Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
ASHAK KUNDĖR TRE AKADEMIKĖVE KOMBĖTAR
Publikuar më 08 prill, 2015 nė orėn 18:23 ( ) Beqir Elshani | Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
Si e humba bastin nė garė me njė mik, nėse Ramiz Kelmendi, Adem Demaēi dhe Rexhep Hoxha janė, apo nuk janė anėtarė tė Akademisė sė Shkencave dhe Arteve tė Kosovės. Unė me kėmbėngulje thashė se nuk ka asnjė dyshim qė Ramiz Kelmendi, Adem Demaēi dhe Rexhep Hoxha janė anėtarė tė AShAK, kurse miku im tha qė nuk janė. Prandaj, pėr ta vėrtetuar zgjidhjen se cili prej nesh kishim tė drejtė, shkuam nė bibliotekė dhe aty shfletuam librin e Rexhep Qosjes “Shqipėria dhe Kosova”, sakaq nė faqe 234 me titullin “Akademi qė s’duron talent”, shkruan se Adem Demaēi, Ramiz Kelmendi dhe Rexhep Hoxha nuk janė anėtarė nė AShAK. Padyshim qė unė e humba bastin. Mospranimi i tre kandidatėve aktivė tė letėrsisė e tė shkencės tė kujton kohėn e shkrimtarėve tė realizmit rus – Maksim Gorki, i cili (mė 1902 u zgjodh anėtar i Akademisė sė Shkencave), mirėpo me ndėrhyrjen e Carit Nikolla II zgjedhja u anulua.

Kundra kėtij akti kishin protestuar shkrimtarėt Anton Ēehov dhe Korelenko, tė cilėt nė shenjė proteste hoqėn dorė nga anėtarėsia e nderit e Akademisė. Pėr fat tė mjerė kjo e fundit nuk ngjau nė Akademinė e Shkencave dhe Arteve tė Kosovės, kur burokracia nė institucionin e lartė shkencor tė vendit pengon anėtarėsimin e tre akademikėve tė frytshėm shqiptarė.
Ėshtė pėr t’u habitur se si intelektuali kombėtar, Ramiz Kelmendi, nuk ėshtė anėtar i Akademisė sė Shkencave dhe Arteve tė Kosovės, qė ka pėrvojė shumė tė madhe shkencore e pedagogjike si mėsimdhėnės nė Universitetin e Prishtinės, dhe atė nė institucione tė ndryshme kombėtare: nė Shtėpinė botuese “Rilindja”, nė Albanistikėn e ShLP-sė, nė Artin Dramatik tė Akademisė sė Arteve, ka qenė drejtor i Teatrit Kombėtar tė Kosovės nė Prishtinė, themelues i Fakultetit tė Gazetarisė, pastaj ka punuar publicist, redaktor e gazetar nė revistat letrare, si shkrimtar dhe si kritikė letrar, por edhe si shqiptar, sepse pėr nga puna dhe aktiviteti letrar, gjithashtu edhe veprimtaria kombėtare ėshtė mė shqiptar, ose mė i madh se Rexhep Ismaili, se Nexhat Daci dhe Hivzi Islami me kompaninė e tyre, tė cilėt janė nxėnės para Rexhep Hoxhės, studentė para Ramiz Kelmendit, por pasivė para Adem Demaēit. Ngjarja tė kujton revistėn ”Alternativa” tė Lubjanės, kur nė vitet '80-ta, nė kohėn kur po niste shkatėrrimi i Jugosllavisė, nė rubrikėn ”Sulltani dhe kabineti” shkruante pėr hiqakademikėt si Hasan Kaleshi, Sureja Popovci e Hajredin Hoxha, qė vepronin nė shėrbim tė Serbisė kolonizatore pėr heqjen e autonomisė sė Kosovės nė Federatėn Jugosllave.
Megjithatė, unė mendoj se “fajtor” ėshtė Ramiz Kelmendi, sepse nuk ka dorėzuar ndonjė kėrkesė pėr pranim nė AShA tė Kosovės. Gjithashtu AShAK ka pasur frikė edhe prej Rexhep Hoxhės, i cili ē’prej se e ka kundėrshtuar shpėrblimin me emrin e poetit titist “Fahredin Gunga”, tani “akademistėt” kanė frikė se Rexhep Hoxha, pėrndryshe poet i poetėve shqiptarė, dhe atė prej djepit deri nė universitet. Ju lutem, mė gjeni ndonjė shqiptar qė nuk ka lexuar dhe qė nuk ėshtė rritur me poezi, tregime, romane, apo kritika tė tre krijuesve kombėtarė: Rexhep Hoxhės, Ramiz Kelmendit dhe Adem Demaēit, pa pėrmendur aktivitetin revolucionar tė Demaēit, qė me romanin e tij “Gjarpijt e gjakut” e tronditi Jugosllavinė Fashiste? Ndryshe me Azem Shkrelin, Fahredin Gungėn me kompaninė e tyre titiste, qė janė betuar pėr vazhdimin e rrugės sė Tito shovinistit, pėrkundrazi Rexhep Hoxha, Ramiz Kelmendi dhe Adem Demaēi mbarė rininė shqiptare e kėshilluan tė mėsojnė dhe tė luftojnė pėr ēlirimin e Kosovės nga pushtuesi serbosllav dhe bashkimin e tė gjitha trojeve shqiptare me shtetin amė - Shqipėrinė. Kėta tre trima shqiptarė kurrė nuk i thanė rinisė shqiptare shkoni pas titistėve, por shkoni pas gjurmėve tė luftės sė Rilindjes Kombėtare Shqiptare, nė mėnyrė qė me armė e dituri tė vazhdojmė rrugėn e tyre pėr emancipimin e popullit shqiptar dhe bashkimin e vendit tonė.

Suedi, 4. 04. 2015

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Beqir Elshani
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 31 vizitorë
Lexuar: 532 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Mbushur me mallėngjim
E premtė, 26 janar 2018 - 00:26
.
Pradigma “GJURMĖ TĖ PASHLYESHME”
E shtunė, 20 janar 2018 - 20:47
Veprimtaria ime brenda ngjarjeve tė bujshme nė fundvitet ’80-ta Ditar (Memoare) Shtėpia Botuese Shoqata e tė Burgosurve Politikė e Kosovės Prishtinė ...
THESAR I TRASHĖGIMISĖ ETNOKULTURORE ILIRO-SHQ...
E merkurė, 17 janar 2018 - 23:04
JUBILEU I 70-VJETORIT TĖ ANSAMBLIT FOLKLORIK AUTOKTON “RUGOVA” Nė 2 dhjetorin e vitit qė sapo e lamė pas, nė Pejė, nė njė atmosferė tamam festive shqipt...
Xhevahiret e njė shpirti tė trazuar
E shtunė, 13 janar 2018 - 21:39
Pėrkitazi me librin poetik tė Kujtim Matelit, „Qetėsojmė shpirtin e trazuar“, EMAL, Tiranė 2017. Kujtim Matelin e kujtojmė qė moti, qoftė nga librat e ...
Dy poezi nga Xhevahir Cirongu
E merkurė, 10 janar 2018 - 00:25
.
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi