Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
PATLIXHANAT (Tregim)
Publikuar më 28 maj, 2014 nė orėn 02:37 ( ) Sami Islami | Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
Ishte ditė pranvere. Mala ishte zgjuar heret si zakonisht, po sot, pėr ndryshim nga ditėt e tjera, qė shkonte nė ara, ai ia kishte mėsyer qytetit. Ai shkonte atje pothuaj ēdo ditė tregu, sepse, hlbete, do tė punonte, e ndoshta do tė fitonte diēka. Atė ditė fitoi pak tė holla, veē sa pėr mos me u kthy me duar bosh, si thonė. Me t’u kthyer nė shtėpi i bleu dy kilogramė patlixhana. Ishte mesi i sezonės sė pranverės. Patlixhanat s’kishin dalė ende nė Lugajė, po as nė rrethinė. Ato mund tė gjendeshin vetėm nė treg. E vėrteta ishte se nė atė mesosezonė patlixhanat konsideroheshin, si tė thuash, “luks” pėr njė pjesė tė madhe tė popullsisė.

Mbrėmja po afrohej. Mala me njė frymė arriti nė stacion tė autobusėve, e mori biletėn dhe u fut disi nė tė, i cili pothuaj ishte mbushur. Vende tė lira pėr t’u ulur as qė mund tė bėhej fjalė. Pėrveē kėsaj edhe korridori nė mes tė dy rendeve tė karrigave ishte plot. Megjithatė, autobusi vazhdonte tė mbushej. Mala po qėndronte nė korridor nė mes tė rreshtave, duke i mbajtur nė duar patlixhanat qė mos t’ia shtypnin udhėtarėt. Autobusi u mbush aq shumė, sa kishe pėrshtypjen, se udhėtarėt s’do tė mund tė lėviznin dot, as majtas, as djathtas; as para, as prapa! Njerėzit qėndronin afėr njėri- tjetrit si peshqit nė konzervė, si thonė! Edhe pse disa dritare ishin tė hapura, nga numri i madh i udhėtarėve, tė zihej fryma! Shumė afėr, aty ku ishte Mala, e pa Can tyxharin, kusheririn, tė cilin e quanin “aga”. Ai, me gjasė kishte ardhur mė heret, prandaj kishte zėnė vend dhe po bisedonte rehat me njė zotėri, i veshur rroba tė zeza, plis tė bardhė e jelek, ku vėrehej ora e xhepit me ēystek.
Aga Can e shikoi fluturimthi Malėn dhe vazhdoi bisedėn. Ai e kishte zakon qė kur fliste, ta dėgjonin edhe tė tjerėt, prandaj edhe fliste me zė tė lartė. Nė njė moment, derisa ishte duke biseduar me mikun aga Can e vėrejti nga afėr Malėn se po mbante me kujdes nė duar njė qese me patlixhana dhe sigurisht pėr t’u lavdėruar te miku, nga mendjemadhėsia, apo thjesht pėr t’u treguar si njeri bamirės, iu drejtua atij:
- A po e shef kėtė njeri kėtu?
- Po.- i tha miku.
- E kam akraba, prandaj ia bleva kėta patlixhana, se s’ka hangėr ende sivjet!
- ?!
Miku e shikoi me habi agėn Can, sikur donte t’i thoshte “Po kjo ēfarė lidhje kishte me bisedėn, pastaj edhe nėse ia paske ble, pse po mė tregon ti mu? “, po nuk foli gjė. Mala e lexoi qartė nė fytyrėn e mikut sikur donte t’i thoshte „Or zotni kjo qė po ban ti nuk asht njerėzore! Edhe nė qoftė se vėrtetė e paske ndihmu, ndihmė quhet kur i jep dikujt diēka me dorėn e djathtė, pa e pa dora e majtė, e jo me ia thanė atij dhe neve kėshtu publikisht!“

Mala e dėgjoi Canin ēfarė i tha mikut, por edhe tė tjerėve pėr patlixhanat. U ngushtua shumė. Iu errėsuan sytė. Iu duk sikur gjithė autobusi i ra mbi kry. Thjesht u bllokua nga ky rast i papritur. Kurrė s’ia kishte marrė mendja se kusheriri do ta fyente ashtu, edhe pa asnjė arsye se! Njė mendje i thoshte: „Jepja pėr fytyrė tė gjithė patlixhanat Can tyxharit, se ky kėtė e meriton“. Njė tjetėr i thoshte: „Jo, ma mirė me ia heq maskėn nė sy tė mikut dhe tė gjithė tė tjerėve nė autobus, e me ia qitė rrenėn nė fushė, se patlixhanat nuk i kishte ble ai, por i kisha ble vetė me paret e mia!“. Po Mala nuk e bėri as njėren e as tjetrėn. E la. E dinte qė ai ishte bashkėpunėtor i pushtuesit dhe ku ta dijsh, ndoshta reagimi i tij do ta acaronte mė shumė situatėn. Se ky kishte fuqi t’i bėnte ndonjė tė keqe pastaj. Ashtu mendoi. S’i tha gjė, edhe pse nga ky poshtėrim veē timi sa nuk i dilte. Mala i vėrejti se edhe udhėtarėt qė ishin pėrreth e vėshtronin tregtarin me shikim pėrbuzės, po pėr ēudi askush nuk reagoi. Nuk reagoi as ai zotria.
Nė autobus bėhej vapė e padurueshme, po pėr Malėn vapa mė e madhe po i vinte nga brenda! Djersėt i shkonin vadė. Mezi priste tė ndalonte autobusi, tė dilte nė ajėr tė pastėr dhe tė ēlirohej nga ky ankth.

Mė nė fund autobusi arriti nė stacion. Nė mesin e shumė udhėtarėve zbriti edhe Mala. As vetė nuk e mori vesh se si u gjend nė rrugėn e fshatit. Hapat i ndėrronte me shpejtėsi, sikur tė ishte vonuar pėr ndonjė takim tė rėndėsishėm. Njė energji e papėrshkruar po e shtynte pėrpara! Nuk shikonte as majtas as djathtas. Shikimin e kishte fiksuar diku dy-tre metra pėrpara...

Dielli veē sa s’kishte perėnduar, por nga nxehtėsia qė po ndiente nė trup, i dukej sikur tė ishte mesi i ditės! I ngarkuar emocionalisht as nuk shihte as nuk dėgjonte! Nga nervoza madje nuk i dėgjoi qė e kishin pėrshėndetur as disa fshatarė. Ata madje, sikur u habitėn me tė, nga se nuk kishte ndodhur pėrpara qė dikush ta pėrshėndeste e ky tė mos i pėrgjigjej.
U fut nė shtėpi i djersitur, i lodhur, por mbi tė gjitha i nervozuar sa s’ka. Gruas ia dha patlixhanat dhe vetė u ul pėr pak nė pragun e shtėpisė pėrdhese. Freskia e mbrėmjes dhe njė gotė ujė e sollėn pak nė vete. Gruaja e vėrejti se diēka nuk ishte nė rregull me Malėn, po aty pėr aty nuk deshi ta bezdiste. E la tė pushonte pak. E vėrteta ishte se Mala kishte nevojė tė madhe t’i tregonte dikujt atė histori, e cila rėndonte mbi tė sikur ta mbante kodrėn e Lubotenit mbi supe! E kujt do t’i tregonte? T’i tregonte gruas nuk deshi, vėllait poashtu. Vendosi t’i tregonte djalit tij tė madh, Fatmirit, qė shkurt e thirrnin Miri, me tė cilin bisedonte hapur pėr shumė gjėra. Ai u prek gjithashtu dhe deshi tė shkonte e ta bėnte pėr njė pare tyxharin, po Mala nuk e la.
-„Hajt se do t’i vjen rendi se tash pėr tash nuk ban- i tha. Ai ende punon pėr pushtuesin dhe mund t’ju baj ndonjė tė keqe juve, se mu s’ka ēka mė ban tjetėr pėrveē kėsaj qė bani- e kėshilloi djalin. Se po tė ishte ashtu unė vetė kisha me ia thanė nė autobus! A e keni pa se sa shpesh shkojnė policia vetėm nė shtėpi tė tij? Krejt fshati e dinė punėn e tij po nuk po guxojnė me folė pėr te.“
Pas kėsaj bisede me djalin Mala u qetėsua pakėz. Pasi piu edhe njė ujė tė ftohtė, u shtri mbi shtratin gjysėm shtruar me kashtė e gjysėm tokė, qė e ndante njė dru i gdhendur dhe i lėmuar. Qėndroi ashtu pėr njė kohė sa tė ēlodhej pak.
***
Vitet po kalonin. Mala vazhdonte jetėn e tij. Bashkė me gruan i kishin rritė, ashtu si mundėn, fėmijėt, tė cilėt tashmė nuk ishin fėmijė. Ishin bėrė burra. Dy djemtė e mėdhej kishin mbaruar universitetin, tė tjerėt vijonin shkolla tė larta ose tė mesme. Me njė fjalė tė gjithė fėmijėt e Malės shkonin nė shkolla. Ishte koha kur nė Dardani filluan tė frynin erėra demokracie...
Nė anėn tjetėr klasa e agallarėve, sė cilės i pėrkiste edhe aga Can tashmė po i takonte tė kaluarės. Me njė fjalė filloi tė ndryshonte gjithēka. Can tyxharit dalė nga dalė filloi t’i binte autoriteti. Koha e tij s’ishte mė. Nuk ishte mė ai Cani qė luante me para duke i mashtruar njerėzit e varfėr! Nuk ishte mė ai Cani qė bėnte para, duke bėrė be rrejshėm nė kuran e nė zot. Nuk ishte mė ai Cani qė nėpėr dasma u hedhte kėngėtarėve njėmishe pėr kėnaqėsinė qė i jepnin ata kur atij ia pėrmendnin emrin, me „iu rritė ndera Can tyxharit“ ! Shokėt iu larguan. Tani filloi tė shkonte mė shpesh nė xhami. Aty nisi tė gjente ngushėllim! Nisi tė bėhej i rregullt. Lutej dhe falej ndoshta pėr t’i larė gjynahet, qė i kishte tė panumėrta!.

***
Mala kishte shpirt tė ēiltėr. Edhe pse ia dinte tė kėqiat e Canit, nuk kishte dashur tė hakmerrej. „Zoti do tė hakmerret nė te „ i thoshte shpesh herė vetes. Po djali i madh i Malės, Miri, ishte betuar se pa ia marrė fytyrėn Canit nuk do ta lente. Se nuk bėnte qė ai tė shkonte nga kjo botė pa i la borxhet.
Njė ditė bėhej dasėm nė Lugajė. Ishin fuar miq nga gjithė rajoni. Nė odėn e burrave kishte plot mysafirė. Ishte edhe Can tyxhari. Dikush nga tė pranishmit i foli:
-Pa na trego diēka aga Can se ti din shumė, se ke dalė shumė!
-Paj s’po di ēka me thanė, valla bre burra, po ju e dini se puna e tyxharit tė jep mundėsi me shetitė gjithandej vilajetit. Kam pa e kam pėrjetu gjana te ndryshme, po edhe i kam ndihmu kėtij populli, sa kam pasė mundėsi! -tha.
Mirit i erdhi nė shteg t’ia thoshte atė qė aga Can ia kishte bėrė babės sė tij. Ai e mori fjalėn atje nga fundi i odės dhe tha:
-Mirė e ka aga Can se i ka ndihmu njerėzit, po ndihmėn ma tė madhe ia ka ba kusheririt tė tij e babės tem! Ia ka pasė ble njė herė dy kilogramė patlixhana!?
Tė gjithė u kthyen kah djali si me ēudi. Ēka ishte puna e patlixhanave? Kurse aga Can , sikur tė donte ta pėrhupte kėtė, tha:
-Leje ti punėn e patlixhanave. S’asht kurgja ajo! Te je i ri e nuk i din kurgja pėr mu! Sa tė mira kam ba, ju e dini vetė, mu nuk mė kujtohen se sa besa?
- Pėr ty, ndoshta edhe nuk asht kurgja, ose nuk tė kujtohen, po mbasi ra fjala po i tregoj tė gjithėve kėtu „bamirėsitė“ e agės Can! Tė kujtohet, atėherė kur e skuqe Malen, babėn tem, ndėr sy tė mikut tand dhe udhėtarėve tė tjerė nė autobus kur ti the „ Ia kam ble kėtij akrabasė kėta patlixhana se sivjet s’i ka kėrku hala. Ti din shumė mirė se ata patlixhana i ka pasė ble ai vetė e jo ti. Paj bre edhe me ia pasė ble, njė njeri i ndershėm si ti qė po thue se ke ba shumė tė mira, kėto gjana s’i ban! Dhe kujt ia bane njė kusherini, qė askujt dreq me gojė kurrė s’i ka thanė! Marre tė kesh!
-A ty tė doli rendi me folė a?!- tha Cani, sikur nuk dėshironte tė shkonte mė gjatė kjo punė. Po nga turpi njė qehre i shkonte e njė tjetėr i vinte.
-Po, tha Miri, dhe do tė flas t’iu tregoj tė gjithve se kush asht Can tyxhari?!
Pas kėtyre fjalėve tė gjithė ēka ishin prezentė, mbeten si tė shtangur. Edhe pse shumica nė odė e njihnin se kush ishte Cani, e shikonin njėri-tjetrin sikur nuk mund tė besonin se edhe kėtė e kishte bėrė ai?
-A pėr nime kėshtu ia ke ba Males, i tha ai qė e pyeti pėr herė tė parė pėr tė folė diēka?
Aga Can i zėnė ngusht vetėm e lėvizte kryet herė majtas, e herė djathtas dhe po mendonte „Po edhe kjo m’u desht! Kurrė s’kam besu se ky ka mujt me ma thanė kėtė nė fytyrė, bile edhe nė prani tė gjithė kėtyre burrave! Ky nuk po mė njohka hala“
-Po veē kam ba hajgare,- tha!
-Kjo nuk asht hajgare aga Can!- i tha Miri.
Tani Can tyxhari e pa veten edhe mė ngusht. Ishte skuqur nė fytyrė. Nuk shikonte mė njeri nė sy. Uli kryet dhe e ndezi njė cigare. Mollėzat e faqeve plot rrudha dhe tė lėshuara teposhtė i dridheshin. E humbi krejt kontrollin dhe duke tėrrfatur iu drejtua njė tė riu qė shėrbente nė odė:
-M’i sjell kėpucat se dola! Kam njė punė!

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Sami Islami
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 29 vizitorë
Lexuar: 531 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Jusuf Zenunaj: Poezi
E premtė, 23 shkurt 2018 - 01:04
.
DRENICA E PUSHKĖS DHE E PENĖS
E martė, 20 shkurt 2018 - 19:56
(Vėshtrim pėr librin e Bedri Tahirit, Toponimia e Galicės, Prishtinė, 2014) Prelud Pena mėmėdhetare gjithmonė u ngre njė himn pushkėve liridashėse, kri...
Atdhedashuria!
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:40
Njė ide kuptimplote, qė duhet pėrshėndetur Prindėrit shqiptarė jashtė shtetit amė, pa marrė parasysh se nėn sundim apo nėn ē`regjim kanė jetuar, nė vaz...
POEZI E RRYER E TĖ VJELAVE TĖ URTISĖ LASHTĖSO...
E dielė, 18 shkurt 2018 - 11:47
PĖRURIM Mė 20 janar 2018, u bė pėrurimi i tri pėrmbledhjeve poetike tė autorit Halil Kajtazi. Autori Halil Kajtazi ėshtė emėr i njohur i folklorit shqip...
Mbushur me mallėngjim
E premtė, 26 janar 2018 - 00:26
.
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi