Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Mehmet Bislimi: Kohė e pakohė
Publikuar më 04 mars, 2015 nė orėn 10:41 ( ) Mehmet Bislimi | Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
.Kohė e pakohė

kohė dimri
bora qė nuk po bie
nė vaktin e vet
banalitet anakronik

kohė vere
shiu qė harron tokėn e vet
bari qė thahet pėr njė pikė uji
ndėshkim modern
tė dobėtit qė i sundon ligji i huaj

gjithė ky zhvillim shkencor
qiellin hallakatin me zbulimin e galaktikave tė reja
shpresė e njerėzimit pėr tė gjetur shpėtimin e premtuar
vetėtinė e nuk na vret rrufeja
kėtu e pesėqind milion vite mė vonė
ushqehemi me tė arriturat e shkencės
botė fantastike
qė tė sotmen vret me helm e barot
me peshėn e atomit
me ngjyrėn e gjakut
me kripėn e lotit
planeti mars
shpėtimi i popullit tokėsorė

skelete tė shkapėrderdhura gjithandej
mbi dhe mbetur
tė vrarė
djegur e therur
kjo botė moderne
tė ardhmen premton
premtim i tretur
pėr ta zhvendosur vėmendjen jashtė galaktikės sonė
atje ku mund tė arrijmė
pesėqind milion vite mė vonė
ku njerėzia shpėtimin do gjejnė
kokėn do ta mbėshtesin mbi yllin polarė
gjumin rehat do bėjnė
do bėjnė pallė
qė nga tani tė pambrojturi po i therorizojnė

bora qė nuk po ngrin nė kohėn e vet
moti i thatė qė shi nuk po sjell
rrufeja qė ku duhet nuk po godet
zoti nga trishtimi i tė pabėrave tė njerėzve
askėnd nuk po vret
lulja me buzėt e plasaritura
nė vend tė aromės
tym e flakė po nxjerr

uroj qė mė nė fund tė shfaqet zoti
mė tha miku im
tė na dėshmojė ekzistencėn e tij
pėr faktin se si lejon
qė injoranca tė ēmohet si menēuri
makutėria si virtyt
grabitja si zotėsi
cubnia si trimėri
anarkia si rregull
tirania si rend
imoraliteti si normė
pabesia si shkathtėsi
hipokrizia si ēiltėrsi
mes hamendjes sė ekzistimit tė tij
e paēa gabim
amen

Mars, 2015

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Mehmet Bislimi
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 35 vizitorë
Lexuar: 468 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Mbushur me mallėngjim
E premtė, 26 janar 2018 - 00:26
.
Pradigma “GJURMĖ TĖ PASHLYESHME”
E shtunė, 20 janar 2018 - 20:47
Veprimtaria ime brenda ngjarjeve tė bujshme nė fundvitet ’80-ta Ditar (Memoare) Shtėpia Botuese Shoqata e tė Burgosurve Politikė e Kosovės Prishtinė ...
THESAR I TRASHĖGIMISĖ ETNOKULTURORE ILIRO-SHQ...
E merkurė, 17 janar 2018 - 23:04
JUBILEU I 70-VJETORIT TĖ ANSAMBLIT FOLKLORIK AUTOKTON “RUGOVA” Nė 2 dhjetorin e vitit qė sapo e lamė pas, nė Pejė, nė njė atmosferė tamam festive shqipt...
Xhevahiret e njė shpirti tė trazuar
E shtunė, 13 janar 2018 - 21:39
Pėrkitazi me librin poetik tė Kujtim Matelit, „Qetėsojmė shpirtin e trazuar“, EMAL, Tiranė 2017. Kujtim Matelin e kujtojmė qė moti, qoftė nga librat e ...
Dy poezi nga Xhevahir Cirongu
E merkurė, 10 janar 2018 - 00:25
.
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi