Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
FARIDIN TAFALLARI: PĖR KOHĖN E ARTĖ... (X)
Publikuar më 02 shkurt, 2015 nė orėn 16:22 ( ) Faridin Tafallari | Histori |
Rrit madhësinë e shkronjave
PJESA E DHJETĖ)

FARIDIN TAFALLARI

KUJTIMET E VEPRIMTARISĖ SIME DHE SHOKĖVE TĖ MI, QĖ NĖ MOSHĖN E RINISĖ SĖ HERESHME, VEPRIMTARI ATDHETARE, E NISUR QĖ NGA VENDLINDJA DHE DUKE VAZHDUAR NĖ MĖRGIM, KONTAKTET ME BASHKĖVEPRIMTARE, KORRESPONDENCA IME ME RĖNDĖSI TĖ VEĒANTĖ, ME TĖ MADHIN JUSUF GĖRVALLA DHETĖTJERĖT...

KOMISIONET E BADEN-WÜRTEMBERGUT,QĖ I KANĖ DERDHUR
MJETET PĖR DRENICĖN, NĖ BONN DHE NĖ WISSENHORN
Nr. Vendi. Data. Subjekti. Doku. Shuma.
1.Ulm ……………09.03.98….Klubi shqiptar Ulm …………..DM-90.880
2.Böblingen……..09.03.98…Komisi,gjendje tė jashtz. 002/2...DM-60.500
3.Manheim……...08.03.98…Shtabi i krizės 003/2……………..DM-40.220
4.Calw…………..08.03.98….SHKA Ylfete Humolli 003/3….....DM--3.210
5.Heidenheim…..08.03.98….Bashkatdhetar nė Heid.004/2……DM-14.770
6.Heidenheim…..10.03.98….Kėshilli emergjenc Heid.005/2……DM--5.460
7.Balingen……...10.03.98….Grp.emergj-Avzi Palloshi006/2…..DM--5.930
8.Hehingen……..10.03.98….Grp.emergj-Mustaf Shatri 007/2…DM--2.740
9.Higerlach……..10.03.98….Grup emergj.Fadil Shatri 008/2…DM-1.100
10.Leonberg……10.03.98….SHKSH Bashkim Kombėtar 010/2DM-36.070
11.Ulm…………..10.03.98….Klubi Shqiptar Ulm 011/2………..DM--8.000
12.Bad-Baden…..10.03.98…Aktivi i Ldk e bashkatdhe.012/2…DM--7.250
13.Biberach…….10.03.98…..Komuniteti Biberach e 013/2……..DM--4.000
14.Sigmaringen…10.03.98...Bashkatdhetarėt e Sigmg.014/2….DM--3.800
15.Überlingen…10.03.98…...Bashkatdhetrėt e Überl. 015/2…..DM--2.700
16.Furtwagen…10.03.98…Bashkatdhetar e Furt. 016/2………..DM--3.430
17.Tuttlingen…10.03.98…Klubi“Agimi” 017/2…………………DM-23.400
18.Ludwigschaf.11.03.98…Grupi emergjencės 006/2…………..DM-54.370
19.Ludswigburg.11.03.98…Klubi Sh.BardhoshGėrvll.009……..DM-44.280
20.Herrenberg…11.03.98…Komisioni punėsHerrenb.018/2…..DM-11.580
21.Hadenhein….13.03.98…Keshilli i emergjenc Had.019/2…….DM--3.200
22.Ofenburg…..14.03.98…Bashkatdhetarėt nga Ofenb.032…..DM-23.500
23.BodSeeKreis.14.03.98… Kėshilli i emergjencės 020/…………DM-20.630
24.Böblingen….15.03.98…Komision emergj.Böb-Sin.021/2…..DM-19.460
25.Ulm………..16.03.98…. Klubi Shqiptar Ulm 022/2…………DM-12.450
26.Reihenbach.16.03.98… Reihenbach,Plochingen, 001/3…….DM-22.200
27.Göpingen….17.03.98… Shoqata kult.N.Tereza 002/3……..DM-51.600
28.Aalen……...20.03.98…Shqiptarėtnga Aalen rreth.003/3….DM-27.100
29.Ravensburg.20.03.98…Kėshilli emergjencės Rav.004/3……DM-19.680
30.Filderstadt..21.03.98….Kėshilli emergjencės Fild.005/3…..DM-100.000
31.Ulm……….23.03.98…Klubi Shqiptar Ulm 006/3………….DM--3.200
32.Ulm……….10.04.98…Klubi Shqiptar Ulm 007/3………….DM---850
33.Singen…….16.04.98…Komisioni i emergjencės 008/3……..DM--4.350
34.Horb………20.04.98…Aktivi Ldk-sė Horb 009/3………….DM--8.870
35.Kirheimteck.20.04.98...Aktivi Ldk-sė Kirchemt.010/3……..DM-57.450
35.Kircheiteck.20.04.98…Aktivi Ldk-sė Kirchet. 010/3 ……….FRS--: 100
36.Mössingen..20.04.98…Aktivi Ldk-sė Moss-rreth 011/3…….DM-8.500
37.Sigmaringen.20.04.98…Ativi Ldk-Sigm.bod.see 012/3…….DM--2.380
38.Creilscheim..20.04.98…Aktiv Ldk-sė Creilscheim 013/3……DM--5.726
39.Triberg…….20.04.98…Aktivi Ldk-sė Tribg.rreth. 015/3…..DM-16.630
40.Rotweil…….20.04.98…Aktivi Ldk-sė Rotweil 016/3………..DM-19.380
41.Schromberg.20.04.98…Bashkatdhetar nė Schrb.017/3…….DM--7.450
41.Schromberg.20.04.98…Bashkatdhetarėt nga Schb017/3…...FRS. 60
42.Esslingen…..20.04.98…Aktivi Ldk-sė Esslingen 018/3………DM-15.510
43.Trochelingen.20.04.98…Bashkatdhetarėt nga Tro.019/3……DM--4.800
44.Nagold……..14.03.98…Bashkatdhetarėt nga Nagoldi………DM-55.680
Gjithsej 777.360.00- (shtatėqindeshtatdhjetmijetreqindegjashtdhjetmi)
*DĖSHMI ME VĖRTETIM NGA FONDI I REPUBLIKĖS SĖ KOSOVĖS.
*FONDS DER REPUBLIK VON KOSOVA e.V
Postfach 1113, 89264 Weißenhorn, Tel./Fax: (07309)42231
Postfach 200636, 53136. Tel:(02228)955850, Fax: (0228)354536

VERTETIM
Vėrtetojmė se, nė Komisioni i ndihmave,me pėrbėrje Bajram Shala, Fetah Krasniqi, Emin Emini dhe Qazim Hoxha (Qemal Haxhillari mungon)pėr Nagold, i ka dorėzuar 55.680 DM,mė 14.03.1998, nė Zyrėn e Republikės sė Kosovės nė Bonn.
(Pesėdhjetėepesėmijėegjashtqindetetėdhjetė marka gjermane).
Kėto mjete tė marra nė dorėzim u takojnė 81 (tetėdhjetėenjė) bashkatdhetarėve,sipas listės sė vėrtetuar.Meqenėse nga komisioni kėrkohet qė, tė vėrtetohen fletėpagesat individuale, atėherė kėto mjete, pranuesi nė dorėzim, do t’i paguaj nė Hypo Bank nė Weissenhorn, pėr ēdo njėrin dhe nuk do tė figurojnė si mjete tė pranuara nė tė gatshme. Mjetet nė bankė do tė dorėzohen mė 16.03.1998, kurse Fondi do t’i vėrtetojė kopjet e pagesave, tė lėshuara nga banka dhe listėn e kontribuesėve nė fond. Mjetet janė dhėnė me destinacion pėr Drenicėn.
Dorėzuan mjetet - Pranoi
1. Bajram Shala (Nėnshkrimi) -Pėr Sefer Bekolli (Nėnshkrimi)
2. Fetah Krasniqi (Nėnshkrimi)
3. Emin Emini (Nėnshkrimi)
4. Qazim Hoxha (Nėnshkrimi)
Vėrteton Isa Mustafa (Nėnshkrimi)
HYPOBANK WEISSENHORRN BLZ 63020450 Konto-Nr.2380 100200 Amtsgericht Neu-Ulm, VR 753
Vula me shkronjat: Fondi i Republikės sė Kosovės.
Komisioni Qendror Gjermani
Dua tė theksoj se, Qazim Hoxha, Skėnder Krasniqi, kan qenė aktivist tė veēantė pėr Komisionin e 3%. Aktivist tė dalluar pėr Nagold e rrethinė…

***
Nė kėtė listė janė shėnuar emrat dhe mbiemrat e njė grupi bashkatdhetarėsh, qė jetojnė nė Nagold dhe rrethinė, tė cilėt me datėn 08.03.1998,si gjithė shqiptarėt anėembanė botės ndihmuan materialisht Kosovėn.Tek kjo listė do tė bashkangjes,nė shtojcė, tė dhėna pėr 3%. Ata, qė i kryejnė obligimet do tė shėnohen vetėm me –po-, kurse pėr ata, qė nuk i pėrgjigjen vetėm me –jo-.Por kėtu do tė shėnojė personat, pėr tė cilėt kam shėnime. Mos tė themi se, ata, tek unė janė nė minus.Sepse ka mundėsi qė, kėta persona tė janė regjistruar nė ndonjė lokalitet tjetėr!? Ata vetė duhet tė kenė dėshmi pėr kryerjen e obligimeve.Vetėm me DĖSHMI vėrtetohen ata persona qė, i kanė kryer obligimet e 3%!
I kryen obligimet pėr 3 %: Po+Jo-
Ata, qė i kryejnė obligimet ndaj Fondit tė Qeverisė janė me (Po), kurse ata, qė nuk i kryejnė janė me Jo- vizė minuse (-). Kėtu i kam shėnuar edhe ata, qė kanė ndihmuar aksionin, si edhe ata qė i kryejnė obligimet ndaj Fondit tė Qeverisė sė R.K., por edhe ata, qė nuk iu pėrgjigjen, pra PO dhe Minusi JO! Kėto shifra gjithmonė kanė lėvizur, sepse ka pasur nga ata persona, qė herė e paguanin e herė e hiqnin pagesėn, ka pasur edhe tė tillė, qė bėheshin obliguestė rinj, po ka dhe nga ata tė mėparshmit, qė tėrhiqeshin. Ndaj nuk mund tė jetė shifra e saktė!!! Unė, pse i kam shėnuar kėshtu si kanė qenė pėr kohėn, i kam shėnuar qė brezave tė ardhshėm tu tregojmė se, neve, na ra hise tė arrinim deri kėtu (pra hise e mirė) qė ta ndihmonim Kosovėn tonė tė dashur e tė pa harruar, qė ta heqim armikun shekullor gjakatar serbosllavizmin nga trojet tona stėrgjyshore…Pra shpresoj se e ardhsmja do t’i kėrkojė kėto dokumentacione (DĖSHMI) qė pasardhėsit tanė tė dinė se si kontribuam dhe ndihmuam pėr ēlirimin e Kosovės!Sepse,kėta maskarenjtė, qė i volėn kėto parat tona, as nuk dhanė llogari dhe deri sa tė jenė kėta hajdutė, cilado parti qoftė nė pushtet, ata nuk do t’i deklarojnė se, sa hynėndihma nga bashkėkombasit tanė nė mėrgim…Pra ashtu si kan manipuluar ashtu do ta ēojnė deri sa tė frymojnė kėta banditė tė korruptuar deri nė fyt… Pra po ua lem nė ndėrgjegjsin e qeveritarėve dhe shtetarėve ata qė janė sot dhe ata qė do tė vin pas kėtyre qė kėtė verifikim ta bėjn…!?

1.Faridin Tafallari, ---------Haiterbach…………….DM-5.000 po
2.Asllan Krasniqi,-----------Mötzingen……………..DM-3.500 jo-
3.Izer Alili,---------------------Haiterbach…………….DM-3.000 jo-
4.Isamedin Emini,-----------Nagold…………………DM-3.000 po
5.Shaban Hyseni,------------Pfalzgrafenweiler……..DM-2.000 jo-
6.Qazim Hoxha,-------------Mötzingen……………..DM-2.000 po
7.Emin Ilazi,------------------Jetingen………………..DM-2.000 po
8.Xhavit Ademi,-------------Rotfelden………………DM-1.200 jo-
9.Beqir Ametaj,--------------Mötzingen……………..DM-1.000 po
10.Nasip Zeqiri,--------------Nagold…………………DM-1.000 po
11.Reshat Kurtaj,-----------Mötzingen……………...DM-1.000 po
12.Azem Halili,---------------Nagold…………………DM-1.000 po
13.Muhamet Gela,----------Egenhausen…………….DM 1.000 jo-
14.Jahir Jahiri,----------------Pfalzgrafenweiler……..DM 1.000 po
15.Ismail Dedushi,------------Haiterbach…………….DM 1.000 jo-
16.Fetah Hyseni,---------------Pfalzgrafenweiler……..DM 1.000 jo-
17.Agron Krasniqi,-----------Oberschwandorf……..DM 1.000 jo-
18.Qemal Haxhillari,--------Oberschwandorf……..DM 1.000 po
19.Rijad Murati,---------------U.Jetingen……………DM 1.000 jo-
20.Dibran Sheremeti,---------Altensteig……………..DM 1.000 po
21.Samedin Emini,------------Nagold………………..DM 1.000 po
22.Fatmir Misini,---------------Nagold……………….DM 1.000 jo-
23.Zebil Pireci,------------------Oberschwandorf….....DM 1.000 po
24.Ademaj Agron,-------------Bairsbronn…………..DM 500 jo-
25.Bajram Shala,--------------Haiterbach…………..DM 500 po
26.Fetah Krasniqi,------------Nagold……………….DM 500 jo-
27.Xhemajl Ahmetaj,--------Jetingen………………DM 500 jo-
28.Sylejman Krasniqi,-------Altensteig…………….DM 500 po
29.Shpend Abazi,-------------Nagold………………..DM 500 jo-
30.Maliq Hoxhaj,-------------Mötzingen…………….DM 500 jo-
31.Ramadan Blakaj,---------Altensteig……………..DM 500 jo-
32.Haki Lajēi,------------------Ebhausen…………….DM 500 jo-
33.Maliq Kurtaj,--------------Metzingen…………….DM 500 jo-
34.Zyber Kurtaj,--------------Metzingen…………….DM 500 jo-
35.Vehbi Aliu,-----------------Egenhausen…………..DM 500 jo-
36.Baki Kadriu,--------------Haiterbach……………DM 500 po
37.Ram Ahmetaj,------------Mötzingen…………….DM 500 jo-
38.Vezir Kelmendi,----------Nagold……………….. DM500 jo-
39.Sefer Gashi,---------------Nagold………………...DM 500 po
40.Gani Gashi,---------------Nagold………………...DM 500 jo-
41.Muharrem Alili,---------Haiterbach…………….DM 500 jo-
42.Isa Vllasa,-----------------Lutzenhardt…………...DM 500 po
43.Avni Shalaku,-----------Esslingen……………….DM 500 jo-
44.Hamz Kurtaliqi,--------Pfalzgrafenweiler………DM 500 po
45.Ali Nuhiu,----------------Jetingen…………………DM 500 po
46.Ahmet Zeqaj,------------Jetingen…………………DM 500 jo-
47.Vesel Bajraliu,-----------Pfalzgrafenweiler………DM 500 jo-
48.Esret Dedushi,-----------Haiterbach……………...DM 300 jo-
49.Nazmi Shala,------------Nagold…………………..DM 300 jo-
50.Adil Halimi,-------------Nagold…………………...DM 300 jo-
51.Amir Kadriu,-----------Behingen…………………DM 300 jo-
52.Garip Hoxhaj,---------Mötzingen………………..DM 300 jo-
53.Skėnder Bicaj,---------Rotfelden…………………DM 300 jo-
54.Lulzim Idrizi,----------Nagold…………………….DM 300 jo-
55.Binak Brahimi,--------Nagold……………………DM 300 jo-
56.Sadik Tafallari,--------Rohrdorf………………...DM 300 jo-
57.Asdren Ajazi,-----------Mötzingen……………….DM 250 jo-
58.Azem Blaca,-------------Mötzingen……………….DM 200 jo-
59.Sadik Hoxhaj,----------Haiterbach………………DM 200 jo-
60.Nadir Jahiri,------------Pfalzgrafenweiler……….DM 200 jo-
61.Selman Gashi,----------Mötzingen……………….DM 200 po
62.Abedin Mahmuti,------Nagold…………………..DM 200 ?
63.Selver Qerimi,-----------Nagold…………………..DM 200 jo-
64.Habit Rexha,------------Pfalzgrafenweiler……….DM 200 po
65.Ylber Fila,---------------Jettingen………………….DM 200 jo-
66.Bajram Fila.------------Jettingen………………….DM 200 jo-
67.Rexhep Halili,----------Nagold DM -
68.Ram Qelaj,--------------Behingen………………….DM 200 jo-
69.Sali Kikaj,---------------Ebhausen…………………DM 200 jo-
70.Agron Jahiri,-----------Pfalzgrafenweiler………...DM 200 jo-
71.Fatmir Tutaj,-----------Altensteig…………………DM 200 jo-
72.Driton Cakaj,-----------Egenhausen………………DM 200 jo-
73.Flamur Shala,-----------Egenhausen………………DM 200 jo-
74.Mehdi Gela,--------------Nagold……………………DM 150 jo-
75.Latif Ibrahimi,----------Pfalzgrafenweiler………...DM 150 jo-
76.Sefedin Kelmendi,------Altensteig…………………DM 150 jo-
77.Gėzim Gashi,-----------Egenhausen………………DM 100 jo-
78.Feriz Ahmetaj,---------Mötzingen………………...DM 100 jo-
79.Ismet Gecaj,-------------Ebhausen…………………DM 100 jo-
80.Volker Nübel,-----------Pfalzgrafenweiler………...DM 100 jo-
81.Stefan Bajraktari,-----Nagold…………………….DM 30 jo-
Shuma e pėrgjithshme e tė hollave DM 55.680 (Pesėdhjetė e pesėmijė e gjashtėqind e tetėdhet DM) ju dorėzuan sot,(e shtunė) me datė 14.03.98, Fondit tė Republikės sė Kosovės (zyra nė Bonn) nga komisioni i ndihmave pėr Nagold.
Komisioni i ndihmave pėr Nagold:
1.Bajram Shala (Nėnshkrimi
2.Fetah Krasniqi (Nėnshkrimi)
3.Emin Emini (Nėnshkrimi)
4.Qazim Hoxha) (Nėnshkrimi)
5.Qemal Haxhillari (Nėnshkrimi)
Sqarim: Emri i vėrtetuesit ėshtė i palexueshėm, si edhe pranuesi ėshtė i paemėr, vetėm me nėnshkrim, i cili po ashtu ėshtė i palexueshėm. Ka Vulėn zyrtare tė Fondit tė Republikės sė Kosovės, Pra kuj do qė ti intereson pėr dėshmit ato i gjen tė gjitha nė arkivin e Faridin Tafallarit. I kam mbledhur dhe i kam ruajtur se ndoshta njė ditė do tu duhen dhe (njė kohė) do t’i kėkojnė pasardhesit tanė…!

***
NJOFTIM
Njoftojmė gjithė bashkatdhetarėt dhe bashkėkombasit tanė, kudo qė janė e punojnė, e nė mėnyrė tė veēantė mėrgimtarėt me punė tė pėrkohshme nė botėn e jashtme se, me datėn 14 Gusht 1998, me vendim tė Gjykatės sė Rrethit tė Tiranės-Shqipėri, me Nr.3051, u miratua hapja e Fondacionit “JUSUF GĖRVALLA”; ” Ndihmė materiale pėr Kosovėn”
Po sot nė seancėn pėrfundimtare gjyqėsore u hap kontoja nė Bankėn e kursimeve (SAVINGS BANK OE ALBANIA) nė Rr. “Dėshmorėt e 4 Shkurtit” Nr. 6, Tiranė Shqipėri.
Konto e gjyro (xhiro) llogarisė ėshtė: 4702.
Nė mbledhjen e parė tė Kėshillit tė Fondacionit “JUSUF GĖRVALLA”, kryetar u zgjodh z. Faridin Tafallari.
Nė bazė tė ligjit, Fondacioni ėshtė nėn kontrollin dhe mbikqyrjen e plotė tė shtetit Shqiptar.
Qėllimi i hapjes sė Fondacionit “JUSUF GĖRVALLA” lidhet direkt me gjendjen, qė pėrjeton Kosova jonė martire.
Hapja e kėtij Fondacioni ėshtė nė pėrgjigje flakė pėr flakė me rezistencėn dhe luftėn e drejtė qė bėnė populli ynė i Kosovės kundėr makinerisė ushtarake fashiste e shoveniste Serbo madhe.
Qėllimi final ėshtė ndihma e gjithanshme ekonomike, materiale shėndetėsore, sociale, financiare nė mbrojtje.
Pėrfitojmė nga rasti, tu shprehim mirėnjohjen tonė mė tė thellė vėllazėrore pėrfaqėsuesėve tė shtetit tonė amė dhe gjithė atyre, qė ndihmuan dhe pėrkrahėn miratimin e hapjes sė Fondacionit, qė mban emrin e militantit, e patriotit JUSUF GĖRVALLA!
Fillimisht mund tė bėhet komunikimi nė Nr.Tel.00355-42-29-425 Tiranė.
Ky dokument mban vulėn e Fondacioni “JUSUF GĖRVALLA”. Kurse nė brendėsinė e vulės ėshtė shkruar- NDIHMĖ PĖR KOSOVĖN* TIRANĖ. Pėrkrah saj, kryetar i Fondacionit “JUSUF GĖRVALLA” z. Faridin Tafallari-Nėnshkrimi- data 14.08.1998 Tiranė.
Poshtė mban adresėn e bankės tė lartė, shėnuar tė kompletuar.

DĖSHMI...
Dėshmi e Vitit 1997- Tiranė 1997.Tiranė, 24.8.1998
Ndihma Luftėtarėve tė Lirisė, tė dhėna personalishtnga Faridin Tafallari
1. Grupit tė Ardian Krasniqit dhe Ilir Konushevcit 500 DM. Dorėzuar pranė “Nikolinos” nė Tiranė. Dėshmitar: 1.Shaip Zeqiri dhe Ismet Avdullahu.
2. Njė ish tė burgosuri politik nga Drenica me mbiemrin Dugolli, bashkėpunėtor i Sejdi Veselit, qė ishte i shoqėruar nga i ati nė Spitalin psiqiatrik nė Tiranė ja dha 100 DM. Dėshmitari: 1. Shaip Zeqiri.
3. Ali Januzi, i cili ishte me nishane lufte nė krahėror dhe i dėnuar me 15 vjet burg nė mungesė, qė pėrjetonte njė gjendje tė mjerė ekonomike ja dha 500 DM. Dėshmitari: 1. Shaip Zeqiri
4. Pėrsėri ndihmė prej 600 DM. Pėr Ali Januzin 200 DM, pėr Qerim Halilajn 200 DM dhe Shaip Zeqirin 200 DM porosi nė zarf tė mbyllur, qė ėshtė hapur nė prezencė tė Qerim Halilajt. Dėshmitarė 1. Shaip Zeqiri. 2. Qerim Halilaj.
Gjithėsej 2300 DM
P.S. Tė gjitha kėto i dėshmoj pėr opinionin dashamirės, me ndėrgjegje tė plotė, me pėrgjegjėsi morale dhe ligjore para historisė. Me nderime dhe respekt-Shaip Zeqiri


*V Ė R T E T I M

Me kėtė vėrtetojmė, me pėrgjegjesinė mė tė madhe morale, politike e materiale se, Z.Faridin TAFALLARI, me punė tė pėrkohėshme nė Gjermani, ka dhėnė 3500.DM,pėr nevojat e natyrshme tė luftėtarėve tė lirisė, nė stacionim tė pėrkohshėm nė Tiranė. Parat janė pėrdorė nė rastet me tė nevojshme, pėr nevojat elementare tė luftėtarėve: Pėr ushqim, strehim, pėr rrugė e tjera, sidomos pėr tė plagosurit, qė ishin nė Tiranė pėr shėrim si pėr: Fatmir Bacaliun, Betim Krasniqin, Jusuf Gashin nga rajoni i Malishevės. Po ashtu njė pjesė iu janė dhėnė Qerim Halilajt mbi 400 DM, si pėr nevoja personale, gjatė rrugės pėr Kosovė, si Shaip Zeqirit, nė rastet kur kishte nevoja nė vėshtrim tė mbijetesės sė tij nė Tiranė.Selam Elmazit 20.000 lekė.Faridin Tafallarit 2000 lekė. Nė kėtė kuadėr falenderojmė shumė e fort, ata persona, qė i ndihmuan atyre, qė kishin dhe kanė nevojė pėr ndihma materiale egzistence dhe lėvizje!
Nė kėtė aspekt LUSIM z.Faridin Tafallari me shokė, nė vendbanim atje, qė tė tregojnė pėrsėri solidaritet pėr ndihma tė sėrishme lokale, nė shėrbim tė rasteve urgjente, ndihmė vėllezėrve tanė, sidomos atyre, qė vijnė nga Kosova si tė plagosur, pėr shėrim nė spitale tė Tiranės, qė tė tillė nuk janė pakėz, por tė shumtė dhe tė pėrditshėm.Kėshtuqė nga besimi drejtohen edhe tek unė pėr ndihma, qė vėrtet kanė dhe kishin nevojė. Tė tillė tė plagosur kemi edhe tani, dy prej tyre komandant tė rajoneve si rėndė tė plagosur e qė gjinden akoma pėr shėrim, kurrim, analiza, fizioterapi etj.
Nėse ka vullnet, mirė ka qenė qė urgjent njė sasi tė vie nga ana juaj, pėr ndihma vėllezėrve tanė luftėtarė dhe tė plagosur rėndė, qė shumė prej tyre kalojnė e kanė kaluar nėpėrmes duarve tė mia personale, si pėr ushqim, rroba, analiza pėrkujdesje mė tė madhe nga personeli mjekėsor spitalor, si dhe banim nė banesėn, qė kam nė dispozicion pėr tė tilla raste urgjente! U njoftoj se edhe Nasuf Halilaj sė fundi dėrgoi njė sasi prej 1400 dollarėsh (apo 2500 marka gjermane), qė si lėndė e nevojshme dhe urgjente iu dhanė individėve, qė kishin nevojė, duke dėrguar mbi gjysmėn nė Kosovė e sidomos nė Drenicė. Kėtė e vėrteton, e din mirė Qerim Halilaj dhe Fatmire Bacali nga Kijeva, qė pėrcjellė nė pikat e adresuara, nga kėrkesa e ca luftėtarėve nė gjendje apo raste tė nevojshme urgjente, si nė armė dylbi, karta celulari etj. Vėrtetimi lėshohet me plot arsye, pėr tė dėshmuar me pėrgjegjesi morale e materiale se, Faridin Tafallari ndihmoi nga mjetet e ofruara nga shokėt e tij nė Gjermani, pėr qėllime tė caktuara nė shėrbim lėvizjeje tė mjeteve pėr nevoja urgjente, rasti apo edhe momente!
Abdyl Krasniqi (dhe nėnshkrimi tij) Tiranė,7.02.1999.

*K Ė R K E S Ė M A T E R I A L E

Pėr shkak tė nevojave tė pėrditėshme e tė nevojshme, por edhe tė domosdoshme, pėr veprimtari aktive e konkrete, nė shėrbim tė ecurisė pėr punė dhe organizim, nė kuadėr tė UĒk-sė, kėrkojmė nga bashkatdhetarėt tanė, me punė dhe banim nė Gjermani qė, tė mundėsohet sigurimi urgjent sasirash mjete nė tė holla, pėr gjėra qė mungojnė pėr momentin.
Ndaj, pėr tubimin e kėtyre mjeteve me plot besim dhe pėrgjegjėsi-autorizojmė z. FARIDIN TAFALLARI qė, nė kohėn sa mė tė shkurtėr tė dėrgoi sasi parash prej 50.000 DM. Nė shėrbim tė veprimtarisė aktive tė kohės dhe faktorit njeri-tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės dhe tė veprimtarėve tė dalluar dhe seriozė tė saj!
NGA ZYRA E UĒK-sė Tiranė.
Vula dhe nėnshkrimi-Abdyl Krasniqi.
20.4.1999 Tiranė.
***
ATDHETARIT, PATRIOTIT, SHOKUT DHE
SHKRIMTARIT TONE KOMBĖTAR Z. FARIDIN TAFALLARI

Me dėshirėn mė tė madhe pėr JU edhe u shkruaj.Kam fort e plot dėshirė qė, tė JENI mirė e mirė! Sa pėr mua, u njoftoj se, shėndetin e kam keq se kurrė mė parė. U njoftoj se Garancionin e morra*, tani do tė mundohemi qė tė rregullojmė vizėn edhe pse bukur vėshtirė ėshtė. Bashkė me kėtė letėr ju dėrgoj edhe REVISTĖN: Diaspora, qė doli kėto ditė. Me kėtė letėr ju dėrgoj edhe njė dėshmi: Pėr ndihmė materiale e vulosur dhe e nėnshkruar mirė nga kompetenca e lartė e UĒK-sė nė Tiranė.
Kemi besim, shpresojmė se kėrkesės sonė do t’i pėrgjigjeni nė kohėn sa mė tė shkurtėr, duke gjetur mjete e mėnyrė pėr tė na ndihmuar kėto ditė tė rėnda, tė tmerrshme pėr gjendjen tonė deri tani tė mallkuar nga serboshovenje serbomadhe apo sllave.
Besojmė se pėrpjekja juaj, nė drejtimin pozitiv tė kėsaj kėrkese materiale do tė realizohet plotėsisht, duke marrė pėr bazė nevojat e shumta tė kohės dhe tė lloj-llojshme, qė janė prezente nė kėto momente.
Presim qė, pas letrės tė na njoftoni se, letrėn e morrėt, duke ditur nėse vullneti JUAJ, pėr ēka edhe ju drejtuam nuk do tė mungojė! Jo vetėm kaq, por edhe mundėsitė TUAJA janė tė mėdha, duke gjetur forma dhe mėnyra pėr pėrgjegje tė shpejtė pozitive! Interesimi dhe plotėsimi i kėsaj kėrkese ka me qenė nė shėrbim tė fortė kohe, por edhe instance kapitale pėr veprim unikal dhe uniforme nga gjendja piramidale nė ndėrtim!
JU LUTEM PRANONI URIMET E MIA TĖ NGROHTA, DUKE JU URUAR SHĖNDET, TĖ MIRA NĖ JETĖ DHE QETĖSI TĖ SHPEJTĖ INDIVIDUALE E KOMBĖTARE MBI SHPIRTĖRAT TANĖ TĖ SHQETESUAR DERI MĖ TANI!
JU PĖRSHĖNDES! I JUAJI ABDYL KRASNIQI. TIRANĖ

*Garancionin- I kisha bėrė dhe dėrguar njė garanci shokut tim tė paharruar Abdyl Krasniqi(Shėnimi im.F.T.).

***
NDIHMA HUMANE...

Pėr Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės,(UĒK) nė ndihmat, mė 7 prill 1998, ndihmuan kėta shokė:
Hajriz Demi,….200 DM….Baftir Demi,…100 DM…Feriz Kovani 100DM
Naser Demi,…..200 DM….Femi Jashari....70 DM....Agim Kovani 100 DM
Ibush Syla,…....200 DM….Sadat Uka……..100 DM...Besim Kovani 100 DM
Musa Demi,…..100 DM….Adi Ademi…….100 DM……Ilaz Guda 100 DM
Haki Vrella,…..100 DM…Bashkim Demi,.100DM
Vesel Baraliu…100 DM…...Faridin Tafallari..1.230 DM
Edhe postimi + 50 DM. Gjithsej 3.050 DM.
Kėto ndihma u mblodhėn pėr tre(3)celularė, qė i dėrguam nė Shqipėri, urgjentisht pėrmes postės.Njė (1) pėr Fatos Nanon, njė (1) pėr Vladimir Prelėn, njė (1) pėr Abdyl Krasniqin. Kėta tre celularė kanė qenė tė shtrejtit pėr kohėn dhe kanė kushtuar mbi njė mijė marka-gjermane vetėm njė prej tyre, kurse ne i kemi marrė tre, tė cilėt vendi ku i kam blerė m’i ka lėshuar mė pak se, sa kushtonte ēmimi, pra i kam marrė tė tre pėr 3000 DM.Pėr kėtė ekzistojnė dokumentet nė arkivin tim personal

***
KĖSHILLI RAJONAL I FONDIT “VENDLINDJA THĖRRET”
PĖR BADEN-WÜRTEMBERG.
Kėshillit Lokal tė Fondit
“Vendlindja Thėrret” Baden-Würtemberg
NJOFTIM
Tė nderuar anėtarė tė kėshillave lokale.Ju njoftojmė se, kryesia e K.R tė Fondit “Vendlindja Therret”, pėr Baden Würtemberg ka bėrė ristrukturimin e punės sė Fondit nė tė gjitha nivelet e tij.Fillimisht ėshtė bėrė rajonalizimi dhe grupimi i K.L nė disa qytete mė tė mėdha tė Baden-Würtembergut, ku ēdo grup i K.L ka pėrgjegjėsinė e vet,qė ėshtė edhe anėtarė i kryesisė sė kėshillit Rajonal pėr Baden Würtemberg. Kryesia ka pėrgjegjėsinė kryesore tė Fondit, pėrgjegjėsinė financiare, pėrgjegjėsinė e sektorit pėr informim, si dhe pėrgjegjėsitė e grupeve tė K.L., tė cilėt drejtėpėrdrejtė, sė bashku me ju zhvillojnė veprimtarinė e Fondit nė terren.Kryesia gjithashtu ka pėrcaktuar qartė detyrat dhe pėrgjegjėsitė e secilit anėtarė nga nivelet mė tė ulta e deri nė kryesinė rajonale. Siē jeni tė informuar, nga janari 1999 do tė punojmė me blloqe tė rinj, me autorizime tė reja dhe me rregulloren e re, tė lėshuar nga Kėshilli Qendror i Fondit “Vendlindja Thėrret” dhe tė miratuar nga Drejtoria financiare e UĒK-sė. Andaj kėrkojmė nga ju qė, t’i dorėzoni blloqet e vjetėr dhe tė plotėsoni kėtė formular, duke I bashkangjitur njė fotografi pėr autorizimet tuaja. Atė ditė kur do tė bėhet dorėzimi i blloqeve tė vjetėr, do tė pranoni blloqet e rinj,qė do tė jenė tė njėjtė nė tė gjitha shtetet perėndimore.
Ju lutemi tė bėni raportin e punės suaj mundėsisht sipas formularit, qė po ua dėrgojmė dhe njėherit kėti raporti ja bashkangjitni edhe njė kopje nga listat e bashkatdhetarėve tė vizituar, ndėrsa njė kopje e mbani pėr nevoja tė Kėshillit.
Ēdo raport mbi tė hyrat financiare, apo dorėzimin e tyre, duhet tė ketė fletėdėshminė pėrkatėse.
Fondi ”Vendlindja Thėrret”.
SHKASH “Aleksandėr Moisiu”, Rr.Honerstr.13, tel.0711/81 60 887
Shtutgart/Feuerbach.
Pėrgjegjėsi i Fondit: Arban Hoxha
Pėrgjegjėsi Financiar Kushtrim Hadėrgjonaj.
25.01.1999 Shtutgart
P.S.Tė gjitha raportet e punės, kėrkesat pėr autorizim dhe formularėt, qė po u dėrgojmė, duhet t’i nisni nė kėtė adresė:
Arban Hoxha: Saarstr.61,73230 Kircheim Teck.

***
KĖSHILLI RAJONAL I FONDIT
“VENDLINDJA THĖRRET”
BADEN-WÜRTEMBERG.
Raport i shkurtėr pune i Kėshillit Lokal,
tė Fondit “Vendlindja Thėrret” nė Nagold.
Pėrbėrja e K.L.tė Fondit“Vendlindja Thėrret” nė Nagold i themeluar me...:
1.Faridin Tafallari 2.Jahir Jahiri 3.Besim Tafallari
4.Eqref Pireci 5.Zeqir Gashi
Ky komision ushtron veprimtarinė e tij nė kėto vendbanime:
Nagold-Haiterbach-Behingen-Oberschwandorf-Metzingen-Pfalzgrafen--weiler- O Jetingen-U Jetingen-Rohdorf-Altensteig-Ebhausen-Spilberg
Nga dt 1.01.98 deri me 20.11.98 “Atdheu nė rrezik-Vendlindja Thėrret” ka grumbulluar tė holla mė shumė prej...DM, tė cilat janė dorėzuar nė ...(vendi)tek... (personi i autorizuar)pėrmes ēeqeve (DVAD) e V. Sparkasse Bon, BLZ 38050000 Kont- Nr.85431...DM.
Nė kuadėr tė aksionit “Atdheu nė rrezik-Vendlindja Thėrret”, kemi vizituar...bashkėatdhetarė, prej tyre...i janė pėrgjigjur aksionit plotėsisht....i janė pėrgjigjur pjesėrisht. Dhe...nuk i janė pėrgjigjur aksionit.
Deri mė tani gjatė kėtij aksioni janė grumbulluar tė holla nė vlerė...DM(nė blloqe), qė janė dorėzuar nė__te__ pėrmes ēeqėve (DVAD e V. Sparkasse Bon,BLZ 38050000 Kon.-Nr.85431)...DM
Shprehur nė pėrqindje aksioni ėshtė realizuar...%
Ne anėtarėt e kėtij Kėshilli Lokal,jemi tė vetėdijshėm se, grumbullimi i ndihmave do tė vazhdoj deri sa tė vazhdoj
lufta jonė e drejtė, pėr liri! Shprehim gadishmėrinė tonė pėr tė vazhduar nė kėtė drejtim,prandaj paraqesim kėrkesat pėr autorizim pėr vitin 1999 (tė plotėsohet formulari i cili ju dėrgohet per secilin antarė!

***
FONDI “VENDLINDJA THĖRRET”
Raport pėr hyrjen e mjeteve nga Kėshilli Lokal
Kėshilli Lokal, Nagold me rrethinė
-Nr.Blloku B.1557-98 Nr.EV__Nr.
Emri dhe Mbiemri, Adresa, Data, Shuma Dm. Nr.i fletėdėshmisė.
1.Xhevdet Lokaj, Brunenstr.6 72221Haiterbach 2.6.99-1557/16…DM-500
2.Bislim Hoxhaj,Bondorferstr.8,71159Mötzingen6.6.99-1557/17...DM-500
3.Agim Hoxhaj,Bondorferstr.8,71159 Mötzingen6.6.99-1557/18...DM-500
4.Qazim Hoxhaj,Bondorfesstr.8,71159 Mötzingen6.6.99/1557/19..DM-500
5.Naim Hoxhaj,Bondorferstr.8,71159Mötzingen 6.6.99/1557/20…DM-500
6.Idriz Kurtaj, Bondorferstr.8,71159 Mötzingen 6.6.99/155721…DM-500
7.Zyber Kurtaj,Tannenweg 15,71159 Mötzingen6.6.99/1557/22...DM-500
8.Maliē Hoxhaj,Brunenstr.18,71159 Mötzingen 6.6.99/1557/23....DM-500
9.Fatmir Hoxhaj,Brunenstr.18,71159 Mötzingen 6.6.99/155724...DM-500
10.Nehat Hoxhaj,Brunenstr.18,71159 Mötzingen 6.6.99/25………Dm-500
11.Haki Lajēi,Widdumrot.5,72224 Ebhausen 6.6.99/155726…...DM-500
12.Sadik Tafallari, Talstr.54 72229 Rohrdorf 7.6.99/155727…….DM-500
13.Fatmir Tutaj,Obertalstr.40 72214 Altensteig 8.6.99/1557/28......DM-500
14.Agush Emini,Seinbergstr.56 72202 Nagold 8.6.99/1557/29……DM-500
15.Samidin Emini, Steibergstr.56 72202 Nagold 8.6.99/1557/30….DM-500
16.Agim Lokaj,Oberjetingenstr.9,72202 Eming.10.6.99/1557/31…DM-100
17.Franjo Pinusic (Kro)ImTal13,Haiterbach16.6.99/1557/32……..DM-100
Gjithsej DM 8.100.
Shėnimi-Vrejtje
Data dhe vendi. Mjetet i Pranoi:Islam Rafuna
Mjetet i Pranoi: 18.04.99.Shtutgart Besim Tafallari, Eqref Pireci.

***
“ATDHEU NĖ RREZIK-VENDLINDJA THĖRRET”

NR.EMRI MBIEMRI. ADRESA NĖ VENDLINDJE. DATA E VIZITĖS. I PĖRGJIGJET AKSIONIT ME SHUMĖN...NUK I PĖRGJIGJET AKSIONIT. E KUNDERSHTON AKSIONIN-NĖNSHKRIMI.

Agron Krasniqi,Hauptstr.10 72227 Egenhausen.Prizren 10.01.99-me ēek
Rrahman Podrimja,Spilberg 15.01.99-Unė njoh vetėm qeverinė
Vebi Alija, Egenhausen 15.01.99.-Unė njoh vetėm Farkun, Po FARK-un
Rijat Murati, Schulstr.6 24.01.99 - Gjilan- 300 DM
Ismet Uka, Nagold-Kom. e Podujevės-24.01.99-Ne njohim vetėm qeverinė
ElSadat Uka,Nagold Gotlibteimlerstr.9-D.K.Podujevė-Ne njohim qeverinė
Fatmir Misini,Theodorhausstr. 69 Nagold-Dragash-24.01.99 me ēek
Asllan Krasniqi,-Fshati Negrovcė Komuna e Gllogovcit-....
Rrustem Bajraktari, Spielberg -Fshati Radovc K.Pejės-(ēek) 15.01.1999
Avni Rrustemi,Spilberg-Fsh.radovc K.Pejės-(me ēek) 15.01.1999
1-Kėshilli qendror pėr administrimin e Fondit “Vendlindja Thėrret”
Sqarim pėr mbi shkrimin e ēek-,i cili mban kėtė emėr!-Quittung/ Quittance/ Ricevuta. -No. 9/24 200 DM erhalten von Faridin Tafallari.(nė fjalė) dyqind DM.
PĖR FONDIN:”VENDLINDJA THĖRRET”. VULA E F.V.TH.
(Pranuesi)Pr.Fahredin Gjokaj.Heilbron den 10.3.98.
2- FONDI “VENDLINDJA THĖRRET”
F l e t ė d ė s h m i
Nr. 1557/2 -1000– DM (me shkrim) –njė mijė marka-(gjermane)
U paguan nga Faridin Tafallari, Horberstr. 37,72221 Haiterbach
Vendi dhe data 03.01.1999.
VULA dhe nėnshkrimi i pranuesit, Besim Tafallari.
3- F a t u r ė
Nr. 019703 Shuma: (shifra) 8700 (valuta) DM.Shuma me fjalė: Tetėmijėeshtatėqindmarka

Pagoi:K.L.i NAGOLDIT Adresa:Faridin TAFALLARI. Dedikimi: Fondi “Vendlindja Thėrret”.
Vendi:NAGOLD VULA F.V.TH”. date 02.04.99.
Nėnshkrimi i pranuesit: Mehmet Cumili.

F O N D I
VENDLINDJA THĖRRET, POSTFAH 9263/8036 ZÜRICH tl.fax. 062/8225659
Faridin Tafallari, Horberstr. 37O Hajterbach (72221 Haiterbach)


* N J O F T I M

I nderuar Faridin,
Ju njoftojmė se, mė datėn 03.01.99, nė Fondin “Vendlindja Thėrret”, nė emrin tuaj ka arritur njė fletėpagesė nė shumė prej 1.000,00 DM.Pėrmes kėtij njoftimi shfrytėzojmė rastin qė, t‘ju falenderojmė nė emėr tė Fondit.
Kėshilli Qendror pėr Administrimin e Fondit “Vendlindja Thėrret” VULA E F.V.THĖRRET
Vazhdon me Faridin Tafallarin, i cili ka paguar edhe nėpėrmes Faturė (ēeēeve)
Nr.Faturės ėshtė 12061.Shuma: (shifra)500(valuta) DM-Shuma me fjalė: pesėqind DM.
Pagoi: Faridin Tafallari, Adresa: Horbesrstr.37,72221 Haiterbach Dedikimi: Fondi “Vendlindja Thėrret”
Vendi: Nagold Vula e F.V.TH” data 21.06.99. Nėnshkrimi i pranuesit Azem Bllaca
F O N D I
KĖSHILLI RAJONAL PĖR ADMINISTRIMIN E FONDIT VENDLINDJA THĖRRET PĖR BADEN-WÜRTEMBERG
Faridin Tafallari, Horberstr.37, 72221 Haiterbach 23.03.1999

***
KĖSHILLAVE LOKALE DHE VEPRIMTARĖVE TĖ FONDIT
“VENDLINDJA THĖRRET” NĖ BADEN-WÜRTEMBERG

Tė nderuar Kolegė,
Aksioni me moton“Atdheu nė rrezik-Vendlindja Thėrret”, kalendarisht ka pėrfunduar dhe ka qenė njė ndihmė e madhe, pėr Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės.Ju pėrgėzojmė pėr punėn e bėrė.
Megjithatė, atdheu ende nuk ėshtė liruar dhe as lufta nuk ka pėrfunduar, prandaj ne duhet qė, punėn tonė ta vazhdojmė, madje edhe ta intensifikojmė.Pėr tė parė rrezultatet e punės sė deritashme dhe pėr tė diskutuar pėr detyrat qė i shtron koha para nesh ftohen tė gjithė veprimtarėt e Fondit “Vendlindja Thėrret” nė Badenwürtemberg tė marrin pjesė nė mbledhjen e pėrgjithshme e cila mbahet me datėn 03.04.1999 nė ora 16.00 nė Honer str.13 70469 S-Feurbach.Ftohen tė gjitha ato Kėshilla lokalė apo veprimtarė, qė ende nuk i kanė dorėzuar raportet e punės pėr vitin 1998 dhe pėr aksionin “Vendlindja Thėrret”, qė ta bėjnė mė sė voni, njė javė para mbledhjes sė pėrgjithshme nė adresėn e lartėshėnuar.Nė mbledhje janė tė ftuar edhe drejtues tė Kėshillit Qendror tė Fondit “Vendlindja Thėrret” pėr diasporė.
Me nderime: Kryesia e Kėshillit Rajonal Tė Fondit “Vendlindja Thėrret” Pėr Baden-Würtemberg, Hohnerstr.13 70469 S-Feuerbach.D. Tel.: 0711/81 60 88 7. Fax: 0711/81 60 88 7
1. Faturė:
SQARIM: Pėr Preshevė, Medvegjė, Bujanoc “ZĖRI I ATDHEUT”Ditari i 1,27 Nr. 3883 Kontributi i Juaj, Ardhmėria e Atdheut
Dėftesa nr. Valuta (me shkronja) 300.DM Treqind DM.
Fahredin TAFALLARI, PRIZREN. Nė emėr SOLIDARITETI 22.04.2001 dorėzoi Ahmet Rama. D.Ajredini. VULA dhe nėnshkrimi
2.Faturė:
No. 144746 Shuma (fatura) 500 valuta)DM.Shuma nė fjalė PESEQIND MARKA GJERMANE.Pagoi:Faridin TAFALLARI, Adresa: Horberstr.37, Haiterbach
Dedikimi: Fondi “Liria Kombėtare” Data: 23.6.01 Vendlindja: Struzhė.
VULA F.L.K. Nėnshkrimi i pranuesit.
3.Quittung (Faturė)100 Euro. Nr. 30/10(Njėqind Euro).
Paguesi: Fahr(i)din Tafallari. Ndihmė pėr Invalid.
Dt:29.08.10, Shtutgart.
VULA: Qendra Islame Shqiptare e Kosovės.
Nėnshkrimi i pranuesit.
4.Quittung (Faturė) 50 Euro. Nr.33/10.(Pesėdhjetė Euro)
Paguesi: Faridin Tafallari, pėr Ndihma Xhamisė, Vendi dhe data Shtutgart, 6.09.10. VULA: Qendra Islame Shqiptare e Kosovės.
Nėnshkrimi i pranuesit
5.Unioni i Qendrave Islame Shqiptare nė Gjermani, Qendra (Bashkėsia) Islame nė Shtutgart. ZEKATI DHE SADAKATUL-FITRI pėr vitin 2010.
Shuma e Sadakatul-Fitri: 21Euro.

***

KUJTIME PĖR HAZIR SHALĖN…

Kėto ditė mė erdhi edhe njė lajm shumė i hidhur! Isha duke shkruar librin dhe dėgjova nė lajme se, atdhetari dhe patrioti, veprimtari i Shqipėrisė baca Hazir Shala ka ndėrruar jetė! U mėrzita shumė pėr vdekjen e bacės Hazir, pėr atė burrė atdhetar, njeri bujar dhe shumė i dashur pėr veprimtarėt e tjerė. Kam qenė disa herė nė zyrėn e tij nė Tiranė me shokun bashkėveprimtarin e bashkėluftėtarin tim Shaip Zeqiri.Aty i kam gjetur burrat e kombit,ku vėrtet ishte njė pamje e mahnitėshme, njė ODE e burrave, me ato portrete tė burrave tė kombit Shqiptar.
Me bacėn Hazir kemi biseduar si zakonisht gjerė e gjatė pėr ēėshtjen e madhe mbarėkombėtare, qė na brente aq shumė, por qė pėr tė shihej njė dritė e gjelbėrt. U ndamė me shpresėn e madhe pėr Kosovėn e lirė dhe tė bashkuar ashtu si e ėndėrronim me Shqipėrinė Etnike, pėr tu takuar edhe herave tė tjera. Por pėr fat pas luftės mė nuk u takuam, sepse kėtė tė keqe e ka mėrgimi i mallkuar, qė tė le plagė, tė cilat kurrė nuk shėrohen, ndaj edhe unė mbeta me mall e me zemėr tė pėrvėluar qė, nuk e takova pėr mė shumė se njė dekadė me bacėn e tė bisedonim pėrsėri pėr kėtė Kosovėn e sotme kėshtu si e kemi!?!Prandaj pėr mua dhe pėr shumė bashkėveprimtarė tanė, baca Hazir do tė mbetet i paharruar!!!


*Me shumė dėshirė e pranova AUTORIZIMIN nga dora e tij…

*Nga e majta Abdyl Krasniqi, Faridin Tafallari, dhe nga e majta Hazir Shala
***
PĖRURIMI I LIBRIT “ZOT TE KESAJ TOKE JEMI NE”
HYRJA DHE HAPJA E PĖRURIMIT NGA NEXHAT ĒOĒAJ

Nexhat Ēoēaj e hap tubimin pėr pėrurimin e librit “Zot tė Kėsaj Toke Jemi Ne” duke i pėrshėndetur tė pranishmit nė sallė
Nexhat Ēoēaj:
Tubimin e librit tė Faridin Tafallarit, „Zot tė Kėsaj Toke Jemi Ne“. Ėshtė kėnaqėsi pėr mua nė veēanti, qė ta hapi pėrurimin e njė libri, i cili bėn fjalė pėr njė rrugėtim tė gjatė historik. Por para se tua japim fjalėn atyre, qė kanė pėrgaditur pėr kėtė libėr, mė lejoni qė nė emėrin tuaj t’i pėrshėndes mysafirėt. qė kanė ardhur nga Prishtina dhe anė e kėnd Kosovės. Nė veēanti pėrshėndes Abdyl Krasniqin, bashkėveprimtar dhe babai i Xhevė Krasniqit-Lladrovcit. Ėshtė bashkėveprimtar i autorit tė kėtij librit, sepse nė kėtė libėr bėhet fjalė po aq sa pėr autorin, aq edhe pėr bacėn Abdyl. Nė vazhdim pėrshėndes Ramush Azemin babain e komandant Qazim Azemi, Komandant Mjekra nga Vitia, pėrshėndes profesor doktor Faik Kapexhellari nga Prishtina, pėrshėndes Azem Bokaj nga Bushati i Drenicės, pėrshėndes Shaip Zeqirin nga Besjana, bashkėveprimtar dhe shok i ngushtė ideali i autorit Faridin Tafallari!
Pėrshėndes Bislim Bislimajn veteran dhe invalid i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, pėrshėndes profesor Bajram Kurtin si dhe tė gjithė juve, qė keni ardhur nė pėrurimin e kėtij libri “Zot tė Kėsaj Toke Jemi Ne” tė autorit Faridin Tafallari. Nė veēanti tė nderuar pjesėmarrės tė kėtij pėrurimin kemi edhe njė pėrshėndetje tė veēantė nga redaktori i kėtij libri, z.Myftar Memia, i cili me shumė kėnaqėsi do tė ishte sot nga Tirana kėtu, por ėshtė nė udhėtim zyrtar nė Amerikė.

*6 prill 2004, Prizreni, foto me shokėt e ardhur nė Pėrurimin e librit “Zot Kėsaj Toke Jemi Ne”

*Nė shtėpin e Ramush Azemit, babait tė Heroit Kombėtar Qazim Azemi, (Komandant Mjekra). Nė mes majta baba i komandant Qazimit, me Prof. Bajram Kurti, dhe shok tė tjerėt.

(VIJON...)

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Faridin Tafallari
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 56 vizitorë
Lexuar: 3,130 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
SHTIGJEVE TĖ HAPURA NGA DĖSHMORĖT, DUKE SHKRI...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 01:30
Pėrkujtim nė 34 vjetorin e rėnies sė Dėshmorit tė Kombit, Bajram Bahtiri – Besniku Mbi popullin tonė kanė kaluar shumė furtuna, por, sado tė mėdha qė is...
Martirėt e Lirise dhe Demokracisė
E dielė, 14 janar 2018 - 16:11
Nė 70 vjetorin e ekzekutimit Nata e 14 janarit tė vitit 1948. Njė natė e zezė. Qielli qante papushim. Retė nxinin mbi Gjirokastėr. Gjėmimet ushtonin me ...
Nėntorėt e shenjtė tė pėrgjakur dhe tė pėrl...
E shtunė, 23 dhjetor 2017 - 02:18
Muaji Nėntor mund tė shpallet edhe muaji i shenjtė pėr shqiptarėt kudo qė jetojnė. Nuk ka nevojė ndonjė shpjegim ose arsyetim pėr shenjtėrimin e kėti mu...
Vlerat e njė promovimi
E merkurė, 20 dhjetor 2017 - 00:09
SUEDI - Malmö (Dr. Nusret Pllana, Terrori i Serbisė pushtuese nė Kosovė 1844-1999”, Intervenimi i Nato-s nė Kosovė, dokumentari Dėshmitė e Heshtura dhe Fl...
Ali Meta – mėsues dhe patriot i madh (1925-2...
E merkurė, 13 dhjetor 2017 - 21:39
Mėsuesi dhe patrioti Ali Meta i pėrket familjes sė madhe fisnike shqiptare tė Alimetėve tė Gjurgjevikut nė Kosovė e fisit Berisha, me tradita e kontribu...
më shumë nga - Histori »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi