Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
VOTIMI I MĖRGATĖS PĖR PARLAMENTIN E MAQEDONISĖ
Publikuar më 20 mars, 2014 nė orėn 19:53 ( ) Sami Islami | Lajme |
Rrit madhësinë e shkronjave
Me 18 mars tė vitit 2014, nė Golders Green tė Londrės Verore qėndroi Ministri pėr Ekonomi i Qeverisė sė Maqedonisė, Valon Saraqini. Kjo vizitė e shkurtėr e ministrit Saraqini qe e njė rėndėsie tė vaēantė. Themi kėshtu sepse pėr herė tė parė, qėkur emigracioni shqiptar nga Maqedonia nė Mbretėrinė e Bashkuar do tė ketė rastin tė votojė pėr tė zgjedhurit e vet. Tani votuesit shqiptarė nga Maqedonia nuk do tė kenė nevojė tė udhėtojnė nė kohėn e votimeve nė Maqedoni, ashtu siē qe rasti pėr zgjedhjet lokale, por votimet do tė mund t’i bėjnė edhe nga kėtu, duke e bėrė kėtė akt qytetar nė ambasadėn maqedonase nė Londėr.

Ministri Saraqini, para se tė vinte nė Londėr kėtė aktivitet zgjedhor kishte bėrė edhe nė disa shtete tė Evropės, si nė Gjermani nė Zvicėr, etj. Tė pranishėmve ministri Valon Saraqini u shpjegoi detajet se si mund tė votojnė nga mėrgata, por paraprakisht i porositi ata, qė sa mė shpejt qė ėshtė e mundur t’i plotėsonin formularėt, pėr t’u regjistruar para datės 25 mars, duke i plotėsuar formularėt e votimit. Kėta fomularė, bashkė me fotokopjen e pasaportės biometrike maqedonase dhe fotokopjen e pasaportės angleze (ata qė e kanė), ose pasaportėn maqedonase me vizėn angleze, qė tregon qėndrim tė pa kufizuar nė kėtė shtet, vizėn e punės, ose atė martesore, duhen tė dorėzohen drejtpėrdrejtė nė Ambasadėn Maqedonase nė Londėr, para 25 marsit 2014. Nėse qytetarėt nuk do tė mund tė shkojnė atje pėr arsye te ndryshme, mund tė regjistrohen edhe nėpėrmes internetit. Por gjithsesi duke pasur parasysh afatin deri me 25 mars, kur do tė mbyllet afati i regjistrimit!
Prandaj luten tė gjithė bashkatdhetarėt shqiptarė nga Maqedonia qė sa mė parė ta bėjnė kėtė akt patriotik dhe kombėtar, nė mėnyrė qė edhe ata tė kontribuojnė, qė nė zgjedhjet e ardhshme shqiptarėt t’i kenė ulėset nė Parlamentin Maqedon aq sa i takojnė. Nėse kjo nuk ndodh, shqiptarėt do tė humbasin mundėsinė e parfaqėsimit tė tyre! Prandaj shqiptarė nga Maqdonia shfrytėzojeni kėtė tė drejtė ashtu siē ju takon me kushtetutėn e Maqedonisė!
Formularėt mund tė sigurohen duke e kontaktuar Eqrem Retkocerin nė telefonin mobil 07788690929 ose nė e-mail adresėn eqo32@hotmail.com. Pas plotėsimit tė formularėve, tė cilėt duhet tė plotėsohen me germa tė mėdha tė shtypit, duhet ta kontaktoni prapė Eqremin pėr t’ia dorėzuar ato (nėse ata vetė nuk kanė mundur tė shkojnė nė ambasadė pėr ēfarėdo arsye).
Urojmė qė regjishtrimi tė masovizohet sa mė shumė dhe vota e shqiptarit, pa ngjyrime partiake, tė bėjė kthesa nė zgjedhjet e ardhme parlametare nė Maqedoni!

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Sami Islami
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 21 vizitorë
Lexuar: 460 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Ēfarė pėrmban Ligji i ri pėr gjuhėt
E premtė, 12 janar 2018 - 04:32
Nė Kuvendin e Maqedonisė sot me 69 vota u miratua Ligji pėr pėrdorimin e gjuhėve. Mė posht MekuliPress, ju sjell pėrmbajtjen e kėti Ligji. Ligji pėr pėr...
Kosova ėshtė Djepi i barbarisė dhe gjenocidit...
E dielė, 07 janar 2018 - 20:24
REAGIM Prifti malazez i Kishės Ortodokse, Radomir Nikēeviq, paska deklaruar nė Shkodėr se «Kosova ėshtė Serbi sepse ai ėshtė njė vend i shenjtė i Serbis...
GEZUAR!
E dielė, 31 dhjetor 2017 - 21:23
.
SQARIM PĖR OPINIONIN
E martė, 19 dhjetor 2017 - 01:16
Ne pasardhėsit e Familjes Meha nga Prekazi i Skėnderajt, jo pėr tė reaguar ndaj shkrimit tė disa portaleve ose mė mirė thėnė informimit tė Partisė NISMA, d...
REAGIM: i Fakultetit Filozofik lidhur me vend...
E martė, 14 nėntor 2017 - 19:22
Dje, mė 13.11.2017, pėrmes mjeteve tė informimit publik, u informuam se Gjykata e Apelit ka vėrtetuar vendimin e Gjykatės Themelore tė Prishtinės pėr ta ko...
më shumë nga - Lajme »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi