Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
RRETH SHKRIMIT,- KU ISHE TI, ADAM? NGA MEHMET KRAJA
Publikuar më 16 shkurt, 2015 nė orėn 01:00 ( ) Fadil Shyti | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
("Mbi protestat, mbi migrimin, mbi zhgėnjimin, mbi pėrgjegjėsitė...").

Botuar: http://www.gazetaexpress.com/oped/ku-ishe-ti-adam-79276

REAGIM
Shkrimin e z, Mehmet Krajės e lexova me vėmendje. Ky shkrim qenka thikė me mė shumė se dy tehe.
-Kėtu, dua tė bėjė ca pėrsiatje, reagimi lidhur me kėtė shkrim tė cilin veprimtari i orėve tė para tė ilegales shqiptare tė Kosovės, Ibrahim Kelmendi me tė drejtė e quajti, “bombardues dhe nihilist”...
”Pėr Shqipėrinė, ditė tė mira do tė vinė,
lumė kush tė rrojė e ta shohė zonjė”!
(Naim Frashėri).
-Mirėpo, gjatė leximit , nė veēanti ,pėr lexuesit qė e njohin autorin , nuk ėshtė zor tė kuptohet ky zell i madh i Krajės, pse i hedhė kėto “bomba molotovi” nė shtypin e kohės.

Fillimisht, autori pėrpiqet tė godas hapur ēlirimtarėt e UĒK.sė, madje tė gjithė dhe nga tė gjitha krahėt, gjegjėsisht partitė ku janė tė shpėrndarė ata qė, dikur ishin si SHQIPOT E SHQIPONJAT, ndėrsa tani nė demokraci tė shpėrndarė si qyqarėt dhe qyqet e rremave;-prandaj, sot iu dha mundėsia qė, bukėshkalėve dhe bukėshkalave tė atdheut shqiptar, tė hedhin baltė mbi “ta.
-Kėtė e bėjnė pikėrisht pėr faktin, sepse kėtyre udhėheqėsve mungoi vigjilenca, dituria dhe gatishmėria, pėr tė vepruar tė bashkuar; nė mos nė njė parti tė vetme, nė aleanca apo koalicione partish edhe pas luftės, ashtu siē vepruan tė bashkuar gjatė kohės nėn robėrinė sllavo-okupatore dhe gjatė luftės.
-Kėshtu, tė ndarė, “pikė e pesė” nė parti e partiza tashmė, jo tė gjithė janė nė pushtet, jo tė gjithė janė devijatorė, jo tė gjithė janė hajna, jo tė janė kriminelė, jo tė gjithė janė arrivistė, jo tė gjithė janė anarkistė nė veprimtari politike dhe jo vetėm politike, pėr mė tepėr dihet botėrisht qė, jo tė gjithė janė renegatė dhe si pėr pasojė jo tė gjithė j janė puthadorė tė pacifizmit , konkretisht tė pjellės sė keqe tė LKJ.-sė qė nga i pari i tyre “presidenti historik”, Ibrahim Rugova pėr tė vijuar mė tutje gjer te besniku i denjė i Rr. Morinės, Isėhashimi.
-Mehmet Kraja, kur e paska shkruar kėtė shkrim, paska qenė i dehur nga “shlivovica” ,i ndier ashtu keq pas disfatave si duket e paska humbė durimin dhe ndaj “kryezotit e kryezonjės”, prandaj me njė stil thellėsisht dinak qė e karakterizon “ashtu nėpėr tesha” e godet edhe ideatorin e tij tė rinisė, LKJ-n, -alias LDK-n, duke i radhitur , theksuar e vajtuar tė gjitha prapakthimet kombėtare shqiptare, qė kaloi dhe po kalon nė situata tė ndryshme shoqėrore historike, Kosova jonė, tė cilave fatkeqėsisht qė, prej fillim viteve 90-ta, iu ka prirė kjo pasardhėse e denjė e njė partie titiste e regjistruar nė Beograd, sė ciklės ky z, Kraja i ka shėrbyer me aq devotshmėri.

-Unė, z, Mehmet Krajėn e kam takuar vetėm njėherė, ishte viti 1990-tė, kur ai erdhi nė Mitrovicė, nė cilėsinė e anėtarit tė Kryesisė sė LDK-sė, bashkė me profesorin tim tė letėrsisė pėr fėmijė nė UP, Ali Aliun; nė njė mbledhje tė LDK-sė.
Atėbotė, mbase dhe ndodhi “gabimi fatal”, kur Lėvizja Popullore e Kosovės, ( LPK-ja), vendosi tė qėndronte mė tej nė ilegalitet e tėra,-e, jo t“i nxirrte hapur letrat nga sirtarėt e saj, tė organizonte popullin, tė dilte hapur nė skenėn e pluralizmit tė vepronte me dy taktika:
a. tė kishte krahun “pacifist” tė saj, ta merrte situatėn politike nė dorė, si udhėheqėse e masave tė gjėra popullore, pėr tė ecur mė tej nė hapat drejt ēlirimit.
b. u tregua “dorėlirė”, udhėheqjen dhe anėtarėsinė e saj e angazhoi nė terren, jo si parti mė vete,–por vullnetarisht “u shkri” dhe udhėheqjen e masave tė gjėra popullore hapur e mori LDK-ja.
Ashtu u vendos, ashtu u tha, ashtu u bė!
Shumė veprimtarė tė devotshėm tė saj pasi kishin dalė nga burgjet e morėn punėn nė terren goxha me zell tė anėtarėsuar nė LDK, siē dihen nga populli, Hydajet Hyseni, Mehmet Hajrizi, Jakup Krasniqi e shumė veprimtarė tė tjerė, duke u pėrpjekur t“i shėrbejnė lirisė sė Kosovės i bėmė goxha ca shėrbime djallit tė LDK-sė, Ibrahim Rugovės, derisa ai mė nė fund i ndoqi si plangprishės “tė shtėpisė” !!!....
Pra, duke u bazuar nga kjo ndihmė e madhe , LDK-ja u fuqizua, bėhej sikur, po i digjej “xhani” pėr lirinė e Kosovės, por nė fakt i digjej shpirti pėr pėrfitimet milionėshe prej popullit tė saj, -kujtoj kėtu 3% prej tė cilit fitoi mė shumė se askush tjetėr personalisht, Ibrahim Rugova dhe vartėsit e tij tė devotshėm, duke pėrrallosur “rezistencėn gandiane” ; por nė fakt shkuan gjer nė shkretėrim-dorėzim, kur ranė nė prehrin e Sllobodan Millosheviēit.
-Tash, po i rikthehem takimit aty, me z, e pispillosur, M.- Krajėn; aty ishim rreth 20 veta, filluan diskutimet, dikush “thumbit dikush patkoit”, –u bėnė ato vajtimet tona pacifiste tė asaj kohe, tė politikės ditore, allė rugoviane; kur papritur u dėgjua njė zė burrėror, qė fliste me njė maturi prej punėtori tė devotshėm, proletari –qė, “larg qoftė”, Mehmet Krajės, ai njeri tash mos iu kujtoftė nė ėndėrr,-apo sė paku “uroj” qė M. Kraja tė mos e lexoj shkrimin tim; sepse fort po druaj do tė mė mallkojė” me epitetin,
“ intelektual proletar”, pėr vete, mbase s“e kam hallin shumė, sa pėr faktin qė, mallkimi i tij e “ dėmton”, VV, -pra organizatėn, sė cilės i takoj si veprimtar qė prej kohės kur doli hapur kundėr bisedimeve me Serbinė dhe miqtė e saj ndėrkombėtarė, me parullėn e njohur : Jo negociata-Vetėvendosje!
-Mursel Haziri, e kėrkoi fjalėn, organizatorėt e mbledhjes ia dhanė.
Minatori atdhetar i devotshėm, i njohur, nė tėrė Kosovėn dhe mė gjerė,–i cili nė vitin 1989 u dėshmua guximtar dhe i zgjuar nė grevėn e minatorėve tė Trepēės, me maturi e dituri nė debat thellė atje nė horizontet e Trepēės, me kroatin, Stipe Shuvarin njėrin nga udhėheqėsit e ish-Jugosllavisė, tė cilit ia tha tė gjitha arsyet e plota –pse Ay me shokė ishin hedhur nė grevė. Mursel Haziri, pasi i pėrshėndeti pjesėmarrėsit dhe mysafirėt e LDK-sė, qė kishin ardhur nga Prishtina; midis tjerash tha: “Ju mor z, tė LDK-sė, po na flisni se, Serbia po na rrahė, po na i ndalon shkollat tė mėsojnė me programe tė gjuhės shqipe, na i mbylli fabrikat, kombinatet, uzinat, e ndoqi madje edhe policinė e Kosovės nga vendet e tyre tė punės – tė gjithė qė nuk iu bindėm regjimit tė saj fashist; po na e sulmon e ndalon, Flamurin Kuqezi ,–jo vetėm nė institucionet tona fiktive; por edhe nė dasma; po, ne a ishim nė dy greva dhe u pa se u mashtruam, a pak ka bėrė ky popull demonstrata?! -Pra, tė gjitha kėto i bėmė me rezistencė paqėsore, por siē po shihet, Serbia s“po donė me ndie- prandaj, leni ju llafet e kėto tepihė ku po shėtisni, brenda e jashtė Kosovės, ku po kėrkoni kancelarive tė huaja liri!!! – dijeni mirė se, shkaju pėr hatėr tė askujt, -lirinė s“na e falė me lutje,-por, tė bashkohemi e tė pėrgatiteni popullin si duhet me armė qė, Serbia mos t“na zė nė befasi,-se qe besa, atėherė do t“na masakron,-sa s“ka, zi e mė zi”!
-Pas fjalės sė tij dķkush nga organizatorėt e mbledhjes pyeti: hė, si mendoni, a jeni dikush pėrkrahės tė Murselit, pėr kėto ēėshtje qė i shtroi, si ca mė ndryshe....?!
-E kam kėrkuar fjalėn, -pasi ma dhanė;- pas pėrshėndetjes, pa u zgjatur shumė, -por me ca argumente bindėse konstatova se; liria nuk falet, por fitohet me gjak; duke theksuar qartės se, - i pėrkrahi mendimet e minatorit largpamės, si ide shumė tė qėlluara..., -pas meje e morėn fjalė dhe dy veta (mjerisht, s“mė kujtohet, sepse nuk i njihja kush ishin; -por edhe ata u solidarizuan bashkė me ne.
-Pastaj, e morėn fjalėn, folėn, Ali Aliu dhe Mehmet Kraja, duke rrėfyer pėr “sukseset” e LDK-sė, nga shėtitjet e Kryesisė sė saj nėpėr botė!!! Ata, theksuan se:”Europa ėshtė shumė e preokupuar pėr gjendjen nė Kosovė, Europa dhe bota, do t“ na shpėrblejnė pėr kėtė durim e tė tjera gjepura,-lutjeje, “dovė” tė stilit, tė papėve tė Vatikanit, apo tė hoxhėve nga Stambolla: “Zoti ju ndihmoftė”! Ne, thoshin ata –po pėrpiqemi pėr mirė, por LDK-ja, nuk merr pėrgjegjėsi, pėr ato ēfarė mund t“i ngjajnė popullit tonė”.
- Ja, shiheni sa “besnikė” ndaj popullit dhe sa “armiq”, - tregoheshin nismėtarėt e durim-turpit, pėrballė Serbisė armike, Ibrahim Rugova-Ali Aliu, Mehmet Kraja & CO.
-Tash mė tej do tė pėrpiqem tė japė mendimin tim rreth kėtij shkrimi tė ndarė nė katėr pjesė ; shkrim helmues, shkrim me shumė pompozitet prej njė tė “dėshtruari” tė “viteve tė humbura”, qė e sheh Kosovėn tonė vetėm nė njė optikė tejet mjegulluese, bardhė- si vet flamuri i tij i bardhė!
Nė pjesėn e parė dhe tė dytė tė shkrimit, autori me tė drejtė i nxjerrė nė pah shumė paudhėsi dhe prapakthime tė popullit tonė, kryesisht tė partive simotra tė LDK-seØ, PDK-sė, AAK-s, dhe tė UNMIK-ut, EULEX-it dhe tė OJQ-ve, si mashtruese tė denja tė interesave tė Kosovės.-
Po, duke u thėlluar mė tej -nė pėrroskėn e turbullt tė ideve neo-pacifiste tė kamufluara titiste, pėr faktin qė "pėrroska" e cekėt e tij, e tradhton sekretin e tij, autorit ia zbulon jo vetėm gishtin e madh; (dinakėrisht sipas tij krejt ėshtė nė rregull), pra, sikur autorit fanatik , nė stilin e shkrimtarit, Faik Konica , ish–ministrit tė Ahmet Zogut; i cili “ka lėnė nam” me pesimizmin e tij ndaj popullit tonė, kur shkruane:
“O zot, shpėtoje Shqipėrinė nga shqiptarėt”!!!-Duke u lutur pėr kėtė, i harronte tė gjithė armiqtė e saj,-po, sipas kutit tė tij,-sikur e keqja mė e madhe Shqipėrisė i vjen nga shqiptarėt!!! -E tė tjera broēkulla disfatiste; pra, edhe Mehmetit , sikur i pėlqen kjo lloj ideje pėr kėtė gjendje dhe konstaton sipas kutit tė huazuar prej tij, anipse titullin e paska huazuar gjetkė, -pra del me konstatimin e mjerė se: nė Kosovė, nuk paska idealistė!!!
Z, Mehmeti “harron” dhe nuk e pranon me sinqeritet ,–mua kjo aspak s“mė habitė, sepse ky derėzi nuk i takon sojit tė njerėzve tė sinqertė; kėtij ia them troē se, pėr tė gjitha ēėshtjet e parapakthimeve tona, nė historinė e re, nga tė gjitha aspektet, fajtorė ishit dhe jeni ju nė radhė tė parė; duke thekuar faktin qė, kurdoherė kishte, ka dhe do tė ketė idealistė dhe idealiste, atdhetarė dhe atdhetare, ēlirimtarė dhe ēlirimtare,–tė mendimeve dhe tė veprimeve tė guximshme, tė ditura, tė lira; njerėz tė ndershėm, intelektualė tė pavarur gjer nė fitoren e plotė tė ribashkimit tė Shqipėrisė, e tė bėrjes sė saj, shtet me sovranitet dhe tė pėrparuar.
Nė pjesėn e tretė tė shkrimit, autori deklarohet hapur se ku e paska hallin e sėmurjes sė tij borgjeze reaksionare, e tregon panikun, ku e paska frikėn e madhe, pra, del te “demaskimi” i VV, qė sipas tij qenka, Lėvizje Revolucionare!!!
Aspak, nuk pretendoj tė ta heqė kėtė drojė, mor z i mjerė!
-Ti, si letrar, “ i moderuar”, qė vjen nga shkollat e Kumrovcit, druaj, e paske harruar,- ēka do tė thotė fjala e bukur shqipe, revolucionar/e, -prandaj, duke pėrdorė Fjalorin e Gjuhė Shqipe, ėshtė mirė tė ta kujtoj:
REVOLUCIONAR m.
1. Ai qė merr pjesė gjallėrisht nė njė lėvizje ose luftė revolucionare; ai qė i kushtohet tėrėsisht ēėshtjes sė revolucionit. Revolucionar i madh (i vėrtetė, i shquar, i vendosur). Revolucionar profesionist. Revolucionar proletar. Ēerdhe revolucionarėsh.
2. Luftėtar i paepur dhe i vendosur pėr ta ēuar deri nė fund ēėshtjen e klasės punėtore dhe tė partisė sė saj nė ēdo fushė tė jetės. Revolucionar i vendosur (i paepur, i vėrtetė). Shpirt revolucionari. Tė mendojmė, tė jetojmė dhe tė punojmė si revolucionarė!
3. Ai qė bėn njė kthesė rrėnjėsore nė njė fushė tė dijes, tė prodhimit, tė teknikės, tė artit etj.
REVOLUCIONAR mb.
1. Qė ka pėr qėllim kryerjen e revolucionit, qė ēon nė revolucion; qė bėhet sipas parimeve dhe kėrkesave tė revolucionit; i revolucionit. Lufta revolucionare. Lėvizje revolucionare. Forcat revolucionare. Situatė (gjendje) revolucionare. Rrugė (zgjidhje) revolucionare. Shndėrrim revolucionar.
2. Qė mbėshtet e pėrkrah revolucionin; qė ka ose qė shpreh idetė e revolucionit, qė pėrshkohet nga fryma e revolucionit; qė ėshtė pėr revolucionin. Klasė (parti, organizatė) revolucionare. Popull (brez) revolucionar. Ēerdhe (vatėr) revolucionare. Demokrat revolucionar. Teori (praktikė) revolucionare. Letėrsi (kėngė, muzikė) revolucionare. Art (shtyp) revolucionar. Botėkuptim (mendim) revolucionar. Edukim revolucionar. Pėrmbajtje revolucionare.
3. Qė ėshtė vendosur nga revolucioni, qė ka dalė nga revolucioni, qė i shėrben revolucionit. Pushtet revolucionar. Qeveri revolucionare. Kėshill (komitet) revolucionar. Diktaturė revolucionare. Ligje revolucionare. Gjykatė revolucionare.
4. Qė ėshtė veēori dalluese pėr revolucionarėt; qė ėshtė i paepur dhe i vendosur deri nė fund. Qėndrim (shpirt) revolucionar. Ndėrgjegje (frymė, vendosmėri, sjellje) revolucionare. Kritikė (autokritikė) revolucionare. Hov revolucionar. Vetėmohim revolucionar. Stil revolucionar. Metodė revolucionare. Pėrshėndetje revolucionare.
5. Qė sjell ndryshime rrėnjėsore nė njė fushė tė caktuar, qė ndryshon rrėnjėsisht diēka duke e shpėnė shumė mė pėrpara; i guximshėm. Kthesė revolucionare.
-Pra, shikuar sipas kėtyre ideve dhe veprimtarive; VV- me nė krye Albin Kurtin, gjatė kėtij dhjetėvjeēari tė zbatimit tė teorisė dhe veprimtarisė sė saj tė pandėrprerė heroike nė Kosovė, qenka me tė vėrtetė Organizatė Demokratike Revolucionare.
-Po, nėse qenka e tillė, vallė kė e paska penguar dhe kė po e pengon kjo?!
Natyrisht, i ka penguar dhe po i pengon fort,- tė gjithė kundėrrevolucionarėt, anti-demokratė, tė brendshėm dhe tė jashtėm.
-Nėse e shohim teorinė e saj revolucionare demokratike, tė gėrshetuar e tė zbatuar me besnikėri, veprimtarinė e saj nė terren, qė prej fillimit tė betejave politike, VV ishte dhe mbeti luftėtare e denjė, e pa lėshime (kompromise) pėrballė kėsaj klase politike dhe asaj ndėrkombėtare nė mbrojtje tė ēėshtjes sė Kosovės nė veēanti dhe tė ēėshtjes shqiptare nė pėrgjithėsi e si tėrėsi.
-Pra, po e theksoj qė VV, mė sė miri i qėndroi dhe po i qėndron besnike pikės 5 qė thotė: Organizatė ( nėnvizmi im): 5. - Qė sjell ndryshime rrėnjėsore nė njė fushė tė caktuar, qė ndryshon rrėnjėsisht diēka duke e shpėnė shumė mė pėrpara; i guximshėm. Kthesė revolucionare.
-Nėse populli i Kosovės, do tė kishte nė ballė tė udhėheqjes sė shtetit tė Kosovės, flakadenen VV, pa as mė tė voglin dyshim konstatoj qė; Kosova, do tė kishte siguruar me kohė sovranitetin, zhvillimin ekonomik, ushtrinė, drejtėsinė qė do ta kishte respektuar me ligje nga tė gjithė dhe nė shėrbim tė tė gjithėve; barazinė , Flamurin Kuqezi, Kushtetutėn e saj qė, nuk do ta pengonte t“i ribashkohej shteti amė-Shqipėrisė; nuk do ta kishte mbi kokė si shpatėn e Demokleut, Rezolutėn 1244, nuk do ta kishte kėtė papunėsi tė madhe, nuk do tė ikte populli i saj nga kjo varfėri e tejskajshme; VV, me kohė e ka paraqitur para popullit programin e saj tė zhvillimit pėr tė gjitha aspektet e bėrjes shtet tė pėrparuar; por injorantėve tė tipit M. Kraja as u shkon mendja ta njohin, as ta shohin tė vėrtetėn nė sy; prandaj krejt mendje lehtėsisht thonė: VV-ja, s“ka program!!!
-E them gjithashtu me bindje tė plotė, i bazuar nė fakte qė tashmė pothuajse tė gjithė tė interesuarit i dinė qė, sikur VV tė ishte nė ballė tė shtetit tė Kosovės;
Serbia, nuk do tė kishte gėzuar asnjėherė dhe kurrė privilegje tė tilla–si kėto dialogjet maratonike, stihike, disfatiste pėr ne shqiptarėt nėpėr Europė nga kjo klasė politike dhe qeveria e Isėhashimit qė me papėrgjegjėsitė e tyre me servilizmat e tyre,–me rrugė diplomacinė e tyre tė pakrye;
-VV, nuk do t“i lejonte kėto krime turpe,!
VV popullit, nuk do ia jepte kurrė kėto udhėt e tmerrshme tė mėrgimit.

Z, Mehmet Kraja dhe tė gjithė ata qė po mendojnė se LDK-ja e Isės paska pėrparuar Prishtinėn, ndėrsa VV-ja me Shpendin e paskan lėnė prapa- shiheni veten nė pasqyrė, mos po pėrēudnoheni nga urrejtja qė, kjo VV me Shpendin, ”Ua hoqi tortat nga goja”, pas ikjes nga pasqyra, shiheni , dramėn ”Dy krisma nė Paris” aty, ju e gjeni veten mė sė miri; se, kush jeni ju lėpirėsit e tortės...
-Ndėrsa, sa i pėrket pjesės sė pikės 4,-pjesėrisht ju z, Kraja keni drejt-kur i demaskon gjithė ato abuzime dhe pabarazi shoqėrore; por jo-nuk ke drejt kur askund nuk e sheh shtegdaljen, prej ku e ka futur kjo klasė politike dhe ”akademike kosovare”, Kosovėn dhe popullin e sajt ė shumėvuajtur.
Jo, mor z, njohės i “thellė” i luftės speciale, sipas motos, “kundėr tė gjithėve- pėr t“i fundosur tė gjithė!...
Mos harroni!
-Kosova, dhe viset shqiptare, kanė pėrjetuar gjatė shekujve tragjedi nga mė tė tmerrshmet,-pra edhe plagėn e rėndė tė HEMORRAGJISĖ,-siē kjo e “SHPĖRNGULJEVE BIBLIKE”, por Kosova dhe viset tjera shqiptare,-nga dallgėt detare tė historisė sė vjetėr e tė re, megjithatė kurdoherė kanė dalė ngadhėnjimtare; ne, nuk ishim as jemi jetimėt e Ballkanit.
Shqipėria jonė, ishte dhe do tė jetė fanari ynė i ndritur, si PANTEONI,-kurdoherė andej do ta kemi busullėn drejt ardhmėrisė sonė tė ndritur si komb dhe si shtet i ribashkuar nė Ballkanin e trazuar, jo pėr fajet tona, por pėr fajet e imperialistėve tė vjetėr e tė rinj dhe tė sahanlėpirėsve tė tyre shqipfolės.

13. Shkurt. 2015

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Fadil Shyti
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 45 vizitorë
Lexuar: 981 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Jo president e as kryeministėr tė pėrbashkėt,...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 17:00
*** Kryeministri aktual i qeverisė sė Shqipėrisė, Edi Rama nė fjalėn e rastit nė Kuvendin e Kosovės, mė 17 shkurt 2018, duke uruar 10-vjetroin e pavarėsis...
VETĖM AMIQTĖ E POPULLIT DHE PARTITĖ NĖ PUSHTE...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:53
...NDAJ BĖN GJITHĒKA, QĖ ISHTE E MUNDUR....DHE IA DOLĖN PĖR TA BĖRĖ LĖVIZJEN VV, PIKĖ E PESĖ!?...DHE SOT, LUAJNĖ ME FLAMURIN KOMBĖTAR, DUKE E HEQ ATĖ FLAMU...
Kemi nevojė pėr gjak tė ri
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:50
Komunikimi gojor midis dy kundėrshtarėve politik shqipfolės nuk ėshtė shumė i bukur. Tingėllon mė shumė si dy burracak pervers qė debatojnė me temėn: "I im...
Kosova – njė vend ku socialdemokratėt mbahen ...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:46
Qė nga tetori 2017 Dr. Sadri Ramabaja gjendet nė burg „pa kurrfarė prove“. Nė rastin e kėtij tė pandehuri bėhet fjalė pėr njė autor librash, pėr njė docent...
RKL: Dhjetė vjet pavarėsi nė rrugėtimin njė h...
E dielė, 18 shkurt 2018 - 12:51
Kaluan dhjetė vjet qyshkur nė Kuvendin e Kosovės, mė 17 shkurt tė vitit 2008 vendi ynė u shpall Shtet i pavarur dhe sovran. Kosova fillimisht ishte shpallu...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi