Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Mehmet (Tahir) TAHIRI
Publikuar më 20 janar, 2015 nė orėn 18:53 ( ) Prof. Bedri Tahiri | Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
Portret tregimtari popullor

Mehmet Tahiri u lind mė 1. 08. 1935 nė Galicė tė Drenicės. Rrjedh nga njė familje e njohur pėr burrėri, bujari, menēuri e atdhedashuri. I ati, Tahiri, qe i biri i Shaban Tahirit, kryeplakut galicas, i cili shquhej pėr urtėsi, burrėri, trimёri e bujari dhe, nė Epopenė e Arbėrisė sė Vogėl, mė 15 korrik 1924, u pushkatua nga forcat serbe, tek pėrpiqej t’i nxirrte jashtė rrethimit familjet galicase.
Tahiri ishte histori nė vete. Ai, nė vend tė shatit e parmendės, parapėlqente pushkėn, atin dhe vizitat nėpėr miq e dashamirė. Dy herė vajti ushtar, njėherė pėr vete e herėn e dytė (bedel) pėr tė vėllain, Smajlin. Shkoi vullnetar (gjynli) mė 1917, duke vajtur deri nė Galici, dhe ėshtė ndėr tė rrallėt qė arriti tė kthehej gjallė prej atyre betejave ruso- turke.

Pėr shkak tė atyre zezonave, Tahiri u martua nė moshė tė shtyer me Fatimen nga Klina e Poshtme. Nė fillim fati e shqelmoi keq, shtatё fėmijė i vdiqėn radhazi. Megjithatė, edhe pse me vonesё, krijoi familje, iu rritėn pesė fėmijė: Fazilja, Mehmeti, Jonuzi, Sheremeti dhe Zahidja.
Pra, pas gjashtėmbėdhjetė vjetėsh martesė u lindi Mehmeti, pėr tė cilin thonė se ishin gėzuar edhe trarėt e shtėpisė. Djaloshi imėtak ishte natyrė e zgjuar. Mėsimet e para i mori nė Prekaz tė Epėrm dhe ishte nxėnėsi mė i mirė nė gjithė shkollėn, ku mėsonin nxėnės nga shumė fshatra tė Drenicės. Kishte fat qė pėr mėsues ta kishte Shaban Jasharin, babain e komandantit legjendar tė UĒK-sė, Adem Jashari.
Pėrkundėr kėsaj, kur erdhi koha tė vazhdonte edhe nė klasat e larta nė Balinc e paskėtaj tė emėrohej mėsues, kushtet e rėnda ekonomike e detyruan ta ndėrpres shkollimin dhe t’u rreket punėve tė shtėpisė, pėr ta mbajtur gjallė familjen.
Megjithatė, ai mbeti njeri i ditur dhe u bė mjeshtėr i hollė, qė, ēka i shihte syri ia punonte dora. Njohuritė matematikore dhe intuita e tij mahniste edhe ata qė kishin zėnė dije tė larta. Llogaritja e pėrpiktė e materialit ndėrtimor dhe konstruktimi i ēative si tė mbira tė shtėpive, i dhanė emėr nė gjithė Drenicėn. U dallua edhe si matės i mirė e i drejtė i ngastrave tė pronave tė atyre qė ndaheshin.
Mirėpo, ajo qė e shquante mė sė shumti ishte leximi artistik i librave me folklor shqiptar, shkrimi i bukur dhe mbamendja prej eruditi. Kėngėt kreshnike dhe pėrrallat qė i kishte mėsuar nga i ati, Tahiri, i interpetonte pėr lakmi, me njė rrjedhė tė logjikshme e shumė mbresėlėnėse.


Mori pjesė dhe kontribuoi mjaft edhe nė Projektin hulumtues shkencor “Eposi i kreshnikėve 2012- 2014”, udhėhequr nga epikologu i palodhur dr. Zymer Neziri. Kėngėt e rrėfyera prej tij i mblodhi e i sistemoi drejtoresha e Muzeut tė Vushtrrisė, znj. Shukrane Begu, tė cilat u botuan nė vėllimin DRENICA.
Dhe, mė 15 janar 2015, kur, nė Institutin Albanologjik, nė Prishtinė, u bė pėrurimi i 15 vėllimeve paralibra, Mehmet Tahirit iu nda kjo Mirėnjohje.

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Prof. Bedri Tahiri
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 33 vizitorë
Lexuar: 1,141 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Mbushur me mallėngjim
E premtė, 26 janar 2018 - 00:26
.
Pradigma “GJURMĖ TĖ PASHLYESHME”
E shtunė, 20 janar 2018 - 20:47
Veprimtaria ime brenda ngjarjeve tė bujshme nė fundvitet ’80-ta Ditar (Memoare) Shtėpia Botuese Shoqata e tė Burgosurve Politikė e Kosovės Prishtinė ...
THESAR I TRASHĖGIMISĖ ETNOKULTURORE ILIRO-SHQ...
E merkurė, 17 janar 2018 - 23:04
JUBILEU I 70-VJETORIT TĖ ANSAMBLIT FOLKLORIK AUTOKTON “RUGOVA” Nė 2 dhjetorin e vitit qė sapo e lamė pas, nė Pejė, nė njė atmosferė tamam festive shqipt...
Xhevahiret e njė shpirti tė trazuar
E shtunė, 13 janar 2018 - 21:39
Pėrkitazi me librin poetik tė Kujtim Matelit, „Qetėsojmė shpirtin e trazuar“, EMAL, Tiranė 2017. Kujtim Matelin e kujtojmė qė moti, qoftė nga librat e ...
Dy poezi nga Xhevahir Cirongu
E merkurė, 10 janar 2018 - 00:25
.
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi