Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Bondsteel-i tė sqarojė kush ėshtė mizantropi L.M
Publikuar më 05 gusht, 2014 nė orėn 01:20 ( ) Salih Mehmeti | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Akti i fundit prej mizantropi i individit, Lavdėrim Muhaxheri ku shihet me hanxhar nė dorė tek pren gurmazin e njė djaloshi duarlidhur nga Siria, ėshtė veēse njė pasqyrė e dhunės sė pashembullt qė ka pėrfshirė vendet e epėrme mbi Eufrat e Tigėr. Kjo spirale dhune qė ka pėrfshirė rajone tė tėra tė Irakut verior gjer nė pllajat e pafundme tė Kurdistanit, ėshtė ngritja e siparit pėr trashėgiminė e pėrgjakshme tė kolonializmit perėndimor. Lufta moralisht e ligjshme kundėr teokracive despotike ka zvetėnuar nė njė luftė sfilitėse, secili kundėr secilit. Ajo ēka nisi si revolucion ndėr sirianė shpejt u zhdavarit pėr t’i lėnė vendin fesateve sektare.

Nė tė vėrtetė, kjo luftė e sertė sfumon probleme mė tė mėdha. Tėrheqja shkallore amerikane fillimisht prej Irakut, e tevona edhe pakėsimi i trupave ushtarake prej Afganistanit, ka lėnė njė boshllėk, tė cilin rreken ta plotėsojnė forca teofashiste. Lemeria tradicionale ndaj Iranit, si njėri prej shteteve mė tė konsoliduara nė Lindje, ka sjellė nė skenė organizata retrograde, tė cilat rroken fort pas interpretimeve skajshmėrisht konservative tė fesė. Megjithė ndryshesat e vogla, kėto grupacione teo-fashiste mishėrohen pas vahabizmit, njė lėvizje kjo refraktare qė shquhet pėr frymėn e jotolerancės dhe mosnjohjes sė tjetrit deri nė shkatėrrim. Vahabizmi, njė lėvizje kjo qė nisi me kundėrvėnien e arabėve ndaj Perandorisė Osmane, do tė ringjallej vetėm pas Revolucionit Iranian (1979), ku plot shtete shemra i druheshin autoritetit gjithnjė nė rritje tė Iranit. Sado qė zbatimi i paradigmės sė Samuel Hantingtonit pėr ‘pėrplasje qytetėrimesh’ sjell pafund pikėpyetje, ėshtė e sigurt se vendet e Lindjes sė Mesme prej kohėsh paguajnė ēmimin e njė lufte latente tė shteteve tė cilat gjakojnė tė imponohen mbi tė tjerat nė rolin e njė shteti paternalist. Kjo pėrēapje, tė cilės shpesh as nuk mund t’i pėrfytyrohet epilogu, ka nxjerrė nga llamba xhindin e mėrive sektare, qė gjejnė tokė tė pėlleshme nė shtetet e hajthme me ekonomi tė shkatėrruar e sisteme arsimore gjysmake. Monarkia saudite, qė zė pjesėn mė tė madhe tė Siujdhesės Arabike, ka zyrtarizuar si religjion shtetėror, islamin e llojit vahabi, i cili shquhet me parashenjėn e konservatorizmit tė rreptė dhe luftės sė sertė ndaj ēfarėdo risimi. Siē vėrėn Syed Kamran Mirza nė njė ekzegjezė kuptimplote mbi vahabizmin, falė fondeve tė pashtershme tė petro-dollarėve, monarkia saudite qysh prej viteve 90-tė ka pėrkrahur shpėrhapjen e vahabizmit pėrmes njė propagande veshtullore nė njė perimetėr mė tė gjerė sesa Lindja e Mesme. Nismėtari i kėsaj lėvizje mbahet Abdul Vahabi, reformatori prapakthyes i cili nė emėr tė purifikimit, gjakonte njė islam tė zhveshur nga ēdo risim qė kishte pėsuar nė rrjedhė tė shekujve. Kjo reformė me primesa konservative do tė pėrkonte me kundėrvėnien gjithnjė nė rritje tė arabėve sauditė ndaj Perandorisė Osmane. Qysh nė vitin 1888, oficeri osman Ajub Sabri Pasha do tė hidhte dyshimet e para mbi njė komplot tė hidisur nga inteligjenca britanike, e cila duke pėrkrahur lėvizjen e Abdul Wahabit, rrekej tė ndezte fitilin e kryengritjeve anti-otomane nė Siudjdhesėn Arabike. Pėrderisa figura e agjentit britanik, Hemfer vazhdon tė jetė e errėsuar nga retė e misterit, drejtuesi i Egjiptit qė po konturizohej si shtet i mėvetėsishėm, shqiptari Mehmet Ali Pasha do t’i kundėrpėrgjigjej forcėrisht kryengritjes vahabiste nė viset saudite, duke shkatėrruar edhe strofkat e fundit tė rebelėve. Nė kėtė dritė mund tė shihet luzmimi i lėvizjeve retrograde, qė modelohen pėrmes njė gėrshetimi eklektik tė fashizmit me vahabizmin. ISIS (Shteti Islamik i Irakut dhe Sirisė), grupimi militant qė lektiset pas besimit tė ringjalljes sė Kalifateve islamike, ka lėnė nė hije organizatat simotra, si pėr nga karakteri radikal ashtu edhe pėr nga terrori deri nė pėrmasat e gjenocidit. Nga njė grupim qė dikur pandehej i papėrfillshėm, ISIS sot ėshtė bėrė njė emėr lebetitės qė pėrshkon Irakun e pjesė tė tėra tė Sirisė. Krerėt e kėsaj ogranizate teo-fashiste nė delirin e vrasjeve e asgjėsimeve, duan tė arsyetohen se po shpaguajnė dhunėn qė kanė ushtruar dikur ‘milicitė shiite’ nė Irak ndaj bashkėsive tė tėra tė sunitve. Sidoqoftė, ana tjetėr e medaljes ėshtė se terrori mė i madh qė ushtron ISIS-i teofashist, rėndon mbi vetė sunitėt e Sirisė dhe Irakut. Fshatra tė tėra janė kredhur nė plojė e kalvari i tė ikurve qoftė sunitė, shiitė apo tė krishterė po arrin nė pėrmasa biblike. Vetėm tani kurdė e sunitė nga Iraku e Siria kanė shpallė besėlidhje pėr t’iu kundėrvėnė me forcėn e armėve militantėve tė ISIS-it. Tė njėjtit kushtrim pėr luftė kundėr teofashistėve tė ISIS-it, i janė pėrgjigjur edhe mijėra luftėtarė nga Siria, qofshin lojalistė tė Assadit apo opozitarė tė krahėve militant. Duhet tė vihet nė spikamė se shfaqja e ISIS-it teofashist, ndodh nė njė kohė kur i ėshtė dhėnė fund mirazhit tė detantit midis SHBA dhe Rurisė. Krijimi i ISIS-it vjen nė njė kohė kur Rusia ka kaluar nė njė mėsymje tė frikshme jo vetėm mbi Ukrainėn por edhe tėrė Evropėn, diēka mjaft analoge me situatėn kur amerikanėt koketonin me talebanėt kundėr sovjetikėve nė Afganistan. Ashtu si dhe herėve tė tjera, prapa lėvizjeve teofashiste nė Lindjen e Mesme qėndron njė nga Fuqitė Perėndimore. Pėr krerėt kryesor tė ISIS-it rėndon dyshimi se janė pėrpunuar kujdesshėm nga inteligjencat e vendeve perėndimore. Sado qė deklaratat e Snowdenit duhet tė merren me pėrkorėsi, historia mė e re nė Lindje ėshtė e mbushur spic me raste tė ngjashme qė nuk lėnė shteg pėr ndonjė koincidencė vetmitare. Kėsisoj, HAMAS-it, grupit militant qė strofullon nė Rripin e Gazės, mund t’i jetė prerė kėrthiza nga vetė izraelitėt, tė cilėt gjakonin tė kundėrpeshonin tė majtėn nacionaliste palestineze e cila e zhdrivillonte luftėn ēlirimtare me mjaft sukses. Lajm tė hidhur pėrbėn fakti qė kėto makinacione po tagentojnė nė njė mėnyrė ose tjetėr edhe vendin tonė, pa dashjen e tij. Qysh prej shpėrthimit tė luftės vėllavrasėse nė Siri, ėshtė pikasur dukuria e vullnetarėve qė kanė mėsyrė atje, duke u rreshtuar nė anėn e grupeve radikale. Madje vetė termi ‘vullnetar’ duhet marrė me kursim e pėrkorėsi, pėr shkak se nėn rrogoz individė tė fuqishėm kanė nxitur e rekrutuar qytetarė tė shumtė. Ėshtė mjaft domethėnėse se shumica e rekrutimeve mund tė qėmtohen te njerėz qė kanė lidhje me shėrbimet informative tė Turqisė. Institucionet e sigurisė nė Kosovė kanė qenė nė dijeni tė kėtij fakti, por ky shqetėsim asnjėherė nuk i ėshtė pėrplasur nė sy Ankarasė qoftė edhe pėrmes njė note proteste. Kjo tulitje pėr ēdo keqardhje, vėrehet edhe ndaj individit, Lavdėrim Muhaxheri, pėr tė cilin dihet mjaft mirė se pėr gjatė kohė ka punuar nė kampin amerikan Bondsteel. Pėrderisa imazhi i shqiptarėve po pėgėhet nga emri i Lavdėrim Muhaxherit, institucionet e ēakėrdisura nė Kosovė as nuk janė ndėrmendur pėr tė kėrkuar shpjegime si nga KFOR-i amerikan ashtu edhe nga ambasada amerikane sesi u bė qė njė punėtor i besuar i tyre tė plekset kaq shpejt nė radhėt e organizatės teofashiste ISIS. Duke e lėnė anash skrupulozitetin pėr miqėsinė midis SHBA-sė dhe Kosovės, ėshtė koha qė KFOR-i amerikan dhe ambasada amerikane tė japin pėrgjegjėsi pėr prapaskenat e Bondsteel-it. Sado qė llogaridhėnia e amerikanėve ėshtė veēse njė oksimoron ironik, duhet doemos tė qartėsohet pėrgjegjėsia e amerikanėve nė rastin e individit mizantrop, Lavdėrim Muhaxheri dhe tė tjerėve si ai. Pėrderisa ndaj shqiptarėve nė Kosovė bėhen insinuata e stigma tė pėrbindshme pėr ‘trafikim organesh’, Prishtina mė shumė se kurrė duhet t’i pėrveshet hetimit tė prapaskenave nė Bondsteel, pėr tė cilin nga media e huaj ėshtė pėrfolur edhe pėr ekzistencėn e burgjeve tė ngjashme me Guantanamon. Ēdo hamendje nė kėtė drejtim, mund tė ketė efektin e njė bumerangu, ku pas disa dekadave, njerėz tė frymėzuar nga Dik Marti, do tė fajėsojnė prapė shqiptarėt pėr prapaskenat e Bondsteel-it.

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Salih Mehmeti
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 46 vizitorë
Lexuar: 656 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Jo president e as kryeministėr tė pėrbashkėt,...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 17:00
*** Kryeministri aktual i qeverisė sė Shqipėrisė, Edi Rama nė fjalėn e rastit nė Kuvendin e Kosovės, mė 17 shkurt 2018, duke uruar 10-vjetroin e pavarėsis...
VETĖM AMIQTĖ E POPULLIT DHE PARTITĖ NĖ PUSHTE...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:53
...NDAJ BĖN GJITHĒKA, QĖ ISHTE E MUNDUR....DHE IA DOLĖN PĖR TA BĖRĖ LĖVIZJEN VV, PIKĖ E PESĖ!?...DHE SOT, LUAJNĖ ME FLAMURIN KOMBĖTAR, DUKE E HEQ ATĖ FLAMU...
Kemi nevojė pėr gjak tė ri
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:50
Komunikimi gojor midis dy kundėrshtarėve politik shqipfolės nuk ėshtė shumė i bukur. Tingėllon mė shumė si dy burracak pervers qė debatojnė me temėn: "I im...
Kosova – njė vend ku socialdemokratėt mbahen ...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:46
Qė nga tetori 2017 Dr. Sadri Ramabaja gjendet nė burg „pa kurrfarė prove“. Nė rastin e kėtij tė pandehuri bėhet fjalė pėr njė autor librash, pėr njė docent...
RKL: Dhjetė vjet pavarėsi nė rrugėtimin njė h...
E dielė, 18 shkurt 2018 - 12:51
Kaluan dhjetė vjet qyshkur nė Kuvendin e Kosovės, mė 17 shkurt tė vitit 2008 vendi ynė u shpall Shtet i pavarur dhe sovran. Kosova fillimisht ishte shpallu...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi