Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Mendime para dhe pas vizitės sė Kryeministrit shqiptar, z. Edi Rama
Publikuar më 13 nėntor, 2014 nė orėn 23:15 ( ) Afrim Morina | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Zgjedhjet e lira nė Shqipėri ndan njėherė e pėrgjithėson filozofin politike esadiste nga trualli ynė kombėtar dhe besojė se ajo mė nuk do tė vije nė shprehje, se mentalitetet e shekullit tė kaluar janė vjetruar dhe mykur dhe nga kjo, mė nuk do tė nxjerrin pėrfitime edhe vet pinjollėt dhe raritetet esadiste, prandaj domosdo do tė mundohen tė krijojnė filozofi tjetėr, tė bėrjes sė politikės.
Humbja e politikės esadiste nė Shqipėri, dėrgon sinjale nė gjithė hapėsirėn kombėtare, se me koncesione ndaj tė huajve, me pėrulėsi deri nė pėrēmim ndaj tyre, me vėnie nė aeropag tė trojeve tona pėr interesin e njė klase politike dhe me pozicionimin e vet, e, tė familjeve nė dėm tė interesit kombėtar, do tė largojė nga rruga, nė momentin e ndėrgjegjėsimit tė qytetarėve.

05. 07. 2013
Kėtė analizė po e fillojė me kėtė fragment tė nxjerr nga libri “Emancipimi politik”, qė si analizė mė vete ėshtė botuar nė portalin Albaniapress.
Si duket nuk kam gabuar kur kam trajtuar kėtė temė, nė kohėn kur ishin tė ndarė nė dy grupime tė mėdha shqiptarėt e tė gjitha trojeve, e qė nė mentalitetin e njė pjese bukur tė madhe edhe sot gjallojnė kėto mendime pėr ose kundėr udhėheqjes politike nė Tiranė, nė planin kombėtar. Tė shohim rrjedhat e politikės dhe diplomacisė shqiptare qė nga fluturimi i dronit mbi stadium, deri nė mbarim tė vizitės sė Kryeministrit shqiptar, z. Edi Rama.

Tė mos shkojė!!!

Vizita e paraparė e Kryeministrit shqiptar, Edi Rama, nė Beograd, i alarmojė tė gjithė shqiptarėt dhe krijuan aferėn e mos shkuarjes, sepse kishin dyshimet se do tė pėsonte diplomacia dhe politika shqiptare nė Beograd. Unė isha pėr tė shkuar, sepse “hekuri duhet pėrpunuar sa ėshtė i skuqur” dhe tė gjitha favoret ishin nė anėn e diplomacisė dhe politikės sė Tiranės. Zaten kjo frikė u vinte shqiptarėve nga pėsimet e mėhershme (pas ardhjes sė “demokratėve” nė pushtet, ku lidheshin marrėveshje deri nė shkallė tė faljes sė territoreve kombėtare) dhe vėshtirė e kishin tė pėrcaktoheshin pėr njė vizitė tė Kryeministrit shqiptar nė Beograd. Prandaj, qysh herėt, pra me ardhjen nė pushtet tė Edi Ramės, kam zbėrthyer situatėn politike dhe kam ardhur nė pėrfundim tė mendimit tė cekur mė lartė, qė edhe i paraprinė kėtij shkrimi analitik.
Disa subjekte politike me program “kombėtar” e analist “kombėtar” shkuan aq larg, sa me gjithė forcėn e gurmazit e cilėsonin hapin e ndėrmarr nga Edi Rama, si hap drejtė tradhtisė, madje filluan edhe t’i dėrgojnė mesazhe pėr tė mos shkuar, ose nėse shkon t’i marri sugjerimet e tyre tė pėrcjella pėrmes medieve tė informimit. Ēfarė donin tė pėr tė thėnė kjo kategori partish e analistėsh?! Kjo u pa pas vizite, se kishin ngritur zėrin pėr t’u treguar mė kombėtar, pėr t’u treguar mė tė menēur, pėr t’u treguar mė largpamės dhe nė fund, mbi gjysma e tyre ndryshuan mendim, thua se nuk kam pasur kohė ta sprovojnė pėr afro njė vit e gjysmė. Disa mbetėn fanatik tė llojit tė vet.

Tabori berishjan mbeti nė qėndrime tė veta!!!

Tabori berishjan, tė gjorė dhe pakurrizor, nuk ndryshuan qėndrimin. Sepse lideri i tyre kishte kėrkuar tė shkonte nė Luginėn e Preshevės, e nuk i ishte lejuar! Mos tė harrojmė se diplomacia dhe politikat e pėrmasave kombėtare, e regjionale, janė tė suksesshme, vetėm kur kalon portat e hyrjes nė institucioneve, e jo deriēkat, pėr t’u sorollatur korridoreve, e, pėr t’i lidhur tojat e kėpucės nė ulėsen tėnde, pa e ditur se kush ishte dhe ēka foli me ty.
Kėta e kanė ditur se Kryeministri shqiptar do tė prishte miqėsitė e krijuara prej Esadit e Zogut dhe mu pėr kėtė, nuk u pajtuan me qėndrimin e Tij atje, nė Beograd dhe faqe botės tė thotė “Mė obligon Kushtetuta”, pra bazėn e kishte tė fliste nė emėr tė shtatė milion shqiptarėve qė jetojnė nė trojet etnike (7.000.000) dhe kėtė mision e kreu. A ka ma krenari kur dėgjon kėtė shprehje publikisht nga njė “Kryeministėr shqiptar” dhe atė mu nė Beograd, siē u shpreh vet z. Edi Rama. Asnjė laps e asnjė gojė, qė dhanė mendimet publike nuk i theksuan kėto dy shprehje shumė domethėnėse, tė cilat edhe e orientojnė politikėn shqiptare dhe vėnė bazat e artikulimit politik kombėtar, i cili mungoi nė kohėn demokracisė.
Ata tė cilėt e kundėrshtojnė, e mundohen t’i japin ngjyra tė ndryshme kėtij takimi, dihet se cilėt janė, e kush i bėnė iso mendimit tė kundėrvėnė, duke e cilėsuar si folklorizėm, e ngritur dileme, se ēka ėshtė biseduar kokė mė kokė. Kėtė e bėjnė misionarėt, por edhe tė gjorėt tė cilėt ende u rrjedh buza qumėsht, qė e kanė tė trashėguar nga baballarėt, e nga bashkėveprimi me pushtuesin tonė tė dikurshėm, pa ditur psenė dhe ku do tė dalin. Po t’i shikojmė emėr pėr emėr, se shumėsi “parti” ėshtė neutralizuar, dihet kush janė, nė gjithė hapėsirėn kombėtare, tė njėjtit qė nuk lėnė mjet pa pėrdorur pėr krijimin e dy kombeve nga shqiptarėt, nuk lėnė mjet pa pėrdorur pėr krijimin e dy gjuhėve, nga gjuha shqipe, etj.

Krahasimet?!!!

Krahasimin qė i bėnė Vetėvendosja vizitės sė z. Edi Ramės dhe pėrfaqėsuesve tė Kosovės, ėshtė mė tepėr sa pėr tė thėnė diēka. Nė Kėshillin e Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara, instanca mė e lartė ndėrkombėtare, nė takimet pėr Kosovėn, secili pėrfaqėsues e thotė me plotė gojė, “Kosova ėshtė e pa varur” dhe bėnė thirrje pėr njohje tė reja. Se sa ėshtė e pavarur, nuk e kam ndėrmend ta them, sepse me siguri i kam mbi treqind faqe tė botuara rreth kėsaj.
Krahasimet qė i bėhen vizitės sė Kryeministrit shqiptar me tė tjerėt, janė aq tė mjera e pa baza logjike, sa intelektuali i mirėfilltė nuk mund tė heshtė, pa marrė parasysh se kush e thotė kėtė.
Njė krahasim qė e bėri Baca Adem, me Enver Hoxhėn, e nė kėtė rast po e parafrazojė mendimin e Aristotelit pėr Platonin “tė dua, por mė shumė e dua tė vėrtetėn”, sepse pas Teje, sikur morėn dritėn jeshile, u lėshuan edhe ēakej tjerė, qė nuk kishin vu asnjė guriēkė nė themelet e kombit e shtetit shqiptar, qė nuk kishin derdhur asnjė gramė djersė nė themelet e kombit e shtetit shqiptar, e tė mos flasim pėr gjak, madje kanė derdhur mund e dituri, njė mori shqiptarėsh i kanė bėrė kurban pėr tė mirėn e armikut, pėr tė fituar besueshmėri. Pra kėtu kemi tė bėjmė me dy gabime tė mėdha, pėrbuzjen e historisė dhe ndėrsymjen e ēakejve.
Nė kohėn kur Enver Hoxha vizitoi Beogradin, por finalja u luajt nė Lubjanė, ishin disa faktor nė disfavor tė Enverit:
E para, Shqipėria pėrpėlitej pėr tė qenė anėtare e Kombeve tė Bashkuare;
E dyta, Shqipėria kalkulohej pėr njė Republikė tė shtat, nė kuadėr tė Jugosllavisė;
E treta, nuk kishte pasur as sistem tė mirėfilltė feudal dhe vuante pėr gjėrat elementare qytetari, e tė mos flasin pėr pushtetin;
E katėrta, kur u zu letėrkėmbimi i Enver Hoxhės me Fadil Hoxhėn, me ndihmėn e Koēi Xoxės;
E pesta, kur kishte filluar Zogu tė koketonte me Rankoviqin, si dikur me Pashiqin;
E gjashta, kur Gjykata Ndėrkombėtare e Krimeve tė luftės nė Nynberg e “amnistoi” Xhafer Devėn, pėr tė kryer misioni e filluar kundėr Shqipėrisė;
E shtata, pėrpjekjet e Enverit nė takimin e Parisit, pėr ta nxjerr orientimin politiko ushtarak tė shqiptarėve, kundėr nazi - fashizmitnė, si tė drejtė, pėr tė cilėn Greqia nuk kishte lėnė guri pa lėvizur, pėr t’ia humbur kėtė meritė, me qėllim tė ndarjes se Shqipėrisė londineze nė fitimtarėt: Greqi dhe Jugosllavi.
Nėse pėr kėtė kohė jemi kundėr Enver Hoxhės dhe pėrpjekjeve tė Tija nė Beograd e Lubjanė, gjithnjė duke u thirr nė dokumente historike, atėherė duhet ta rivarrosim me nderime Xoxėn dhe t’i ngrehim njė lapidar madhėshtor, se ky kishte politik parimore me grekėt dhe serbėt!
Edhe pėrkundėr kushteve tė disfavorshme, Enver Hoxha e mbrojti ēėshtjen shqiptare, atė qė ia kishte sugjeruar Konferenca e Bunjajt, kur dihet kontributi i Tij pėr mbajtjen e asaj konferenca, por kjo e vėrtetė duhet hulumtuar nė anale historike, nė kujtime tė burrėshtetasve tė asaj kohe, pėr tė nxjerr pėrfundimin T r a d h t i, pėrfundim qė nėpėrkėmbė dinjitetin e njė luftėtari, dinjitetit e njė komandanti, dinjitetin e ruajtjes sė Shqipėrisė londineze, dinjitetin e bartjes sė barrės pėr ēlirim dhe bashkim kombėtar me tė gjitha mjetet e mundshme qė ia ka mundėsua koha dhe forca ekonomike. Kjo i bie njėsojė, sikur se sot po flasin sadistėt e zogollėt, pėr dėshtimin e vizitės sė Edi Ramės nė Beograd.
Baca Adem, Ju keni qenė personalitet i madh i kombit dhe me sa jam nė rrjedha tė sė kaluarės historike, keni pasur edhe bekimin e Enver Hoxhės. Sidoqoftė, rinia e Shqipėrisė sė robėruar ka pasur idhujt e vet:
Ismail Qemalin, i cili la tė gjitha ofiqet nė Perandorinė Osmane, pėr t’i pėrvjel mėngėt dhe tė punojė pėr mėvetėsinė e Shqipėrisė;
Hasan Prishtinėn, i cili hartoi platformėn dymbėdhjetė pikėshe, se si duhet bėrė bashkimin Kombėtar, duke vėnė nė dispozicion gjithė pasurinė e vet;
Avni Rustemin, i cili na tregoi se kur duhet tė vritet tradhtia;
Enver Hoxhėn, i cili na mėsoi se si duhet mėkėmbur Atdheu, arsimuar shqiptarėt, emancipuar dhe luftuar pėr tė drejtat kombėtare dhe projektuesin e bashkimit tė trojeve kombėtare, duke pėrgatitur edhe platformėn e luftės, e siguruar edhe armatim, tė cilėn Gazideda, me bekimin e Berishės, e shitėn pėr tė mbushur xhepat e vet;
Dhe Ty, i cili me vet qėndresėn, syqeltėsinė, kundėrshtimin e ofiqeve e parasė.
Sot, mos u mundo tė dalėsh para Halil Matoshit e Migjen Kelmendit, para Fatos Lubonjės e Nexhmedin Spahiut, Para Blendi Fevziut e Sali Berishės, se do tė mbetesh nė fund tė kolonės, prandaj rri aty ku tė ka vendosur historia e pėrgjakur e kombit me vet dėshirėn tėnde, me vet qėndresėn tėnde, me vet syqeltėsinė tėnde, me vet orientimin tėnd pėr vetėflijim pėr ēėshtjen madhore kombėtare, nė pesėshen e parė, i bėnė nder kombit dhe vetės dhe na bėnė mė bindės neve e historinė, se kemi pasur ideatorin tonė, filozofin tonė, lėvizjen autoktone, e cila i mundi tė gjitha pėrpjekjet e importuar nga pushtuesit pėrmes pinjollėve sadist e zogolljan, pėrmes frikės e kėrbaēit, pėrmes grykės sė armėve e piromanisė.

Prishtinė, 13. 11. 2014

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Afrim Morina
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 49 vizitorë
Lexuar: 795 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Dy qingjat dhe dy lugėt
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:16
Shėnjimi i Pavarėsisė sė Republikės sė Kosovės, ishte plotė befasi. Aventurat e Fatmir Limės, e lindėn kopilin (Aneks marrėveshjen), ripėrtėritja e marrėve...
Keqkuptimi i intelektualėve me popullin dhe a...
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:13
Intelektualėt pėrkojnė me dimensionin e cilėsisė, kurse populli me atė sasisė. Ėshtė natyrale qė intelektualėt tė shohin me skepticizėm sjelljet dh...
Shteti “ka vdekur”
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:07
Aty ku ligjin e bėn dhe e sundon e paligjshmja, e palejuara, papėrgjegjshmėria, antiligji dhe antishteti; aty ku sundon kusaria, vjedhja dhe krimi e korrup...
Jo president e as kryeministėr tė pėrbashkėt,...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 17:00
*** Kryeministri aktual i qeverisė sė Shqipėrisė, Edi Rama nė fjalėn e rastit nė Kuvendin e Kosovės, mė 17 shkurt 2018, duke uruar 10-vjetroin e pavarėsis...
VETĖM AMIQTĖ E POPULLIT DHE PARTITĖ NĖ PUSHTE...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:53
...NDAJ BĖN GJITHĒKA, QĖ ISHTE E MUNDUR....DHE IA DOLĖN PĖR TA BĖRĖ LĖVIZJEN VV, PIKĖ E PESĖ!?...DHE SOT, LUAJNĖ ME FLAMURIN KOMBĖTAR, DUKE E HEQ ATĖ FLAMU...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi