Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Flakėt e lirisė
Publikuar më 07 mars, 2015 nė orėn 07:59 ( ) Mehmet Bislimi | Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
.Flakėt e lirisė
(lexo me zė!)

1.
sonte
nė Prekaz
flakėt e lirisė
Komandantin pėrkujtojnė
me shkėlqimin e flakės
lirisė njerėzishėm ia hapem derėn
mė nė fund erdhėn lulet edhe nder ne
se bashku me pranverėn
sakrificė e paparė
e padėgjuar nder shekuj
shqiptarėt qėndruan tė pathyer
kurrė nuk e mohuan rrėnjėn e vet
o botė e madhe a dėgjon
kėngėt tona tė fuqishme
qė luftėtarėt e lirisė i kėnduan
njė shekull kėngė
njė shekull rrugėtim
njė shekull qėndresė
deri me sot
sot nė agim
gjithė kjo rrugė e kėngės sonė
pėr t’u kėnduar sonte
tek Jasharėt
me zemrėn tonė
tek tė pavdekshmit
tek tė gjallėt
tek kulla tė gjithė
sė bashku
me Jasharėt

2.
Adem
sonte pa ty
kėngėt e lirisė nuk do tė kishin kuptim
pa ty
pranvera nuk do t’i sillte lulet e lirisė
pa ty
marsi do tė ishte muaj i rėndomtė
pa ty
nuk do tė kishin harmoni notat e melodisė
Adem
ylli i hyjnisė
Adem
frymėzim i djalėrisė
Adem
palca e shqiptarisė
Adem
sonte do thėrrasim deri nė kupė tė qiellit
nė Prekaz
aty ku ka lindur s’pari
rrezja e diellit

3.
Adem
po
me ty erdhi pranvera
me ty
krenarinė kombėtare madhėshtojmė
me ty
tė kaluarėn e lavdishme nderojmė
nė flakėn e zjarrit qė sonte pėr ty ndizet
u dogj robėria e gjatė
nė Prekaz
nė arenėn legjendare
ku kanė rėnė si me le burrat dhe gratė
atje ku themeli i lirisė ėshtė i lashtė
atje ku loza jote sonte shkėlqen flakė
atje ku lirisė i kėndohet gjatė
atje ku burrat e dheut flasin pak
atje ku krisma e mitralozit tė lirisė
ndihet larg
atje ku flakė do tė ndezim prapė
e prapė do ringjallesh ti
pėr Plavė Ulqin e Guci
Preshevė Medvegjė e Ēamėri
pėr Bujanoc Tetovė e Strugė
pėr Kerēov Gostivar e shqiptari
atje nė Prekaz
ku po linden pėrditė
Adema tė ri
atje ku ngrihemi dhe biem me emrin Shqipėri
atje ku ėndrrat i shohim shqip
atje ku ti ke vėnė s’pari kėmbėn mbi dhe
atje ku kemi shumė shokė e miq
atje ku trimėrisht kėngėn e the
pėr liri
pėr atdhe
pėr besė e dhe
Adem
flakė e rrufe

4.
sonte
zjarret do ndezim
sonte do qajmė e do qeshim
sonte do vallėzojmė deri nė mėngjes
sonte lot do qesim
nga malli e mallėngjimi
pėr ju nėna
pėr ty nėnėmadhja Zahide
nėnė e tė gjitha nėnave
nėnė e Mic Sokolave
nėnė e shtojzovalleve
nėna e zanave
nėna jonė arbėrore
sonte nė gjunjė do biem pėr ty
lokemadhja Zahide
nusja e Shaban Plakut
motra e bacė Osmanit
nderi i konakut
bija e Llaushės
mbesa e Shaban Polluzhės
nėna e Ademit djalit
nėnė e Hamzės
nėna e shqipeve tė malit
nėna e Zarifės e Hidajetės
nėna e Igballit e Valdetės
nėna e Igballės e Feridės
nėna e Afetės e Besimit
nėna e Selvetės e Blerimit
nėna e Fatimės e Blerinės
nėna e Adilės e Fitimit
nėna e Kushtrimit
nėna jonė
nėna e madhe e shqiptarisė
nėna e lirisė
lavdia e Shqiptarisė

5.
sonte do kujtojmė
motrat
nuset
fėmijėt
baballarėt
bacė Shabanin
Hamzėn
Ademin
do kujtojmė djalėrinė kryengritėse
Prekazin legjendar
pushkėt e lirisė
kushtrimin shqiptar
pushkėn e parė
Komandantin tonė Legjendar
me sy shqiponje
dhe ballin zjarr

6.
nė ballė tė atdheut kush po prinė
si gjithmonė luftė nė Prekaz
bacė Shabani me martinė
po ia vret Serbisė ushtrinė
o ta puthsha ēarkun e pushkės
mustaqen e bardhė
shallin me qeleshe
kalin me shalė
ballin e oxhakut
vatrėn e konakut
buka jote shtruar mbi sofėr
zjarrin ndezur nė votėr
mauzeri varė
dera hapur pėr shtegtarin e parė
hapur pėr luftėtarė tė lirisė
ngrohtėsi e mikpritje bujare
Shaban plaku
kėrthiza e tokės shqiptare
njėherė ka lindur burri
dragua nė kėtė konak
ku flakėt sonte prekin qiellin
pėr ēdo yll bajrak
flamur pėrjetėsie
mbi varr tė bacė Shabanit
brezat shohin diellin
nėn qiellin e pėrflakur
mbi kėtė tokė tė gjakut
tė biem nė gjunjė nė shenjė nderimi
me respekt ta puthim
muranėn e Shaban plakut
shqipen e bajrakut
e s’do i dalim hakut
rreke lumi i gjakut
gjak lirie
tė lumtė ne qė tė kemi
ty o burrė Shqipnie

7.
sonte nė Prekaz
nata ėshtė ndezė flakė
troket nė ndėrgjegjen tonė
tė kujtohemi pak
pėr ata qė ranė
pėr ata qė gjymtyrėt e trupit
peng lirie
nė gjoks tė atdheut
si medaljon i falėn
i lanė
dėshmi tė njė kohe
testament pavarėsie
flamur mbi kullė tė Jasharėve
pranverė mbi tokėn tonė
nė zemėr tė shqiptarėve
fole dashurie bėnė
ata
kurrė nuk u penduan
kurrė nuk u ankuan
asgjė nuk kėrkuan
kurrė nuk u hamenden
kurrė nuk u lėkundėn
kurrė nuk u mashtruan
respekt nga gjithė ne
respekt pėr kėtė dhe
respekt pėr jetė
pėr gjymtyrėt e kėputur tė luftėtarėve
qė i dhanė
pėr liri tė atdheut

8.
sonte t’i kujtojmė
edhe ata qė nuk kanė kulm mbi kokė
edhe ata qė nuk kanė sa duhet pėr tė ngrėnė
edhe ata qė dita e nesėrme nuk i gėzon
edhe ata qė nuk kanė natėn ku ta bėjnė
edhe ata qė “koha” po i harron
edhe ata qė skamja po i sfidon
edhe ata qė nė heshtje digjen zjarr
e gjoksi tym u lėshon
mos harroni amanetin
bacė Shabani pati thėnė
lirinė tė gjithė sė bashku do ta ndajmė
tė robėruar toka s’na pranon
sofrėn thatė pėr askėnd
ta nderojmė secilin luftėtar tė lirisė
nga njė trėndafil tė kuq
pėr secilin birė tė denjė tė shqiptarisė

9.
Sonte
do ti kujtojmė edhe ata qė u vranė
nė oborre tė shtėpive tė veta
rrugėve me botėn nė sy
duke ikur nga zjarri i barotit
nga thika e xhelatit serb
kolonave tė pikėlluara nė trishtim
me shpirtin peng
tė zhdukurit
ata qė nė mesin tonė mė nuk janė
qė varret s’ua dimė ku i kanė
qė nuk kemi njė lule ku me e vėnė
qė nuk dimė mbi cilin gurė t’i qajmė
t’i kujtojmė ata
qė eshtrat larg Kosovės i kanė
qė atdheut i pret
i kėrkon
tė prehen qetė tek toka mėmė
as sot
nuk u gjend gjurmė as nishan
qė nėnat
nuset
motrat
mė tė dashurit e tyre tė kanė ku t’i qajnė
i kujtojmė
i kėrkojmė
tė gjallė a tė vdekur
se zemrat e nėnave nė gjoks janė kallė
se edhe ėndrrat janė tharė
se shpresat tona pėr ta
janė vrarė
sot
ata nuk janė mes nesh
as tė vdekur
as tė gjallė
pritje tė gjata me decenie
pritje qė nuk paguhet me as njė ēmim
pritje qė Kosovės i sollėn trishtim
nė pritje na shkoj jeta
sonte
kujtoni bijtė tanė tė zhdukur
kujtoni gjithė kėtė kohė tė humbur
toka e Kosovės do tė gjėmojė
derisa ata tė kthehen
nė gjirin e tokės sė vet
nė gjirin e Kosovės nėnė
ku do tė prehen tė qetė

10.
sonte
kujtojmė edhe tė syrgjynosurit
tė mėrguarit
tė djegurit
tė humburit
tė sosurit mėrgimtarė
t’i kujtojmė ata
qė pėr ne
ndanė kafshatėn e bukės
ata
qė i treti muzgu i rrugės
larg pėrtej shtatė bjeshkėve
pėrtej deteve oqeaneve
ata qė iu mungojnė
motrave
nuseve
nėnave
fshatrave dhe qyteteve tė atdheut
qė mungojnė nė gėzimet tona
qė bėjnė jetė mėrgimi
me mall
tė djegur nga pikėllimi
ata qė nė sofrėn e atdheut mungojnė
pėr pashkė krishtlindje e bajram
pėr nėntor janar e mars
mungojnė nė lojėrat e djalėrisė
ata qė aq ndėrgjegjshėm
ndihmuan flakėn e pushkėve tė lirisė
ata qė i dhanė kuptim kėtij shekulli
ata qė menduan mė shumė pėr ne
se sa pėr vete
ata qė para bote na nderojnė
ata qė me punėn e tyre tė ndershme
ndrisin dinjitetin e atdheut
ata qė ėndrrat i shohin nė Kosovė
ata qė bien e zgjohen me kujtimin pėr ne
ata qė Kosovės ia kanė shndritur shtatin
ata qė kudo nėpėr botė
pėr Kosovė
lartė kanė ngritė bajrakun
ata qė pėr atdhe
kanė dhėnė djersėn dhe gjakun
mėrgimtarė me zemėr tė plasur
nė mėrgim njė jetė
me shpirt nė Kosovė
me trup nė kurbet
shkapėrderdhė nėpėr botė
lidhur me atdhe e besė
me zemėr tė thyer
e shpirtin e ndarė nė dy pjesė

11.
sonte
dikush si hije pėrfton
pas hijeve tė flakėve do fshihet
nata e zezė fytyrėn ia mbulon
sonte dikė
flakė e lirisė pėrcėllon
para bote e tallė
shenjė i vė nė ballė
a ka gjė mė rėndė
pėr ata qė ikin nga flaka e lirisė
pėr ata qė mohojnė se janė bijtė e Shqipėrisė
pėr ata qė vetėdijshėm i bėjnė gropėn atdheut
pėr ata qė vrasin idealin e djalėrisė
pėr ata qė i bėnė dredhi lirisė
pėr ata qė shkelen betimin e dhėnė
guri i betimit ka pėr t’i vrarė
ka pėr t’i zėnė

12.
sonte edhe ju
pa pėrbuzje do ju shohim
nė flakėn e kuqe tė kandilit
pa vrasje ndėrgjegje
pa skuqje
kuqėsinė tuaj do e djegim sheshazi
sonte do tė takohemi
pėr tė ia thėnė njeri-tjetrit tė gjitha
nder sy
sonte mund edhe tė mos puqemi
sonte mund edhe tė skuqemi
nga gjithė kjo flakė qė atdheun po e ndriēon
sonte nė kėtė natė zjarresh
a mbet ndonjė fjalė pa u thėnė
a do tė ketė lum qė tė ligjtė i lanė
a do tė ketė flakė qė i thanė
a do tė ketė kush i qanė

13.
sonte festoni edhe ju
sė bashku me ne
sonte kujtoni
gjymtyrėt e kėputura tė trupit tonė
Ēamėrinė
Preshevėn
Medvegjėn
Bujanocin
Shkupin
Tetovėn
Strugėn
Manastirin
Plavėn
Gucinė
Ulqinin
Peshterin
atje
ku flaka e lirisė pret tė ndizet
atje
ku zjarri i robėrisė po djeg liridashėsit
atje
ku plaga e vjetėr e atdheut tonė
peng e ndėrgjegjes mbet
atje ku ajo qė kėrkohet nga ne
nuk jemi duke e dhėnė
atje ku rrugėt e lirisė
gjak po kullojnė
atje ku yjet vranėsirat po i luftojnė
atje ku njė ditė mbi tė ligat
do tė fitojmė
pėrfundimisht
shqipatrisht

14.
sonte
flakėt e lirisė nuk shuhen dot
i ndezi Komandanti
i ndezėn Jasharajt
i ndezi Ushtria Ēlirimtare
e tokės shqiptare
sonte ushtarėt e vėrtetė
me flakėn e lirisė nė gjoks
krenar festojnė
ata
kujtojnė ditėt e mira
kur u mobilizua djalėria
kujtojnė ditėt e liga
kur toka shqiptare po digjej
kur dikush po piqej
kur dikush po hiqej
kur dikush po krihej
kur dikush po fshihej
kur dikush po zgėrdhihej
kur dikush po qėndronte
kur dikush po marshonte
kur dikush po shante
kur dikush po ikte
kur dikush po dhunohej
kur dikush po therorizohej
ku dikush po flijohej
kur dikush po masakrohej
kur dikush po vendnumėronte
kur dikush nė anėn e armikut shkonte
kur dikush po meditonte
kur dikush po mohonte
bijtė e atdheut

15.
sonte ata festojnė qetė
modestė e tė ēiltėr
si gjithmonė
me shpirtin e tyre tė dėlirė
zhveshur nga ligėsitė
ata na shikojnė pa ndrojtje nė sy
tė vėrtetėn e madhe
e kanė thėnė me vepra
e kanė thėnė me zemrėn valė
jo me fjalė
tė nderuar
tė respektuar
kudo nė Shqiptari
bijtė tanė mė tė mirė
me zjarrin e lirisė nė gji
nė qiellin tonė tė kuq
yje prush

16.
sonte do kujtojmė edhe tė dėnuarit politik
sonte
si dje
edhe nesėr
tė heshtur e njerėzor
njerėz tė tokės e modest
pjesė tė historisė
tė mbuluar me petkun e lavdisė
ata
pa e tepruar sonte festojnė
tė vetėdijshėm pėr peshėn mbi supe qė kanė
ata sonte shkėlqejnė
sonte ata nuk rrėmbehen
sonte ata flakėn s’e ndalin
sonte ata mallėngjehen pėr mė tė dashurit
qė shqiptarisė ia falėn
me shpirtin e madh
me zemrėn e kuqe si flaka
sonte ata janė nder ne
me burra
me gra
me fėmijė
me djem
me pleq e plaka
me tokėn
me dhe
sonte ata janė
krenaria jonė kombėtare
sonte ata janė me ne
nėse kjo mjafton
ata
pėr jetė do tė mbesin
dinjiteti
dhe krenaria jonė

17.
sonte
rreth kėsaj flake
dikush gėzon e kėndon
dikush qanė e kujton
dikush skuqet e fshihet
dikush paturpėsisht zgėrdhihet
dikush nėpėr poret e pushtetit pėrbirohet
dikush hiqet si zot e nuk durohet
dikush ulė kokėn e turpėrohet
dikush nuk digjet nga skuqja
dikė skuqja e djeg
dikush po ha bukėn ulur
dikush po ha nė kėmbė
dikush kafshon buzėn
dikush zė gjuhėn me dhėmbė
dikė s’e zė turpi
dikush turpin me bukė e hanė
dikush krenar e ballėlartė
dikė e shpo dhimbja
dhimbja
deri nė asht

18.
sonte do t’i kėndojmė lirisė
pėr njė ēast
s’do t’i sjellim nėpėr mend
kujtimet e hidhura
nesėr
tė pėrpiqemi pėr ditė mė tė mira
tė kujtojmė tė pabėrat
tė gjykojmė tė paburrat
tė shpėtojmė atdheun nga skuqja
nga vuajtja
nga nėpėrkėmbja
nga pėrbaltja
nga pėrēmimi
tė ecim krah botės me hallet tona
si gjithė tė tjerėt
tė jetojmė tė lirė
nė atdheun tonė tė shtrenjtė
nė atdheun tonė tė mirė

19.
sonte
ndizet flaka e madhe
nė shenjė kujtimi
porosi pėr brezat
mos luani me fatin e atdheut
se kjo flakė ju djegė
mos luani se atdheu nuk ėshtė lojė
mos luani se pėr tė keq
pėrjetėsisht do t’ju kujtojmė
atdheut shėrbim
atdheut nderim
mos ta shajmė atdheun
atdheun mos ta mohojmė
mos ta keqpėrdorim atdheun
se toka brenda
nuk do tė na le
tunduni
fjalė e madhe ėshtė
ATDHE

20.
edhe sonte
jetė e mot
flakėn e kuqe do ndezim nė Prekaz
nė vatrėn e lirisė
nė kėrthizėn e shqiptarisė
sonte e pėrgjithmonė
do kujtojmė me dinjitet
Komandantin tonė legjendar
atė qė ndezi flakėt e lirisė
flakėn e parė
nė zemėr tė atdheut
nė Prekaz
nė zemėr tė shqiptarisė
Komandantin
Adem Jashari do e kujtojmė
si sonte
pėrjetėsisht
emri i tij qoftė lavdue
pėr tė populli ka me kėndue
sa tė jetė jeta me jetue.....

Pjesė nga poema nė dorėshkrim- autor Mehmet BISLIMI

Zvicėr, mars 2014Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Mehmet Bislimi
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 37 vizitorë
Lexuar: 429 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
DRENICA E PUSHKĖS DHE E PENĖS
E martė, 20 shkurt 2018 - 19:56
(Vėshtrim pėr librin e Bedri Tahirit, Toponimia e Galicės, Prishtinė, 2014) Prelud Pena mėmėdhetare gjithmonė u ngre njė himn pushkėve liridashėse, kri...
Atdhedashuria!
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:40
Njė ide kuptimplote, qė duhet pėrshėndetur Prindėrit shqiptarė jashtė shtetit amė, pa marrė parasysh se nėn sundim apo nėn ē`regjim kanė jetuar, nė vaz...
POEZI E RRYER E TĖ VJELAVE TĖ URTISĖ LASHTĖSO...
E dielė, 18 shkurt 2018 - 11:47
PĖRURIM Mė 20 janar 2018, u bė pėrurimi i tri pėrmbledhjeve poetike tė autorit Halil Kajtazi. Autori Halil Kajtazi ėshtė emėr i njohur i folklorit shqip...
Mbushur me mallėngjim
E premtė, 26 janar 2018 - 00:26
.
Pradigma “GJURMĖ TĖ PASHLYESHME”
E shtunė, 20 janar 2018 - 20:47
Veprimtaria ime brenda ngjarjeve tė bujshme nė fundvitet ’80-ta Ditar (Memoare) Shtėpia Botuese Shoqata e tė Burgosurve Politikė e Kosovės Prishtinė ...
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi