Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
KUZHINIERĖT E VJETĖR E TĖ RINJ IMPERIALISTĖ, SHQIPĖRI -KOSOVĖS PO I SERVOJNĖ “SPECIALITETE” HELMUESE!...
Publikuar më 20 prill, 2015 nė orėn 01:52 ( ) Fadil Shyti | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Specialitete, helmuese filluan t“i pėrgatisin znj e z, imperialistė, gjatė luftės nė Rambullet dhe nė Paris (1999); duke vazhduar me tė tilla edhe pas mbarimit tė luftės,-me ato 8 Standardet, para statusit, -kinse republikė!!!, tė cilat e rrėnuan si mos mė keq ekonominė e Kosovės, me tė ashtuquajturėn "privatizimi i ekonomisė" nga ndėrmarrjet shtetėrore,-me njė makutėri tė paparė prej babėzive, u mbyllėn shumė fabrika, kombinate, uzina e tė tjera burime tė pasurive tė Kosovės,-apo u shitėn, pa vlerėn e tyre qė e kishin,-krejt lirė, "pėr njė copė bukė", ato i blenė apo i morėn me njėmijė e njė fije mashtrimesh pashallarėt e brendshėm e tė jashtėm nė pushtet apo nė lidhje farefisnore apo pushtetore me ata, pushtetarėt fituan shumė nga pasuritė e Kosovės; por, armata e madhe qindra mijėshe,-klasa punėtore e cila aty nė ato fuqi kolosale si "Trepēa", nė Mitrovicė, ashtu po provojnė ta degdisin).., "Amortizerėt" nė Prishtinė, "Fabrika e Gypave", nė Ferizaj", “Ferronikelin” nė Drenas e tė tjera.., qė e mbanin gjallė popullin, aty ku kishte derdhė djersėn dhe gjakun; humbi shumė,-e humbi fuqinė e saj si klasė e shoqėrisė sė njė shteti tė pavarur, e humbi IDENTITETIN e sovranitetit tė saj, tė cilin madje edhe nė vitet e robėrisė e mbante me krenari rolin e pėrkrahjes nė zhvillimet historike tė Kosovė, e humbi bukėn, e humbi pasurinė pensionale dhe krenarinė e saj, duke u kthyer mjerueshėm nė lypsare e kėtyre matrapazėve, e mashtruar apo nėnshtruar, u detyrua pėr i votuar sunduesit e saj, grabitėsit e saj, edhe pa dėshirėn e saj, -por mbi tė gjitha...,-ēka ėshtė mė e keqja -kjo klasė e fuqishme dikur , u dobėsua , u detyrua tė emigroi jashtė vendit, si nė kohėrat e errėta tė Serbisė.

Pastaj, populli i Kosovės i dėmtuar rėndė, me tehun e topitur tė rezistencės sė domosdoshme (disi i lodhur) mos vallė nuk po e kuptonte apo s“ dinte ēfarė po e priste me bisedimet nė Vjenė; apo mė saktė si faktorė tė dobėt, klasa politike e kishte bėrė qėllimisht tė tillė, prandaj -punėtorėt s“ i pyeti askush?!!!

-Bisedimet me armiqtė e egėr me ndėrmjetėsimin e miqve tė tyre serbo-ruso-europianė, i kundėrshtoi fort VV, me nė krye Albin Kurtin; mirėpo si njė organizatė e re, e cila po merrte pėrditė fuqinė e njė partie tė vėrtetė opozitare; atė, gjithashtu nuk e pėrfillėn partitė nė pushtet si PDK-ja, LDK-ja dhe satelitėt e tyre; ato pranuan tė vazhdojnė bisedimet pa kushte edhe e Bruksel me Serbinė armike, pastaj, nė Kuvendin e Kosovės pa pikė turpi e pranuan heqjen e Flamurit Kuqezi nga institucionet e kėsaj republike "sovrane"; me Paketėn famėkeqe tė Ahti Sarit e cila sipas nenit 3 e ndalon bashkimin e Kosovės me ndonjė shtet tjetėr, pra aludon nė Ribashkimin tonė kombėtar, me Shqipėrinė, erdhi pastaj si "dhuratė" e bisedimeve, fusnota famėkeqe, ku nė Konferencat ndėrkombėtare Kosova-nuk figuron si Republikė, edhe sot pas 15 vitesh, Kosova nuk e ka ushtrinė e saj, asaj i premtojnė se do ta ketė njė ushtri tė ardhshme prej 3. 500 ushtarė "supermenėt" me pushkė e alltia, -kėsaj ushtrie tė ardhshme???!!! -nuk i lejohen topa as raketa, aeroplanė luftarak e tė tjera armė tė rėnda -tė cilat ushtritė e shteteve fqinje i kanė si ushtritė tjera kudo nėpėr botė, madje kėsaj ushtri e"tė fuqishme" i sugjerohet e paralajmėrohet se, do t“i ndalohej me dalė nė pjesėn veriore tė Kosovės;pa lejen e NATO-s, andej ku ėshtė "pjesa mė e nxehtė", mė e pasigurt pėr qytetarėt e saj, e cila pėrditė sulmohet nga bandat kriminale serbe -tashmė tė veshura edhe me pushtet paralel nė Kosovė, nėn emblemat kriminale tė regjimit tė Serbisė okupatore.
Po, a ka dikund nė ndonjė shtet sovran tė botės, qė ushtrisė sė tij i ndalohet tė del nė ndonjė pjesė tė atdheut qė e mbron?!!! "Specialitet", i radhės apo jo?!!!

-Euro-amerikanėt po tregohen shumė dorėlirė dhe tė pacipė, njėkohėsisht kur po sjellin nė tryezėn e kohės-prapakthime tė tilla historike, vetėm pėr Kosovėn dhe shtetin amė tė saj, Shqipėrinė!

-Euro-amerikanėt, na e servirėn "me vullnetin tonė" edhe vetėdėnimin, pra dėnimin e ushtarėve dhe komandantėve tė UĒK-sė me Gjykatėn Speciale e tė tjera gjellėza do tė vinė... -si kjo gjella e helmuar kundėr RIBASHKIMIT TONĖ ME NĖNĖN SHQIPĖRI...;-kjo u tha qartė pa dorashka -kur Kryeministri, Edi Rama e shtroi hapur para botės "demokratike" kėtė kėrkesė madhore gjithė kombėtare, " Specialitete" tė tilla, gjellėra me erėza pise tradhtie, nuk servirėn askund tjetėr nė republikat ish-jugosllave, ndonėse edhe atje pati luftėra tė pėrgjakshme gjenocidale -si ajo nė Bosnjė qė zgjatėn katėr vite; askush nuk u kujtua qė pėr pėr miken e tyre Serbinė fashiste -tė bėjė specialitete tė tilla, pėrkundrazi, e shpėrblyen...!

-Si duket, imperialistėt e vjetėr e tė rinj, Shqipėrinė -Kosovė, "e kishin dhe e kanė pėr zemra, e kishin dhe e kanė edhe sot e sot,-gocė "hasrete"; - pra gocė dėshiri...!!!
Deri kur?!!!

18 Prill. 2015

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Fadil Shyti
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 46 vizitorë
Lexuar: 760 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Dy qingjat dhe dy lugėt
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:16
Shėnjimi i Pavarėsisė sė Republikės sė Kosovės, ishte plotė befasi. Aventurat e Fatmir Limės, e lindėn kopilin (Aneks marrėveshjen), ripėrtėritja e marrėve...
Keqkuptimi i intelektualėve me popullin dhe a...
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:13
Intelektualėt pėrkojnė me dimensionin e cilėsisė, kurse populli me atė sasisė. Ėshtė natyrale qė intelektualėt tė shohin me skepticizėm sjelljet dh...
Shteti “ka vdekur”
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:07
Aty ku ligjin e bėn dhe e sundon e paligjshmja, e palejuara, papėrgjegjshmėria, antiligji dhe antishteti; aty ku sundon kusaria, vjedhja dhe krimi e korrup...
Jo president e as kryeministėr tė pėrbashkėt,...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 17:00
*** Kryeministri aktual i qeverisė sė Shqipėrisė, Edi Rama nė fjalėn e rastit nė Kuvendin e Kosovės, mė 17 shkurt 2018, duke uruar 10-vjetroin e pavarėsis...
VETĖM AMIQTĖ E POPULLIT DHE PARTITĖ NĖ PUSHTE...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:53
...NDAJ BĖN GJITHĒKA, QĖ ISHTE E MUNDUR....DHE IA DOLĖN PĖR TA BĖRĖ LĖVIZJEN VV, PIKĖ E PESĖ!?...DHE SOT, LUAJNĖ ME FLAMURIN KOMBĖTAR, DUKE E HEQ ATĖ FLAMU...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi