Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
KATUNDARI DHE GOMARI
Publikuar më 16 nėntor, 2014 nė orėn 20:53 ( ) Avdi Ibrahimi | Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
Ishte praku i dimrit, rrezet e para tė diellit ranė mbi katundin Gurrė. Ky katund ndodhej nja tri orė larg qutetit Therranjet. Por nė qafėn e grykės malore mbi katundin Gurrė ndodhej nja njė orė larg katundi Grykas.
Eh, mu nė katundin Gurrė, nė mes banorėsh tė tjerė, jetonte Gurashi me gruan e tij Lumtėn dhe pesė djem.

Gurashi edhe pse njė bujk e bari i zellshėm, me atė cope tokė qė kishte s’mund ta siguronte bukėn pėr tanė vitin. Pėr kėtė nxori nga ahuri gomarin dhe mbi shpinė i ngarkoi samarin se duhet tė shkonte nė qytet nė pazar pėr te blerė drithin.
Pa e bėrė tė gjatė vuri nė tarrēuk dy kokrra vezė tė ziera, njė cope djathė, njė spec djegės, njė cope bukė misri, dhe ca kripė. Kėshtu hipur mbi gomar u nis pėr nė Therranjet.
Ndėrsa ecte pėrmes pazarit tė drithrave, nxori shaminė prej mėndafshi dhe fryu hundėt pa vėshtruar rretheqark. Befas u dėgjua zėri i mprehtė i imamit tė xhamis qė po thėrriste drekėn majė minarės. Gurashi shqiptoi fjalėn “O, Zot”, e shpejtoi kėmbėt pėr ta blerė drithin.
I lehtėsuar qė bleu drithin, e ngarkio mbi shpinėn e gomarit, mori rrugėn drejtė shtėpisė, rrugės pasi kish lėnė qytetin bie njė shi i rrėmbyer e kokėrmadh i fundit tė vjeshtės, por pushoi shpejt. Mė tė ndjerė se kalio rrėbeshi, natyra nis tė zgjohet, zogjtė dualėn nga foletė e ja nisėn cicėrrimave. Gurashi mbushi gjoksin me ajėr tė freskėt e ashtu paksa tė lodhur ai dhe gomari vazhduan tė ecin grykės sė maleve, qė retė e zeza po pėrhapėshin pėrmbi katundet Gurrė e Grykas, i dukej se ngadale po ecte gomari, e ai kishte frikė se mos po fillon te bie bore e do ta zinte nata rrugės. Befas i ra nė mend speci djegės, nxori nga tarrēuku e ja djegu me spec prapanicėn gomarit. Gomari e shpejtoi hapat, ecte me tė katrat, por Gurashi filloi tė lodhej e nuk po mund ta nxinte gomarin, atėherė djegu me spec edhe prapanicėn e vetė, kėshtu shpejtoi ai hapin dhe arriti tė ecte prapa gomarit.
Ai e mori me mend se gruaja e tij Lumta po e priste nė oborr tė shtėpisė kthimin e tij nga qyteti. Mė tė vėrtet si ju afrua oborrit Lumta i doli pėrpara me ecjen e saj prej malėsoreje:
- E, more Gurash? – Ē’i ke bėrė gomarit e vetes ashtu, qė nuk po zini vend?!
- Hiē, mos mė pyet Lumta!
- Mirė moj grua, - i pėshpėriti Gurashi. – Tashti e di vetė se ēfarė dua unė. Shkarkoje drithin nga gomari, se unė po vazhdoj tė ecėn pėr nė katundin Grykas.

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Avdi Ibrahimi
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 32 vizitorë
Lexuar: 422 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Zgjerohet Mėsimi Plotėsues nė Gjuhėn Shqipe n...
E hėnė, 16 tetor 2017 - 22:03
„Njė njeri, i cili nuk i pėrket kombit tė tij, nuk i pėrket as njerėzimit“ Hugo Wolf Mėsuesja Fahrije Basha, nė bashkėpunim me prindėrit shqiptarė,...
FILLIMI I VITIT SHKOLLOR NĖ LANDIN E BAVARISĖ...
E dielė, 24 shtator 2017 - 18:10
Bashkėkombės-mėrgimtarė, biznese dhe shoqata, Kėshilli pėr Mėsimin Plotėsues nė Gjuhėn Shqipe e sheh tė obliguar t’ju informojė se, nė landin e Bavarisė ...
DĖSHMI TĖ VEPRIMTARISĖ SĖ MĖRGATĖS SHQIPTARE ...
E enjtė, 21 shtator 2017 - 00:30
Fjalė nė pėrurimin e dy vėllimeve tė revistės Thesar kombėtar i mėrgatės shqiptare nė Suedi, 7 e 8, organ i Shoqatės sė Shkrimtarėve dhe tė Artistėve Shqi...
Disa konsiderata pėr shkrimtarin Bedri Tahri ...
E hėnė, 18 shtator 2017 - 22:03
Ajo se ēfarė vėrehet e konstatohet lehtėsisht nė Shqipėri dhe Kosovė nė kėto kohė moderne dhe tė pėrshpejtuara pasi qė tashmė duken dhe kanė dalė nė sipėrf...
Poezi satirike - TI, BAL, QĖ JE TOPALL…
E dielė, 17 shtator 2017 - 19:15
.
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2017 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi