Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Luftėtari i lirisė dhe kolaboracionisti
Publikuar më 07 dhjetor, 2014 nė orėn 17:54 ( ) Avdi Ibrahimi | Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
Sapo kishte pėrfunduar lufta ēlirimtare, vendi mbante akoma erėn e shtėpive tė djegura. Qe edhe prag vere, gruaja Nektarja kur e pa nė oborr, pranė shtėpisė sė djegur, qau nė heshtje nga mallengjimi, deshte ta pėrqafonte por nė sy tė vjehrrit dhe vjerrės, nuk bėhej dote ajo punė.

Azemi ishte njė burrė mė vėshtrim tė sertė, por mjaft i kėndshėm kur i buzėqeshte fytyra, dhe qalonte mė njėrėn kėmbė, se kishte mbetur invalid lufte. Prindėrit u gėzuan nga pėrqafimet e tij. Nė pėrqafim tė pėrmallshėm iu bė edhe nga vėllai i tijė Ēeēua, i cili nuk ishte angazhuar aspak nė kėtė luftė dhe as qė e kishte ndihmuar fare familjen e Azemit. Por edhe ai u gėzua, se lirisė do t’i gėzohej edhe vetė ai.
Tė nesėrmėn sapo dielli kapi fshatin Kujeshi dukej si njė fushė pėrplot me lule.
– A nuk di shkosh nė qytet Azem, tė takosh qeverin komunale, mbase do fillosh edhe ndonjė punė aty?- e pyeti i ati Asimi.
- Qeveria ime ėshtė kjo tokė more baba, pemėt, zabeli me drunj, bagėtia, - tha ai.
- mė qe ishe nė luftė, mė qe je edhe invalid nga kėmba e djathė, me tė cilėn mezi po shkelėn mbi tokė, ndaj edhe tė thashė, - nguli kėmbė plaku i moshuar.
- Nė luftė ishim pėr lirin e mėmėdheut, jo pėr qeveri lum baba, - tha ai, dhe doli nga shtėpia.
Nektarja pa nga vjehrri me keqardhje qė mori atė pėrgjigje. Edhe ajo mbase kishte dėshir qė burri t’i punonte si nėpunės nė komunė tė Therranjetit, sepse luftoi, e mori plagė nė kmbė e po ēalonte. Gjatė kohės sa ishte nė luftė, ata mendonin se kur tė mbaronte lufta ai mund tė bėhej qeveritar, si vėllai i tij Ēeēua, qė ishte afėr shtėpisė sė tyre. Ēeēua, edhe kur ndėrroheshin pushtetet, ai ishte po nė qeveri. Nėna po i thoshte Azemit, se Ēeēua, ėshtė shumė i zoti, ua gjen derėn njerėzve u pėrshtatėt atyre nė parti.
- Qė me Titon komunist, tani fapė e ka hy nė parti me krahun e luftės, ay aty nė qeveri edhe tani, shikoje se si e ka ndėrtuar shtėpin e djegur,me ndihmat humanitare,qė po sjellė Europa, kurse ty qė lufteve, askujt nuk po i bie ndėrmend pėr ta renovuar tė paktėn shtėpinė. Po, more bir unė me mendtė e mia kėshtu e kujtoj, se ai ėshtė i zoti, - thoshte ajo. Azemit i mjaftonte qė kishte tokėn, pemėt, zabelin e bagėtinė, tė jetonte pa e shqetėsuar askush. Ky lloj njeriu mendonte se liria e atmėmėdheut ėshtė mbi tė gjirtha, kjo liri ėshtė mė e modhe se postet qeveritare, pa tė tjerat me kohė do tė rregulloheshin. Ai mjaftohej qė kishte dy lope, ca dele dhe dhi, pėr bulmet, pula, rosa e pata. Kjo ishte mė pak fjalė historia e tij.
Por babai i tij, Asimi njė ditė kishte zbritur nė qytet dhe ishte ankuar te qeveritarėt komunal se nuk e kishin ndihmuar me asfarė ndihmash familjen e tij, anipse djalin e kishte invalid lufte, kurse djalin tjetėr Ēeēon po e ndihmon qeveria me gjitha tė mirat. – Si ėshtė e mundur kjo, - i kishte thėnė zyrtrit te qeverisė komunale.
– Zyrtari qeveritar i kishte dhėnė kėtė pėrgjigje, - xhaxhi Asim, djalit tuaj Azemit po i del biografia e keqe, se ka patur njė vėlla kolaboracionist! – Si more ashtu, - po ai djali kolaboracionist ėshtė nė qveri me ju, - po, ashtu ėshtė, ama atij poi del biografia e mire se ka vėllaun invalid lufte.
Njėherė u mat ta pyeste atė zyrtarin e pamend si e qysh, a ishin nė vete kėta njerėz, por ndėrroi mendje. Mė mire t’i lė gjėrat tė rrjedhin nė udhėn e tyre, edhe pse ishte i bindur se kjo udhė ishte e mbrapshtė, por e mbante shpresa mbase njė ditė edhe kjo udhė do marri fund, e do filloj njė jetė e re.

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Avdi Ibrahimi
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 31 vizitorë
Lexuar: 359 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Jusuf Zenunaj: Poezi
E premtė, 23 shkurt 2018 - 01:04
.
DRENICA E PUSHKĖS DHE E PENĖS
E martė, 20 shkurt 2018 - 19:56
(Vėshtrim pėr librin e Bedri Tahirit, Toponimia e Galicės, Prishtinė, 2014) Prelud Pena mėmėdhetare gjithmonė u ngre njė himn pushkėve liridashėse, kri...
Atdhedashuria!
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:40
Njė ide kuptimplote, qė duhet pėrshėndetur Prindėrit shqiptarė jashtė shtetit amė, pa marrė parasysh se nėn sundim apo nėn ē`regjim kanė jetuar, nė vaz...
POEZI E RRYER E TĖ VJELAVE TĖ URTISĖ LASHTĖSO...
E dielė, 18 shkurt 2018 - 11:47
PĖRURIM Mė 20 janar 2018, u bė pėrurimi i tri pėrmbledhjeve poetike tė autorit Halil Kajtazi. Autori Halil Kajtazi ėshtė emėr i njohur i folklorit shqip...
Mbushur me mallėngjim
E premtė, 26 janar 2018 - 00:26
.
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi