Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Beqir Elshani: ANEKDOTA
Publikuar më 01 shkurt, 2015 nė orėn 22:16 ( ) Beqir Elshani | Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
1. FJALA „ATEIST"

- Arditė, ēka do tė thotė fjala „ateist"? - pyeti arsimtari nxėnėsen.

- Ateist do tė thotė njeriu qė nuk beson (…) nė qeveri, - u pėrgjigj nxėnėsja.

- Po dihet qė babain e ke tė papunė, - plotėsoi shoqja e bankės.

2. FJALA „MULTIETNIK"
- Sokol, ēka do tė thotė fjala multietnik? - pyeti arsimtari nxėnėsin.
- „Multietnik" ėshtė njė lloj ilaēi i fortė, tė cilin e ka prodhuar njė finlandez, (emri i tij nuk mė kujtohet), dhe mė sė shumti pėrdoret nė vendin tonė, - u pėrgjigj nxėnėsi.
- A ėshtė i dobishėm ky ilaē? - vazhdoi tė pyes arsimtari.
- Natyrisht qė pėr pakicat ėshtė i dobishėm, mirėpo pėr shqiptarėt ėshtė i dėmshėm, - plotėsoi tjetri.

3. KORRUPSIONISTI DHE HAJDUTI

- A kanė dallim korrupsionisti me hajdutin? - pyeti njė qytetar.
- Po. Korrupsionisti derėn e automobilit zyrtar e hap me telekomandim, kurse hajduti me kaēavidė, - u pėrgjigj tjetri.

4. TOKĖZIMI I LIBRAVE

"Lexues tė nderuar, para se tė lexoni librat e kalemtarėve, duhet tė bėni tokėzimin me tel, nė mėnyrė qė tė mos ju godet rrufeja", - shkruante nė shtypin ditor.
- Nuk ėshtė keq, kėshtu duhet vepruar edhe ndaj premtimeve tė kota tė ministrave, nė mėnyrė qė tė pėrballojmė rrezikun, - tha qytetari i revoltuar.

5. LOKAL ME QIRA

"Lėshoj Sallėn e Parlamentit me qira derisa tė formohet qeveria. Pagesa bėhet sipas marrėveshjes. Lokali ėshtė me ngrohje qendrore dhe gjendet nė qendėr tė Prishtinės", – kėshtu e lexoi shpalljen i biri.
- Nuk i besohet… Po qe se papritur formohet qeveria, tė hedhė nė rrugė, - ndėrhyri babai tregtar.

6. QEVERIA ME RROBA TĖ REJA

- I dashur, po vjen qeveria e re nė Kosovė! - tregoi bashkėshortja duke hyrė nė dhomė.
- Jo, oj grua, qeveria ėshtė e njėjtė, mirėpo rrobat i ka tė reja. Ashtu siē ėshtė bija jonė e njėjtė, mirėpo rrobat i ka tė reja, - ia ktheu me nervoz bashkėshorti.

7. MATRAPAZI I SHKOLLUAR

Dy veta bisedojnė pėr korrupsionin nė qytet.
- A ka dallim matrapazi i shkolluar me matrapazin e pashkolluar? - pyeti i pari tė dytin.
- Pėr nga zeja janė njėsoj, mirėpo pėr nga veprimi ndryshojnė. Matrapazi i shkolluar nuk mashtrohet dot as me raki, kurse ai i pashkolluar mashtrohet me njė llokum, - kėshtu ia sqaroi i dyti.

8. DRITAT ELEKTRIKE

- Baba, a ėshtė mirė tė fiken dritat elektrike natėn, - pyeti i biri babain e tij.
- Edhe mirė edhe keq! Pėr njerėzit qė punojnė e studiojnė ėshtė keq; kurse pėr pėrtacėt dhe hajnat qė vjedhin, ėshtė mirė, - tregoi babai.

9. PUSHKA DHE FLAMURI

- A e do Hashim Thaēin? – e pyeti njėri shokun e tij veteran.
- Pėr pushkėn qė e ka mbajtur gjatė luftės nė UĒK, ia puthsha dorėn; pėr flamurin qė na ka sjellė, iu thaftė dora, - ia ktheu me zemėrim veterani i luftės.

10. PĖRVOJĖ NĖ PREMTIME

- Zotėri Thaēi, pse populli voton vazhdimisht pėr ty, - e pyeti njė gazetar, me rastin e votimit nė mandatin e tretė.
- Sepse kam pėrvojė nė premtime, prandaj popullit i pėlqejnė… - ia ktheu me buzėqeshje Hashim Thaēi.

11. VOTA PĖR UJĖ

- Nėse votoni pėr mua, do tė siguroj ujė tė pijes, - tha njėri nga pjesėmarrėsit nė prag tė fushatės parazgjedhore, dhe masa e pėrshėndeti me duartrokitje tė pėrzemėrta.
- Nėse votoni pėr mua, do t’i lutem zotit pėr shi, - tha njė tjetėr kandidat.
- Nuk ta jap votėn, …shiu m’i dėmton qerpiēėt, - ia ktheu njė fshatar.

12. PROFESORI THERANDAS

- Profesor, a e dini pse rinia po ik prej fushės, bagėtisė dhe pleqve? - pyeti gazetari profesorin therandas nė pension.
- Po. E para, sepse nuk duan tė djersiten; e dyta, sepse nuk duan erėn e bajgės dhe e treta, sepse nuk duan tė kujdesen pėr prindėrit qė i kanė rritur, - u pėrgjigj flakė pėr flakė profesori me pėrvojė pedagogjike.

13. KRYEDERRI DHE KRYETHIU

- Si quhet kryetari i vendit? – pyeti i pari tė dytin.
- Quhet Kryederr, - tregoi i dyti.
- Po, kryeministri si quhet? – vazhdoi tė pyes i pari.
- …Kryethi, - u pėrgjigj i dyti.
- Mė duket se emrat janė tė ngjashėm… - tha me habi i pari.
- Po, meqė edhe nė veprimtari janė tė tillė.

14. I DEHUR ME SHPRESA

- Zotėri, jeni i dehur me alkool, ndaj duhet t’ju ndihmojnė tė afėrmit pėr tė shkuar nė shtėpi, - e kėshilloi pronari i kafenesė.
- Jo, nuk jam dehur me alkool, por me shpresa tė kota tė qeverisė. Dikur thoshin veē le tė largohet Ramiz Alia prej pushtetit, pastaj Kosova bashkohet me Shqipėrinė, - tha qytetari i dėshpėruar.

15. TRE KUSHTE

- I ke tre kushte: shatin, lopėn dhe librin: cilin prej tyre do tė zgjidhje? – e pyeti babai tė birin rinosh.
- Baba, ke harruar tė pėrmendėsh automobilin, - ia ktheu i biri pėrtac.

16. NDĖRMJET DY VENDEVE

- Sekretari amerikan tha qė Ukraina do tė jetė urė ndėrmjet Rusisė dhe Europės, - tregoi njė gazetar ukrainas.
- Ēka do tė thotė lajmi anglisht? – pyeti kolegu i tij
- Do tė thotė qė Rusia do tė ndėrtojė urėn mbi Ukrainė pėr t’u lidhur me Europėn.
- Teknika bėn ēudira, kurse diplomacia bėn tė mbrapshtėn, - ia ktheu i dyti.

17. LUTJE PĖR SHI

Pėr shkak tė thatėsisė sė madhe njė kohė tė gjatė, fetarėt janė lutur aq shumė pėr shi, saqė tani vendet ballkanike janė nė hall prej vėrshimit tė ujit. Qielli ėshtė si kompjuter, tė gjitha lutjet i ka konsumuar njė kohė tė gjatė, dhe papritmas ka shpėrthyer me shira tė stuhishme.
- Nganjėherė edhe fetarėt po e teprojnė me lutje pėr shi, prandaj po ndodhin vėrshimet, - tha njė qytetar.

18. VEPRIM I MBRAPSHTĖ

- A e di pse po vėrshojnė lumenjtė dhe po pėrmbytet vendi? – pyeti njė qytetar fqinjin e tij.
- Pėr shkak se njė kohė tė gjatė nuk ka rėnė shi, prandaj po bie me vrull, - u pėrgjigj tjetri.
- Jo, pėr shkak se burrat po martohen me burra, prandaj po pėson populli i shkretė, - ia ktheu i pari.

19. DALLIMI NĖ MES PULĖS DHE LOJTARIT

- Ku ėshtė dallimi nė mes pulės qė bėn vezė dhe lojtarit qė shėnon gol? – pyeti njėri shokun e tij.
- Dallimi ėshtė se kur pula e bėn vezėn, kakarisė pėr prodhimin e saj, kurse lojtari kur e shėnon golin, brohorit publiku, - u pėrgjigj tjetri.

20. BISEDĖ PRANGASH…

Dy sociologė bisedojnė.
- Pėrpara vetėm Perandoria romake ka prodhuar mė shumė pranga dhe zinxhirė pėr skllavėrimin e popujve se mbarė bota sot, - kėshtu tha sociologu i parė.
- Sot nuk ka nevojė tė prodhohen shumė pranga dhe zinxhirė, meqė ēdo fėmijė nė botė po lind skllav, - u pėrgjigj i dyti.

21. …HAXHI APO STUDENT?

Dy pleq shėtisin nė qendėr, pranė tyre kalojnė 3-4 djem me mjekėr.
- Janė haxhi apo studentė kėta djem…? – pyeti i pari tė dytin.
- Mjekroshė janė, - ia ktheu i dyti me ironi.

22. LLAFAZANI KĖRKON PUNĖ

Njė mėrgimtar lajmėrohet nė entin suedez pėr punėsim, aty gjendet pėrkthyesi shqiptar.
- Profesioni juaj, ju lutem? - e pyeti referentja pėr punėsim, tė cilėn ia komentoi pėrkthyesi shqiptar.
- Jam profesor, shkrimtar, aktivist… - u pėrgjigj mėrgimtari.
- Zonjė, ky dėshiron tė bėhet ministėr, - kėshtu ia komentoi pėrkthyesi, kur pa qė mėrgimtari po dilte prej temės.

23. KOLLTUKU I KRYETARIT

- Nė anije gjenden kryetari me gruan e tij dhe kapiteni i anijes, ndaj papritmas pėrmbyten nė det; ēka duhet bėrė? - pyeti njėri fqinjin e tij.
- Duhet shpėtuar gruan e kryetarit, sepse kryetari dhe kapiteni i anijes dinė tė notojnė, - u pėrgjigj i dyti.

24. KUSH BLUAN I PARI?

- Kush bluan i pari nė mulli, ai qė shkon i pari, apo ai qė ėshtė mė i vjetėr? – pyeti daja nipin.
- Bluan ai qė shkon i pari, - u pėrgjigj nipi.
- Jo, bluan miu, - ia ktheu daja.

25. BUZĖKUQE NĖ VEND TĖ LIBRAVE

- Kam falimentuar me librarinė, askush nuk blen libra, prandaj do tė shesė buzėkuqe pėr vasha, - u ankua librarja tek po bisedonte me fqinjėn.
- Padyshim qė do tė fitoni, meqė buzėkuqet po i pėrdorin edhe djemtė, - ia ktheu fqinja.

26. KĖSHILLA E GJINEKOLOGUT

- Njė shtatzėne shkon te gjinekologu nė vizitė, ndaj mjeku i tha: - Zonjė, fėmija jote nė bark po flet.
- Ēka po thotė, doktor? - pyeti shtatzėna me habi.
- Po ju lutet tė mos pini duhan, se i pengon!
- Ku di fėmija im nėse unė pi duhan? – kundėrshtoi me inat shtatzėna.
- Si jo, ai ėshtė mė inteligjent se ti, - ia ktheu gjinekologu.

27. UJKU NĖ VATH

- Nė vath gjenden 100 dele, kur ujku sulmon njė dele, sa dele mbesin? – pyeti daja nipin e tij.
- Pyetje e lehtė, mbesin 99 dele, - u pėrgjigj nipi.
- Asnjė dele… tė gjitha ikin, - tregoi daja.

28. LUANI APO GOMARI

- Baba, ėshtė mė i mirė luani apo gomari? - e pyeti i biri babain.
- Luani ėshtė i mirė nė fotografi, kurse gomari nė fushė, - u pėrgjigj babai.

29. KALLĖZUESI HOMOGJEN

"Shtetin e kanė vjedhė, e vjedhin dhe do ta vjedhin", kėshtu ėshtė paraqitur shembulli i fjalisė, nė tė cilin kallėzuesi nė fjali ėshtė homogjen, qė janė shkruar nė kohėn e kryer, nė tė tashmen dhe nė kohėn e ardhme tė mėnyrės dėftore, veta e tretė shumės dhe kėta janė kryesisht ministrat, duke pėrfshirė edhe rojtarin e ndėrtesės sė kuvendit, tė cilit duhet dhėnė sė pakut ndonjė pulė apo dele.

- Ky shembull gramatikor mė pėlqen, askund nuk flitet pėr vrasje, - tha qytetari pas leximit tė shembullit.

30. BISEDĖ ME ZOTIN

- Baba, sot fola me zotin! – tregoi i biri entuziast.
- Ēka tė tha, bir? - pyeti babai.
- Nė fillim fola shqip, mirėpo zoti nuk mė kuptoi, pastaj fola gjermanisht dhe zoti mė tha: "Mėso, puno dhe lute Zotin", - plotėsoi i biri.
- Ndryshe me ty, unė kam folur shqip me Naim Frashėrin, dhe ai mė tha: "Vetėm dritė e diturisė pėrpara do na shpjerė", - ia sqaroi babai.

31. DALLIMI NĖ MES QENIT DHE GOMARIT

- Gjysh, dėshiroj tė di, ku ėshtė dallimi nė mes qenit dhe gomarit? – pyeti nipi kureshtar.
- Dallimi ėshtė se kur njeriu ecėn me qenin, qeni ecėn para, kurse gomari prapa. Prandaj, derisa qenit duhet shtrėnguar litarin qė tė mos vrapojė, gomarin duhet tėrhequr me kapistėr pėr ta detyruar tė ecėn, - tregoi gjyshi me pėrvojė.

32. NĖ HOTELIN PĖR KAFSHĖVE

Njė qytetar e zė nata nė Prishtinė, ndaj drejtohet nė hotelin pėr kafshė.

- Dėshiroj njė dhomė pėr fjetje, - tha qytetari.
- Ky ėshtė hotel pėr kafshė, jo pėr njerėz, - tregoi hotelisti i kafshėve.
- Mė falni, u ngatėrrova! Unė erdha si gomar, mirėpo papritur u shndėrrova nė njeri, – tha qytetari duke ia kthyer shpinėn hotelit tė kafshėve.

33. ARSIMTARI TE DREJTORI

- Zotėri drejtor, nė klasė kam njė nxėnės tė ēuditshėm, sa herė qė shikon ndonjė femėr tė zhveshur nė internet, nuk thotė "sa e bukur", por thotė "sa e tmerrshme". Duket se i mungon gjykimi, - kėshtu u ankua arsimtari i informatikės para drejtorit.
- Nuk do tė ishte keq qė ti tė ulesh nė bankėn e tij, kurse ai tė bėhet arsimtar, - ia ktheu drejtori qė e kuptoi hipokrizinė e arsimtarit.

34. UEFFFAAA!

- Ē’ėshtė shkurtesa UEFA? – pyeti drejtuesi i lojtarėve para fillimit tė ushtrimeve pėr ndeshjen kampionatit europian.
- Uefffaaa ėshtė pasthirrmė… me anėn e sė cilės euforia serbe fiton pikėt nė futboll, - u pėrgjigj njėri prej lojtarėve tė ekipit.

35. VAJI I FOSHNJĖS

- Doktor, foshnja ime qanė tėrė kohėn, - u ankua njė nėnė serbe pėr foshnjėn qė nuk i ndalej vaji.
- Mbase ėshtė nervoz, prandaj jepni njė biberon qė t'i ndalet vaji, - e kėshilloi mjeku.
- …As biberoni nuk ndihmon. Do t'i ndalet vaji vetėm kur UEFA ia jep fitoren Serbisė nė ndeshjen futbollistike kundėr Shqipėrisė.

35. PREMTIME TĖ BUKURA

- "Ne do tė punojmė pėr popullin dhe pėr zhvillimin e Kosovės. Do tė ndėrtojmė infrastrukturėn dhe do tė zbutim papunėsinė", - kėshtu tha kryeministri i Kosovės nė teve.
- Grua, a ėshtė sot 1 prill? - pyeti bashkėshorti gruan e tij.
- Jo, i dashur, sot ėshtė 1 dhjetor, - tregoi bashkėshortja.

37. MUNGESA E GUXIMIT

- A di pse deputetėt shqiptarė nuk e mbrojtėn Kushtetutėn e Kosovės nė ish-Jugosllavi? – pyeti njėri fqinjin e tij.
- Sepse mungonte pėrkrahja nė parlament, - u pėrgjigj fqinji.
- Jo, jooo, nuk kishin bythė, - kundėrshtoi fqinji me revoltė.

38. LOPĖT ANKOHEN

Lopėt ankohen se nė fushė nuk po ka mjaftė barė pėr tė kullotur, prandaj gazetari i pyeti nėse ėshtė shkaku i thatėsisė.
- Jo, nuk ėshtė shkaku i thatėsisė, por pėr shkak se edhe njerėzit po e kullosin barin tonė, prandaj shpeshherė kthehemi tė uritur, - thanė lopėt me zemėrim.

39. LAJM I PAPĖRCAKTUAR

- Redaksi e nderuar! Nė lajmin e djeshėm keni shkruar "Rrezik nga qentė nė Kosovė", prandaj duhet sqaruar nėse qentė janė me dy kėmbė apo me katėr kėmbė", - kėshtu shkruante nė komentin e njė lexuesi.

Redaksia nė fillim kėrkoi falje pėr pakujdesinė dhe shtoi se fjala ėshtė pėr qentė me katėr kėmbė, jo pėr qentė me dy kėmbė.

40. BURGU LUKSOZ

- Ēka do tė thotė emri Luksemburg? – pyeti i pari tė dytin.
- Luksemburg ėshtė qytet dhe shtet nė Europėn qendrore, - u pėrgjigj i dyti.
- Jo. Luksemburg do tė thotė burg luksoz me kushte shumė tė mira pėr hajdutėt, - ia ktheu i dyti.

41. LAJMI I PAQARTĖ

"Nga 96 veta sa ishin gjithsejtė, 56 prej tyre shkuan pėr Haxhi…", - shkruante nė lajmin televiziv.
- Nuk dihet nėse ėshtė fjala pėr votimin e deputetit nė Parlamentin e Kosovės, apo pėr shkuarje nė Qabe, - menduan shikuesit televiziv.

42. PYETJE MĖSIMORE

- Kush ėshtė Garsia Lorka? - e pyeti arsimtari nxėnėsin.
- Ėshtė lojtar i Madridit, arsimtar, - u pėrgjigj nxėnėsi.
- Po, Marko Pollo kush ėshtė? - vazhdoi tė pyes arsimtari.
- Trajneri i skuadrės sė futbollit, - u pėrgjigj tjetri me nxitim.

43. KĖSHILLA E PSIKOLOGUT

- Psikolog, mė ndihmoni, jam i zoti nė muzikė, por i dobėt nė fizikė, - u ankua njė nxėnės, kishte hallin e mėsimit.
- Djalosh, qė tė bėhesh i aftė nė fizikė, duhet tė merresh me punė fizike, pastaj edhe muzika do tė pėlqejė, - e kėshilloi psikologu.

44 FJALĖT NĖ INSTAGRAM

- Ku ėshtė dallimi nė mes maces shqip dhe katy anglisht nė google?
- Kur nė instagram shkruan fjalėn mace, dalin e macet shtėpiake, kur e shkruan fjalėn katy, dalin femrat e zhveshura.

45 AFĖRDITA E ZEUSIT

- Bija ime ėshtė mė e bukur se Afėrdita? – kėshtu tha njė nėnė qė mburrej me bukurinė e bijės sė vet.
- Mos xhelozo ndaj Afėrditės, sepse zemėrohet Zeusi, - ia ktheu fqinja.
- Ende qenka gjallė Zeusi?! - pyeti me habi e para.

46 GJINIA E FĖMIJĖS

- Ėshtė djalė apo vajzė? – pyeti i pari tė dytin.
- Fėmijė ėshtė.. – tha i dyti.
- Unė mendova nė gjininė e fėmijės, - ndėrhyri i pari.
- Nuk jam pedofil tė shikoj organet gjenitale, - kundėrshtoi i dyti.

47. GJINIA FEMĖRORE

- Si mund tė kthehet fjalia e gjinisė femėrore nė gjininė mashkullore "Nė qeverinė e re do tė ketė mė shumė femra?" - pyeti njė deputet kolegun e tij.
- Shumė lehtė, "Nė qeverinė e re do tė ketė mė shumė meshkuj," - u pėrgjigj kolegu i tij.

48. VALLĖZIM NĖ TRIBUNĖ

- Ē’vallėzim po bėjnė kėto femra tė zhveshura? – pyeti njė shikues kur pa shfaqjen nė tribunė.
- Po i rrahin vithet njėra tjetrės, - tregoi i dyti.
- Jo, po i shpėlajnė trutė, - tha i treti duke ia kthyer shpinėn tribunės sė pėrdalė.

49. PASQYRA NĖ TELEFON

- Ēka marrin vajzat me vete kur tė shkojnė nė pushime? – pyeti njė grua fqinjėn.
- Marrin buzėkuqet, pasqyrėn dhe telefonin, - u pėrgjigj fqinja.
- Jo. Marrin buzėkuqet dhe telefonin, meqė pasqyra gjendet nė telefon, - plotėsoi e para.

50. FĖMIJA QUHET MOBILTELEFON

- Sa fėmijė ke? - pyeti njėri mikun e tij.
- Kam njė djalė, quhet Mobiltelefon, - u pėrgjigj i dyti.
- Emėr i ēuditshėm… megjithatė u trashėgoftė! – uroi i pari duke mos kuptuar qė miku e kishte fjalėn pėr aparatin telefonik.

Suedi, dhjetor 2014

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Beqir Elshani
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 35 vizitorë
Lexuar: 682 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Mbushur me mallėngjim
E premtė, 26 janar 2018 - 00:26
.
Pradigma “GJURMĖ TĖ PASHLYESHME”
E shtunė, 20 janar 2018 - 20:47
Veprimtaria ime brenda ngjarjeve tė bujshme nė fundvitet ’80-ta Ditar (Memoare) Shtėpia Botuese Shoqata e tė Burgosurve Politikė e Kosovės Prishtinė ...
THESAR I TRASHĖGIMISĖ ETNOKULTURORE ILIRO-SHQ...
E merkurė, 17 janar 2018 - 23:04
JUBILEU I 70-VJETORIT TĖ ANSAMBLIT FOLKLORIK AUTOKTON “RUGOVA” Nė 2 dhjetorin e vitit qė sapo e lamė pas, nė Pejė, nė njė atmosferė tamam festive shqipt...
Xhevahiret e njė shpirti tė trazuar
E shtunė, 13 janar 2018 - 21:39
Pėrkitazi me librin poetik tė Kujtim Matelit, „Qetėsojmė shpirtin e trazuar“, EMAL, Tiranė 2017. Kujtim Matelin e kujtojmė qė moti, qoftė nga librat e ...
Dy poezi nga Xhevahir Cirongu
E merkurė, 10 janar 2018 - 00:25
.
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi