Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Harresa Kolektive
Publikuar më 01 shkurt, 2015 nė orėn 15:39 ( ) Agim Vuniqi | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Shajkaqė-republika, apo tamam Republika?
Kasapi i Ballkanit nė Fushė Kosovė iu pat drejtuar sėrbėvė protestues me fjalėt "Nė sme niko da vas bije!", duke filluar nga aty fushatėn e paparė tė tėrrorizmit shtėtėrore kundėr shqiptarėvė...


Sinqerisht shprehi keqardhje pėr tė lėnduarit qė pėsuan nė dy demonstratat e fundit, tė cilat ishin planifikuar nga organizatorėt tė jenė paqėsore, por qė mė vonė dolėn nga kontrolli; e para ishte bėrė nė pėrkrahje tė nėnave gjakovare, tė cilat realizuan tė drejtėn demokratike tė protestimit nė Gjakovė kundėr kriminelėve sėrb, tė cilėt akoma mbajnė tė paketuar mė tė dashurit e tyre, varret e tė cilėve kanė mbetur tė hapura. Reagimi i tyre shumė prindor pėr femijtė e tyre, ishte pėrqafuar nga njė shumicė e tė rinjėve gjakovarė, por ishte pėrshendetur dhe inkurajuar nga tė gjithė njerėzit e vullnetit tė mirė, brenda dhe jashtė vendit. tė cilėt inkurajoheshin vazhdimisht nė pėrpjekjet e tyre titanike 15 vjeēare, por kėrkesa e tyre legjitime hasi nė vesh tė shurdhėr. Kjo bashkėndjenjė e shumicės sė qytetareve tė tė gjitha etniteteve ishtė shtrirė nė tėre Kosovėn, por edhe jasht saj nė diasporė, pėrveq Listės Sėrpska, e cila eshtė partner kyē i dyshes qeverisėse PDK-LDK, e cila angazhimin e saj e ka pėrqėndruar nė ndarjen etnike tė Kosovės dhe mospranimin e kufijėve tė jashtėm. Lista sėreė asnjėherė nuk e pranoi pavarėsinė e Kosovės, pėrkundrazi ajo betononte qėndrimin kinsė “neutral” ndaj Kosovės, duke valvitur flamujt sėrb, dhe duke thyer sistemin fiskal tė Kosovės, duke pranuar si monedhė pagese dinarin. Qeveritė e instaluara komunale sipas modelit Daēiq Thaēi, vendosin barrkiadat kudo ku jeton komuniteti sėrb, i cili gėzon tė gjitha benefitet shtėtėrore tė Kosovės, dhe duke realizuar pagesėn e 4.000 pensionistėve nga Fondi pensional i Kosovės, tė cilėt kanė punuar edhe nė administratėn famėkeqe tė Millosheviqit, duke privuar nga marrja e rregulltė e pensioneve shumė pensionistė shqiptare, tė cilėt me punėn e tyre ishin kontribuesit mė tė medhenje tė Kosovės (nė mesin e ndalesave, pa asnjė arsye, ishin prindėrit e mi, 87 vjeēar, pėr tė cilėt kam bėre ankesė pranė Gjykatės Kushtėtuesė pėr shkelje drastike tė tė drejtave dhe lirive tė njeriut konform Kartės Univėrzale e tė Drejtavė dhe Lirive tė Njeriut tė OKB-sė, dhe akoma ka mbetur e pa shqyrtuar, merrnie me mend se ēka do tė ndodhėte po t’u ndodhėte e njėjta gjė ndonjė serbi). Mospajtimi me kursin qeveritar u zgjėrua edhe pas vendimit tė pėrshpejtuar tė qeverisė, pėr tė evituar falimentimin e Korporatės “TREPĒA”, e cila sipas strukturės organizative po thuhet sė ėshtė shoqėrore, edhepsė konecpti shoqėror, pa pronar, eshtė abstract-I tejkaluar dhe eshtė konform Ligjit tė Punės sė Bashkuar tė sistemit tė vetėqevėrisjes.

TREPĒA

Pyetja qė shtrohet kėto ditė pėr pronėn shoqėrore (LPB) OPPB, OP, OTHPB), sipas konceptit tė organizimit vetėqeverisės tė Kushtėtutės sė RSFJ dhe tė KSAK, kalimi nė ndermarrje publike nėn menaxhimin e UNMIK-ut, shtylla IV, sipas rezolutės 1244 ishte shkoqitur nga ndikimi kolonial sėrb, pra Kosova ishte nėn administrimin e OKB-sė; UNMIK-u themelojė AKM-nė pėr tė mėnjanuar ndikimin sėrb dhe juridiksionin sėrb mbi ndėrmarrjet publike dhe pasurinė e Kosovės. Por politika dėshtake qė thurri rrjetin korruptiv pėrmes bordeve partiake pretendonte tė udhėhiqet nga politika ditore partiake, qė ato ta mbikėqyrin dhe qeverisin atė, ishte jo vetėm dashakeqe por edhe shkatrrimitare pėr ekonominė e Kosovės. Meqė ēdo gjė nė Kosovė tash pėr tash ėshtė nė etėr, nuk pranohet assesi qė me pronėn e Kosovės tė menaxhojnė subjektet politike, apo thėnė me drejt njė grup njerėzish, ngase bėhet fjale pėr pasuri enorme, mund tė shkaktojė konflikte tė mėdha interesi... Fatkeqėsisht shumėēka ėshtė fshehur nga opinioni pėr tė mbuluar keqpėrdorimet me asetin kryesor tė Kosovės Trepēėn. Edhepse TREPĒA ka qenė nėn administrimin e AKP, ajo ka funksionuar si ndermarrje publike dhe tė gjitha obligimet e saj janė garantuar nga Qeveria e Kosovės, duke dėmtuar kėtė subjekt ekonomik pėr interesa tė grupit me qėllim pėrfitimi... ja psh njė kontratė e lidhur me nje kompani jashtė vėndit ku shihet ashiqare kush eshtė garantues i Trepēės, edhepsė kjo formė e kontraktimit ka qenė e dėmshme pėr interesin e vendit

GUARANTOR
The obligations undertaken by TREPĒA under this Contract are subject to the guarantee of the Government of Kosovo and Government of Kosovo shall act as the “Guarantor” of TREPĒA hereunder this Contract. Government of Kosovo irrevocably agrees to guarantee the pėrformance of TREPĒA of all its liabilities and obligations under the said Contract and upon the first demand of ..... to pay .... claims and lossės arising from the failure of TREPĒA in discharging any and all of its liabilities and obligations under this Contract.

Nėni ... - garanti
Detyrimet e marra pėrsipėr nga TREPĒA nėn kėtė Kontratė janė subjekt i garances se Qeverisė sė Kosovės dhe Qeveria e Kosovės do tė veprojė si "garant" i TREPĒes, ketu nėn kėtė Kontratė. Qeveria e Kosovės parevokueshem bie dakord pėr tė garantuar kryerjen e tė gjitha detyrimevė dhe obligimet e Trepcės ashtu si u tha ne kontratė dhe sipas kėrkeses se parė.... pėr tė paguar, i paguhet ...... dhe humbjet qė rrjedhin nga dėshtimi i TREPĒA-s nė kryerjen e ēdo/dhe tė gjitha detyrimet dhe obligimet e saj nė kėtė Kontratė... Meqė kontrata e lidhur ka tė bėje me fshehtėsitė e saj afariste qėllimisht nuk kam vu emrin e pales kontraktuese, por sugjeron sė shumė cėshtje qė kanė tė bėjnė me Trepcėn janė tė fshehura nga publiku, dhe tregojnė qartė pėr demet qė ia ka sjellur vėndit menaxhimi banditėsk i saj.

AKM, AKP, Shpronėsimi banditesk

E pranuar kėshtu do tė thotė se Sistemi ekonomik I Kosovės akoma nuk ėshtė i pavarur, ngaqė koncepti i ekonomisė socialiste-vėtėqeverisėse eshtė tejkaluar me instalimin e shtyllės sė IV tė UNMIK-ut duke formuar AKM, duke ndarė nga pronėsia qeverinė e Kosovės, si pronare legjitime e pasurisė toksore dhe nėntoksore, mendohej qė pas reformimit tė saj nga AKM nė AKP do tė revidohet kursi i shkatėrrimit tė pronės, por nuk ndodhi ashtu, ndodhi e kundėrta, ata tė cilėt do tė duhej tė ishin tė do tė duhej tė ishin garant tė pronės u bėnė garant tė shpronėsimit “banditesk” tė saj, iu vėrsulen valės sė privatizimit dhe tė devijimeve tė mėdha pronėsore, duke u pėrpjekur jo te valorizojnė drejt pronėn, apo nė ngritjen e cmimit tė saj nė tregun e paluajtshmėrive, por pėrkundrazi ata pėr hir tė interesave tė ngushta, partiake, por edhe individuale, zhvlerėsonin pronėn, pėr t’u bėrė aksionarė tė mėvonshėm tė pasurive tė saj, sic ka ndodhur me shumė kompani tė tilla, duke vėndosur nėpėr borde njerez jo professional dhe “llaskuc”. Ky veprim i gabuar i qeverisė Mustafa para aktit tė kryer; u pėrpoqė tė shpėtoi atė qė mund tė shpėtohej pėr momentin, por duket sė ligji pėr rikthimin e pronės shoqėrore nė atė publike, si “government property”, jo shtėtėzim tė pronės, meqėnėsė njė model i tille pronėsorė eshtė edhe nė SHBA, dhe nė tė gjitha shtetet e BE-sė, pra i takon modelit tė kombinuar tė ekonomisė social-kapitaliste, cfare e ka edhe Gjermania. Ky propozim ligj doli te jetė ide e gabuar dhe e pamenduar mirė nga qeveria, e cila solli vėndin nė lajthitje, sė pari me devijimin e ligjit tė sponsoruar me qėllim tė mbrojtjes legjislative tė korporatės"TREPĒA" duke e shnderruar atė nga Ndermarrja Shoqėrore nė Ndermarrje Publike, duke e proceduar po atė ligj nė parlament, tė cilin edhe e miratoi komisioni pėrkatės i tė gjitha subjekteve parlamentare pa asnje kundėrshtim, duke u pėrkrahur edhe nga ministri pėr zhvillim ekonomik, Blerand Stavileci, pėrveq Listės Sėrpska, gje qė me vonė nxiti kryeministrin sėrb Vuciq te reagoi vrullshėm, duke kėrcnuar palėn shqiptare me ndėrprerjen e njėanshme tė bisedimeve tė filluara pa i realizuar obligimet e marra tė pales sėrbe, nė Bruxelles, nga e cila marrevėshje pala sėrbe ishte pėrfituesja me e madhe, ndersa Kosova mbeti mbrapa nė tė gjitha procest e proklamuara integruese nga qeveria, nuk u bė e ditur deri mė tash sė cka fitoi Kosova nga keto bisedime, sikurse procesi shumė i pėrfolur dhe I premtuar i liberalizimit tė vizave..., gjė qė ishte vetėm spėkulim me ndjejnjat e qytetarėve tė zakonshem, qė nuk kanė tė drejtė tė bėjnė levizje normale drejt Evropės, derisa qeveria e tyre dhe shumė tė tjerė afėr saj nuk ndihen tė hendikepuar... Po tė realizohej premtimi i dėenė, sot nuk do tė lėviznin njerėzit ilegalisht nė Evropė, duke shitur shtėpitė e tyre, por do tė shfrytzonin si mundėsi punėsimin sezonal dhe krijimin e disa parakushteve pėr jetė tė dinjitetshme nė vend.

Sharja kolektive “kryelajm”

Nėse thuhet sė Jabllanoviqi nuk ishtė shkaku i protestės, atėhere pse qeveria nuk ka vendosur kodin e miresjelljes dhe nje rregullore ku parashihen ndėshkimet e ministrave pėrkatės, tė cilėt fyejnė jo vėtėm bashkeqytėtaret, por edhe kolegėt qeveritarė shqiptarė, duke paraparė edhe tė drejtėn e shkarkimit tė gjithė atyre ministrave tė cilėt fyejnė qytetarėt nė baza kombėtare, qė nė publik sharja u lansua si "kryelajm" nga ministri i Kosovės Jabllanoviq, ishtė kjo nje gjuhė e urrejtjes pa presedan, e cila nuk tolerohet nė asnjė vėnd tė botės me demokraci efikase...

“Ne sme niko da vas bije”- Nuk guxon kėrrkush t’ju rrahė!

Fatkeqėsisht qytetarėt e Kosovės janė tė diskriminuar nga qeveria e tyre e shumicės parlamentare dhe ata vuajnė tė zinjtė e ullirit pėr tė realizuar kėrkesat e tyre nė rrugė institucionale, ngase kėtė tė drejtė e shfrytėzojnė vėtėm pakicat jo-shqiptare, konkretisht sėrbėt, pėrfaqėsuesit e tė cilėve nė Qeverinė e Kosovės gėzojnė edhe tė drejtėn e ofendimit public pa reperkusione nė baza kombėtare dhe pėr ketė nuk u kritikua fare nga qeveria..., sa keq po ndihem kur kujtesa po mė rikthen nė Fushe Kosovė dhe ku kasapi i Ballkanit i drejtohej serbėve protestues, "NĖ SME NIKO DA VAS BIJE"/Nuk guxon kėrrkush t’ju rrahė, athua cfare thonė sot qeveritaret shqiptarė, tė cilėt qytetareve kosovare ia premtuan Evropėn, edhepse Evropa perms EULEX-it eshtė moti nė Kosovė dhe fituan vetem Gjykatėn Spėciale.
Shqiptaret rrahen e poshtėrohen nga qevritaret, derisa shkaktari i vėrtėtė kesaj gjendje tė krijuar Jabllanoviq defrehet me parat e taksapaguesėve shqiptare, ai merr pagė misnistrore pėr fyerje kolektive, ja kjo eshtė demokracia qė proklamon qeveria, e cila me qyqarllekun e demonstruar konfronton qytetaret me policinė, ndersa kursen Jabllanoviqin edhe nga nje kritike te vetme te ekzekutivit... demokraci se jo mahi, pse athua i rrahė qytetaret e vet qeveria, meqe votuesit e tyre i ulen nė fotėle, jo Jabllanoviqi...
“NĖ SME NIKO DA VAS BIJE”, vlente atėhere edhe tash vėtėm pėr sėrbėt, pėr shqiptaret menyja ekskluzive qeveritare demokracia e stupcit... Millosheviqi i inkurajonte serbet ne protesta nė Fushe Kosovė me fjaline "Nė sme niko da vas bije", duke shfuqizuar pastaj Kushtetutėn e Kosovės, athua tash cili eshtė vėrzioni i ri i kėtyre pamjeve, te cilat i inskenoi qeveria me gabimet fatale tė ndėshkimit tė ministrit tė saj dhe tė pėrmirėsimit tė ligjit brenda natės ėer Trepcėn, edhepse kishte arritur pajtueshmėri tė lartė nė mes tė pozitės e opozitės..

Standardi qeveritar

Athua si e keni Jabllanoviqin? Ai flet sėrbisht, nė Kosovė tė gjithe ata qė flasin sėrbisht janė tė privilegjuar, ndersa ata qė bėzajnė shqip janė tė diskriminuar, pėrfundimisht qeveria e Kosovės vendosi standardin e stupcit pėr shqiptaret si zgjidhje tė problemeve jetike nė Kosovė... eshtė vėtėm njė e mire nga e gjithė kjo, ai qė pėrdorė stupcin dhe e hanė stupcin janė shqiptaret...Millosheviqi iu thonte sėrbėvė nė Fushe Kosovė: Nė sme niko da vas bije.
Policia ishtė nė nivėl tė detyres, e shkundi dajak shqiptarin sepse kerkonte drejtėsi, ai kerkonte shkarkim tė ministrit qė ia kishtė fy nanėn atij dhe ketyre policėve, nuk kishtė tėjkalim tė forcės, ata ledhatonin, ky do t'ishtė deklarimi zyrtar i qeverisė-policore. Kurti nė nje takim me media deklaroi se derisa nuk shkarkohet Jabllanoviq dhe tė rikthet ligji i Trepcės nė Kuvend nė vėrsionin e parė nuk nderprehen protestat.

Majori verus ēetnikut

Protesta ėshtė e drejtė e patjetėrsueshme, por jo atėhere kur ato i pėrkrahė “majori” i Prishtinės Shpend Ahmeti (ishtė kjo njėmendesi e totalitarizmit), i cili arrestohet sepse i mbikeqyrte protestat nga afėrsia, ėshtė kjo nderhyrje e drejtpėrdrejt nga qeveria qendrore duke ndėrsyerė policinė nė institucionin mė tė rėndesishem tė kryeqytetit tė Kosovės, majorin e zgjedhur nė mėnyrė demokratike me votat e qytetarėve, njėrin ndėr majorėt mė tė sukseshėm ndėrkombėtarė. Qeveria arriti qė me qyqarllėkun e saj dha urdhėr tė pėrdoret dhunė kundėr shqiptarėve, duke pėrkrahur ēetnikun e vogėl Jablanoviq, ata nuk kanė guxim politik as ta kritikojnė... Aq largė ka shkuar puna saqė njė Jabllanoviq ka sjellur vėndin para kaosit, duke u pėrdorur nė protestė edhe plumba gome.... Falė politikės inerte aspak, shtėrore tė Qeverisė republikane u faktorizua si protagonist kryesor i politikės zyrtare tė Kosovės Lista Sėrpska dhe Vuēiqi, po t'mos distancohet qeveria e Kosovės nga kjo politikė disfatistė do tė pėsojė republika.

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Agim Vuniqi
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 43 vizitorë
Lexuar: 610 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Referendum, duam ribashkim gjithėkombėtar
E premtė, 26 janar 2018 - 00:37
Barometri diplomatik *** Akademik Mark Krasniqi: “ Krijimi i Shqipėrisė etnike, do tė ishte zgjidhja mė e drejtė e problemit kolonial tė popullit shqip...
Flakėkashtizmi i protestave tek ne
E premtė, 26 janar 2018 - 00:33
E ē’nuk ėshtė thėnė e po thuhet pėr protestėn e pritėshme tė 27 janarit: se do tė bėhet nami, do t’i tregohet vendi kryeministrit aktual dhe Shqipėria do t...
Nuk mbahet njė minutė heshtje pėr nazistėt qė...
E merkurė, 24 janar 2018 - 14:06
Serbi, Pozharevac, Burgu «Zabela» Maj 1985 Pėr ēdo pėrvjetor tė vdekjes sė satrapit Josip Broz Tito organizohej rituali i mbajtjes sė njė minutė heshtj...
KU ĖSHTĖ SOT DIASPORA...?!
E merkurė, 24 janar 2018 - 14:01
ĒKA U BĖ ME DIASPORĖN E PAS LUFTĖS SĖ VITIT 2000?!...KU ĖSHTĖ AJO DIASPORA REVOLUCIONARE, KU JANĖ GJITHĖ ATA BASHKATDHETARĖ, QĖ AQ SHUMĖ E DESHĖN VENDLINDJ...
PSE NE SHQIPTARET JEMI INDIFERENT NĖ RAPORT M...
E merkurė, 24 janar 2018 - 13:58
Pse ne shqiptarėt kemi qenė dhe vazhdojmė tė jemi indiferent ''tė shkomtarizuar'' nuk reagojmė protestojmė kundėr mbjelljes betonizimit bunkerizimit kolon...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi