Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Njė tablo e shėmtuar
Publikuar më 16 mars, 2015 nė orėn 01:51 ( ) Mehmet Bislimi | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Nė shumėsinė e pėrpjekjeve tė mia pėr t’i dhėnė njė shpjegim tė mirėfilltė prostituimit gjysmė-kolektiv tė kohėve tė fundit, mė shumė pėr ta thėnė tė vėrtetėn e madhe, shumė kujt sikur nuk po i bėhet vonė se ēka po ndodhė rreth e pėrreth nesh. Anashkalimi i njėmendėsisė prej kryeneēėve dhe plėngprishėsve, padiskutueshėm kėrkon mė shumė se qartėsinė e njė fundi tė paevitueshėm tė njė zhbėrje fatale e denigruese, fund ky qė po vjen pa fajin dhe vullnetin tonė. Rrėshqitje kjo drejt humnerės sė madhe tė cilėn me kohė e kanė gėrmuar akterėt politik tė tė gjitha ngjyrave regresive- dashakeqės tė kėsaj pėllėmbe tokė qė i thonė Kosovė e shumėvuajtur.

S’do mend, do korrim atė qė mbollėt ju nė kohė tė pa-ajuam, fatkeqėsisht lamėn do lajmė tė gjithė, edhe ata qė mė sė paku janė pėrgjegjės pėr kėtė katrahurė!, respektivisht cilat janė larushitė qė do ushqeni admiruesit e sinqertė por edhe ata naivė. Sinqerisht, do pėrpiqem tė kujtoj diēka qoftė edhe shumė tė thjeshtė nga opusi i dikurshėm futur nė rrėnjėn katrore, qė kurrė nuk u shumėzua me vet-vetėn, pėr pasojė polli produktin e mbarsjes sė shėmtuar qė nuk mundėson pėr tė thėnė qoftė edhe njė fjalė mbi rrugėn tuaj tė rrėpirė nė koketi me tė pa burrat, mbase edhe pėr shkaqe etike, nuk do tė pranoja tė zbres nė grykėn tuaj tė zdralė deri nė banalitet. Atje ku ju premtoni ēiltėrsi, atje ku kotėsia ėshtė aq bosh, aq e ftohtė, aq e thatė, aq absurde, aq e gjatė. Nė fakt, tani mė kujt i hynė nė punė zhgėnjimi qė sollėn ndėr vite bartėsit e kėtij diskursi politik tė tė gjitha ngjyrave nė Kosovė!...

Zoti i madhe e di, po kush do ta besonte se do tė vjen njė ditė, qė ju vet, pa dhunė e shtytje nga jashtė, tė dėshmonit se vėrtetė jeni kėta qė hiqeni sot! Madje dyshimi rritet arsyeshėm; ju qenkeni hequr, pa qenė tė bindur se jeni kėta qė jeni e nuk bėheni dot atė qė hiqeni!
Jo, pa dashur qė meditim im i tė shkruarit tė marrė formėn e njė analogjie mbi qenėsinė tuaj tė kaluar e tė tanishme, jo, larg qoftė, nuk do t’i vrasim sė koti ngjyrat e zėrit tonė qė dikur u ngritė pėr mbrojtjen tuaj deri nė kupėn e qiellit, mė shumė pėr mbrojtjen e tė vėrtetės sė madhe tė cilėn ju e keni vrarė me dorėn tuaj kaq pamėshirshėm- uroj tė jetė ky gjest naiv dhe i padjallėzuar, por njėkohėsisht e vėshtirė pėr ta besuar! Meditim imi ky, mbase mė shumė pėr tė vrarė kohėn e heshtur qė po na pjellė kaq zhgėnjim e monotoni tek porta jonė, rrapėllimave tė sė cilės pak kush po i pėrgjigjet. Dhe krejt kjo teoremė pėr fatin tonė tė lig- e saktė:
Nė njė vend ku ikin qytetarėt dhe bėjnė sehir pushtetarėt, katėrēipėrisht ndryshon nga vendi tjetėr ku nga qytetarėt ndiqen dhe ikin pushtetarėt, jo, duhet tė mendojmė shumė thellėsisht, kush ėshtė ndjekėsi e kush ikanaku, kush miku e kush armiku ynė qė jeton mes nesh e ne nuk e kapim dot, Posi!...

Pėr mė shumė, shqetėson kureshtja; nėse beson dikush ende nė atė qė thuhet e shkruhet, sa keq jam ndier kur kam parė e lexuar qėndrimet e paemėr prej burracakėsh tė vegjėl nė shpirt, qė ishin tė gatshėm pėr ta shkelur njėri-tjetrin deri nė gropė tė fytit, duke menduar sė kėshtu do tė ngritėn mbi ndėrgjegjen e vrarė tė njėri-tjetrit!, jo, gjithė ajo e thėnė dikur nė emrin tuaj, nė emėr tė ndėrtimit tė ardhmėrisė, nė emėr tė zhvillimit tė shoqėrisė, nė emėr tė vajzės e djalit, madje edhe nė emėr tė vrasėsve tė idealit, nė emėr tė lulėzimit e pėrparimit, nė emėr tė ngazėllyerve dhe tė zhgėnjyerve!... Nuk janė tė largėta kohėt kur ju kemi parė si vinit vėrdallė e hapareshur, tė pėrndezur e eksituar si asnjėherė mė parė- ju “unik”, ju forca dhe shpėtimi i kombit, ju kundėrshtarė tė pėrbetuar deri nė vdekja – bashkohuni nė shėrbim tė atdheut!, a thua i beson kush mė kėsaj batute tė pakripė- po aq sa asaj tė dikurshmes: “Proletarė tė tė gjitha kohėve bashkohuni!”
Tė jetė e saktė vallė; ata kėrkonin dikur, me aq zhurmė e vendosmėri tė godisnin tė gjithė ata qė kėtij vendi nė kohėt mė tė vėshtira ju pėrgjigjen me sa zė e takat qė kishin, si masė kundėrpeshe, tani prurjet e turbullta erdhėn enkas pėr t’i ngritur ata, qė nė kohėt mė tė vėshtira atdheut ia gėrryen mėlēinė!... ju, qė kanakarin tuaj dikur e shanit, sot i kėndoni, pa dyshim nesėr e mbroni, po aq e saktė; pasnesėr do ta shani prapė, dhe kėshtu sipas motit edhe gėzofi, tani nuk di kush kujt t’i beson, natyrisht mė i madh ėshtė zhgėnjimi pėr atė qė ofroni, dhe nuk i dihet kur do na shani e kur do na lavdėroni, kur do na qeshni e kur do na qani, kur do na shpifni e lakoni, tanimė pak rėndėsi ka kjo nė kėtė kakofoni zėrash qė na zverdhė e nuk na bėnė nder! Me gjysmė fryme po gėrmoj pėr tė nxjerrė nga gjoksi i dheut tė vėrtetėn e madhe, koha mė iku nė gėrmime arkeologjike tė kohės sė pabesive moderne, mbi atė rrugė qė kam njohur e prekur dikur, dhe mbi kėtė rrugė me gropa qė sot nuk po kam dėshirė ta shoh e aq mė pak ta pranoj e njoh!... eh, duart po mė dridhen, si nuk i paskam pikasur e vėnė re, nė mos nga naiviteti apo besimi i verbėt qė sot e nesėr do paguajmė tagrin e lartė. Mė duhet tė pranoj se ēiltėrsia e pa vend, na u keqpėrdor e hakmor tejskajshėm pa fajin tonė. Si gjithmonė tė parėt digjen tė sinqertėt, dhe nėse kėshtu ėshtė, fajtoret duhet tė jemi ne, ne qė nuk arritėm t’ua ējerrim maskėn e artit tė shtirjes sė pėrsosur dhelparake me kohė!

Jam kundėr idesė qė njeriu tė pėrbaltet njėanshėm, pa dyshim kėtė mendim e ndajė pėr njeriun, pra pėr njerėzit nė pėrgjithėsi- por pėr tė panjeriun dhe tė panjerėzitė; ē’thua ti, nuk e di nėse mė besoni, sa rėndė mė vjen kur ju shoh; nėse e dini sa poshtė keni rėnė, dhe kėtė tablo tė trishtueshme mė sė paku do tė dėshiroja ta shihja nė jetėn time!..., megjithatė, nė mosdashje pėr t’ju besuar mėdyshjeve, koha u dogj nė hellin e besimit tė vet, dhe nuk u dogjėt vetėm ju, por pėrnjėherėsh gati njė brez i tėrė, meqė ju besuam aq shumė, ju besuam pa hezitim dhe ishte pikėrisht ky besim mbi tė cilin u ngritėn antivlerat qė po pėrdhunojnė interesat jetike tė atdheut, qė po prodhojnė pėrditė e mė shumė injorant e mbytės tė ardhmėrisė sė vendit tonė. Kjo, do tė duhej tė ishte e dėnueshme pėr tė gjithė ne, madje, janė parimet etike mė elementare kėto qė nuk tjetėrsohen me as njė ēmim: e liga tė dėnohet, tė goditėt qė nė zanafillėn e vet, ndryshe do merr rrugė e liga qė do vret e po vret pėr ditė e nga pak e nga pak.

Uroj tė mos mė ketė braktisur kujtesa kaq thellė, pėr tė mos e harruar tė kaluarėn e njė portreti tė vrarė brenda kornizave tė dala boje, o zot si nuk ju vret loja me fjalė, ngrėnia e gėnjeshtrave valė, fytyrė nxirė, fytyrė nxėnė, fytyrė vrarė, kush do tė besonte se ju ishte hajdutė, gėnjeshtarė, mashtrues, ju lozonjarė, tė gjithėditur- njėkohėsisht tmerrėsisht tė marrė!
Tani qė gjėrat dolėn sheshit, jam shumė mė i qetė, ndihem shumė mė i lehtėsuar; ju njoha e nuk dua t’ju njoh mė, o nuk e besoni sa i lehtėsuar qė ndihem, me tė panjerėzitė nuk do tė takohem mė, nuk do tė lakohem mė, nuk do tė fėrkohem mė, me ta, nuk do tė betohem mė, me ta nuk do tė pajtohem mė- kurrė!

Ėshtė puna e sinqertė ajo qė tė bėn nder, ėshtė mundi dhe sakrifica, pėrkushtimi dhe burrėria, kur njerėzit japin dhe jetėn, por tė vėrtetėn nuk e shtrembėrojnė, dhe bukėn nuk e hanė tė lyer me turp, nga ana tjetėr, po aq e saktė; turpi deri sot nuk mbyti as kė!
- Thėnia se, pėrditė e mė shumė po i njoh njerėzit e ligj, dhe duke i njohur njerėzit e ligj, pa dyshim; pėrditė e mė shumė po ndihem mė i lehtėsuar- mė doli e saktė!...

Mars, 2015


Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Mehmet Bislimi
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 46 vizitorë
Lexuar: 736 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Dy qingjat dhe dy lugėt
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:16
Shėnjimi i Pavarėsisė sė Republikės sė Kosovės, ishte plotė befasi. Aventurat e Fatmir Limės, e lindėn kopilin (Aneks marrėveshjen), ripėrtėritja e marrėve...
Keqkuptimi i intelektualėve me popullin dhe a...
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:13
Intelektualėt pėrkojnė me dimensionin e cilėsisė, kurse populli me atė sasisė. Ėshtė natyrale qė intelektualėt tė shohin me skepticizėm sjelljet dh...
Shteti “ka vdekur”
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:07
Aty ku ligjin e bėn dhe e sundon e paligjshmja, e palejuara, papėrgjegjshmėria, antiligji dhe antishteti; aty ku sundon kusaria, vjedhja dhe krimi e korrup...
Jo president e as kryeministėr tė pėrbashkėt,...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 17:00
*** Kryeministri aktual i qeverisė sė Shqipėrisė, Edi Rama nė fjalėn e rastit nė Kuvendin e Kosovės, mė 17 shkurt 2018, duke uruar 10-vjetroin e pavarėsis...
VETĖM AMIQTĖ E POPULLIT DHE PARTITĖ NĖ PUSHTE...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:53
...NDAJ BĖN GJITHĒKA, QĖ ISHTE E MUNDUR....DHE IA DOLĖN PĖR TA BĖRĖ LĖVIZJEN VV, PIKĖ E PESĖ!?...DHE SOT, LUAJNĖ ME FLAMURIN KOMBĖTAR, DUKE E HEQ ATĖ FLAMU...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi