Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
INTERVISTĖ ME KRYETARIN E LKSHM-SĖ, HASAN QYQALLA
Publikuar më 22 gusht, 2014 nė orėn 00:37 ( ) Mustafė Krasniqi | Intervista |
Rrit madhësinë e shkronjave
“Ju kėrkoni atė qė keni nevojė, e neve na lehtėsoni punėn tonė”.

Z. Qyqalla pėr lexuesin na thoni se sa ėshtė i pranishėm, nė vendlindje, bota krijuese dhe vetė mėrgimtari-poet?

H. Qyqalla: Fillimisht mė lejoni t’ju falėnderoj pėr ftesėn tuaj dhe mė lejoni ta them njė tė vėrtetė historike se; mėrgata ishte dhe mbeti njėra ndėr shtyllat kryesore tė kulturės sė kombit, qoftė nė atė politike, kombėtare dhe atė krijuese-letrare. Andaj pėrmes kėtyre pėrpjekjeve, mėrgata me tė gjitha sakrificat, ka arritur ta zbėrthej nė arsye qėllimin dhe qėndresėn e saj kur ishte nė pyetje atdheu mbase jo vetėm qė ka qenė i pranishėm por ka pasur edhe rol kyē nė tė gjitha sferat e jetės qė nga rilindėsit e tutje, sidomos nė kauzėn e fundit ka ngjallur ndjenjat e njė rilindjes sė re, qoftė pėrmes emocioneve krijuese-poetike, ato fizike, diplomatike, e financiare. Megjithatė vargu dhe poeti mėrgimtar ka qenė dhe ėshtė i pranishėm te lexuesi i vendlindjes, gjė qė sot edhe istuticionet tona kanė filluar ta kuptojnė rėndėsinė e botės krijuese tė mėrgatės, mbase s do harruar pėrpjekjet e krijuesve tė sotėm, tė mėrgatės, pėr shkrirjen nė njė organizim tė mirėfillshėm, qė nė saj tė saj kemi arritur ta themelojnė LKSHM-nė botė.

Z. Qyqalla Kur flasim pėr Lidhjen e Krijuesve Shqiptarė nė Mėrgatė, LKSHM-nė, ju edhe u zgjodhėt nė Kuvendnin e parė Themelues kryetar i saj, gjė qė ju pėrgėzojmė padyshim. A mund tė na thoni se si u lindi ideja pėr kėtė bashkim tė botės krijuese, tė mėrgatės?

H. Qyqalla: Realisht tė themi se ēdo fillimi ėshtė i vėshtirė dhe i mundimshėm. Andaj, do them dy-tri fjalė rreth themelimit tė Lidhjes sė Shkrimtarėve, Artistėve e Krijuesve Shqiptarė nė Gjermani (2006), kur njė grup nismėtarėsh me nė krye Z. Martin Ēuni, filloi njė riorganizim i mėrgatės shqiptare nė segmentin e nivelit intelektual, kulturor e artistik. Organizuam, shumė Orė Letrare, promovime titujsh e autorėsh tė rinj, Manifestime qė identifikoheshin me figura e personalitete tė dimensioneve ndėrkombėtare,siē ishte p.sh. 100 vjetori i lindjes sė Nėnė Terezės, pastaj Azem Shkrelit (qė janė Takime tradicionale organizuar me Familjen Shkreli) dhe ka karakter shpėrblyes, Ora e madhe letrare tradicionale „Pavarėsia“,…etj. Kjo, sikur zgjoi kureshtjen edhe tek bashkėkombėsit nė shtetet tjera ku veprojnė e krijojnė shqiptarėt, duke kėrkuar ndihmesėn tonė rreth Statutit, formės organizative, etj., ku filluan organizmat e para simotra nė Austri, Suedi, Zvicėr, Norvegji, Belgjikė, tė frymojnė…! Nė vitin 2012, nė Mbledhjen e Kuvendit Zgjedhorė (pas dorėheqjes nga posti i Kryetarit, tė Z. M. Ēuni), unanimisht u zgjodha Kryetar i LSHAKSH pėr Gjermani. Punuam nė mėnyrė intensive qė tė fillojmė shtrirjet e para organizative tė bashkėpunimit me asociacionet simotra, si me Austri, Suedi, Norvegji,… e kėshtu me radhė. Ky bashkėpunim, solli si ide edhe integrimin e kėtyre Shoqatave nėn njė ombrellė tė pėrbashkėt. Mė 5 gusht 2013, u mblodhėm nė Prishtinė (Hotel Sirius) gjithė pėrfaqėsuesit, delegatėt dhe krijues tjerė nga mbarė bota (ishin rreth 100 krijues tė pranishėm), kur nxorėm njė Kėshillė tė pėrbashkėt iniciues dhe dolėm me njė DEKLARATĖ tė pėrbashkėt, qė gjer nė fund tė muajit historik tė shqiptarėve, pra Nėntorit, tė organizohet Kuvendi Themelues i kėtij asociacioni tė pėrbashkėt. Me njė pėrkushtim tė veēantė dhe profesionalizėm tė paparė, arritėm tė mbajmė premtimet deklarative tė gushtit nė Prishtinė, duke thirr edhe Kuvendin e parė Themelues, dy ditorė nė Koblenz tė Gjermanisė, pėrkatėsisht mė 23 e 24 nėntor. Kėtu emėrtuam Lidhja e Krijuesve Shqiptarė nė mėrgatė, kur u miratua Statuti (me disa propozime e kėshillime) zgjodhėm edhe Kryesinė dhe organet tjera pėrkatėse dhe pėrpiluam Projektet e planit dyvjeēarė. Mos tė harrojmė se pa njė mbėshtetje institucionale, vetėm vullneti e dėshira do ngelnin vetėm njė ėndėrr e paprekur. Prandaj, Ministria e Diasporės, dhe vet Ministri Makolli, na ka mbėshtet dhe pėrkrah fuqishėm, ku edhe ėshtė prononcuar edhe vet Z. Makolli: Ju organizohuni, ne do ju mbėshtesim maksimalisht nė ēdo formė, pa ndėrhyrė nė politikat tuaja tė brendshme zgjedhore. Kėshtu edhe ndodhi, ē’ėshtė e vėrteta.

Z. Qyqalla Ju ishit mė parė edhe kryetar i LSHAKSH pėr Gjermani, a ėshtė kjo njė shtyrje pėr t’ju nxitė pėr njė bashkim me botėn krijuese tė mėrgatės?

H. Qyqalla: Kujtoj se, ishte njė parapėrgatitje dhe synim i pėrbashkėt i tė gjithė krijuesve, qė t;i shpiem gjėrat mė tutje. Por mos tė harrojmė se kjo kėrkon punė, sakrificė dhe bashkėrendim. Gjithsesi, gjetėm akordimin e pėrbashkėt dhe ia dolėm…Mbase pėrgjigjen e kėsaj pyetje pjesėrisht e dhashė mė lartė.

Z. Qyqalla ju si krijues qė keni arritur nė tė gjitha trevat shqiptare dhe nė atė tė mėrgatės tė krijoni identitetin tuaj si poet i mirėfilltė, a do tė thotė se jeni pėrqendruar qė pėrmes unit tuaj krijues ta nxisni edhe botėn krijuese qė tė flasin me njė gjuhė, gjuhėn e artit dhe pėrmes saj ta pėrēoni te populli dhe politika e saj; se jeta e shqiptarit ėshtė Shqipėria Etnike?

H. Qyqalla: Vėrtet kemi arritur ta identifikojmė vetėn si krijues tė mirėfilltė dhe mu pėr kėtė dėshironim ne krijuesit e mėrgatės, si imperativ i kohės moderne dhe reale ta vejmė nė praktik idealin shpirtėror, atė pėr Shqipėrinė Etnike. Prandaj edhe ftuam krijues tė devotshėm nga tė gjitha trojet tona, si Adem Demaēi, Flora Brovina, Murat Gecaj, Arqile Gjata, Thanas Jani, Kalosh Ēeliku, Zejnepe Alili-Rexhepi, Bilall Maliqi, Arsim Halili, Safet Hyseni, Anton Gojēaj,…etj. Mos harrojmė se edhe rilindėsit ishin ata qė i paraprinė ndryshimeve shoqėrore kombėtare, pėrkatėsisht ngritjes sė ndenjes kombėtare. Gjersa ne pėrpiqemi tė demantojmė gjeografinė e ndarjes administrative kombėtare tė kongreseve perėndimore, nė dėm tė identitetit. Kushtimisht insistojmė, ne krijuesit dhe bota mėrgimtare shqiptare tė dalim me njė himn dhe flamur kombėtarė. Jemi tė kujdesshėm paralelisht me shtetin e Dardanisė-Kosovės sė sotme, karshi maksimės „pa dhėnė tė dhembshmen s’mund tė marrėsh tė kojshmen“!Uroj tė jemi modalitet e bashkimit, unifikimit dhe intensifikimit kombėtarė, sinonim i Shqipėrisė Etnike, do tė thosha, duke iu shmangur termave tė ekstremiteteve tė prodhimit tonė kundėrtikombėtarė.

Z. Qyqalla Na thoni se bota krijuese e mėrgatės shqiptare sa ėshtė e pranishme nė instuticonet e Kosovės dhe nė ato tė medieve, qofshin elektronike apo tė shkruara e TV-tė?

H. Qyqalla: Mė vjen keq kur shprehem pėr nivelin e ultė tė kulturės sė leximit nė pėrgjithėsi dhe institucion-alistėve nė veēanti. Mbase, janė Institucionet tona qė prodhojnė tituj apo mė konkretisht dhurojnė tituj tė lartė deri me gradime shkencore, akademike, gjersa barometri i njohurive pėrgatitore nuk kalon mesataren e standardit tė shkollimit tė mesėm tė standardeve perėndimore apo deri atėherė kur pasoi (ri)okupimi institucional arsimor serb i fundviteve tė ’80-ta. Sa e pranishme ėshtė fjala e bukur artistike nė mdeiat tona televizive, mjafton t’ju pėrgjigjem me pyetjen: sa emisione televizive i qasen krijuesit dhe krijimtarisė sot, gjersa pėr krijuesit e mėrgatės ka standarde tė veēanta, tė cilat janė tė njohura pėr opinionin tonė!? Edhe mė i ēuditshėm ėshtė fakti, qė ende nuk jam ftuar nė asnjė emision radio-televiziv pėr gjithė aktivitetin e Lidhjes sė Krijuesve Shqiptarė nė Mėrgatė, pėrjashtuar kėtu vijėn insituconale kur i janė qasur Divizionit pėr informim me publikun tė Ministrisė sė Diasporės, tė cilėt mė kanė njoftuar me kohė (qė do falėnderuar Z. Lorik Pustina), apo edhe kanė ndihmuar kontaktimin me Kryesinė e LKSHM, qė vlen tė pėrmendet, Ministri I Diasporės Z. Ibrahim Makolli, Shefja e Kabinetit tė Ministrisė sė Diasporės Z. Ardita Kika dhe koordinatori i Agjendės sė pėrbashkėt LKSHM dhe Ministria e Diasporės, Z. Shani Hamitaga. Pėrzgjedhjen e mysafirėve e bėjnė gazetarėt apo udhėheqėsit e emisioneve, sipas tekeve e huqeve tė tyre individuale, duke e shpėrfillė hierarkinė e asociacionit tonė!!! Prandaj, uroj qė tė ndėrgjegjėsohen gazetarėt e „mirėfilltė“, nėse nuk kanė „hile“ tjetėr.

Z. Qyqalla - sipas jush mediat sa ishin tė pranishme kėtė vit e konkretisht mė 05 gusht 2014 nė Amfiteatrin e Kompleksit “Zahir PAJAZITI” nė Orllan, nė orė e madhe letrare “Promenadė poetike” si dhe nė takime tjera?

H. Qyqalla: Vėrtet ėshtė pėr tė ardhur keq, kur afėr njėqind krijues e artdashės nga mėrgata mbarėshqiptare e nga gjithė trojet tona etnike, vizituan fillimisht kompleksin e heroit Afrim Zhitia, ku na pritėn bashkėfamiljarėt e heroit A. Zhitia, pėr tė vazhduar nė kompleksin e Komandantit Zahir Pajaziti, ku edhe kėtu na pritėn bashkėfamiljarėt e Komandantit Z. Pajaziti. Gjersa, nė amfiteatrin e kėtij kompleksi u mbajt edhe Ora e madhe letrare “Promenadė poetike mėrgimtare”, pa praninė e asnjė mediumi televiziv. A nuk ėshtė pėr tė ardhur keq, pėr ata qė kanė ndėrgjegjeje (nėse kanė)?Po ashtu asnjė gazetė ditore, nuk e panė tė arsyeshme tė pėrcjellin kėtė paraqitje tė mrekullueshėm dhe frymėzuese, si pėr nga organizimi po ashtu edhe pėr vlerat qė i shpalosėn krijuesit!

Z. Qyqalla - kėtė vit dallimi prej viteve tjera ėshtė i dukshėm, sa duket sponsor kryesor ka qenė Ministria e Diasporės dhe i vet Ministrit, Z. Ibrahim Makolli, si kanė qen raportet me LKSHM-nė?

H. Qyqalla: Tashmė ne, mėrgimtarėt, jemi produkt institucional. E them kėtė, pėr arsye se; nisma dhe angazhimi i jonė gjeti pėrkrahjen dhe pa e harruar se ishte edhe ide e vet Ministrit Makolli, tė organizohemi nėn njė ombrellė, qė do mund tė koordinonim aktivitetet tona nė mėnyrė tė harmonizuar institucionalisht. Pra, qė nga fillimi Z. Makolli, ka mbėshtetur organizimet e aktivitetet tona, por asnjėherė nuk do ndėrhyjė nė politikat e brendshme zgjedhore. Kjo vazhdė, tani mė ėshtė intensifikuar dukshėm dhe mburremi me bashkėrendimin dhe raportet qė kemi ndėrtuar. Urojė tė vazhdohet edhe mė tej ky sinkronizim i punės mes Ministrisė sė Diasporės dhe Lidhjes sė Krijuesve Shqiptarė nė Mėrgatė, si asociacion i parė dhe emblematik pėr vetorganizim...! Kjo pėrvojė e ngritjes sė kulturės kombėtare, do zgjeruar e imituar edhe nga shoqatat e asociacionet tjera simotra brenda e jashtė vendit.

Z. Qyqalla po ju kthehemi edhe njėherė pyetjes sė mediave, A janė mediat nė interes tė mėrgatės dhe sipas jush sa duhet tė ketė vend mėrgata nė kėto media?

H. Qyqalla: Si duket, kjo kohė e komercializimit i ka prekė dellin edhe pėrfaqėsuesit mediatik, pa pėrjashtime, kuptohet. Ju thashė pra se, asnjė FTESĖ nuk e kam marrė deri mė sot nga mediat, me qė jam kryetar i LKSHM-sė dhe realisht kjo dhe mė takon qė tė pėrgjigjem sipas programit dhe hierarkisė sė saj, andaj befasisht shoh e dėgjoj krijues qė paraqiten nė rolin e intervistuesit. Atėherė mė shtohet dyshimi, se mediat nuk janė nė rrjedha tė kulturės apo i anashkalojnė, pėr tė mos thėnė i nėnēmojnė atė. Mbase, njė dyshim hedhet edhe tek lojėrat e gazetarėve me prapaskena apo profite individuale. Gjer mė sot, vetėm njė gazetare e “Kultplus”-it, Z. Ardianė Pajaziti dhe Radiotelevizioni i Maqedonisė MTV-2, programi nė gjuhėn shqipe, Z. Amir Duraku, mė kanė intervistuar, pa i parė as njohur ndonjėherė mė parė, qė i falėnderoj publikisht. Gjersa, prej gazetave ditore, “Bota Sot”, me gazetarin Z. Hasan Hasanramaj, qė bėri intervistė dhe shkroi njė reportazh tė gjerė pėr aktivitetet tona nė faqet e kėsaj gazete, si dhe ju, bashkėpuntor i gazetės Lajmi qė reaguat pėrmes njė shkrimi analitik.

Z. Qyqalla Si krijues dhe kryetar i LKSHM si e shihni mėrgatėn, nė aspektin krijues dhe nė atė tė integrimit, do tė shtoja edhe kėtė se sa ėshtė gjuha dhe shkolla shqipe afėr mėrgimtarit dhe pėr kėtė sa kanė punuar dy qeveritė, ajo e Tiranės dhe e Prishtinės?

H. Qyqalla: Tani kujtoj se arti ėshtė gjuha mė unikale e integrimeve multikulturore nė perėndim, ose ėshtė barometri mė i mirė qė tregon ngritjen kulturore tė njė kombi a shoqėrie. Prandaj edhe u mblodhėm rreth kėsaj bėrthame, duke shpėrfillur kėtu hartat tona tė gjeografisė administrative. Pra, krijuesit shqiptarė janė tė pėrfshirė nga tė gjitha trojet tona etnike, tė migruar nė botėn e jashtme. Kjo, mbase kemi njė standard gjuhėsorė, njė kulturė, njė identitet kombėtarė. Ndėrsa, punėn qė bėri Qeveria e Republikės sė Kosovės, qė nga formimi i Ministrisė sė Diasporės dhe vet Ministrit, Z. Ibrahim Makolli, ėshtė pėr ēdo lakmi dhe meriton respekt tė veēantė. Kėtu, assesi nuk mund tė krahasohet Qeveria e shtetit tonė amė, pra Shqipėrisė, Maqedonisė etj. Kėmbėngulja e Ministrisė sė Diasporės, drejt realizimit tė synimeve tė politikave me platforma e projekte konkrete, kanė bėrė njė reformatizim tė mėrgatės shqiptare, duke dhėnė edhe rezultatet tė frytshme. Mbase ka edhe pėrpjekje serioze pėr ngritjen e vetėdijes sė mėrgatės, pikėrisht edhe pėr shkollėn shqipe dhe ruajtja e identitetit tonė kombėtarė. Ka sjellė literaturė tė begatė pa harruar edhe vijėn e internetit me programe tė bollshme pėr tė mėsuar gjuhėn, ka ndihmuar hapjen e shkollave me mėsim plotėsues nė gjuhėn shqipe, ka organizuar trajnime me arsimtarėt shqiptarė etj. Dua tė parafrazoj kėtu thėnien e Ministrit Makolli, kur thotė: “Ju kėrkoni atė qė keni nevojė, e neve na lehtėsoni punėn tonė”.
Mė vjen keq, por dua tė jem i sinqertė me ju, mbase Qeveria e Shqipėrisė, jo se ėshtė “statike”, por as qė pėrfillen organizimet tona edhe kur ju bėjmė Ftesa pėr pjesėmarrje qeveritarėve apo diplomatėve shqiptarė, kuptohet nė evenimente tė veēanta kulturore kombėtare.

Z. Qyqalla Pėr fund sa ishte dhe ėshtė pėrkrahja e qeverisė pėr mėrgatėn dhe krijuesit e saj, po ashtu si e vlerėsoni njėanshmėrinė e mediave?

H. Qyqalla: Pėr mediat ēfarė tė them mė tepėr, kur edhe ju para ca ditėsh e shprehėt zhgėnjimin tuaj nė mėnyrėn mė tė mirė tė mundshme por me gjuhėn e kulturuar? Kujtoj se kjo qė po ngjet me mediat tona s,do koment, ėshtė “no coment”! Ndėrkaq, uroj tė vazhdojė ky bashkėpunim e bashkėrendim reciprok e institucional mes Ministrisė sė Diasporės dhe Lidhjes sė Krijuesve Shqiptarė nė Mėrgatė, qė edhe ėshtė nė rrugėn e mbar! Mbase uroi mediat qė tė mos bijėn pre e disa shoqatave, kinse tė krijuesve, tė cilat nuk kalon as mėhallėn (pra vendore), qė pretendojnė vetėm pėr pėrfitime materiale nė “kurriz” tė krijuesve nga mėrgata mbarėshqiptare, gjė qė nė fakt nuk kanė asnjė lidhje me krijuesit e botės mėrgimtare. Bile, tė jem i sinqertė se, nuk pushuan as pengesat e hipokrizitė e tyre me prapaskena e qėllimta tė dezinformimit.

Z.Qyqalla A do tė thotė se po tentohet tė ketė edhe prapaskena..?

Ēuditėrisht se po, sikur jemi tė prirė qė diēka qė shkon mirė, tė ngatėrrohet me interesa qoftė edhe ato personale, gjė qė pėr kėtė njė ditė edhe do tė nxjerrim publikisht skenaristėt e prapaskenave, e siē e ceka edhe mė lartė mediat duhet tė kenė kujdes, tė paktėn tė jenė tė arsyeshme dhe tė sinqerta ndajė mėrgatės dhe krijuesit tė saj. Pra, ua bėjė me dije edhe njėherė se, asnjė asociacion tjetėr legjitim e institucional nuk ekziston veē kėsaj tė LIDHJES SĖ KRIJUESVE SHQIPTARĖ NĖ MĖRGATĖ (LKSHM-ja).

Z.Qyqalla Pėr fund...?

Ju falėnderoi pėr qasjen tuaj, dhe njėherė pėrshėndes lexuesin tuaj!

Intervistoi: Mustafė Krasniqi

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Mustafė Krasniqi
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 94 vizitorë
Lexuar: 3,274 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Intervistė me veprimtarin, shkrimtarin e publ...
E dielė, 18 shkurt 2018 - 11:33
(kjo intervistė ka qenė e botuar edhe tek Radiokosovaelire me ndryshime tė vogla) Mehmet Bislimi u lind mė 24 mars 1958, nė fshatin Prekaz tė Epėrm tė D...
Flet poeti, filozofi, fotografi i n...
E martė, 14 nėntor 2017 - 04:25
“Si e kam njohur Ali Podrimjen dhe Ibrahim Rugovėn” “ ... njė rebel radikal, pėr tė cilin nuk ishte aq e rėndėsishme qė ta shpjegojmė botėn, mirėpo qė...
Aty ku ėshtė mėsuesi Vaxhid janė edhe nxėnėsi...
E enjtė, 21 shtator 2017 - 22:09
Mėsuesi Vaxhid Sejdiu me punėn, angazhimin dhe pėrkushtimin e tij nė kuadėr tė shkollės shqipe ėshtė bėrė model, se si duhet tė punojnė mėsuesit nė shėrbim...
Kėngėtari Nikollė Gjini, njė jetė me kėngėn s...
E hėnė, 19 qershor 2017 - 00:25
Publiku mė bėnė tė lumtur kur kėndoj dhe harroj ēdo gjė nga respekti pėr te para tij. Tallava, mendoj, ėshtė kanceri i muzikės popullore..
Jam krenar qė i takoj kombit shqiptar dhe e m...
E merkurė, 19 prill 2017 - 04:13
Intervistė me artistin e teatrit e tė filmit tė Kosovės, humoristin, studiusin serioz tė evenimeteve tė shumta, kritikun e artit letrar e pamor, Ismet Kras...
më shumë nga - Intervista »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi