Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Intervistė e imagjinuar me “Mėsuesen e popullit”, Sevasti Qiriazi
Publikuar më 02 qershor, 2014 nė orėn 17:49 ( ) Afrim Morina | Intervista |
Rrit madhësinë e shkronjave
Intervistė e imagjinuar me “Mėsuesen e popullit”, Sevasti Qiriazi, e cila ėshtė ndėr personalitetet mė meritore pėr shpalljen e pavarėsisė sė Shqipėrisė.

Qiriazi njėmbėdhjetė vjeēar u detyruar tė lėrė vendlindjen Peras, njė fshat i Kolonjės, pasi u vra Mhilli nė luftė kundėr turqve, nė fillim tė shek. XIX., dhe tė vendoset nė Tėrnovė, fshat afėr Manastirit. Familja Qiriazi pati ndikim tė madh nė lėvizjen kombėtare, sidomos nė lėmin e arsimimit, kryesisht tė femrės shqiptare. Njėri nga dhjetė fėmijėt e kėsaj familje, Sevasti – a, ėshtė ndėr femrat mė frytdhėnėse pėr ēėshtjen kombėtare, e, kjo mė shtyri pėr tė zhvilluar njė bashkėbisedim pėr kohėn dhe pėr punėn e saj pėr...

MORINA:- Ju zėni njė vend tė merituar nė historinė kombėtare, nė fundin e shekullit nėntėmbėdhjetė dhe nė pjesėn e parė tė shekullit njėzetė. Mu pėr kėtė edhe e pash tė rrugės tė bashkėbisedojmė pėr atė kohė.

SEVASTI:- Faleminderit, jam e gatshme t’ua pėrmbushi dėshirėn e juaj

MORINA:- Ku i morėt mėsimet e para kombėtare?

SEVASTI:- Babai na tregonte histori tė mahnitshme rreth stėrgjyshėrve tanė apo heronjve shqiptarė. . . . Ndjenjat patriotike tė tim eti na ushqyen me frymėn e tij, e cila me kalimin e viteve u rrit dhe na bėri tė gjithė ne fėmijėt patriotė tė mirė, qė u pėrpoqėm me mish e me shpirt pėr ēėshtjen e Shqipėrisė.

MORINA:- Pėrveē babait, pati edhe dikush tjetėr ndikim nė formimin e personalitetit tė Juaj?

SEVAST:- Pa dyshim. Vėllai Qerasimi ishte ai qė u pėrpoq qė nga fėmijėria ime tė mė mbėshtesė nė rrugėn e vėshtirė qė kisha zgjedhur, pra qė nga pėrpjekjet pėr tė mėsuar shkrim leximin, e deri sa ishte gjallė.

MORINA:- Shtėpia Juaj ishte edhe njė lloj strehe e veprimtarėve tė kohės, rreth pėrgatitjes pėr kongresin e alfabetit shqip dhe aty patėt rastin tė njiheshit me...?

SEVASTI:- Nuk do t’i dalloja me emra, se tė gjithė i ishin pėrkushtuar ēėshtjes kombėtare, dikush me pendė e dikush me pushkė. Kohė e tillė ishte. Por do ta veēoja Alfavetarin e Naum Veqilhargjit, i cili me bėri shoqėri tėrė jetėn.

MORINA:- Me ndihmėn e familjes u diplomuat nė Kolegj dhe diploma e Juaj mundėsoi regjistrimin nė Byronė e Edukimit nė Konstadinopojė?

SEVASI:- Dhe kjo mė ndihmoi tė marr Iradėn, do tė thotė lejen pėr tė hapur njė shkollė shqipe pėr vajzat.

MORINA:- Gjatė studimeve ndėrmorėt njė veprim, pėr tė parė Koto Hoxhin nė burg. Ishte lehtė?

SEVASTI:- Jo. Mė ėshtė dashur tė vishem si burrė, ndryshe nuk lejohej dhe pėr fat nuk arritėn tė mė dallonin.

MORINA:- Dhe...?

SEVASI:- I thash: “Kam ardhur t’ju sjell njė fjalė shpresėdhėnėse, t’ju them se fara qė ju mbollėt, tani ka dhėnė frute tė mira... Ideali juaj fisnik, qė ju ka bėrė tė shkrini jetėn pėr Shqipėrinė, mė ka udhėhequr nė jetė. Ai mė solli edhe deri kėtu, t’ju shikoj si jini”.

MORINA:- Pse zgjodhėt Korēėn, e jo ndonjė qytet tjetėr?

SEVASTI:- Aty ishte hapur shkolla e parė shqipe dhe mu nė Korēėn shqiptare, pėrmes pushtuesve, flitej vetėm greqisht dhe turqisht.

MORINA:- Pse zgjodhėt edukimin dhe atė pėr vajzat?

SEVASTI:- Gruaja ėshtė shtylla e jetės. Sa mė emancipuar tė jetė gruaja, mė i emancipuar ėshtė kombi.

MORINA:- Njė pyetje qė ka qenė dashtė t’ua parashtroja mė herėt, kur more diplomėn, me ēfarė porosie u ndatė me Naim Frashėrin?

SEVASTI:- Mė tha: “Motėr! Nuk mund tė bėsh punė mė tė mirė dhe mė tė vlefshme pėr Shqipėrinė nga ē’ke nė mėnd tė bėsh bashkė me tėt vėlla pėr ēlirimin shpirtėror grave tė Atdheut tonė tė vogėl e tė robėruar. Do tė jesh besnike dhe durimplotė, qė tė bėsh punė tė madhe pėr kombin tėnd. Detyrat tėnde fillojnė tani. Arsimi ėshtė arma qė zhduk errėsirėn. - Dalē faqebardhė.”

MORINA:- Vetėm kėtė porosi morėt?

SEVASTI:- Jo. Por edhe kėtė: “Sevasti tė jesh gjithmonė e ndėrgjegjme dhe e entusiazmuar nė tė kryerit e barrės sė shenjtė qė po mer pėrsipėr, duke i kushtuar gjithė mendjen e zemrės mėsimit te arsimit kombėtar, duke predikuar idealin dhe duke mbaruar detyrat patriotike. Tė ndezesh nė tė gjithė zemrat dashuri pėr atdhenė dhe dėshirė pėr tė mėsuar gjuhėn amtare.”

MORINA:- Mė 1908 u mbajtė Kongresi i Manastirit, edhe ju ishit pjesėmarrėse. Kjo u bė halė pėr Xhonturqit?

SEVASTI:- Pėr tė luftuar punėn e vlefshme tė Kongresit tė Parė tė Manastirit dhe pėr tė penguar mbrodhėsinė tė popullit shqiptar t‘arsyer me gjuhėn amtare, Xhon turqit nisėn fushatėn kundėr abscese shqipe duke botuar njė abetare tė tyren me shkronja arabe. E zemėruar nga kjo punė e keqe e xhonturqve kundra abecesė aty pėr aty shkrova hymnin e alfabetit i cili u kėndua nė katėr anėt e Shqipėrisė mė 1909.
Armiqėtė o shqipėtarė,
Po perpiqenė
Shkronjat turēe dhe greqishte,
tė na apėnė;
Le t'i mbajnė ata per vetėhe;
Kemi tonatė.


MORINA:- Ju duk se nuk e keni kryer misionin vetėm me himn?

SEVASTI:- Jo. Ajo qė mbeti nė formė konkrete dhe e dobishme prej dorėsė sime, punė e frymėzuar prej Kongresit tė parė tė Manastirit, ėshtė botimi i abetares s‘ime tė hartuar sipas rregullave qė vendosi Kongresi vetė. Kjo abetare e para e llojit tė saj, dolli pas disa muajsh dhe u lajmėrua prej shtypit kombėtar si njė punė e vlefshme.

MORINA:- NĖ vitin 1909 ishin dy momente me rėndėsi?

SEVASTI:- Po. U hap shkolla normale nė Elbasan, e cila pėrgatiste kuadro pėr shkollat shqipe nė Shqipėri dhe i ndihmova bashkė me disa shoqe Parashqvis pėr tė themeluar shoqėrinė “Yll’i mėngjesit”, e cila do tė luaj njė rol shumė me rėndėsi.

MORINA:- Armiqtė pėrpiqeshin pėr ta mbyllur shkollėn dhe Ju patėt deklaruar?

SEVASTI:- Nuk kam pėr ta mbyllur shkollėn, sikur dhe me njė vashė tė mbetet.

MORINA:- Shkollėn ua mbyllėn. Dole nė Evropė dhe u vendoset nė Amerikė?

SEVASTI:- Nė Amerikė vazhdova pėr tė plotėsuar studimet pėr njė vit. Shkova nė Chicago, pėr tė vazhduar leksionet nė Fakultetin e Pedagogjisė nė University of Chicago.

MORINA:- Nė Amerikė formuat njė parti politike “Partia Kombėtare Shqiptare” dhe ishit kryetare e saj?

SEVASTI:- Duhej bėrė e njohur amerikanėve dhe udhėheqjes sė saj, ēėshtjen shqiptare dhe pėrmes saj pata mundėsin tė jem pjesėmarrėse nė Konferencėn e Parisit. Pėr kėtė pata shkruar dhe “Memorandumi mbi tė drejtat, shpresat dhe aspiratat e shqiptarėve”.

MORINA:- Ēka ėshtė mė e rėndėsishme pėr Ju?

SEVASTI:- Unė jam shqiptare. Ky ėshtė fakti mė i rėndėsishėm i jetės sime, edhe mė i rėndėsishėm se sa famiilja, sepse ndėrgjegjia e kėtij fakti mė tregoi rrugėn qė duhet tė ndiqja dhe mė nguliti qėlimin e jetės sime. Ai ishte burimi i interesit dhe i idealit tim qė nė feminine e njomė pėr tė paisur popullin tim me dije dhe pėr tė bėrė tė rijetojė tek ai dashuria e pavarėsia”.

MORINA:- Ju nė kujtimet e Juaja shkruani, se ēfarė ndodhi pas Konferencės sė Londrės me Manastirin?

SEVASTI:- Tė hyrit e Serbėve nė Manastir pruri dėme tė mėdha. Njė qytet me 80,000 ndėnjės ra, edhe ca muaj e sipėr mbetėn njė e katėrta e ndėnjėsve; shkretuan shtėpi, gjė e madh edhe morėn arratinė, vetėm qė tė shpėtojnė nga zgjedha e tmerruar e Serbėve, dhe kėshtu Manastiri, njė nga qendrat mė tė shėnuara tė imperatorisė u bė njė shkretėtirė. Grekėrit ėndėrronin ato qė po ėndėrrojnė edhe sot. Serbėt tė dehur nga thesaret e mėdha edhe tė pa pritura, po fluturonin. Bullgarėt, qė derdhėn gjak 30 vjet nė Manastir, po i bėnin sehir me kokė ulur. Shqiptarėt, me shpresė se edhe Manastiri do tė hyjė pėrbrenda kufirit tė Shqipėrisė lirė, u ngjallė pak nga dėshpėrimi edhe me gojė hapur po prisnin vendimet e konferencės Londrės, pėr kufit’ e Toskėrisė. Mė 12 gusht konferenca e Londrės pėrfundoj qė e Toskėrisė tė nisė qė nga hunda Ftelia dhe tė vejė gjer nė liqen tė Ohrit, duke marrė brenda tėrė kazan’ e Korēės. Pėr tė hequr kufirin midis Kolonjės edhe undės Ftelia konferenca e Londrės pėrfundojė tė dėrgojė njė Komision nė kėto vise edhe tė heqė kufinė duke vėnė re gjuhėn e popullit.

MORINA:- Shqipėria ende ėshtė e copėzuar, ēlirimi i pjesėve tė saja nuk ka ndodhur, ēfarė mund tė na thoni?

SEVASTI:- Me kėtė rast dėshironj t’u heq vėrejtjen tėrė patriotėvet shqiptarė se njė nga kundėrshtimet qė kanė tė jashtmit pėr njė Shqipėri tė lirė ėshtė se shqiptarėt janė tė pėrēarė edhe zihen kaq shumė midis tyre sa me gjithė qė e dėshirojnė lirin’ e Shqipėrisė nuk e shohin dot si mund tė realizohet edhe nė u realizoftė si mund tė pėrmbahet. Se ka tė kėtilla pėrēarje unė shumė mirė e dij.

MORINA:- Shihni mundėsin e bashkėveprimit kombėtar?

SEVASTI:- Po besoj se shqiptarėt mund ta kapėrcejnė kėtė rrezik po tė jenė tė gatshėm t’i lėnė mėnjanė ēėshtjet vehtiake edhe fetė edhe tė mentojnė vetėm pėr tė mirėn e pėrbashkėt.

MORINA:- Lidershipi shqiptar, sipas mendimit tim, ėshtė shumė i dhėnė pas faktorit ndėrkombėtar dhe pret...?

SEVASTI:- Nuk ka ēka pret. Njė komb si njė njeri i veēantė lipset tė rritet vehtė si njė trup. Asnjeri tjetėr nuk mund ta bėjnė kėtė punė pėr tė. Fati i Shqipėrisė qėndron nė duart e shqiptarėvet. Nė qoftė se shqiptarėt do tė i lėnė mėnj’anė mendimet e tyre tė pathemelta edhe dėmprurėse pėr hir tė lirisė sė kombit, besoj se Shqipėria do tė ketė njė tė pritme tė madhe.

Prishtinė, 30. 05. 2014

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Afrim Morina
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 108 vizitorë
Lexuar: 3,508 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Intervistė me veprimtarin, shkrimtarin e publ...
E dielė, 18 shkurt 2018 - 11:33
(kjo intervistė ka qenė e botuar edhe tek Radiokosovaelire me ndryshime tė vogla) Mehmet Bislimi u lind mė 24 mars 1958, nė fshatin Prekaz tė Epėrm tė D...
Flet poeti, filozofi, fotografi i n...
E martė, 14 nėntor 2017 - 04:25
“Si e kam njohur Ali Podrimjen dhe Ibrahim Rugovėn” “ ... njė rebel radikal, pėr tė cilin nuk ishte aq e rėndėsishme qė ta shpjegojmė botėn, mirėpo qė...
Aty ku ėshtė mėsuesi Vaxhid janė edhe nxėnėsi...
E enjtė, 21 shtator 2017 - 22:09
Mėsuesi Vaxhid Sejdiu me punėn, angazhimin dhe pėrkushtimin e tij nė kuadėr tė shkollės shqipe ėshtė bėrė model, se si duhet tė punojnė mėsuesit nė shėrbim...
Kėngėtari Nikollė Gjini, njė jetė me kėngėn s...
E hėnė, 19 qershor 2017 - 00:25
Publiku mė bėnė tė lumtur kur kėndoj dhe harroj ēdo gjė nga respekti pėr te para tij. Tallava, mendoj, ėshtė kanceri i muzikės popullore..
Jam krenar qė i takoj kombit shqiptar dhe e m...
E merkurė, 19 prill 2017 - 04:13
Intervistė me artistin e teatrit e tė filmit tė Kosovės, humoristin, studiusin serioz tė evenimeteve tė shumta, kritikun e artit letrar e pamor, Ismet Kras...
më shumë nga - Intervista »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi