Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Metafora e vargut shėrues
Publikuar më 26 janar, 2015 nė orėn 11:00 ( ) Prof. Bedri Tahiri | Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
Pėrurim libri
Recension

(Dafina Xh. MUSA, Pranvera e shpirtit tim, Prishtinė, 2014)

Tė nderuar prindėr dhe familjarė tė poetes Dafinė Musa!
Tė respektuar mėsimdhėnės, kolegė, mysafirė e dashamirė tė fjalės sė bukur artistike!
E nderuara drejtoreshė e kulturės, Shpresė Rama, qė e mbėshtete botimin e kėtij libri dhe po u hap shtigje krijuesve tė komunės sonė!
Dafinė e palodhur qė dhuratėn e parė na e solli pėr vitin 2015! Tė respektuar tė pranishėm!

Se Dafinė Musa ishte njė penė qė premton, u pa qysh nė pėrmbledhjen e saj tė parė “Mė kėrko nėpėr kujtime”, botuar mė 2013, si maturante Gjimnazit “Eqrem Ēabej” tė Vushtrrisė. Mė vjen mirė qė mė doli profecia qė atėherė pata thėnė: Nėse libri i parė ėshtė ēelėsi pėr t’i hapur portat e mbretėrisė se quajtur letėrsi, lirisht mund tė themi se kėsaj ia ka dalė suksesshėm poetja debutonte, Dafinė Musa. Dhe, ja sot, pa kaluar moti, sėrish vokacioni i saj poetik shpėrtheu si krater vullkani dhe, lexuesve tė saj tė shumtė, ua dhuroi librin mė tė ri, pėrmbledhjen e bukur, “Pranvera e shpirtit tim”.

Vetė titulli, mjaft karakteristik e metaforik, reflekton gjithė pėrmbajtjen e atyre frymėzimeve tė zjarrta vashėrie. Kėsaj here, kėto krijime, pėrplot vrulle e hove rinore, janė konceptuar nė tri cikle, qė karakterizohen me ngjyrime tė veēanta emocionale:

I. Sprovime e pėrjetime,
II. Pėrkushtime dhe
III. Familjare

Cikli i parė- pėrfshinė krijimet qė flasin pėr botėn shpirtėrore tė heroit lirik, qė nė fakt ėshtė vetė autorja. Kėto elemente tė theksuara autobiografike janė vazhdimėsi e pėrjetimeve dhe sprovave qė i hasim edhe nė librin e parė. Njė botė e trazuar psikofizike, e mbushur me batica e zbatica, njė botė pėrplot sfida e sprova, rėnie e ngritje, qė, deri diku, edhe janė tė natyrshme pėr moshėn rinore, nė pėrgjithėsi. Nėpėr ato pėrqasje ndjenjash tė pėrziera gėzimi e hidhėrimi, midis dallgėsh e pėrplasje stuhish, edhe timonieri mė i mirė do ta kishte tė vėshtirė ta mbante anijen tė pa pėrmbysur.
Ajo, herė-herė, revoltohet edhe me rrethin qė nuk e kupton e me njerėzit qė e pėrbuzin, por atė pezėm e mbanė brenda tė ndryrė nė shpirt:

Nėse nga syri loti s’mė rrjedh
S’do tė thotė se zemra s’mė qan

Sidoqoftė, pėrkundėr kėtyre sprovave e sfidave, me njė vullnet tė fortė e tė pathyeshėm, me dashuri e pėrkushtim, mė vetėbesim, me mbėshtetje e kurajė, ia del mbanė, mund tė keqen dhe mbijeton. Kėshtu, tek poezia Pėrderisa, poetja, arsyeshėm e bindshėm, sqaron se shpresa ėshtė ajo qė e mbanė gjallė gjithė botėn. Tė gjitha vargjet e saj pėrshkohen nga njė optimizėm e vullnet i paparė:

Ēdo gjė duket e kot
Kur s’ke arsye pėr tė cilėn frymon
Sėmundja tė rėndon
Pėrderisa s’ke vullnet tė luftosh
Dashuria ėshtė krim,
Pėrderisa s’dashuron
Vdekja tė duket e lehtė
Pėrderisa s’ke arsye pėr tė cilėn jeton.


Pra, pas gjithė atyre zhgėnjimeve, thyerjeve, molisjeve, pėrpėlitjeve, pesimizmit, vjen njė ēast ngritjeje shpirtėrore, optimizmi, sforcimi dhe shpresa pėr tė fituar e mbijetuar. Sakaq, vargu i saj merr kahe tjetėr. Ai bėhet shėrim shpirti. Mjafton tė nėnvizohet vargu antologjik:

Njeriut nuk i duhet forcė qė tė forcohet
Por mend qė tė vetėdijesohet...


E veēanta e kėtyre poezive ėshtė se ato frymojnė lirshėm, pa skema e rregulla tė ngurta konvencionale. Ky varg i lirė, ashtu si lulet e pranverės qė shpėrthejnė ende pa shkrirė bora, heq dilemat e kornizave e rregullave klasike, qė jo rrallė, ngufasin poezinė tonė. Kėtu nuk kemi fare mistifikime. Ajo ėshtė konkrete, e drejtpėrdrejtė, saqė, nė poezinė Zėri i shpresės, del edhe emri i autores:

Diku thellė nė brendėsi
Njė zė s’pushon se pėshpėrituni
Eja Dafinė, bashkė do t’ia dalim
Ėshtė ky zėri shpresės qė s’mė le tė ndalem...


Cikli i dytė- ngėrthen poezitė qė kanė dalė nga gjirmė e zemrės pėr mė tė dashurit e jetės sė saj, pėr prindėrit, pėr familjarėt, gjyshen, motrėn, vėllain. Dashuria pėr prindėrit ua kalon tė gjitha dashurive ekzistuese.
Mirėpo, strumbullar i tė gjitha kėtyre pėrkushtimeve ėshtė babai i saj, i cili e kuptoi mė sė miri dhe iu gjend gjithmonė pranė. Atij ia kushton edhe gjithė librin. Pėr tė ai ėshtė gjithēka, ėshtė dielli qė rrezon botėn. Poezia Pranvera e shpirtit tim, titull metaforik, me tė cilin u pagėzua edhe libri, paraqet kulmin e dashurisė sublime pėr tė:

Je pranvera qė vjen ēdo vit dhe e lumturon universin tim
Je pranvera qė lė shijen e mjaltės nė ēdo shtėpi...


Edhe nė ciklin e tretė, sėrish nxjerr margaritarė pėr familjarėt e saj tė dashur. Kėshtu, nėnėn e quan Mbretėreshė:

Ti mbretėreshė qė ndriēon
Qė ēdo gjeje nė botė bukurinė ia shton...


Dashuria pėr tė nuk ka fund. Asaj ia kushton disa poezi, sepse:

Ty Nėnė tė falėnderoj pafund
Ty qė je sinonim i sė mirės
Ty qė i jep dritė errėsirės
Ty qė tė keqen me butėsi e shkatėrron
Ta qė boshllėqet i plotėson...


Vargje tė bukura janė skalitur edhe pėr gjyshen, edhe pėr motrėn, edhe pėr vėllain edhe pėr sherrin e vogėl me emrin ETI, i cili me ėmbėlsinė tij gazmon gjithė shtėpinė.

Nė tė pėrfunduar, mund tė themi se poetja e re, Dafinė Musa, tashmė e ka krijuar profilin e vet krijues. Vargu i saj melodik dhe pėrmbajtjesor ka evoluar mrekullueshėm dhe po ecėn mbarė, duke u pėrsosur artistikisht. Stili i saj i lehtė, rrėshqet si mjalti nėpėr hojet, pėr ēka edhe vargjet e saj pėrpihen nga lexuesit e tė gjitha moshave dhe niveleve. Besoj se libri do tė pritet mirė e Dafina do tė na dhuroj, pėrherė e mė shumė, libra tė rinj.

Vushtrri, 24 janar 2015

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Prof. Bedri Tahiri
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 32 vizitorë
Lexuar: 579 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Atdhedashuria!
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:40
Njė ide kuptimplote, qė duhet pėrshėndetur Prindėrit shqiptarė jashtė shtetit amė, pa marrė parasysh se nėn sundim apo nėn ē`regjim kanė jetuar, nė vaz...
POEZI E RRYER E TĖ VJELAVE TĖ URTISĖ LASHTĖSO...
E dielė, 18 shkurt 2018 - 11:47
PĖRURIM Mė 20 janar 2018, u bė pėrurimi i tri pėrmbledhjeve poetike tė autorit Halil Kajtazi. Autori Halil Kajtazi ėshtė emėr i njohur i folklorit shqip...
Mbushur me mallėngjim
E premtė, 26 janar 2018 - 00:26
.
Pradigma “GJURMĖ TĖ PASHLYESHME”
E shtunė, 20 janar 2018 - 20:47
Veprimtaria ime brenda ngjarjeve tė bujshme nė fundvitet ’80-ta Ditar (Memoare) Shtėpia Botuese Shoqata e tė Burgosurve Politikė e Kosovės Prishtinė ...
THESAR I TRASHĖGIMISĖ ETNOKULTURORE ILIRO-SHQ...
E merkurė, 17 janar 2018 - 23:04
JUBILEU I 70-VJETORIT TĖ ANSAMBLIT FOLKLORIK AUTOKTON “RUGOVA” Nė 2 dhjetorin e vitit qė sapo e lamė pas, nė Pejė, nė njė atmosferė tamam festive shqipt...
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi