Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Tė mos na zėrė gjumi i mashtrimit
Publikuar më 16 janar, 2015 nė orėn 13:07 ( ) Avdi Ibrahimi | Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
Kishte kaluar ditėt nė izolim, atje nė vilėn e tij, nė Katundin Turistik, i mbėshtjellė me iluzione dėshirash, qė pėrbėnin atė xhelozin e tij tė egėr, e tė shumtėn e herave tė pakontrollueshme, mu sikur ai Jagua nė veprėn e Shekspirit, por kur egėrsohej, sytė fytyra i dukėshin si Bruti i kohės sė Cezarit romak gjithė vrasje.

Lakmiu drejtonte njė Shoqatė Jo Qeveritare nė Prishtinė. Ai po i bėnte njė inspektim tė befasishėm shtėpisė luksoze, me tė hyrė brenda, pas pak ēastėsh, i kishte thėnė Jasemines, tė dashurės sė tij, do tė doja qė t’i tė jeshė pėrgjithmonė e duashura, mė e preferuara e imja. Jasemina kishte buzėqeshur me ton mirėkuptues.
- E ke seriozisht? – tha ajo.

Lakmiu ishte katandisur si mos me keq nga pija dhe kishte nxjerrė njė shishe me raki “Stock” nga frigoriferi. Nė orėn katėr tė mėngjesit e kishte mbaruar me fund shishen e rakise. Ashtu paksa i dehur ju drejtua dashnorės: - Merrmė nė pėrqafim! E bėj ē’tė duash me mua e dashur! Jasemina si me tė qeshur po pėrgaditej pėr stuhinė qė do te ngjallte, e shpėrtheu me sa pati fuqi, dhe e akuzoi Lakmiun se kishte ndryshuar shumė gjėra nė pėrshkrimin e ngjarjeve nga e kaluara gjatė veprimtarisė nė ilegale, dhe kohės sė luftės ēlirimtare. Xhelozia pėr tė shkuarėn, pėr kohėn e ilegalės dhe luftės ēlirimtare, ishte ajo mė e keqja ndėr tė gjitha. Kur pushtohej nga ky emocion i tmerrshėm, ajo sajonte gjithfarė dashnoresh pėr Lakmiun, e pėrfytyronte sikur ato po e prisnin nė ēdo cep. Ajo po e pėrdorte veprimtarin “patriotike” tė Lakmiut, pėr tu tallur me tė, bėrtiste ajo, e bėhej mė mizore se vetė ai. - T’i kėrkon nga unė qė tė gjunjėzohem Jasemin, - ulėrinte si ujk ai, duke e humbur tė tėrėn atė vetėpėrmbajtjen. – Por jo kjo s’ka pėr tė ndodhur kurrė, unė nuk gjunjėzohem, as para teje, e as para askujt tjetėr.
- Mjaft, - tha ajo. S’ke pse mė shet mend, tė njof ēfarė mbeturine je! Nė vilėn luksoze ishin vetėm ata dy.
- Duhet tė shkojmė nga kėtu, tha Lakmiu me qetėsi.

Rrugėt e qytetit tė Prishtinės mbėshtilleshin tė spėrdredhura si gjarpinj rreth tij. Ai u end nėpėr rrugėt e qytetit atė ditė, e i dukej sikur po zbulonte natyrėn e vėrtetė tė saj, kishte ndjesinė se qyteti po jetonte ankthin e tij tė zhgrryerjes nė pafuqin e tė tanishmės sė vetė egoiste prej maskash dhe parodish, tė ndrydhur nga barra e egėrsisė sė padukshme tė sė shkuarės, me sytė ngulitur nė bardhėsinė e sė ardhmės. Shėtiste perms atij metropolis tė shqetėsuar, nga struktura e tė cilit dukeshin shtėpitė e lagjet e pasura tė ndėrtuara nga pushtetarė, biznismen e tregtarė tė pasuruar nė kurriz tė popullit, shikoi pastaj ato ndėrtesa tė qeverisė me lavdin e rreme tė njerėzve qė punonin brenda tyre, e pjesėrisht tė pėrbuzura nga qytetar tė varfėr. Kur shikon bėrthamėn dhe jo tė sipėrfaqshmėn, shikon kalbėzimin e shpirtrave injorant, ku i dukej se edhe vetė ai ishte zhytur nė kėtė injorancė njerėzish shpirtrash tė lig e tė kqinj me krah lakuriqėsh nė qoshet e errėta tė ndėrtesave tė bėra prej mashtrimesh nga Djalli. Kjo njė krijesė e mallkuar nga Perėndia, krijesa mė false nga tė gjitha! Ky shkaktar i fatkeqėsive njerėzore, kjo krijesė monstruoze, demon me formė njerėzore! Kjo krijesė qė mbjell grindje e vuajtje njerėzve! Krijesė qė mjegullon shpirtėrat njerėzor, qė kanė ngecur nė rrjetėn e njė dashurie aq tė ngatėrruar prej dashurisė ndaj Djallit!

Ecte dhe mendonte mė vete Lakmiu, e i dukej sikur i kishte hyrė nė mendje e nė tėrė trupin djalli i Faustit, Memfistofeli, i dukej vetja i pėrjashtuar nga elita e “patriotėve” qeveritar, ndiente disi se e kanė shfrytėzuar, e kanė mashtruar pambarimisht ata tė Lėvizjės ilegale, tė luftės ēlirimtare, po edhe tė paqės, se nuk e ka marrė atė qė i takon atij dhe vetėm atij, pushtetin, lavdin. Gjithnji ka qenė ambicioz, qė t’i marrė tė gjitha vetėm pėr vete, tė mos ndajė asgjė mė tė tjerėt. Nuk ka menduar asnjėherė se nuk mundesh ashtu vetėm me u kacavjerrė Kodrės. Ēfarė lloj specie ėshtė ky njeri? Ēfarė lloj ideje tė mbrapshtė ka? Ky njeri i pėrulet pushtetarėve. Ėshtė i luhatshėm.Ai llogarit nė mundėsit qė ka, shkon nga fryn era, manipulon, mashtron, shantazhon, kėshtu mbijeton. Ai ashtu me vetėdije, shantazhon, perhap tė pavėrteta pėr njerėzit qė nuk i ka nėn kontroll, i thėllon grindjet, pabesitė, krizat morale, ndaj atyre me tė patėdrejtė qė i ka privilegjuar, i ka korruptuar, edhe vetė ėshtė korruptuar. Me dobėsin e tij tė vjetėr kėrkon tė marrė shumė role nė emėr tė njė fare “patriotizmi” edhe pse i mungojnė aftėsitė, ai ka kuptuar qė ka frikė vetėm nga intelektuali, i dituri, ky djall dridhet para tij. Atė e shtyejnė ėndrrat pėr tė qenė mbisunduesi nė skenėn politike, edhe pse ai as qė duhet tė jetė aty, edhe pse ky fare nuk e njef kėtė skenė tetarale tragjikomike, an ipse njerėzit e njohin e shikojnė rolin e tij tragjikomik, ky lakmitar i pangopshėm ėshtė njė aktor si Idioti Dostojevskit, qė luan e i pėrshtatet vallės sė Djallit.

Ē’tė them, mbase i duhet ndihma pėr shėrim nga psikoanalisti Frojd. Porse kjo ėshtė punė e intelektualit, poetit, shkrimtarit, ta emėrtojė tė paemėrtuarėn, tė kritikoj tė keqėn, tė ligėn, mashtrimin, tė mbajė anė nga e mira, nga e ndershmja, nga progresivja, tė nis diskutimet, t’i jape formė njerėzorės, qė tė mos na zėrė gjumi i mashtrimit.

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Avdi Ibrahimi
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 32 vizitorë
Lexuar: 427 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
DRENICA E PUSHKĖS DHE E PENĖS
E martė, 20 shkurt 2018 - 19:56
(Vėshtrim pėr librin e Bedri Tahirit, Toponimia e Galicės, Prishtinė, 2014) Prelud Pena mėmėdhetare gjithmonė u ngre njė himn pushkėve liridashėse, kri...
Atdhedashuria!
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:40
Njė ide kuptimplote, qė duhet pėrshėndetur Prindėrit shqiptarė jashtė shtetit amė, pa marrė parasysh se nėn sundim apo nėn ē`regjim kanė jetuar, nė vaz...
POEZI E RRYER E TĖ VJELAVE TĖ URTISĖ LASHTĖSO...
E dielė, 18 shkurt 2018 - 11:47
PĖRURIM Mė 20 janar 2018, u bė pėrurimi i tri pėrmbledhjeve poetike tė autorit Halil Kajtazi. Autori Halil Kajtazi ėshtė emėr i njohur i folklorit shqip...
Mbushur me mallėngjim
E premtė, 26 janar 2018 - 00:26
.
Pradigma “GJURMĖ TĖ PASHLYESHME”
E shtunė, 20 janar 2018 - 20:47
Veprimtaria ime brenda ngjarjeve tė bujshme nė fundvitet ’80-ta Ditar (Memoare) Shtėpia Botuese Shoqata e tė Burgosurve Politikė e Kosovės Prishtinė ...
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi