Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Nė pėrkrahje tė shkrimtares dhe tė publicistes sė shquar Vilhelme Vrana Haxhiraj
Publikuar më 23 prill, 2015 nė orėn 15:30 ( ) Prof. Dr. Eshref Ymeri | Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
E nderuar dhe e respektuar Zonja Vilhelme,
Analizėn tuaj tė kushteve tė lindjes dhe tė zhvillimit tė demokracisė nė Shqipėri, tė botuar mė 19 prill 2015 nė faqen internetike “Fjala e Lirė”, e lexova me shumė vėmendje. Ajo ėshtė njė analizė e argumentuar me gjuhėn e fakteve tronditėse.

Pėr mendimin tim, nė Shqipėri nuk ėshtė vendosur demokracia, si nė tė gjitha vendet e Evropės Lindore, sidomos nė Poloni dhe nė Ēeki, pėrjashtuar Rusinė, ku fjala demokraci nuk dihet se ku bie me adresė. Nė vendin tonė, moj e Nderuar Zonjė, ėshtė vendosur demoanarshia dhe ajo, sipas tė gjitha gjasave, ėshtė shtruar rehat pėr tė ndenjur gjatė. Sepse klasa politike e Tiranės i ka siguruar me kohė “shtrojat dhe mbulojat” pėr tė mos u shkulur kurrė nga pushteti. Sepse ajo ėshtė e bindur qė populli shqiptar, jo vetėm brenda Shqipėrisė Londineze, por edhe nė mbarė trojet tona etnike, nuk e ka aftėsinė e vetorganizimit. A nuk mjaftojnė telenovelat qė ka organizuar klasa politike e Tiranės vetėm gjatė njė viti, duke filluar nga rrėzimi i avionit nė Divjakė, vrasja e Santos, rrahja e deputetit nė parlament, komedia me Artur Bitrajn pėr vjedhjen e Bankės (se pėr kthimin e parave nė Bankė as qė e ēajnė kokėn fare organet e drejtėsisė), komedia me ish-guvernatorin Fullani, tragjikomeditė me Doshin dhe me Frrokun, qė populli shqiptar tė ngrihej peshė mė kėmbė dhe t'i drejtohej selisė sė parlamentit me thirrjen:
“Shporruni nga ajo sallė se duam qė deputėt t’i zgjedhė vetė populli, jo t’ia diktojė popullit kryetari i partisė, si nė kohėn e Enverit!”.
Pastaj, populli i vetorganizuar, mu para parlamentit, tė digjte nė mėnyrė demonstrative Kodin Zgjedhor dhe tė kėrkonte hartimin e njė Kodi tė ri Zgjedhor, sipas dėshirės sė popullit. Por populli shqiptar nuk ka aftėsi vetorganizuese, prandaj edhe klasa politike e Tiranės do tė thinjet nė pushtet deri nė pleqėrinė e thellė, duke ua lėnė pushtetin si trashėgimi pinjollėve tė vet. Prandaj demoanarshia nė Shqipėri ėshtė kopje e demoanarshisė nė Rusi. Klasa politike e Tiranės ėshtė plotėsisht e bindur pėr paaftėsinė e popullit shqiptar pėr t’u vetorganizuar, prandaj edhe vazhdon ta mbajė nė Tiranė Janullatosin, njeriun e shovinizmit grekokaragjoz, tė armikut tė regjur tė kombit shqiptar. Se po ta kishte aftėsinė e vetorganizimit populli shqiptar, do tė ishte ngritur me kohė mė kėmbė dhe tė kėrkonte largimin e Janullatosit nga Shqipėria dhe rivendosjen e autoritetit tė Fan Nolit dhe tė Kishės Ortodokse tė Shqipėrisė, pavarėsinė e tė cilės ai, si pėrfaqėsues i mbarė kombit shqiptar, jo vetėm i ortodoksve shqiptarė, e pati themeluar nė bashkėpunim tė ngushtė me Mbretin Ahmet Zogu dhe me korifenj tė tjerė tė ortodoksisė shqiptare.
Me shumė respekt ndaj jush, Zonjė e Nderuar.
Eshref Ymeri

Charlotte, Karolina e Veriut
20 prill 2015Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Prof. Dr. Eshref Ymeri
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 32 vizitorë
Lexuar: 487 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
DRENICA E PUSHKĖS DHE E PENĖS
E martė, 20 shkurt 2018 - 19:56
(Vėshtrim pėr librin e Bedri Tahirit, Toponimia e Galicės, Prishtinė, 2014) Prelud Pena mėmėdhetare gjithmonė u ngre njė himn pushkėve liridashėse, kri...
Atdhedashuria!
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:40
Njė ide kuptimplote, qė duhet pėrshėndetur Prindėrit shqiptarė jashtė shtetit amė, pa marrė parasysh se nėn sundim apo nėn ē`regjim kanė jetuar, nė vaz...
POEZI E RRYER E TĖ VJELAVE TĖ URTISĖ LASHTĖSO...
E dielė, 18 shkurt 2018 - 11:47
PĖRURIM Mė 20 janar 2018, u bė pėrurimi i tri pėrmbledhjeve poetike tė autorit Halil Kajtazi. Autori Halil Kajtazi ėshtė emėr i njohur i folklorit shqip...
Mbushur me mallėngjim
E premtė, 26 janar 2018 - 00:26
.
Pradigma “GJURMĖ TĖ PASHLYESHME”
E shtunė, 20 janar 2018 - 20:47
Veprimtaria ime brenda ngjarjeve tė bujshme nė fundvitet ’80-ta Ditar (Memoare) Shtėpia Botuese Shoqata e tė Burgosurve Politikė e Kosovės Prishtinė ...
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi