Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Politika e njollosur duhet tė pastrohet - lufta e UĒK-sė ishte e pastėr
Publikuar më 17 mars, 2015 nė orėn 17:47 ( ) Mehmet Bislimi | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
”Gjykata Speciale ėshtė njė sfidė, por do ta pastrojė luftėn e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės”!,- kėshtu tha kryeministri, Isa Mustafa!
Sipas tij krijimi i kėsaj gjykate qenka domosdoshmėri pėr tė pastruar luftėn tonė ēlirimtare!, a thua vallė kush qenkan ata qė e paskan pėrlyer kėtė luftė deri nė kėtė shkallė, nė mėnyrė qė tė kėrkohet njė gjykatė “speciale” madje ndėrkombėtare pėr tė na pastruar!?

Po, e saktė, pa dyshim se lufta jonė ēlirimtare kishte shumė pengesa, dhe atė nga vet njė segment politik i faktorit shqiptar! Qė nė zanafillėn e krijimit tė celulave tė saja tė para, ishin po kėta, pengesa si zoti Mustafa me bashkė- partiakėt e vet tė cilėt nė emėr tė luftės e rezistencės po zhvatnin para tė majme nga mėrgimtarėt tanė gjithė andej Evropės e Amerikės, gjoja nė emėr tė mbajtjes sė shėndetėsisė dhe arsimit nė bodrumet e Kosovės (!)
- Janė po kėta, qė akuzonin pjesėtarėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, duke i etiketuar ata si grupe terroriste, madje iu kėrkonin edhe shėrbimeve tė UDB-sė, si dhe shėrbimeve tė tjera ndėrkombėtare qė tė zbulonin se kush po vret policinė zaptuese serbe nė Kosovė!
- Janė po kėta, tė cilėt hidhnin gurė e dru mbi ēlirimtarėt, madje edhe vet Adem Jasharin atė kohė e akuzonin pėr terrorizėm!
- Janė po kėta, tė cilėt me ēdo mjet pengoni luftėn tonė ēlirimtare, atė botė, kėta po kriheshin nėpėr dyert strehuese tė Evropės, kur Kosova po digjej nė flakėt e luftės pėr liri!
- Janė po kėta, tė cilėt mohuan Ushtrinė Ēlirimtare dhe lirinė e vendit tė vet, duke i paraqitur para bote pjesėtarėt UĒK-ės, si grupe tė frustruara, madje nuk kursyen mund dhe mjete pėr tė komprometuar djelmoshat e ēlirimtares, duke sajuar edhe ushtri paralele e dezertuese!
- Janė po kėta, tė cilėt rrėnuan dhunshėm edhe QPK-nė, dhe pėrpjekjet tona tė para pėr tė vėnė nė rrugė tė mbarė ēėshtjen e atdheut, s’pari herė pėrmes jetės sė organizuar dhe legale,
institucionale!
- Janė po kėta, tė cilėt pėr as njė ēast nuk i ndalėn koketimet me pushtuesin serbė, madje deponuan mbi 5000 faqe dosje e dokumente tė sajuara e komprometuese kundėr UĒK-ės, duke i dorėzuar ato tek administrata e pėrkohshme e UNMIK-ut, atė botė e mė pastaj te Tribunali i Hagės, mė vonė tek administrata e EULEX-it!
- Janė po kėta, qė sot kėmbėngulin nė mėnyrė qė kjo gjykatė tė krijohet sa mė shpejt pėr tė ndjekur dhe vrarė pėrfundimisht imazhin e luftės sonė ēlirimtare!

Kėta zėra kukuvajkash, po kėrkojnė pastrimin e luftės, me karremin se: kjo gjykatė, do tė dėnojė shumė, shumė nja 50-100 pjesėtarė tė luftės, dhe kaq! Pastaj gjėrat do tė ecin mirė, lufta do tė pastrohet, “njollat” do tė hiqen, Qeveria do tė funksionojė lirshėm e pa brenga, mė nuk do tė akuzohen nga pushteti i Serbisė pėr krime lufte!, kėshtu qė kushtet pėr pėrafrim me
Serbin do tė krijohen, dhe miqėsia do tė trashet me pushtuesin, madje pėr kėtė ditė ėshtė punuar bukur moti dhe si duket; kjo po arrihet ngadalė, por sigurt, pa dyshim edhe me ndihmėn e ish pozitės- me apo pa vetėdijen e saj, kjo ka pak rėndėsi tani!...

Shtrohet pyetja: kush e njollosi luftėn ēlirimtare tė Kosovė zoti Mustafa, veē atyre qė sajuan dosje, atyre qė bėnė denoncim tė shpifur kundėr bijve tanė me tė devotshėm, atyre qė gėrmuan nėn dhe pėr ta njollosur luftėn tonė ēlirimtare. Atyre, mė kėnaqėsi iu ofruan edhe tė dhėna tė shpifura si Del Pontes e Dik Martit etj... e kėshtu me radhė, deri tek Kėshilli i Evropės e Gjykata Speciale, pasi qė ajo e Hagės nuk qenka e zonja tė ngopi apetite e pushtuesit Serb dhe bashkėpunėtorėve tė tij tė tė gjitha ngjyrave dhe kohėve- klasė politike e Kosovės, mė shumė se mjerim!

Shtrohet pyetja: Kush e njollosi luftėn tonė ēlirimtare nė Kosovė, mė shumė se vet shqiptarėt!, pėr ēdo ditė tė bardhė, shtypi ynė nė ballinat e tij kishte Shik-un, kishte shpifje, sajime tė Bllacave 1,2,3!!!, kishte akuza kuturu me emėr e mbiemėr nė drejtim tė Hashim
Thaēit, Kadri Veselit, Ramush Haredinajt, Fatmir Limajt, Xhavit Halitit, Azem Sylajt e tė tjerėve, qė publikisht akuzoheshin por edhe aktualisht paragjykohen pėr vrasje, madje edhe Hagės i doli punė tė merret me ta dhe nuk gjeti argumente, prandaj edhe i liroi! Mirėpo, akuzat kundėr luftėtarėve tė lirisė, nuk i pushoj shtypi ynė, as sot!, nuk i pushuan as politikanėt tanė, nuk i pushuan as njė dyzinė e caktuar deputetėsh tė Kosovės. Me kėtė qėndrim, para opinionit publik, ata kanė krijuar pėrshtypjen se mė shumė do tė kėnaqėn ta zėmė po tė dėnoheshin, Thaēi, Veseli, Haradinja, Limaj, Haliti, Sylaj., se sa vet Mladiqi, Karagjiqi e Shesheli! Zoti i madh, deri nė kėtė derexhe keni shkuar!? Kėtė nuk mund ta mohoni, kjo gjykatė ka ardhur pikėrisht si rezultat i kėtyre shkresave dhe kėrkesave tė
pėrditshme tė disa segmenteve tė caktuara tė politikanėve shqiptarė!!! Shtypi ditor i vėnė nė garė me shpifje si: Bota sot, Koha ditore, Zėri ditor, Express etj.

Me qartė, pėr ēdo ditė, ju me gojėn tuaj keni pėrsėritur: duam njė gjykatė speciale, duke dashur tė thoni haptas: ata i duam nė burg dhe pikė!...
Edhe ju vet zoti Mustafa, dhe shumė si ju, madje fatkeqėsisht, me apo pa vetėdije edhe disa nga krahu i vet luftės, me hapareshjet dhe zhvatjet e tyre, duke e keqpėrdorur skajshmėrish edhe vet emrin e luftės pėr liri, duke pėrfituar mė shumė se ē’meritonin nga ajo qė kishin bėrė dikur nė shėrbim tė atdheut, e sollėn gjendjen deri kėtu ku duhet tė kėrkohet njė dalje!

Po, jam dakord, duhet pastrim i madh nė Kosovė, njė pastrim tė tillė mund ta bėj vetėm sovrani popull me zgjedhje e lira, me votėn e vet “speciale”, qė do tė duhej ta pastronte Kosovėn nga shumė ndyrėsira qė sot e kanė kapluar mė keq se ushejzat!..., Kosova duhet tė pastrohet nga grykėsit, nga keqbėrėsit, nga hajnat e zhvatėsit nga spiunėt e dhunuesit, nga keqpėrdoruesit dhe dhunuesit e po kėsaj vote!, duhet pastruar nga tė papėrgjegjshmit, nga tė ligjtė qė pėrditė e mė shumė po na largojnė nga bota, po na largojnė nga miqtė!

Po, njė pastrim tė madh e do Kosova, por nuk po ndodhė. Ky pastrim, duhet filluar nga ju zoti Mustafa, pėr t’u ndalur tek i fundit, njė pastrim special, moral, kombėtar e njerėzor, por tash pėr tash kjo nuk po ndodhė, dhe nuk po ka se nuk po ka kush e bėj!.

Mars, 2015

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Mehmet Bislimi
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 50 vizitorë
Lexuar: 759 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Dy qingjat dhe dy lugėt
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:16
Shėnjimi i Pavarėsisė sė Republikės sė Kosovės, ishte plotė befasi. Aventurat e Fatmir Limės, e lindėn kopilin (Aneks marrėveshjen), ripėrtėritja e marrėve...
Keqkuptimi i intelektualėve me popullin dhe a...
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:13
Intelektualėt pėrkojnė me dimensionin e cilėsisė, kurse populli me atė sasisė. Ėshtė natyrale qė intelektualėt tė shohin me skepticizėm sjelljet dh...
Shteti “ka vdekur”
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:07
Aty ku ligjin e bėn dhe e sundon e paligjshmja, e palejuara, papėrgjegjshmėria, antiligji dhe antishteti; aty ku sundon kusaria, vjedhja dhe krimi e korrup...
Jo president e as kryeministėr tė pėrbashkėt,...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 17:00
*** Kryeministri aktual i qeverisė sė Shqipėrisė, Edi Rama nė fjalėn e rastit nė Kuvendin e Kosovės, mė 17 shkurt 2018, duke uruar 10-vjetroin e pavarėsis...
VETĖM AMIQTĖ E POPULLIT DHE PARTITĖ NĖ PUSHTE...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:53
...NDAJ BĖN GJITHĒKA, QĖ ISHTE E MUNDUR....DHE IA DOLĖN PĖR TA BĖRĖ LĖVIZJEN VV, PIKĖ E PESĖ!?...DHE SOT, LUAJNĖ ME FLAMURIN KOMBĖTAR, DUKE E HEQ ATĖ FLAMU...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi