėtė gjendje shėndetėsore, nuk rreshtte sė punuari nė tė mirė tė kombit. Ai nė kėtė kohė boton “Pellazgė dhe shqiptarė”, “Konferenca mbi gjuhėn shqipe”, “Karaktere dhe gramatikė tė gjuhės shqipe”, “Skėnderbeu i pafanė”, si dhe poemėn “”Pasqyra e jetės njerėzore”.

Pas shumė pėrpjekjesh qė bėri De Rada, pėr hapjen e katedrės sė gjuhės shqipe, mė nė fund ajo u hap, sigurisht me meritėn e tij, por si pėr ironi, ai nuk u zgjodh qė ta udhėheqte atė. Politika dekadente burbonase e zgjodhi tė riun Zef Skiroin. Ky akt e demoralizoi tej mase De Radėn, duke e thyer shpirtėrisht, si asnjėherė mė parė.
Ditėt e fundit tė jetės De Rada i kaloi nė mjerim tė madh. Si njė plak tetėdhjetė e nėntė vjeēar, pa asnjė ndihmė sociale, punonte ende nė kolegj, bile duke mos e marrė as atė rrogė tė vogėl nga gjashtė e mė shumė muaj. Tė shkretit iu desh tė vuante edhe pėr kafshatėn e gojės. Dhe ashtu nė vetmi, larg farefisit dhe pa askė tė vetin, vdiq mė 28 shkurt tė vjetit 1903 nė njė dhomė tė shkretė, me emrin e Shipėrisė nė gojė: “Gjaku shqiptar po shkon, gjaku shqiptar po shkon”.

Vdekja e tij jehoi dhimbshėm tek tė gjithė intelektualėt pėrparimtarė tė ēdo vendi apo vatre shqiptare, si nė Shqipėri, poashtu edhe jasht saj.

***
Pėsa i takon subjektit tė veprave tė tij, ėshtė me interes tė pėrmendet se nė gjithė krijimtarinė e tij letrare, ngjarjet De Rada i hedh nė trevat shqiptare tė atdheut tė matanė detit. Nė veprat e tij gjejmė pėrshkrime tė tilla vendesh, aq tė sakta, sa ta merr mendja se De rada i kishte shėtitur ato vende kėmba-kėmbės, edhe pse dihet se, pėr sė gjalli, kurrė kėmba e tij nuk kishte shkelė nė Shqipėri. Njė pėrshkrim tė tillė mund tė vėrehet tek vepra “Skėnderbeu i pafanė”. Nė anėn tjetėr, meritė e pamohueshme e tij qe mbledhja e folklorit (1886), pėr ta botuar pastaj veprėn “Rapsodi e njė poeme shqiptare”, me tė cilėn besonte se kishte bėrė njė “Iliadė” shqiptare, duke e hyjnizuar kėshtu kohėn e mesjetės shqiptare, ku tregohet epopeja e shekullit tė 15-tė.
De Radėn, nė disa aspekte mund ta quajmė edhe historian, sepse aty-kėtu, duke dashur ta ndriēonte historinė e kaluar tė popullit tonė, jo vetėm qė nuk e lėshonte nga goja periudhėn e lavdishme tė Skėnderbeut, pra periudhėn e shekullit tė XV, por trajtonte edhe ngjarje tė periudhave tė mė hershme, duke pohuar me kėmbėngulje se shqiptarėt janė me origjinė pellazge. Kėtė tezė ai e paraqet nė veprėn “Pellazgėt dhe Helenėt”, ku thotė se pellazgėt, sė pari kanė jetuar nė Ballkan, e mėpastaj vijnė Helenėt. Nė lidhje me kėtė albanalogu Gustav Majer e shtroi ēėshtjen e prejadhjes sė shqiptarėve, nė kohėn, kur pothuaj se studimet albanologjike ishin ende nė djep. Edhe albanologu shqiptar Eqrem Ēabej, flet me admirim pėr De Radėn, duke e ēmuar me epitetin “baba tė linguistikės”. Ėshtė interesant tė pėrmendet se as Majeri nuk e pėrjashtoi tezėn e De Radės tė elementit pellazgjik tė shqipes, i cili i kishte pėrfshirė nė pellazgė edhe fiset ilire, epirote e maqedonase.

Pėr figurėn krijuese tė De Radės, pėrveē patriotėve shqiptarė, folėn edhe shumė personalitete evropiane. Ndėr ta le tė pėrmendim albanologun gjerman. Majer, i cili duke e njohur nga afėr atė shprehet kėshtu: “Figura e De Radės tė prek. Ai plak i goditur pėrfundimisht nga ndarja e njerėzve mė tė afėrt tė gjirit familjar, nuk lodhet sė punuari me fjalė e me pendė pėr kombin e tij qė e do aq shumė, e qė prej kohėsh, pėr kėtė qėllim, drejton njė revistė shqiptare”. Ndėrsa romantiku i mirėnjohur francez Aleksandėr Dymasi, duke e pasur parasysh figurėn universale tė De Radės, me tė drejtė do ta quante “Dante tė Shqipėrisė”. Njė adhurues tjetėr i De Radės, bashkėkohaniku, po ashtu francez, Lamartini, mė mirė se askush tjetėr diti qė me pak fjalė tė spikasė kontributin e madh tė De Radės dhėnė kulturės, letrėsisė, shkencė dhe publicistikės shqiptare, duke u shprehur:

“Atė qė bėri Skėnderbeu me shpatė,
E bėre ti me pendė, o i madhi De Radė!”


Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Sami Islami
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 37 vizitorë
Lexuar: 981 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
DRENICA E PUSHKĖS DHE E PENĖS
E martė, 20 shkurt 2018 - 19:56
(Vėshtrim pėr librin e Bedri Tahirit, Toponimia e Galicės, Prishtinė, 2014) Prelud Pena mėmėdhetare gjithmonė u ngre njė himn pushkėve liridashėse, kri...
Atdhedashuria!
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:40
Njė ide kuptimplote, qė duhet pėrshėndetur Prindėrit shqiptarė jashtė shtetit amė, pa marrė parasysh se nėn sundim apo nėn ē`regjim kanė jetuar, nė vaz...
POEZI E RRYER E TĖ VJELAVE TĖ URTISĖ LASHTĖSO...
E dielė, 18 shkurt 2018 - 11:47
PĖRURIM Mė 20 janar 2018, u bė pėrurimi i tri pėrmbledhjeve poetike tė autorit Halil Kajtazi. Autori Halil Kajtazi ėshtė emėr i njohur i folklorit shqip...
Mbushur me mallėngjim
E premtė, 26 janar 2018 - 00:26
.
Pradigma “GJURMĖ TĖ PASHLYESHME”
E shtunė, 20 janar 2018 - 20:47
Veprimtaria ime brenda ngjarjeve tė bujshme nė fundvitet ’80-ta Ditar (Memoare) Shtėpia Botuese Shoqata e tė Burgosurve Politikė e Kosovės Prishtinė ...
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi