Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
TĖ NDERUAR USHTARĖ DHE USHTARE TĖ UĒK-sė HEROIKE!
Publikuar më 27 mars, 2015 nė orėn 17:56 ( ) Fadil Shyti | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
I NDERUAR KOMANDANT, RAMUSH HARADINAJ!
TĖ NDERUAR USHTARĖ DHE USHTARE TĖ UĒK-sė HEROIKE!
(Mė 24 Mars, rastin e Epopesė sė Dukagjinit).
JU UROJ NGA ZEMRA 24 MARSIN DITĖN E QĖNDRESĖS SĖ MADHE HEROIKE NĖ DUKAGJININ E HISTORISĖ SĖ LUFTĖRAVE SHEKULLORE ĒLIRIMTARE!

Mė 24 Mars 1998, ushtria fashiste e Serbisė millosheviqjane, kujtoi se do tė mundet ta thyejė lehtė qėndresėn e asaj pjese tė Shqipėrisė!
-Pasi serbo--ēetnikėt, kishin marrė turrin si derrat e egėr duke sulmuar Qirezin e Drenicės Kreshnike, bijtė e saj guerilas, nipat kreshnikė tė familjes Rexhep Gjelit-njėrit nga komandantėt e tribunit popullor, Shaban Palluzhės; ata luftuan me heroizėm, derisa ranė dėshmorė nė altarin e lirisė; makineria fashiste aty bėri masakrat e para mbi familjet liridashėse shqiptare; pėr tė vazhduar krimet e tyre monstruoze nė Prekaz;-pas luftės heroike qė bėri i madhi Adem Jashari me familjen e tij legjendare, -e cila ia dha kushtrimin Atmėdheut tė fillonte lufėn ēlirimtare; kėto banda shtetėrore kriminale ia mėsynė Dukagjinit , pėr tė mposhtur Komandantin, Ramush Haradinaj me trimat e tij!
-Por, a mposhten LISAT SHEKULLORĖ PELLAZGO-ILIRIANO-ARBĖRORĖ, ORE?!!!
-Pra, si duket asaj radhe armiqtė i kishin bėrė "hesapet pa hanxhinė";-me t“u parė forcat serbe; familja haradinaj u mobilizua bashkė me shumė bashkėfshatarė tė tyre besnikė.
-Krismat e para tė fillimit tė kėsaj beteje ngadhėnjimtare, ishin nga kasneci i UĒKsė, Daut Haradinaj i cili nė Llaushėn e Drenicės sė Kuqe, bashkė me heroin e kombit, Mujė Krasniqin dhe luftėtarin e madh gjeneral, Rexhep Selimin, mė 28 Nėntor 1997 e kishin dhėnė sihariqin e madh -se: UĒK-ja, ėshtė shqiptare, kjo ushtri do tė merr pėrsipėr fillimin e luftės ēlirimtare dhe fitoren pėr lirinė e Atmėmėdheut dhe ribashkimin kombėtar.
-Pas atyre krismave rreze-diellore tė revolverit tė Dautit, mbi xhandarmėrinė e Serbisė, kėlyshėt e millosheviqėve do tė binin tė tmerruar pėrtokė, ata pastaj morėn edhe goditje tė tjera tė merituara...
-Beteja do tė vazhdonte, me rėnien dėshmorėve tė tjerė, me plagosjen e Komandant Ramushit, pro QĖNDRESA do tė kurorėzohej me FITORE.
Beteja tė tjera do tė vazhdonin qė nga Maji i vitit 1996-tė, kur ra dėshmori i parė, Luan Haradinaj, gjer mė 1999 -do tė binin pastaj si yjet me armė nė dorė dhe vėllezėrit e Ramushit;- Shkėlzeni dhe pas luftės,-Enveri; -por nė fushėbeteja luftonin SHQIPOT Ramushi, Nasimi, Agroni, e tė tjerė pėr t“i sjellė ATMĖMĖDHEUT lirinė, barazinė dhe nderin!
RROFTĖ FAMILJA E HARADINĖVE LEGJENDARĖ!
LAVDI DĖSHMORĖVE TĖ KOMBIT!

24. Mars. 2015

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Fadil Shyti
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 48 vizitorë
Lexuar: 1,019 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
LUGINA E PRESHEVĖS PO ZBRAZET EDHE MĖ SHUMĖ, ...
E merkurė, 13 dhjetor 2017 - 21:43
Lugina e Preshevės para luftės sė Kosovės sė vitit 1998/99, por dhe pas luftės sė UĒPMBsė sė vitit 2000-2001 kishte diku rreth 80 mijė banorė. Kėto dy konf...
Me largimin e “misioneve tė huaja, fillon str...
E dielė, 10 dhjetor 2017 - 00:09
Baromteri diplomatik *** Mos e kritikoni dhe mos e fajėsoni BE-nė, se mund tė ndodhė ajo mė e keqja, qė disa shtete tė saj ta tėrheqin njohjen ndėrkomb...
EDHE TI O RAMUSH I LĖVIZE FJALĖT?!?
E dielė, 10 dhjetor 2017 - 00:05
...O POPULLI IM! PASKE PASUR FATIN E KEQ QĖ, NUK U MĖSOVE DHE AKOMA NUK PO MĖSOHESH ME KĖTO LOJRAT E NDĖRKOMBĖTARĖVE SI DHE ME DREDHITĖ E HILET E KĖTYRE TĖ...
Zoti ambasador, me gjepura nuk hidhet poshtė ...
E premtė, 08 dhjetor 2017 - 08:35
Reagim ndaj qėndrimit tė Ambasadorit tė SHBA-ve nė Kosovė, z. Greg Delawie Nė intervistėn ekskluzive pėr emisionin « Rubikon » tė datės 5 dhjetor Ambasa...
Akademiku serb Vasilije Krestiq, ta apelojė S...
E merkurė, 06 dhjetor 2017 - 15:28
Barometri diplomatik Jo, Serbia me liderėt, me akademikėt, me popat e saj, dhe me patriarkun Irinej nė krye, tė kėrkojnė rikthimin e Kosovės nėn “ombre...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2017 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi