Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
ISEN DHE HASHIMIN E DUAN VETĖM ATA, QĖ NUK E DUAN KOSOVĖN DHE SHQIPTARĖT E KOSOVĖS!!!
Publikuar më 04 shkurt, 2015 nė orėn 18:18 ( ) Faridin Tafallari | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Isa e Hashimi po vazhdojnė ta kryejnė amanetin e ish shefit tė tyre, kasapit tė Ballkanit Millosheviēit, duke i zbatuar urdhėrat e atij qenit serb pikė pėr pikė, nėpėrmes xhandarmėrisė sė tyre, kėlyshėve tė Serbisė fashiste, pėr tė mbrojtur njė minuk serb, siē ėshtė ai ministri i atyre Jabllanoviēi!?

Isahashimi, tė bėrė njė, janė nė gjendje tė vrasin shqiptarė, vetėm pėr tė ruajtur nė mesin e tyre Jabllanoviēin vocrrak, qė jua shanė nėnat shqiptarėve….!?! A ka vallė gjė mė tė shėmtuar qė, me urdhėrin e kėtyre kriminelėve tė Isahashimit policia jonė arreston Shpend Ahmetin, kryetarin e Prishtinės…dhe e lidhin para publikut pa bėrė asgjė!!! Ja pra kjo polici a nuk ėshtė shkja e shkuar shkjaut?! Unė them se po, por me pėrjashtim se janė policė, bashkatdhetarė tanė…flasin shqip!?,…A ka mė poshtėrsi, kur i afrohen dhjetėra policė dhe njėri nga ata i mėshon shup…yllit tė gjallė tė Kosovės dhe mbarė shqiptarisė Albin Kurtit?! Dhe ky majmun polic ėshtė shqiptar!?! JO kurrė JO!!! Ky polic, pėr mendimin tim, nuk duhet tė jetoj mė nė Kosovė…!!!???

E kėto veprime tė ulta i kanė bėrė vetėm nė kohėn e Millosheviēit! Ata, qė vrasin shqiptarė, sot nė kėtė kohė, nuk janė shqiptarė, por janė shėrbėtorė e sahanlėpirės tė Isahashimit… i pėrkasin atij gjaku tė shprishur, tė pėrzier me gjak gjakatari e krimineli.

Isaēiē fodulli, duke i prangosur bijtė tanė, qė e kanė mbrojtur e po e mbrojnė dinjitetin e tyre dhe popullin e vet, po ju pėrgjigjet kėrkesave tė kėtij populli tė stėrvuajtur nė dekada, me tė njėtėn gjuhė, qė dikur i pėrgjigjej Millosheviēi, ai qen serb popullit shqiptar, i cili jetonė denbabaden nė vendin dhe tokėn e tij! Po ai Millosheviqi, ju bėnte thirrje serbėve tė vet qė, mos tė tremben se, nuk guxon as kush t’i ngucė dhe se nuk guxon t’i mungojė as edhe njė qime e flokut!? Ndėrsa Isahashimi i urdhėron policėt e tij qė, t’i pėrdorin tė gjitha mjetet pėr t’i shpėrndarė demonstruesit, duke e akuzuar dhe duke e urryer Lėvizjen “VV” asgjė mė pak se sa na akuzonte dikur neve, demonstruesve atdhetarė, Serbija fashiste…duke na vėnė lloj lloj epitetesh!?

Kėshtu u pa mė sė miri qėndrimi antipopull e antishqiptar i Isahashimit nė protestėn e 27 janarit nė Prishtinė…Kėrkesat ishin shumė paqėsore dhe ēdo gjė shkonte nė rregull… Por kėlyshėt e Isahashimit, pėr t’i dhėnė njė kahje tjetėr protestės, u lėshuan pas xhamave dhe gurėve e sendeve tė tjera. Demonstruesit kėrkonin largimin e ministrit Jabllanoviē dhe qė marrėveshja pėr Trepēėn, tė kthehej nė parlamentin e Republikės sė Kosovės pėr tu riparė e diskutuar!!! Atėhere ē’tė keqe ka kėtu!!!???Por Isaēiēi dhe Hashimiēi dinė t’i pėrgjigjen kėrkesave tė popullit tė vetė vetėm me gjuhėn e hekurt tė Millosheviēit!!!Tė dy janė shėrbėtorė dhe zbatues tė besuar tė qėllimeve djallėzore tė Serbisė shovenistofashiste. Pra akoma edhe mė e keqja ėshtė se, kėta kanė rreth vetes edhe ministra e zv.ministra, qė janė nėnshtruesit e tyre dhe janė nė shėrbim tė armikut, argatė tė Serbisė me nė krye Isahashimin!!!

Tashmė kėta dy “burra” nuk e bėjnė asnjė hap pa e marrė aprovimin edhe nga “vėllezėrit” e tyre serbe nė Beograd!? Dhe kėtė, me mburrje, e quajnė mirėkuptim dhe lidhje urash…e midis kujt se, mes vrastarėve serbofashistė dhe popullit shqiptar, viktimė nėn sundimin e kėtyre ēetnikofashistėve pėrmbi njė shekull! Kjo veē po dihet se, Isahashimi, qė tė dy janė shumė tė dėgjueshėm edhe pėr “miqtė” tanė ndėrkombėtarė, tė rehatuar qė prej vitit 1999-tės, nė Kosovėn tonė, tė nėnshtruar po nga kėta “miq”…!?!

Ne e dimė fort mirė se, kėta “miqtė” tanė, para njė dekade e gjysėm, ishin mė shumė miq me armiqtė tanė se me ne! Prandaj ne shqiptarėt, kėtu nė Kosovėn tonė shqipėtare dhe nė trojet tona etnike shqiptare, qė akoma janė tė ndara nėpėr republikat sllavo-fashiste tė ish-Jugosllavisė titiste, mos tė harrojmė kaq shpejt atė,qė kėta tė huajt drejtėpėrdrejtė kanė gisht nė krerėt e qeverisė sė Isahashimit nė Republikėn e Kosovės, ku po duken mirė e bindshėm se, janė shėrbėtorėt e Serbisė nė Republikėn e Kosovės!? Armiqtė tanė, tė cilėt nuk na duan tė mirėn, mendojnė parreshtur ēfarosjen e shqiptarėve nė trojet e veta etnike shqiptare. Dhe kėta armiq, me gjak majmunėsh, mund t’i pėrshėndes vetėm me kėto vargje: “O shqiponja me dy krena fluturo me krah hapur mbi trojet tona Shqiptare e kush mos dasht zemėra iu plast…!!!”

Nuk besoj se populli t’i tolerojė tė gjitha kėto padrejtėsi, qė po i bėhen mbi kurrizin e tij. Sepse kėto nuk janė pak, por kanė kaluar shekuj…dhe me shekuj na kanė sunduar e shtypur tė huajt pamshirshėm…

Po sot??? Edhe tash e 15 vite nė tė ashtuquajturėn liri, qė na kushtoi shumė shtrenjtė!!! Akoma edhe mė shumė dhe mė brutalisht po na shkelin shqipfolėsat gjė, qė kurrė, kurrė nuk e kemi menduar dhe as e kemi pritur…se do tė na shkelin e do tė mundohen tė na „mposhtin“ shqipfolėsit Isahashimat, sa qė do tė lejojnė ata armiqtė, qė na vranė, na mbytėn e na groposėn nė varre masive e gropa ende tė pazbuluara, duke i shtyrė e shkelur me bagerė. Po nėpėr ato gropa tė panjohura, nėnat tona shqiptare i kėrkojnė eshtrat e bijve tė tyre, qė sė paku t’i gjejnė sa pėr tė pasur mundėsinė e vetme, t’i vizitojnė dhe t’i lenė lule zemre e shpirti!!!…

Vėrtetė ėshtė e ēuditėshme, se si po veprojnė kėta tė tanėt.Armiku dihet se kur vjen pėr tė tė pushtuar, nuk tė sjell karamele e bonbona por plumb e hekur!? E kėta tė tanėt po bėjnė si tė duan e si tė ua do qejfi me fatin e njė populli fisnik, me traditė tė lashtė njerėzore, por tė stėrmundur e tė vuajtur nė fatin e vet!!!

Habi e madhe ėshtė se, si e vlerėsojnė disa tė ashtuquajtur analistė qė, fjala e Jabllanoviēit nuk na qenka fyese dhe e rėndė, pėrderisa nuk na qenka shkaku i organizimit tė demonstratave pėr largimin e tij si ministėr i Kosovės, apo siē po e quan edhe vetė ai fytyrė majmuni, qė i pėrngjan Isamutafit!!! Fjalori i tij, tė shaj nėnat shqiptare dhe tė tanėt t’i mbyllin sytė e veshėt para realitetit e t’i ndėrrohet kahja e qėllimi demonstratave tė organizuara me shumė tė drejtė nga “VV”, se nuk na qenkan pėr shkarkimin e Jabllanoviēit, pėr atė qenė serb, se nuk na qenkan pėr ndryshimin e Gjigandit tė Trepēės, qė edhe unė ende bėrtas nė ėndėrr “Jetėn e japim, Trepēėn se japim”! Po kėshtu kemi thirrė nė demonstratat tona tė organizuara ndėr vite e dekada nėpėr metropolet e qyteteve tė kėsaj Europe kurvė. Akoma mė rri nė mendje zėri i fuqishėm i bashkatdhetarėve mėrgimtarė, kur tė gjithė njėzėri brohorisnim “Trepēa punon, Beogradi ndėrton” etj.!...

Por sipas Isahashimit pėr Trepēėn nuk po duheka me u brengos se, ajo na qenka nė duar tė sigurta!? E unė po them” Po”,Trepēa ėshtė nė duart e HAJDUTĖVE TĖ ISAHASHIMIT, E PSE JO EDHE NĖ DUART E TRADHETARĖVE!!!

Prandaj Isahashimėt nuk mund ta venė nė gjumė popullin tim fisnik, mund tė flenė nė dafina, ata ministrat e tyre, ata servilė, qė i kanė rreth e rrotull, por popullin kurrė! Dhe jam mėse i bindur se, populli e di rrugėn drejt asaj qė quhet pavarėsi dhe mirėqėnie e vėrtetė!!!
BESOJ TEK TI O POPULLI IM…TEK TI I KAM RRĖNJĖT!!!

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Faridin Tafallari
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 48 vizitorë
Lexuar: 914 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Shqipėria nė BE, pas zbardhjes sė vrasjes ma...
E merkurė, 21 shkurt 2018 - 23:47
Barometri diplomatik *** Vrasja e njerėzve tė pafajshėm nuk ėshtė vetėm ēėshtje individuale, grupore dhe ēėshtje e brendshme e shtetit, por edhe objekt ...
EU…DISA CUBA TĖ LĖVIZJES VETĖVENDOSJE…!?
E merkurė, 21 shkurt 2018 - 23:45
…DISA CUBA TĖ VV-sjes, E PANĖ SE, LVV ĖSHTĖ SERIOZE DHE ME PUNĖN E SAJ VETMOHUESE, KA PĖRPARUAR…E NUK PO KA TĖ NDALUR NĖ RRUGĖN DREJT ORGANIZIMIT TĖ SUKSES...
A DI KUSH T’I LEXOJĖ DEKLARATAT ANTISHQIPTARE...
E merkurė, 21 shkurt 2018 - 23:37
Veprimtaria “patriotike” e “shqiptare” e shqiptaro-titistėve shihet nė ēdo hap tė jetės sonė tė “re” antishqiptare dhe kulmi i sė keqes ėshtė se ajo po vaz...
Ja pse ka degraduar edhe sistemi i ...
E merkurė, 21 shkurt 2018 - 23:35
Shkak pėr kėtė shkrim ėshtė fakti se shumė personalitete dhe media tė shquara dhe meritore nė Kosovė refuzuan dekoratat e dhena pėr dhjetėvjetorin e Pavare...
Kur korrupsioni ėshtė normė
E merkurė, 21 shkurt 2018 - 23:26
Mungesa e lojtarėve tė shėndosh mendėrisht nė politikėn shqiptare, ka pasur ndikimin e tyre edhe nė mungesėn e gjykimit tė shėndoshė te qytetarėt. Kur sigu...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi