Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Mbrėmje kushtuar gjeniut Karl Gega
Publikuar më 29 prill, 2015 nė orėn 23:16 ( ) Prof. Hazir Mehmeti | Tė ndryshme |
Rrit madhësinë e shkronjave
Organizua nga Shoqata Mbarėkombėtare e Gjeodetėve Shqiptarė “Karl Gega”, nė St.Pölten u mbajt mbrėmje kushtuar gjeniut austriak me origjinė shqiptare, Karl Gega. Krahas pėrkrahjes nga autoritet vendor manifestimin e ndihmoi edhe Ambasada e Republikės sė Kosovės nė Austri.
Qė nė nisjen e trenit nga Vjena pėr nė qytetin e bukur tė St.Pöltenit tė kujtonte gjeniun me rrėnjė shqiptare me pavdekėsinė e veprės sė tij madhore, ku ndėr tė shkėlqyerat mbeti hekurudha me urėn madhėshtore tė Semeringut e cila pushtoj lartėsitė e maleve drejt Adriatikut.

Ishte kjo njė mrekulli kohe dhe sot krenari e zhvillimit njerėzor nė gjithė globin. Salla nė biblioteka moderne tė qytetit me treqind e gjashtėdhjetė mijė tituj librash ishte e mbushur pėrplot vendor e mėrgimtarė shqiptarė e nga kombe tjera. Tubimin e hapi Dr.Willibald Rosner, drejtor aktivi tė qytetit. “Carl Ritter Von Ghega ka rrėnjė shqiptare, u lind nė Venedik si pjesė e bregdetit Mesdhetar, hapėsirė me njė kulturė tė lartė e tė zhvilluar. Nga Venediku e vazhdoi jetėn dhe veprėn e tij si qytetar austriak nė Austri. Kėtu gjeti mundėsinė e shprehjes sė dijes sė tij gjeniale dhe nė kėtė kuptim sonte ėshtė me vlerė pėrkujtimi i rrėnjėve tė tij dhe prezantimin e librit me shumė tė dhėna mbi jetėn dhe veprėn e Carl Ritter Von Ghega” Nė fjalėn e tij pėrshėndetėse z.Sami Ukelli, ambasador i R. Kosovės mes tjerash tha: “Ndihem i gėzuar nė kėtė mbrėmje ku flitet pėr njė gjeni dhe librin kushtuar atij. Nga historia e afėrt u fol negativisht rreth kosovarėve tė cilėt vėrshuan Austrinė dhe sonte do flitet nė kuptimin pozitiv. Ju e pėrmendet si austriak me rrėnjė shqiptare, ėshtė folur se ishte austriak me origjinė italiane, por mendoj, se Karl Ritter Von Gega ishte njė evropian i cili me pėrpjekjet e tij ka tentuar tė lidh popuj, ndėrton ura mes popujve”. Prof.Dr .Ismail Kabashi, pėrshėndeti nė emėr tė kryetarit tė Shoqatės, Dr. Gėzim Bisha i cili nuk ishte prezent.” Shoqata jonė u themelua nė vitin 2011 nė Shkup dhe qėllimi ynė ishte qė tė bėjmė shqiptarėve tė mėsojnė diē mė shumė lidhur me Karl Gegėn. Rreth tetėdhjetė pėr qind e shqiptarėve nuk dinin asgjė pėr Garl Gegėn e as pėr origjinėn e tij shqiptare. Veprimtarinė tonė nė trevat shqiptare e kanė ndihmuar ambasadorėt e Austrisė nė Shqipėri, Kosovė e Maqedoni, pėr ēka i falėnderoj. Rrugėtimi ynė nė rikujtimin e Karl Geges do tė vazhdoj me pėrkrahjen e organeve austriake deri nė vendlindjen e tij, Venedik” Dr.Bashkim Idrizi (UN-Tetovė) prezantoj aktivitet e Shoqatės “Karl Gega” qė nga fillimi i jetės sė saj nė Shkupin historik deri nė mbrėmjen e sonte. Prezantimi i tij u bė nė gjuhėn angleze i shoqėruar me fotografi nė monitorėt e sallės shumė tė bukur. “SHMGJSH “Karl Gega” ėshtė themeluar pėr tė qenė ombrellė e tė gjithė gjeodetėve shqiptarėve, duke i bashkuar ata nė njė pikė tė pėrbashkėt, duke shkrirė kufijtė ekzistues pėr tė vendosur nė njė pikė profesionin dhe gjuhėn, dy elementet qė ata i bashkojnė” Dr.Günther Dinhobl, (ICOMOS) foli mbi jetėn e Karl Gegės dhe veprėn e tij nė ndėrtimin e hekurudhave me tė cilat lidhen ekonomit dhe kulturat e popujve dhe ndėrtohet e ardhmja. “ Karl Gega u lind nė Venedik nga prindėrit shqiptarė. Qe i ri tregoi interesim pėr matematikė dhe nė moshėn pesėmbėdhjetė vjeēare regjistrohet nė Universitetin e Padoves ku pas njė viti diplomon duke marr titullin inxhinier, kurse njė vit mė vonė edhe titullin e Arkitektit. Pas njė viti, pra, nė moshėn shtatėmbėdhjetė vjeēare, merr titullin Doktor i Matematikės” Ai foli mbi tekniken dhe sfidat me tė cilat u ballafaqua projekti i Karl Geges nė ndėrtimin e hekurudhave dhe urave me gurė nė kohėn e tij. Studiuesja Johanna Lachlehner nė hyrjen e librit kushtuar jetės dhe veprės sė gjeniut Karl Rither Von Gega mes tjerash shkruan: “Ndėrtuesi i hekurudhės sė Semeringut shquhej pėr gjenialitetin teknik dhe ndjenjėn admiruese estetike tė formės.” Pritej tė flitet mė shumė rreth librit biografik kushtuar Karl Gegės nga Wolfgang Straub, pėrkthimit dhe botimit tė tij. Libri “Karl Gega” i pėrkthyer nė gjuhėn shqipe nga Prof.Sejdi Demiri u botua me pėrkrahjen e tre ambasadorėve austriak nė tri shtet tona. Karl Gega, gjeniu austriak me rrėnjė shqiptare, e ka merituar njė libėr me standardet tjera teknike. Nė pjesėn pėrfundimtare u dha njė film rreth Karl Gegės i marr nga arkivi dokumentar Televizionit Shqiptar i kohės sė diktaturės. Nė mbrėmje ishin edhe Artan Hanku, sekretar nė Ambasadėn e Shqipėrisė. Fitim Nuhi, Sekretari i dytė nė Misionin e Pėrhershėm tė Maqedonisė pranė organizatave ndėrkombėtare nė Vjenė. Vehbi Miftari (Min. Kult.), Mentor Burovci e Lorik Pustina (M. D.), Mag. Mathias Stadler, kryetari i qytetit tė St.Pölten, Mag.Hans Joahim, drejtor Biblioteke, Imer Lladrovci, konsull. z.Faruk Ajeti, sekretar nė Ambasaden e Repulikės sė Kosovės. Nė fund u dha koktej rasti. Nė kalendarin e figurave historike, Karl Ritter Von Ghega renditet ndėr njėqind figurat mė tė mėdha nė historinė e kombit austriak, krahas Mozartit, Froidit, Maria Therzes, Franz Jozefit, Kafkes etj. Emri i Karl Gegės dhe Aleksandėr Moisiut tani mė janė ura lidhėse me dy popujve tanė.Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Prof. Hazir Mehmeti
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 43 vizitorë
Lexuar: 1,106 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Skandali i kriminelėve tė UDB-sė dhe familjes...
E premtė, 17 nėntor 2017 - 18:13
Kompania ndėrtimore “Conex Sh.p.k.” me para tė veta i kreu punė Haki Rugovės nė fshatin Syriganė nė vlerė 80 000 euro, ia siguronte 100 vota LDK-sė nga 100...
Pėrfaqėsimi “dinjitoz” i Haxhi Zekės nga pedo...
E martė, 14 nėntor 2017 - 18:57
Rezultatet e Programit pėr Vlerėsimin Ndėrkombėtar tė Studentėve (PISA) tė cilat e radhisin Kosovėn diku kah fundi i pusit, nuk i bėnė pėrshtypje thuajse a...
Kosova, Dubai, energjia diellore dhe ajo e qy...
E enjtė, 09 nėntor 2017 - 19:07
Mora shkas nga njė kontratė e Dubait ( Emiratet arabe) me njė firmė nga Shangaji dhe njė nga sauditet pėr ndėrtimin e njė termocentrali diellor me fuqi 700...
Njė pėrvjetor qė nuk e tronditi botėn
E merkurė, 08 nėntor 2017 - 04:26
7 nėntori, nė mos tė gjithėve, tė paktėn brezit tim, i kujton njė datė apo ngjarje tepėr tė rėndėsishme, Revolucionin Socialist tė Tetorit, tė 1917-ės, ku...
HAXHI SALI BEJ PĖRRENJASI - NDĖRTUESI I VEP...
E premtė, 03 nėntor 2017 - 01:52
Sa mė shumė kalojnė shekujt, aq mė e trashė bėhet perdja e errėsirės pėr tė ndriēuar figura historike dhe kontribute humane. Kujtdo qė nis tė shkruaj, me s...
më shumë nga - Tė ndryshme »
 
 

© 2017 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi