Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
FEMRA ĖSHTĖ E BARABARTĖ ME MASHKULLIN
Publikuar më 01 prill, 2015 nė orėn 15:39 ( ) Beqir Elshani | Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
Vazhdimisht kritikėt e mėdhenj i kanė kritikuar botimin e librave tė dobėt, kėshtu veprohet edhe sot, sepse lexuesit ia vėshtirėson zgjedhjen e librave tė frytshėm. Prandaj ashtu siē largohen gjėrat e panevojshme prej shtėpisė, duhet larguar librat e dobėt prej fondit tė bibliotekės shtėpiake. Njė ngjarje tė tillė e kam pėrjetuar gjatė vizitės nė shtėpi tė fqinjit, i cili mė tregoi disa libra qė kishte blerė, por edhe qė ia kishin dhuruar autorėt e ndryshėm. Fqinji tregoi se pikėrisht librin qė po e shikoja, ia kishte dhuruar njė koleg i punės, prandaj e shikova.

Pėr habi, duke shfletuar librin mė ranė nė sy disa faqe me fjalė tė urta dhe njėra ndėr to ishte “Femra i ka flokėt e gjata, mendtė e shkurtra”, prandaj menjėherė ia shpjegova domethėnien e fjalisė patriarkale, e cila ka qėllim reaksionar qė flitet nė dėm tė integritetit tė femrės shqiptare, pikėrisht nė dėm tė integritetit tė zonjės sė shtėpisė, e cila ishte pedagoge me universitet. Duket qartė, qė fjala e zymtė pėr gratė me flokėt e gjata dhe mendtė e shkurtra ėshtė mbeturinė e perandorisė sė vjetėr turke, nė kohėn kur femra shqiptare ka qenė e shtypur nėn sundimin e bashkėshortit, por qė tani fanatikėt dėshirojnė ta trajtojnė si gjini tė dobėt. Ngjarja mė pėrkujtoi mesjetėn e zymtė tė inkuizicionit, e cila nė mes viteve 1400-1800 kishte ekzekutuar dhe terrorizuar 100 000 gra, duke i shpallur shtriga, vetėm pse kisha katolike kishte frikė nga gratė e zonja qė dinin shkrim-lexim, matematikė, qė njihnin artin e mjekėsisė, si dhe ishin gra pėrparimtare nė organizimin e familjes dhe jetės shoqėrore.
Pikėrisht ky libėr patriarkal po e nėnēmon femrėn shqiptare, qė sot ėshtė e barabartė me mashkullin si nė veprimtarinė shoqėrore, ashtu edhe nė veprimtarinė prodhuese, meqė shumė femra kanė dalė mjeke, mėsuese, inxhiniere, arkitekte, agronome, gjithashtu ishin luftėtare me pushkė e me pendė, sidomos nėna qė kanė rritur djem e vajza sokola e sokolesha pėr mbrojtjen e atdheut. Padyshim qė femra ėshtė pikėmbėshtetje e ardhmėrisė qė lindė fėmijė tė shėndoshė e tė frytshėm drejt shkollimit tė tyre pėr emancipim familjar, pa emancipimin e sė cilės nuk ka pėrparim as shoqėria, as kombi. Prandaj dijetari ynė, Sami Frashėri, thotė: “Po tė mos ishte gruaja nė botė, asnjėri nuk do tė ishte i mjerė; por nuk do tė ishte edhe njeriu”.
Disa fjalė rreth ardhjes sė frazeologjisė pėr nėnēmimin e femrės shqiptare. Frazeologjia “femra i ka flokėt e gjata, mendtė e shkurtra” ėshtė me burim turk qė pa arsye ka zėnė vend nė gojėtarinė shqiptare, e cila nuk i pėrket etikės dhe traditės sonė kombėtare. Duhet pasur parasysh se fjala reaksionare kundėr integritetit tė femrės nė FGjSSh nuk pėrfshihet, as nė librin e lavdishėm “Frazeologjizma tė gjuhės shqipe” tė Mehmet Gjevorit nuk pėrfshihet. Pėr habi, bashkėshorti i pedagoges sapo e pa urtinė mesjetare turke nė libėr, menjėherė e futi nė sobėn e ndezur me dru. Tė dytė mė falėnderuan pėr kujdesin dhe zbardhjen e fjalės sė vrazhdėt, tė cilėt nuk pajtoheshin me bindjen reaksionare tė autorit konservator, siē thoshte fqinji, u bė gjithkush tė botojė libėr, pa e njohur botėn e mashkullit, jo mė botėn e femrės, sepse pa emancipimin e femrės shqiptare nuk ka emancipim familja dhe kombi shqiptar. Duket qartė, qė frazeologjia reaksionare ėshtė paragjykim qė i pėrket errėsirė mesjetare, prandaj kjo shprehje nėnēmuese ėshtė njė arkaizėm i vonuar qė ka mbetur nė ndonjė skutė tė atdheut tonė, pėr shkak se populli shqiptar ishte i prapambetur. Pikėrisht pushteti jugosllav i ashtuquajtur socialist ka qenė kundėr emancipimit tė femrės shqiptare, nė mėnyrė qė shqiptarėt mė lehtė tė shtypen dhe tė shkombėtarizohen, meqė pa emancipimin e femrės nuk mund tė ketė as mashkull, as shoqėri tė emancipuar. Sot femra shqiptare ėshtė mėsuese, mjeke, agronome, inxhiniere dhe arkitekte e jetės sonė kombėtare, ėshtė frymėzuese e kulturės, artit dhe letėrsisė, ėshtė e emancipuar dhe e barabartė krahas mashkullit; prandaj shprehja “femra me flokė tė gjata e me mend tė shkurtra” bie nė kundėrshtim me arsyen, kulturėn dhe traditėn tonė kombėtare. Gjithashtu femra shqiptare ėshtė e lirė, e pavarur, e cila edhe gjatė pushtimit jugosllav ka luftuar pėr tė drejta kombėtare - Republikėn e Kosovės, njėkohėsisht ka marrė pjesė nė Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės. Tė kemi parasysh se gjuha shqipe sė pari mėsohet nga buzėt e mėmės, prandaj ATDHEU YNĖ quhet edhe MĖMĖDHE.
Nuk ka asnjė dyshim qė fjala e urtė turke fyen integritetin e femrės shqiptare, e cila mund tė gjendet si mbeturinė nė lokalizėm tė ndonjė njeriu konservator, por kurrė jo nė popullin e arsimuar e tė emancipuar shqiptar. Njė rast tė tillė kemi mjeken italiane, Rita Levi – Montalcini, gjatė Luftės sė Dytė Botėrore, tė cilėn babai i saj konservator e pėrbuzte, kinse gratė janė pėr punėt nė shtėpi, megjithatė ajo studioi mjekėsinė dhe arriti tė fitojė ēmimin Nobel pėr fiziologji. Njė patriarkalizėm i tillė ushtrohet nė Kenia tė Afrikės, atje femrat janė tė shtypura, dmth. nuk janė tė barabartė me mashkullin. Burri ka tė drejtė ta keqtrajtojė e ta rrahė gruan, kurse gruaja nuk ėshtė e lirė tė kėrkojė mbrojtje prej rrethit dhe organeve tė pushtetit. Nė anėn tjetėr, shumė prindėr e detyrojnė bijėn e tyre qė ta heshtin ēėshtjen e dhunės, duke e arsyetuar si tė drejtė patriarkale tė mashkullit mbi femrėn. Rasti mė i skajshėm ėshtė kur njė grup njerėzish e tallin bashkėshortin e sjellshėm ndaj bashkėshortes, vetėm pse nuk e ka rrahur, meqė "burrnia" e bashkėshortit tregohet me anėn e pėrdorimit tė shkopit ndaj bashkėshortes. Edhe mė tragjike, qė gruaja tė jetė fajtore pse ka lindur vajzė dhe jo djalė, ndodh vetėm nė vendet e prapambetura, kur bashkėshorti afganistanas e mbyt gruan, duke mos ditur qė faktor pėr lindjen e fėmijės mashkull apo femėr ėshtė burri, jo gruaja.

Suedi, 28 mars 2015

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Beqir Elshani
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 32 vizitorë
Lexuar: 482 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
DRENICA E PUSHKĖS DHE E PENĖS
E martė, 20 shkurt 2018 - 19:56
(Vėshtrim pėr librin e Bedri Tahirit, Toponimia e Galicės, Prishtinė, 2014) Prelud Pena mėmėdhetare gjithmonė u ngre njė himn pushkėve liridashėse, kri...
Atdhedashuria!
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:40
Njė ide kuptimplote, qė duhet pėrshėndetur Prindėrit shqiptarė jashtė shtetit amė, pa marrė parasysh se nėn sundim apo nėn ē`regjim kanė jetuar, nė vaz...
POEZI E RRYER E TĖ VJELAVE TĖ URTISĖ LASHTĖSO...
E dielė, 18 shkurt 2018 - 11:47
PĖRURIM Mė 20 janar 2018, u bė pėrurimi i tri pėrmbledhjeve poetike tė autorit Halil Kajtazi. Autori Halil Kajtazi ėshtė emėr i njohur i folklorit shqip...
Mbushur me mallėngjim
E premtė, 26 janar 2018 - 00:26
.
Pradigma “GJURMĖ TĖ PASHLYESHME”
E shtunė, 20 janar 2018 - 20:47
Veprimtaria ime brenda ngjarjeve tė bujshme nė fundvitet ’80-ta Ditar (Memoare) Shtėpia Botuese Shoqata e tė Burgosurve Politikė e Kosovės Prishtinė ...
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi