Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Plakut
Publikuar më 22 mars, 2015 nė orėn 23:52 ( ) Mehmet Bislimi | Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
.
Plakut
(Xheladin Gashit)

vendosmėrisht rrugėtoi
me kėmbėt e veta mbi prushin e lirisė
me vdekjen u mat sa herė
nė kopshtin e atdheut mbolli
trėndafilat e kuq

nė agimin e parė
kėngė pėr ne pėrcolli ėmbėlsisht
mbi telat e ēiftelisė
pėr ty
pėr mua
pėr brezin e ri
pėr tė nesėrmen e lirė
ku nuk do t’i vrasin tė merituarit
ku nuk do tė maten
tė paburrat
me hijen e burrit

Plaku
gjurmėt e tij la
shtigjeve tė atdheut
ku dikur kishte shkelur me kėmbė
kalldrėmeve tė qytetit tė vjetėr
me peshėn e tij
hequr rėndė
si asnjė gjurmė tjetėr

gjurmė urtie e plakut tonė
si atė kohė
edhe sot
heshtur e pa zhurmė
punės i dilte zot
mė ballin lartė
mė lartė se mali
njė fjalė tė ligė nuk e tha
dashuri pėr atdhe
fali

Plaku
para sė tė fliste
mendohej mirė
me dashje tė tjerėt nuk i lėndonte
as me tė bėma
as me fjalė
robėrinė shpirtėrore e kishte mundur
Plaku dinte
vetėm me falė

me besėn e dhėnė
nė mes tė lėndinės
sė lotėve tė atdheut
vėrshim lotėsh i paparė
njė shije e pėshtirė
mbi lėndinėn e madhe
ku po matej burrėria nė kandar
ku vallja jonė u pėrgjak
Plaku
atdheut nuk i hyri nė hak
dje ishte po ai
edhe sot
i urti
i madhi Plak

Plaku i djeshėm mė i ri se sot
si buka jonė e pėrditshme
qė s’na ngopė
jo
me ju
me krenarinė tuaj
me admirimin pėr Dėshmorėt e Kombit
nuk do tė ngopemi kurrė
dje plak
sot i ri
nesėr burrė

Mars 2014

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Mehmet Bislimi
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 35 vizitorë
Lexuar: 382 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
DRENICA E PUSHKĖS DHE E PENĖS
E martė, 20 shkurt 2018 - 19:56
(Vėshtrim pėr librin e Bedri Tahirit, Toponimia e Galicės, Prishtinė, 2014) Prelud Pena mėmėdhetare gjithmonė u ngre njė himn pushkėve liridashėse, kri...
Atdhedashuria!
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:40
Njė ide kuptimplote, qė duhet pėrshėndetur Prindėrit shqiptarė jashtė shtetit amė, pa marrė parasysh se nėn sundim apo nėn ē`regjim kanė jetuar, nė vaz...
POEZI E RRYER E TĖ VJELAVE TĖ URTISĖ LASHTĖSO...
E dielė, 18 shkurt 2018 - 11:47
PĖRURIM Mė 20 janar 2018, u bė pėrurimi i tri pėrmbledhjeve poetike tė autorit Halil Kajtazi. Autori Halil Kajtazi ėshtė emėr i njohur i folklorit shqip...
Mbushur me mallėngjim
E premtė, 26 janar 2018 - 00:26
.
Pradigma “GJURMĖ TĖ PASHLYESHME”
E shtunė, 20 janar 2018 - 20:47
Veprimtaria ime brenda ngjarjeve tė bujshme nė fundvitet ’80-ta Ditar (Memoare) Shtėpia Botuese Shoqata e tė Burgosurve Politikė e Kosovės Prishtinė ...
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi