Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
"Philae" bėn ulje historike nė kometėn 67P
Publikuar më 13 nėntor, 2014 nė orėn 00:30 ( ) Teknologji |
Rrit madhësinë e shkronjave
Sonda Philae ėshtė ulur me sukses, njė ngjarje historike, nė njė kometė, pasi u shkėput nga anija “mėmė”, moment i cili ėshtė raportuar gjatė paradites i fotografuar dhe bashkangjitur me tė njė mesazh nga shkencėtarėt “Hej, ESA Rosetta, e more kartolinėn time tė parė?”.

Agjencia qė po merret me misionin e uljes sė sondės nė kometėn Rosetta njoftoi se “nuk ka mė kthim pas tashmė”, pasi Philae u shkėput rreth orės 08:30 me orėn europiane (03:30 me orėn lokale) pėr njė zbritje prej rreth 7 orėsh nė kometėn qė ndodhet rreth 500 milionė kilometra larg Tokės.

Zbritja raportohet tė jetė bėrė me sukses, ndaj dhe kjo ėshtė hera e parė qė njė sondė ulet mbi njė kometė. Kontrollorėt e misionit thonė se pėrgatitjet shkuan shumė mirė. Drejtori i operacioneve tė fluturimit, Andrea Accomazzo, tha mė herėt se “e pamė sondėn tė zbriste nė drejtimin e duhur”.

Philae, sė cilės iu deshėn 10 vjet tė fiksohej nė anė tė Rosettas gjatė udhėtimit tė saj pėrreth sistemit diellor, nuk do tė mund tė komandohet mė. Me t'u ulur nė kometė, gjithēka qė do tė ndodhė ėshtė nė liri tė plotė.

Shkencėtarėt shpresojnė qė sonda tė ndihmojė nė mėsimin e mė shumė tė dhėnave mbi pėrbėrjen e kometave dhe se si reagojnė ato kur mbėrrijnė pranė Diellit. Sonda Philae, sa pėr kuriozitet, ka njė peshė dhe pėrmasė pėrafėrsisht tė ngjashme me njė lavatriēe, por ėshtė shumė mė e “zgjuar” se sa pajisja elektroshtėpiake.
Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 7 vizitorë
Lexuar: 2,186 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
DOLI NĖ TREG NUMRI I PARĖ I EDICIONIT MBARĖSH...
E merkurė, 26 dhjetor 2012 - 00:22
Tiranė-Prishtinė, 25 dhjetor 2012 - Shtėpia Botuese ICTS Media nxori nė treg edicionin special nė lėminė e teknologjisė, revistėn periodike COMPUTERWORLD A...
Ēfarė ėshtė FOSS?
E enjtė, 21 tetor 2010 - 10:58
FOSS qėndron pėr “Free and Open Source Software” (nė shqip: Softueri i Lirė dhe me Burim tė Hapur). Ėshtė njė lėvizje e nisur nė vitin 1983 nga Richard Sta...
Ēfarė ėshtė Linux?
E enjtė, 21 tetor 2010 - 10:55
Linux ėshtė njė sistem operativ pėr kompjuterin tuaj, nė njė mėnyrė tė ngjashme siē janė edhe Microsoft Windows e Apple OSX sisteme operative pėr kompjuter...
Promovimi botėror i sistemit operativ Microso...
E premtė, 30 tetor 2009 - 19:29
MICROSOFT WINDOWS 7 NE TREGUN KOSOVAR Pėrmes kompanive dhe rrjeteve tė shitjes, Login Systems do tė bėj distribuimin e Windows 7 nė Maqedoni, Kosovė dhe...
Windows 7, rekord shitjeje
E hėnė, 26 tetor 2009 - 07:36
Ai vlerėsohet dhe mė i rėndėsishėm se libri mė i fundit nga JK Rowling, 'Harry Potter and the Deathly Hallows'.
më shumë nga - Teknologji »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi