Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Idhujt dhe gogolėt e diasporės
Publikuar më 28 prill, 2015 nė orėn 18:25 ( ) Agim Vuniqi | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Bashkimi Kombėtarė ėshtė imazh, diēka hyjnore, ėshtė shndėrruar edhe nė njė eksperiment fetar, ėshtė adhurim, diēka qė shiqohet me admirim me pėrkushtim…, ndėrsa jemi bėrė pjestarė tė miteve, tė historisė, lėvizim eshtrat e mbretėrve bizantinė dhe tė sulltanėve osmanė. Heronjėve kombėtarė pretendojnė tu japim atribute fetare, gjykojnė mbi historinė me logjikė tė sotme, pra shfrytezojnė rekuizite tė shekullit 21 me logjikė mesjetare, pastaj thonė ja: “ky ėshtė civilizimi”, edhepse shohim imazhe nga planeti Mars, ndėrsa planeti Hėnė ėshtė afėr, mbi ne.

Thėnė tė drejtėn Bashkimi ėshtė bė edhe kult, sa herė qė permendet Bashkimi nga ndonjė lider politik bėhet pėr interesa tė ngushta, pastaj vėhen nė lėvizje propaganduesit materialist. Jemi pėrmbushur me legjendarė, sportistė e politikanė-liderė historik! Nė anėn tjetėr ke edhe “ ikonoklaste” qė kerkojne tė jenė pasues mė real, dhe shkatėrrues tė imazheve; titistė e enveristė, udbash, shishistė, shikistė...

Kėto tė gjitha thuhen troq pa hamendje, dhe rrinė ulur galuc nė kėthinat e errėta tė..., aty i ke propaganduesit e ngritjes sė miteve, idhujt e bėmirėsisė, pastaj kreatorė tė politikave tė larta. Tė gjithė, apo shumica marrin frymė thellė bashkarisht, edhe nė diasporė. Thėnė tė drejtėn njeriu i zakonshėm ėshtė i rrethuar nga idhujtarėt dhe gogolėt. Shpesh ndihem si letėr lakmuesi, qė ndėrron ngjyrat nė kėtė konglomerat-organizėm kombetarė indogjen-“indigent”.

Flasin pėr Bashkimin Kombėtarė, por veprojnė pėr ndarjen, pėrdoren rekuizite nga mitologjia, historia, idhujtarė religjionesh, konvertime e gjithėēka tjeter. Psh. Jetojmė nė Amerikė, por jemi tė ndarė: kosovarė, malėsorė, gegė, toskė, tė jugut e tė veriut, tė Shqipėrisė sė mesme, ēamė…, e shumė pak shqiptarė, pastaj tėortodoks, e ēka jo tjetėr.

Frymojnė nga tė katėr anėt “Jemi pėr Bashkim Kombėtarė”, nuk jemi disa kombe tė ndara, por njė komb, dhe secili i klithin bashkimit ndaras nė qendrat e veta tė kultit: dy kisha, njė xhami dhe njė teqe shqiptare dhe tė tjera... Kombi ėshtė njė, nuk kemi nevojė as tė bashkohemi as tė largohemi, tė ndihemi vetėm si shqiptarė, ashtu si ndihen amerikanet nė 50 shtete.

Besoni shumica nga ne nuk di as kush ėshtė ambasador i Shqiperise, as i Kosovės, mos tė flasim pėr konzuj, por tė gjithė dijnė kush ėshtė prift, imam, apo sheh, kush ėshtė konsull i nderit, atyre u thurren elozhe, derisa klerikėt janė mė shumė politikanė sesa klerikė. Njė gjė e kemi tė pėrbashket gjuhėn, jemi shqiptarė me shtetėsi amerikane, jemi shqiptaro-amerikanė, mirėpo nė televizionet lokale shqipfolėse, ne jemi kosovarė, malėsorė, dukagjinas, mirėditorė, katolik e muslimanė, ortodoks e dervishė, ky ėshtė realiteti. Diaspora, kėtu ku jetoj ėshtė pėrplotė idhuj e gogolė.

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Agim Vuniqi
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 43 vizitorë
Lexuar: 565 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Jo president e as kryeministėr tė pėrbashkėt,...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 17:00
*** Kryeministri aktual i qeverisė sė Shqipėrisė, Edi Rama nė fjalėn e rastit nė Kuvendin e Kosovės, mė 17 shkurt 2018, duke uruar 10-vjetroin e pavarėsis...
VETĖM AMIQTĖ E POPULLIT DHE PARTITĖ NĖ PUSHTE...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:53
...NDAJ BĖN GJITHĒKA, QĖ ISHTE E MUNDUR....DHE IA DOLĖN PĖR TA BĖRĖ LĖVIZJEN VV, PIKĖ E PESĖ!?...DHE SOT, LUAJNĖ ME FLAMURIN KOMBĖTAR, DUKE E HEQ ATĖ FLAMU...
Kemi nevojė pėr gjak tė ri
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:50
Komunikimi gojor midis dy kundėrshtarėve politik shqipfolės nuk ėshtė shumė i bukur. Tingėllon mė shumė si dy burracak pervers qė debatojnė me temėn: "I im...
Kosova – njė vend ku socialdemokratėt mbahen ...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:46
Qė nga tetori 2017 Dr. Sadri Ramabaja gjendet nė burg „pa kurrfarė prove“. Nė rastin e kėtij tė pandehuri bėhet fjalė pėr njė autor librash, pėr njė docent...
RKL: Dhjetė vjet pavarėsi nė rrugėtimin njė h...
E dielė, 18 shkurt 2018 - 12:51
Kaluan dhjetė vjet qyshkur nė Kuvendin e Kosovės, mė 17 shkurt tė vitit 2008 vendi ynė u shpall Shtet i pavarur dhe sovran. Kosova fillimisht ishte shpallu...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi