Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Festat dhe kujtesa historike
Publikuar më 10 mars, 2015 nė orėn 17:08 ( ) Agim Vuniqi | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Nė momentin kur filloi tė politizohet UĒK-ja pėr interesa tė xhepit, pastaj kėur u pėrvehtėsua terminologjia politike, parti tė dala nga lufta dhe shoqata tė dala nga lufta u deformua vet lufta ēlirimtare, ata qė duhet tė mbronin frytet e luftės i degraduan. Duhet tė kėtė koncezus tė pėrgjithshėm pėr luftėn, tė pėrcaktohen rregulla gjatė manifestimeve... Sa janė tė pėrgjegjshėm keta deputetė shihet tash, vendimet e pakicės serbe janė pėrcaktues sesa ėshtė i "fuqishėm" shteti, shumėēka qė deri me tash do t'ishte dashur tė kryhej ėshtė zvarritur, nuk u tha asnje fjale asnjeherė ku mbetėn ndihmat qė i kishte dekretuar ish presidenti amerikan George W. Bush, dhe votuar Kongresi i SHBA menjeherė pas shpalljes sė pavarėsisė...

Sjellja andaollake e deputetėve i kushtoi shumė vendit, sidomos numratorja, kush sa i ka numrat, edhepse nė pėrbėrje tė vendit ishin deputetėt serbė lojal tė shtetit tė Kosoves... Keta deputetė gjumash dhe vet kuvendi se bashku me qeveritė partiake e dobesuan vendin skajshmėrisht...

Familje, Ushtri, UĒK-Jasharajt

Familja Jasharaj e cila luftoi kundėr njė ushtrie, ėshtė familja qė ia shtoi nderin kombit, dhanė ēdo gjė pėr tė jetuar tė tjerėt. Gjeneratė pas gjenerate do tė kuptojnė kėtė sacrificė sublime, tė panjohur nė historiografinė shqiptare. Nuk jemi tė vetėdijshėm akoma pėr mesazhin e tyre historik, per t'u liruar nga frika e vdekjes, kur ėshtė nė pyetje liria. Ēdo i ri duhet tė kuptojė drejt mesazhin e kėsaj familjeje-ushtri-shtet, por tė kenė edhe guximin, kurajon dhe trimėrinė e tyre, jo tė pėrzihen nė luftėrat politike tė tė tjerėve nė Siri, nė Irak, e kudo tjetėr duke harruar amanetin e Jasharajve, misioni i tė cilėve ishte fisnik, ēdo gjė qė patėn, edhe jetėrat e tyre dhe tė fėmijėve tė tyre ia dhuruan Kosovės. Lavdi luftės sė tyre per liri!

Ajo me ēka mund tė krenohet UĒK-ja dhe shqiptarėt kurdoherė ėshtė kjo familje-ushtri. Kombi jeton aq sa jeton kujtimi pėr ta, ėshtė fotografi e gjallė e memorizuar, ashtu si vetė jeta, ēfarėdo qė shkruani ju mbani tė freskėt pamjen pėr ta kur i keni parė herėn e fundit nė fotografi, nė video, nė TV, apo pėrceptoni ngjarjen faktografike tash, syri ėshtė kamerė, ndėrsa truri ėshtė softėare, RAM-depo e kompjuterit, dhe sapo pėrmendet ata tė cilėt i njeh, reagon truri dhe shfleton shpejt fotografinė pas informatės sė marrė, pra ata i njohin fėmijtė, i kemi njohur ne, sepse ata kanė jetuar kur kemi jetuar edhe ne, kemi qenė nė afėrsi me ta, por ata bėnė luftėn vetėm, i kemi pasur afėr, ne i humbėm, por ata dolėn fitues, lufta pėr ne i bėri madhėshtorė pėr tė mos humbur as ne, as ata, i kujtojmė tė mirat e tyre, pra kujtesa ėshtė e magjikshme, pa tė humasin fytyrat tash dhe dje, humbė kujtesa e pėrditshme dhe ajo historike. Sa mirė kur i kujtojmė dhe skruajmė pėr ta, dmth. ata janė gjalle aq sa i mbajmė ne nė mend...

7 Marsi-Dita e Mėsuesit

Fillimi i dashurisė sime gjatė gjithė jetės pėr mėsimdashje ishte fillimi i ēdo gjėje, i kyēur heret nė procesin eedukimit, si i ri, akoma pa i kryerė studimet, vazhdoja traditėn familiare tė babait professor. Dhe tani mė nė moshė dhe mė me eksperiencė pėrcjell festat qė vijne e shkojnė, por tė urosh festėn e mėsuesit, ėshtė tė rikujtosh njė ngjarje tė vitit 1887. Pėrhapja qė mori nė vendin tonė, mėsimi i gjuhės amtare pas ēeljes sė Mėsonjtores shqipe tė Korēės, bėri qė shkolla tė hynte nė histori si pionierja e arsimit tonė kombėtar dhe dita e ēeljes sė saj tė bėhet festė kombėtare. Tekstet e pėrdorura nė shkollė si; abetarja e gramatika e Sami Frashėrit, aritmetika e Jani Vretos, historia e Naim Frashėrit etj. si vepra tė rilindasve tė shquar, dalloheshin pėr frymėn e shėndoshė dhe pėrmbajtjen patriotike.

Mėsues dhe drejtori i parė i saj ishte Pandeli Sotiri. Drejtues tė saj ishin figura tė njohura tė Rilindjes shqiptare si: Pandeli Sotiri, Petro Nini Luarasi, Nuēi Naēi, Thoma Avrami, etj.
Ēdo vit 7 Marsi festohet nė tė gjitha shkollat e vendit me aktivitete tė shumta nė shenjė falėnderimi pėr mėsuesit pėr punėn qė kryejnė nė edukimin e brezit tė ri. Gėzuar mėsuese e mėsues festėn tuaj 7 marsin!

Atdhetarėt dhe "Sundimi i hajdutėve"

Atdhetarė tamam janė ata qė sakrifikuan pėr atdheun, qė u burgosėn dhe luftuan pėr te, ndėrsa ata qė luftuan, u burgosėn dhe zhvatėn paranė publike nuk janė gje tjetėr veqse mercenarė, tė tillet nuk kanė vend nė histori, sepse ata me shėmbullin e tyre demtuan dyfish atdheun, besimin qė krijuan me sakrificėn e tyre dhe plaēkitjen e kapitalit tė popullit...

"Sundimi i hajdutėve" ėshtė njė formė e pushtetit politik dhe qeveritar ku qeveria ekziston pėr rritjen e pasurisė personale dhe tė fuqisė politike tė zyrtarėve tė saj dhe tė klasės nė pushtet nė kurriz tė popullatės mė tė gjerė, shpesh me konvertimin e njė shėrbimi tė drejtė.
Ky lloj i pushtetit nė pėrgjithėsi konsiderohet si i korruptuar, dhe mekanizmi i veprimit shpesh ka pėr qėllim pėrvetėsimin e fondeve shtetėrore, ashtu siē ndodhė nė shumcėn e vendeve tė Amerikės Latine.

Ndėrsa termi "sundimi i hajdutėve" mund tė pėrdoret nė kuptimin e fjalėpėrfjalshėm si zėvendėsim i demo-kracisė kosovarė, mė tepėr i ngjason atij tė kleptokracisė, pse jo edhe i votė-kracisė do tė thotė njė shoqėri e bazuar mbi vjedhjen, ajo duhet pėrdorur mė shpesh pėr t'iu referuar qeverisė sė korruptuar apo tė klasės sunduese

Organizata Shoqėrore “Trepēa” vs. Ekonomia e tregut

Sa janė jo serioz njė grumbull ministrash kur flasin pėr Trepēen, gjėnė e parė qė pėrmendin pėr ristrukturimin organzizativ tė saj marrin si shėmbull stadionin "Adem Jashari", aq flasin aq kuptojnė. Pse relativizojnė problemin, ē'ėshtė sipas tyre organizata shoqėrore, ngase ajo pėrcakton karakterin e pronės shoqėrore nga ekonomia e socializmit vetėqeverisės pa adresė. Prandaj koncepti ekonomik-ideologjik qė mbeshtetej nė menagjimin e saj nga punėtorėt pėrmes keshillit tė punėtorėve, tubimit tė punėtorėve dhe vet organit inkokos, qė zgjedhej nga keshilli i punėtorėve, ėshtė proces tashmė i tejkaluar; dhe bie ndesh me konceptin e ekonomisė kapitaliste tė ekonomisė sė tregut. Sa ėshtė i ligjshėm dhe valid ky koncept tash, i bazuar nė ekonominė socialiste dhe nė LPB? Nuk ėshtė mjaft tė thuhet sė partitė politike nė qeverisje janė tė djathta dhe pastaj tė adresojnė floskula feudaliste. 15 vite tė qeverisjes dhe akoma ka mbetur i paqartė statusi organizativ i Trepēes, i atyre tė cilet kanė gojen plotė ekonomi tregu...

Kush do tė pėrgjigjet pėr dėmin qė iu shkatua ekonomisė sė Kosovės dhe a do tė dalin para gjyqit keqbėrsit e qeverisė. Kontratat nėnshkruara deri mė tash janė vėrtetė tė dėmshme, tė gjitha janė tė kontraktuara mbi kurrizin e qytetarėve... A ka gje me armiqėsore se t'i lejosh blerėsit me paramendim pėrfitimi pėr tė vėnė nė hipoteke pasurinė e krijuar nga punėtorėt. Ėshtė ky degradimi me i pistė dhe krim i qeverisė Thaēi 2 qė lejoi humbjen e pasurisė, pėr tė futur ca euro nė xhepin e tyre. Skandalet ekonomike janė tė parreshtura, gati tė gjitha kontratat e lidhura janė tė demshme dhe nė kurrizin e qytetarėve... U lejua qė AKP-ja tė jetė vet shteti

Si mund tė flitet nė Kosove pėr ekonominė e tregut, kur AKP ėshtė vet shteti. E kujt ėshtė pra Trepēa? Tė thuhet ėshtė e popullit e rrokopendla tė tjera, po mashtrohet populli, ēfarė ėshtė populli nė relacion me Trepēen sipas mujsharėve politike, a ėshtė Trepēa shoqėri akcionare, Jo! Ėshtė organizatė shoqėrore, Jo! Sepse Kushtetuta republikanė nuk njeh forma tė tilla organizimi, derisa ajo e KSAK po, nė ato ligje ėshtė bazuar administrimi i UNMIK-ut. Nuk ėshtė as Ndermarrje Publike nė pronėsi tė shtetit; pse atėherė pėrmendet stadioni i futbollit, meqė krijon dilema dhe hamendje organizative OPPB, OP, OTHPB, pėrderisa bordet janė tė ndikuara politikisht nga pozita, tė shkon mendja se janė aktive politike, apo kuvend i BVI-ve dhe ēeshtja kthehet nė fillim, atėherė kur Kosova ishte pjesė e federalizmit Jugosllav, prandaj nėse Trepēes nuk i kthehet statusi i Ndermarrjes Publike qė pastaj ta kėtė tė drejtėn e negocimit dhe tė privatizimit nuk do tė kėtė gje as nga Trepēa, as nga shteti.

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Agim Vuniqi
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 45 vizitorë
Lexuar: 872 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Referendum, duam ribashkim gjithėkombėtar
E premtė, 26 janar 2018 - 00:37
Barometri diplomatik *** Akademik Mark Krasniqi: “ Krijimi i Shqipėrisė etnike, do tė ishte zgjidhja mė e drejtė e problemit kolonial tė popullit shqip...
Flakėkashtizmi i protestave tek ne
E premtė, 26 janar 2018 - 00:33
E ē’nuk ėshtė thėnė e po thuhet pėr protestėn e pritėshme tė 27 janarit: se do tė bėhet nami, do t’i tregohet vendi kryeministrit aktual dhe Shqipėria do t...
Nuk mbahet njė minutė heshtje pėr nazistėt qė...
E merkurė, 24 janar 2018 - 14:06
Serbi, Pozharevac, Burgu «Zabela» Maj 1985 Pėr ēdo pėrvjetor tė vdekjes sė satrapit Josip Broz Tito organizohej rituali i mbajtjes sė njė minutė heshtj...
KU ĖSHTĖ SOT DIASPORA...?!
E merkurė, 24 janar 2018 - 14:01
ĒKA U BĖ ME DIASPORĖN E PAS LUFTĖS SĖ VITIT 2000?!...KU ĖSHTĖ AJO DIASPORA REVOLUCIONARE, KU JANĖ GJITHĖ ATA BASHKATDHETARĖ, QĖ AQ SHUMĖ E DESHĖN VENDLINDJ...
PSE NE SHQIPTARET JEMI INDIFERENT NĖ RAPORT M...
E merkurė, 24 janar 2018 - 13:58
Pse ne shqiptarėt kemi qenė dhe vazhdojmė tė jemi indiferent ''tė shkomtarizuar'' nuk reagojmė protestojmė kundėr mbjelljes betonizimit bunkerizimit kolon...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi