Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
MJAFT MĖ SE NA KENI SJELL SHPIRTIN NĖ MAJE TĖ HUNDĖS!
Publikuar më 02 shkurt, 2015 nė orėn 22:37 ( ) Avdi Ibrahimi | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Ēfarė ēmendurie! Mė ka rastisur tė dėgjoj e lexoj gati ēdo ditė disa njerėz qė janė tė apasionuar pas liderit tė tyre partiak sa konfuzioni i tyre moral, sikur na kujton atė trajtimin e mendimit apsurd, ku dita nuk mund tė jetė assesi mė e ngrohtė se nata, ku drita pėr ta assesi nuk ėshtė mė e ndritshme se errėsira, ku toka assesi nuk ėshtė mė e thatė se deti, atėherė ėshtė mbase e qartė se njerėzit e tillė e kanė humbur aftėsin pėr tė shquar dallimin.
Qysh nga kohėra tė lashta njerėzit qė bėnin biznes e pastaj disa edhe bėheshin “udhėheqės” qė nėpėrmjet parasė e mashtrimit, tė atij apo kėtij populli, tani tė kėtij apo atij shteti, kanė keqpėrdorur emrin e “Udhėheqėsit” pėr qėllime personale, kėshtu ata tė mėparshmit, po edhe kėta tė sotshmit pėr tė justifikuar tė pajustifikueshmen.

Mbase besimi tek lideri partiak i takon kohės sė re. Njerėzit, duke qenė inferior dhe te varur drejtėpėrdrejtė nga lideri i tyre partiak, e ngritin nė kult atė, duke i dhėnė atributin e tė paprekshmit... Tė besosh nė njė lider nuk dėmton askėnd dhe ėshtė tejet personale, por tė jeshė i vetėmashtruar, e pastaj t’i mashtrosh tė tjerėt, ėshtė spekulim, ėshtė pandershmėri, ėshtė apsurde, ėshtė mbase edhe ēmenduri! Ėshtė e kuptueshme se ka njerėz qė kanė nevojė pėr njė kult frike apo adhurimi, ka njerėz qė besimin nė liderin e tyre e ndjejnė si shpresė dhe forcė pėr tė pėrballuar dhe realizuar qėllimet e tė jetuarit.

Po ju kujtojmė kėtyre servilėve tė vetėmashtruar se, tė luftosh pushtuesin e kombit shqiptar me penė e pushkė nuk ėshtė diktaturė, por edhe tė jeshė kundėr keqeverisjes sė pushtetarėve tė tanishėm nuk ėshtė antiatdhetarizėm, por pėrkundrazi ėshtė tė jeshė i ditur dhe i kulturuar njėkohėsisht tė jeshė me ndjenja tė larta atdhetare. Kėtė ndjenjė tė lart kulture dhe atdhetarie e tregun me vepra heronjtė e heroinat e Kombit Shqiptar nėpėr shekujt e pėrflakur. Kėtė ndjenjė tė lartė atdhetarie dhe kulture e pati edhe Komandanti legjendar i UĒK-sė Adem Jashari bashkė me luftėtarėt e lirisė e natyrisht as kjo nuk quhet diktaturė.

Politika e rezistencės pasive nuk ėshtė asfarė shenje e qytetrimit evropian, nėse nuk e mbron dinjitetin kombėtar, por ėshtė dukuri e vetėnėnshtrimit dhe fyerje kombėtare. Por as politika e "nacionalizmit si kapital politik", nuk ėshtė asfarė shenje e atdhedashurisė, por dukuri e nėnshtrimit politik. Politika e "integrimeve" e "hapsirave demokratike", e "kompromiseve", e "qarkullimit tė lirė tė njerėzve", nuk ėshtė asfarė premise politike, por mohim i dinjitetit kombėtar.

Jemi dėshmitar se sot, nė Qeverinė e Kosovės tė Isa Mustafės e Hashim Thaēit, ndodhet nė bashkėqeverisje njė Ministėr pėr Kthim, nga Lista Sėrbska, njėfar Aleksandri i quajti “egėrsira” familjaret e tė zhdukurve shqiptar nga Gjakova, qė gjakuan pėr liri... qė Shteti terrorist serb i Aleksandrit bėri gjenocit mbi popullin shqiptar, para disa viteve, ku ende kullojnė gjak plagėt shqiptare.

Si qytetar shqiptar i Republikės Shqiptare tė Kosovės, apeloj tė reflektoj Qeveria e Kosovės, sa s’ėshtė bėrė vonė, ti plotėsoj kėto tri kėrkesa jetike tė popullit:
1. Ta shkarkoj sa mė parė Jabllanoviqin nga kabineti qeveritar i Isa Mustafės.
2. Trepēa gjigandi ynė ekonomik tė bėhet ndėrmarrje publike.
3. Tė ndaloj me tė gjitha mjetet paqėsore largimin e qytetarėve shqiptar nga Kosova.

Kjo ėshtė mbase detyrė mbi detyrat e Qeverisė sė Ksovės, qė kėrkon situata aktuale, mos pėrfillja e kėtyre kėrkesave gjithpopullore na bėnė tė ju themi: Mjaftė mė se na keni sjellė shpirtin nė maje tė hundės, nuk beson mė asnjė qytetar i Kosovės nė kėta politikan idhuj pakrena, qė vazhdimisht bėnė kompromise politike nė dėm tė shqiptarėve tė Kosovės, e durimit i ka ardhur fundi... Qeveria t’i kėrkoj llogari Aleksandrit, e tė bėjė largimin e menjėhershėm, nga pozitat e larta nė Republikėn Shqiptare tė Kosovės, tė kėtij Aleksandri dhe gjith, aleksandrave qė hanė bukėn e Shtetit Shqiptar tė Kosovės, por qe punojnė e veprojnė pėr Serbinė gjenocidiste!

Prizren, 2 shkurt 2015.

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Avdi Ibrahimi
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 42 vizitorë
Lexuar: 551 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Shqipėria nė BE, pas zbardhjes sė vrasjes ma...
E merkurė, 21 shkurt 2018 - 23:47
Barometri diplomatik *** Vrasja e njerėzve tė pafajshėm nuk ėshtė vetėm ēėshtje individuale, grupore dhe ēėshtje e brendshme e shtetit, por edhe objekt ...
EU…DISA CUBA TĖ LĖVIZJES VETĖVENDOSJE…!?
E merkurė, 21 shkurt 2018 - 23:45
…DISA CUBA TĖ VV-sjes, E PANĖ SE, LVV ĖSHTĖ SERIOZE DHE ME PUNĖN E SAJ VETMOHUESE, KA PĖRPARUAR…E NUK PO KA TĖ NDALUR NĖ RRUGĖN DREJT ORGANIZIMIT TĖ SUKSES...
A DI KUSH T’I LEXOJĖ DEKLARATAT ANTISHQIPTARE...
E merkurė, 21 shkurt 2018 - 23:37
Veprimtaria “patriotike” e “shqiptare” e shqiptaro-titistėve shihet nė ēdo hap tė jetės sonė tė “re” antishqiptare dhe kulmi i sė keqes ėshtė se ajo po vaz...
Ja pse ka degraduar edhe sistemi i ...
E merkurė, 21 shkurt 2018 - 23:35
Shkak pėr kėtė shkrim ėshtė fakti se shumė personalitete dhe media tė shquara dhe meritore nė Kosovė refuzuan dekoratat e dhena pėr dhjetėvjetorin e Pavare...
Kur korrupsioni ėshtė normė
E merkurė, 21 shkurt 2018 - 23:26
Mungesa e lojtarėve tė shėndosh mendėrisht nė politikėn shqiptare, ka pasur ndikimin e tyre edhe nė mungesėn e gjykimit tė shėndoshė te qytetarėt. Kur sigu...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi