Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
PĖRPJEKJET HERĖ TĖ HAPURA, HERĖ TĖ MASKUARA NGA QARQE TĖ CAKTUARA REAKSIONARE TĖ BRENDSHME DHE TĖ JASHTME PĖR TĖ ZVETĖNUAR E PASTAJ, ELIMINUAR IDENTITETIN SHQIPTAR NĖ KOSOVĖ!
Publikuar më 28 dhjetor, 2014 nė orėn 00:13 ( ) Fadil Shyti | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
...Sot, kjo ėshtė pėrpjekja mė rėndėsishme e "miqve" tanė ballkaniko-europianė, pėr tė pranuar shqiptarėt, njė gjuhė tjetėr me dialektin, kinse, dikur tė mohuar,-gegėrishten nė raportet me dialektin tjetėr tė shqipes sonė, toskėrishten,-pra tė pėrēajnė shqiptarėt nė gjuhėn e tyre Shqipe tė lashtė e tė re,-e cila me aq mundime i njėsua pėr mė tepėr se 50 vite e kurorėzuar si e NJĖSUAR nė Kongresin e Drejtshkrimit nė Tiranė, 1972,-madje, kėta politikanė dhe diplomatė dinakė, nėn maskėn e njerėzve tė paqes, tė kulturės, tė pajtimit tė shteteve e popujve sllavė tė Ballkanit me Shqipėrinė dhe shqiptarėt, po duan qė, me ēdo kusht dhe ta konfirmojnė e cimentojnė, me Kushtetutė tė Kosovės, me ligjet e saj, nė mėnyrė institucionale, qė, Kosovėn me 98% me shqiptarė ta paraqesin para botės se, kinse qenka multietnike!!!

-Po, me kėto prapėsi qėllim-kėqija politike-diplomatike, me strategji afatgjata; Kosovės ia hoqėn Flamurin Kuqezi duke e zėvendėsuar me njė "flamur" ahti-sarian-allė serbian.
-Pastaj, qė prej viteve tė pasluftės nė Kosovė, janė tė njohura pėr opinionin shqiptar dhe ndėrkombėtar pėrpjekjet e njė grupi "shkencėtarėsh tė hollė" publicistė reaksionarė qė hiqen si gjuhėtarė: Nexhmedin, Spahiu, Migjen Kelmendi, Halil Matoshi e tė tjerė kokėshkretė, kinse, "intelektualė tė pavarur kosovarė", tė cilėve qarqet ballkanike dhe europiane, qė aspak nuk ia duan tė mirėn Kosovės as shqiptarėve si komb,-po u japin kurajė dhe infuzione moderne, (tituj, ndere dhe para etj), tė mbarėsohen thellėsisht me politikat e huaja shoviniste sllavo-okupatorė me idetė reaksionare qė mė vonė, "lindin" nga epruvetat e tyre "moderne",-kinse, "kombin e ri kosovar".

-Duke bėrė kėtė, nesėr apo nė rastin mė tė keq tė pamundėsive sė tyre, nė njė tė ardhme ca mė tė largėt, tė krijojnė ē“orientime, hutime e tė tjera bllokada shpirtėrore dhe mendore tek breznitė tona tė reja, pėr tė vėnė nė pikėpyetje;
IDENTITETIN TONĖ PELLAZGO-ILIRIANĖ- SHQIPTAR, TĖ KOSOVĖS SONĖ SHQIPTARE!

-Mendoj, kėto tė kėqija tė mėdha duhet t“i shohim si rrezik serioz jo aq shumė pėr tė sotmen, sa pėr tė ardhmen tonė, nė pėrpjekjet tona pėr tė bėrė Shqipėrinė-Shqipėri; sipas parimit: njė komb, njė gjuhė, njė shtet, njė flamur!...
-Pėr tė bėrė Shqipėrinė tonė, tė barabartė me vendet fqinje tė Ballkanit, pėr tė ecur e fortė e sigurtė dhe krenare nė familjen e madhe euro-atlantike dhe mė gjerė.
-Prandaj, me kohė duhet domsodoshmėrisht t“i luftojmė me varg-male, argumentesh shkencore kėta puthadorė e puthadore tė huaja qė, idetė e tyre tė dėshtojė me turpe, pa neglizhuar aspak rrezikun e tyre; t“i luftojmė pa lėshime,-siē do tė thoshte heroi ynė kombėtar, Avni Rustemi:
"Pa u lėnė shtigje askund ".

...Ėshtė pėr tė theksuar kėtu faktin qė; klasa politike e sotme "shqiptare" nė Tiranė, Prishtinė, nė Shkup e gjetiu kudo nė trojet shqiptare, po tregohet e verbėr dhe e shurdhėr ndaj kėtyre fenomeneve prapakthyeke nė historinė tonė tė re, mendoj si pasojė e paaftėsisė sė saj pėr tė mbrojtur me ēdo kusht dhe me ēdo ēmim drejtėsinė tonė gjithėkombėtare, e bėjnė kėtė edhe si pasojė e komplekseve tė tyre janė tepėr inferioriorė nė raportet me "miqtė" euro-amerikanė qė, kinse, "nė emėr tė lirive e tė drejtave tė njeriut", "nė emėr tė lirisė sė shprehjes"; pa qoftė kjo edhe ndonjė shprehje -kėrkesė anti-shqiptare, -lejuan dhe po lejojnė, po iu japin hapėsira nė media e tv etj, elementėve tė tillė bukėshkalė, tė gjenden kudo dhe tė shtrijnė kudo kėto ide reaksionare dhe kundėr-kombėtare.

Sot, kėtė e kam vėrejtur mė shumė se kurrė, pse ta fshehė; -sot, jam revoltuar mė shumė se kurrė; -derisa, po e pėrcillja nė RTSH, takimin e Kryeministrit, Edi Rama nė Prishtinė, tė organizuar nga shoqėria civile, lėvizja " FOL".
Aty, pas fjalimit tė Edi Ramės, pjesėmarrėsit kishin tė drejtėn tė bėjnė pyetje.
-Midis tyre u paraqit i mjeri, Halil Matoshi, me pyetjen pėr "kombin kosovar",-pėr kinse "opsionin e tij & CO largpamės", -pėr kinse si opsion i tretė-siē iu tha aty nga vet Kryeministri Edi Ramė; -po citoj disi sa mė besnikėrisht aq sa mė kujtohet:

1. Opsioni ahti-sarian, tė cilin e mbron klasa e sotme politike nė pushtet , (dhe njė pjesė e "opozitarėve", pėr tė marrė vota,citimi im. F.SH)
2. Opsioni i VV , pėr ribashkim kombėtar me shtetin amė, Shqipėrinė, pėr tė marrė vota!!!
3. Opsioni "i ri" i "kombit kosovar", nga shkencėtarėt, pėr tė marrė vota-pėrsėriti, ai.
-Ēfarė mė bėri tė ndihem keq, nuk qe pyetja e Lilės, prej mendje -kopili-e budallai politik, qė me bandėn e tij kanė marrė turr siē thuhet "si derrat nė misėr"..., por mė indinjoi pėrgjigjja e Kryeministrit, Edi Rama, sipas tij: "tė tria opsionet janė njėsoj, ato janė tonat, janė tė shqiptarėve”!!!

-Apo, thėnė pa dorashka, krejt naivisht apo dinakėrisht (sikur indirekt -shkaku i votave nė Europė e Amerikė....pra, tė merrte pikė si politikan ” i ruajtjes sė paqes nė rajon”,-pohonte se, janė tė drejta!!!

-Mirėpo, kėtė ide tė tij, "dualiste" qė, sipas mendimit tim, nuk do tė duhej tė ishte e tillė; me kohė e demantoi deputeti i VV, Visar Imeri, i cili me tė drejtė tha:
"Jo, kėto nuk janė njėsoj, kėto tri opsione nuk na bashkojnė, por po e pengojnė njėra-.tjetrėn".
-Ay, pastaj u ndalė posaēėrisht nė opsionin famėkeq tė Ahti -Sarit i cili po e pengoi dhe po e pengon shumė procesin e Kosovės sovrane; (mirėpo, -kujtoj pėr shkaqe tė kohės); ai nuk u ndalė ta demantonte edhe opsionin ”e famshėm” Lilės e tė HILES, pėr tė ashtuquajturin, "komb i ri kosovar"; -pa harruar kėtu tė theksoj qė, vet sovraniteti i Kosovės , qė e kėrkonte atdhetari, Visar Imeri , edhe si veprimtar i devotshėm i ribashkimit kombėtar, e rrėzonte automatikisht idenė e errėt tė matufit, Lilė Matoshi!

-Pėr mė tepėr kujtoj qė, Visari aspak nuk e ka pėr dėshirė tė humbė bile as edhe njė min kohė, lidhur me ato "ėndrra" qė shihen syhapur nga grupi reaksionar tė cekur mė lart!
I lumtė VV!
I lumtė Visarit!

-Kurdoherė, ishin dhe janė tė shquar, tė vendosur pėr qėndrimet e tyre tė vėrteta shqiptare, qė kjo rini heroike shqiptare me njė bagazh tė lakmueshėm veprimtarie kombėtare 10 vjeēare, po ecin vertikalisht nė rrugėn e lirisė, drejt ribashkimit kombėtar,-pa rėnė kurrė, pre e mashtrimeve apo frikėsimeve (tė humbjes sė votave); pra, nuk e kanė bėrė kurrė politikėn as diplomacinė si tregtarė tė flamujve dhe tė ideve, -pėrballė politikave as diplomacive reaksionare tė brendshme dhe tė jashtme qofshin ato!!!

26. Dhjetor. 2014

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Fadil Shyti
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 46 vizitorë
Lexuar: 899 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Dy qingjat dhe dy lugėt
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:16
Shėnjimi i Pavarėsisė sė Republikės sė Kosovės, ishte plotė befasi. Aventurat e Fatmir Limės, e lindėn kopilin (Aneks marrėveshjen), ripėrtėritja e marrėve...
Keqkuptimi i intelektualėve me popullin dhe a...
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:13
Intelektualėt pėrkojnė me dimensionin e cilėsisė, kurse populli me atė sasisė. Ėshtė natyrale qė intelektualėt tė shohin me skepticizėm sjelljet dh...
Shteti “ka vdekur”
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:07
Aty ku ligjin e bėn dhe e sundon e paligjshmja, e palejuara, papėrgjegjshmėria, antiligji dhe antishteti; aty ku sundon kusaria, vjedhja dhe krimi e korrup...
Jo president e as kryeministėr tė pėrbashkėt,...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 17:00
*** Kryeministri aktual i qeverisė sė Shqipėrisė, Edi Rama nė fjalėn e rastit nė Kuvendin e Kosovės, mė 17 shkurt 2018, duke uruar 10-vjetroin e pavarėsis...
VETĖM AMIQTĖ E POPULLIT DHE PARTITĖ NĖ PUSHTE...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:53
...NDAJ BĖN GJITHĒKA, QĖ ISHTE E MUNDUR....DHE IA DOLĖN PĖR TA BĖRĖ LĖVIZJEN VV, PIKĖ E PESĖ!?...DHE SOT, LUAJNĖ ME FLAMURIN KOMBĖTAR, DUKE E HEQ ATĖ FLAMU...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi