Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Interpretimet dhe veprimet logjike
Publikuar më 27 tetor, 2014 nė orėn 21:27 ( ) Afrim Morina | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Interpretuesit e akteve ligjore dhe nėnligjore, duhet t’i kenė dy veti shumė tė rėndėsishme, pėr tė qenė nė nivel tė zbėrthimit tė lėndės:
a. Interpretimin e akteve tė shkruara;
b. Interpretimin logjik

a. Interpretimi i akteve tė shkruara
Interpretimi i atyre akteve tė shkruara, qė janė tė shkoqitura nen pėr nen, apo paragraf pėr paragraf, mund ta bėjnė edhe ata tė cilėt nuk janė profesional, por qė kanė kryer fakultetin pėrkatės dhe kanė pėrvojė pune. Kjo nuk nxjerr probleme te interpretuesit dhe nuk lė dilema pėr tė kundėrshtuar apo pėr tė dyshuara, sepse ėshtė e tejdukshme dhe ēdo interpretues i ruhet kėsaj, se nuk ka dėshirė tė komprometohet.

b. Interpretimi logjik
Interpretimet logjike janė mė tė koklavitura dhe duhet menēuri pėr tė shkoqitur ato. Kjo, jo vetėm se kėrkon pėrvojė nė kėtė fushė, por kėrkon edhe njohuri tė thellė, tė cilėn nuk e merr gjatė studimeve, por nga pėrkushtimi pėr tė hulumtuar materiale. Kjo kategori edhe quhet kategori e konstitucionalistėve dhe pėr ēdo problem kėrkohet mendimi i tyre.
Te ne nuk pėrfillet ky mendim themeltar, pėr tė ndal lojėn politike qė po e bėjnė liderthit me disa poltron, e hyzmeqar, nė emėr tė profesionalizmit. Tė paktėn mediet e informimit duhet tė hulumtojnė dhe tė gjejnė njerėz kompetent pėr kėtė fushė dhe t’ua bėjnė me dije qytetarėve, ku qėndron problemi, i mos gjetjes sė njė gjuhe tė pėrbashkėt mes liderthve politikė. Kjo edhe i ka shtyrė akėcilin tė pėrdorin fjalė e veprime ofenduese pėr institucione dhe japin sinjale paralajmėruese pėr ndėshkime.

b.1. Kryetarja e nderit
Po nisemi aty ku ka ngecur problemi. A e lejon logjika, qė zonja Flora Brovina tė jetė nėn petkun partiak, kur nė kėtė rast, ka qenė dashtė tė pėrfill Ligjin zgjedhor dhe Rregulloren e punės sė Kuvendit. Pse kjo heshtje aq shumė, e stėrzgjatur, sa i tejkalon tė gjitha pėrmasat e mundshme tė veprimit?! Pse lejon tė jetė nėn tutelėn e dikujt dhe nuk e thėrret ndėrgjegjen e vet dhe tė veprojė logjikisht, pėr t’i shuar dilemat, se kjo po e mban peng konstituimin e Kuvendit. Kėrkojė qė kjo tė jetė nė nivel detyre dhe ta pėrmbyll misionin e vet tė nderit (moshės).

b.2. Aleanca parazgjedhore dhe grupet parlamentare
Ligji zgjedhor njeh dy grupime:
1. Aleanca parazgjedhore;
2. Grupet parlamentare
1. Aleanca parazgjedhore njeh tė drejtėn e grupimeve politike para zgjedhjeve dhe ato sė bashku bėjnė fushat zgjedhore pėr mposhtjen e kundėrshtarit. Se si krijohen kėto aleanca nuk e kam ndėrmend tė flas nė kėtė rast, por qėllimi i tyre ėshtė pėr tė marr pushtetin. Cila aleancė, apo parti politike merr shumicėn e votave fiton edhe tė drejtėn e propozimit tė kandidatit pėr Kryetar Parlamenti dhe nėse nuk mund tė zgjidhet kryetari i Parlamentit, atėherė shkohet nė zgjedhje tė jashtėzakonshme. Nuk shkon me kėrkesa pėr tė “lėshuar radhėn” partisė apo aleancės qė ka fituar zgjedhjet.
2. Grupet parlamentare janė grupe qė krijohen nga subjektet politike pas konstituimit tė Parlamentit, kur bėhet lufta pėr tė marr pushtetin. Kėtė e bėjnė dy ose mė shumė subjekte politike, qė kanė program tė pėrafėrt dhe mendojnė se mund ta qeverisin vendin mė mirė se tė tjerėt.
Kjo mjegullnajė na paraqitet nga mos interpretimi logjik. Derisa Ligji parasheh koalicionet parazgjedhore dhe grupet parlamentare, atėherė edhe interpretimi logjik thotė, se duhet konstituuar Parlamenti, pėr tė hyrė nė lojėn e dytė, krijimi i Qeverisė. Kjo nuk po iu konvenon bllokistėve pėr tė ecur pėrpara kjo Kosovė, edhe ashtu e brishtė politikisht e ekonomikisht.

Interpretimi nuk lejohet tė pėrsėritėt, por duhet pėrdor logjika
Interpretimi logjik i pėrgjegjės sė Gjykatės Kushtetuese ėshtė shumė me peshė, prandaj edhe duhet qasur me pėrgjegjėsi pėr akėcilin interpretues tė kėsaj fushe dhe tė ndajnė shapin prej sheqeri.
Derisa Gjykata Kushtetuese ka dhėnė mendimin e vet, se seanca e zgjedhjes sė Kryetarit tė Parlamentit ka qenė nė kundėrshti me Kushtetutėn, ēfarė kėrkon blloku? A nuk duhet kėtu pėrdorur logjikėn dhe tė ndėrgjegjėsohen, se atyre nuk u tako dhe Neni shumė i pėrfolur, qė sugjeron Gjykata Kushtetuese, jep mundėsin e marrėveshjeve politike pėrmes Presidentes. Mos analizimi i kėtij Neni, apo mos dituria pėr ta zbėrthyer kėtė Nen, apo mos dashja pėr tė vepruar sipas kėtij sugjerimi, bėnė qė Blloku tė mbetėt vet i mbėrthyer nė kthetrat e lakmisė dhe nuk marrin guxim tė pranojnė realitetin, nė tė cilin e kanė vu votuesin dhe Shtetin, pėr tė cilin, fjalėt pėr ta mbrojtur dhe shpie pėrpara i kanė tė bollshme, sikur t’i nxjerrin prej xhepi.

Logjika e daljes nė rrugė
Bashkėbisedimi me elektorati dhe mendimi se si duhet dal nga kriza institucionale, nuk janė shenja tė mira dhe kėtu mundohet tė luhet edhe njė lojė e pistė me qytetarėt. Qytetari ėshtė lodhur dhe vėshtirė e ka tė durojė, por kėtė mund ta bėjnė njė grup i vogėl militantėsh, tė cilėt edhe nuk do tė zgjedhin mjete pėr pėrmbushjen e apetiteve tė liderthve tė vet. Kėto janė grahmat e fundit tė njė politike mospėrfillėse elektorale, pėr tė marr pushtetin pėrmes rrugės, kur pushtet nuk e kemi. Lojėrat demokratike e thonė tė kundėrtėn e asaj qė mėtohet tė bėhet, sepse nuk janė tė bindur nė fitore, nė rastin e rizgjedhjeve, dhe donė pėr tė siguruar pushtet pėrmes rrugės. Pushteti pėrmes rrugės sigurohet (me zbėrthim tė thukėt dhe bindės para qytetarėve, por pa u derdhur gjak), kur ka pushtet funksional, e nė situatėn ēfarė jemi, kjo klithmė pėr pushtet, reflekton luftėn qytetare, thua se nuk kemi pėrse tė luftojmė!

Presidentja duhet vepruar me logjik
Pesė muaj pa pushtet, pėr njė shtet ēfarė ėshtė Kosova, krahasuar me shtetet tjera, do tė thotė tepėr shumė. I lejohet ky komoditet akėcilit personalitete politik, akėcilės parti politike, akėcilit analist dhe nė fund, Presidentes? Jo, kjo ėshtė e pa tolerueshme, prandaj Presidentja dhe stafi i saj kėshillues, duhet vepruar dhe pėrdorur interesimin logjik. E di Presidentja se do tė hyjmė nė njė vit fiskal tė pa paraparė dhe tė pa pėrllogaritur? E di Presidentja se Kosova po shkon drejt kolapsit ekonomik? E di Presidentja, se kriza ekonomike, paraqet krizė mė tė lartė dhe duhet veprojė si nė gjendje tė jashtėzakonshme? E di Presidentja, se nė kriza tė jashtėzakonshme si duhet vepruar? Prandaj, edhe interpretimi logjik e thotė, se ajo duhet vepruar, pėr shkak tė kėtyre rrethanave qė janė krijuar dhe t’i shpalli zgjedhjet e jashtėzakonshme, tė paktėn viti i ardhshėm tė na gjej me institucione dhe tė kemi njė buxhet tė pėrllogaritur shpejtė e shpejtė, me mundėsi rishikimi, pėrndryshe do tė kemi pasoja tė shumėfishta.
Prandaj Presidentja duhet tė veprojė pa humbur kohė dhe pa u “shpallur” lufta qytetare, gjė tė cilėn po e mirėpresin “miqtė” tanė.

Prishtinė, 27. 10. 2014

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Afrim Morina
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 54 vizitorë
Lexuar: 1,856 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Dy qingjat dhe dy lugėt
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:16
Shėnjimi i Pavarėsisė sė Republikės sė Kosovės, ishte plotė befasi. Aventurat e Fatmir Limės, e lindėn kopilin (Aneks marrėveshjen), ripėrtėritja e marrėve...
Keqkuptimi i intelektualėve me popullin dhe a...
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:13
Intelektualėt pėrkojnė me dimensionin e cilėsisė, kurse populli me atė sasisė. Ėshtė natyrale qė intelektualėt tė shohin me skepticizėm sjelljet dh...
Shteti “ka vdekur”
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:07
Aty ku ligjin e bėn dhe e sundon e paligjshmja, e palejuara, papėrgjegjshmėria, antiligji dhe antishteti; aty ku sundon kusaria, vjedhja dhe krimi e korrup...
Jo president e as kryeministėr tė pėrbashkėt,...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 17:00
*** Kryeministri aktual i qeverisė sė Shqipėrisė, Edi Rama nė fjalėn e rastit nė Kuvendin e Kosovės, mė 17 shkurt 2018, duke uruar 10-vjetroin e pavarėsis...
VETĖM AMIQTĖ E POPULLIT DHE PARTITĖ NĖ PUSHTE...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:53
...NDAJ BĖN GJITHĒKA, QĖ ISHTE E MUNDUR....DHE IA DOLĖN PĖR TA BĖRĖ LĖVIZJEN VV, PIKĖ E PESĖ!?...DHE SOT, LUAJNĖ ME FLAMURIN KOMBĖTAR, DUKE E HEQ ATĖ FLAMU...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi