Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Pėrvjetorėt e tė pėrjetshmėve janė kushtrim pėr ne tė vdekshmit!
Publikuar më 30 prill, 2015 nė orėn 18:59 ( ) Sejdi Veseli | Histori |
Rrit madhësinë e shkronjave
Rrahman Bahtirit-Shpendit- Nė pesė vjetorin e vdekjes fizike

Pėrvjetorėt e tė pėrjetshmėve nuk janė ditė tė zakonshme:
Ata janė ditėt e nderimit pėr Ata qė kanė kontribuar pėr tė ardhmen, duke sakrifikuar ēfarė lypej prej tyre, qė e shkuara jonė tė jetė lavdiplotė;
Ata janė kushtrim pėr ne tė vdekshmit pėr tė pėrbashkuar krejt potencialin tonė mendor dhe veprues, qė pėrballjet tona me sfidat-dhuratė nga epoka, t’i kurorėzojmė me suksese tė plota;
Ata janė pėrkujtim i Amanetit nga tė pėrjetshmit, se politika kombėtare nuk udhėhiqet nga direktivat qė vijnė nga kancelaritė e huaja;
Ata janė obligim pėr ne tė vdekshmit, pėrmbushja e tė cilit nuk mund tė arrihet ndryshe, pos duke punuar me pėrkushtim dhe tė pėrbashkuar pėrreth Flamurit tonė kombėtar, deri nė pėrmbushjen e plotė tė Idealit tė ligjshėm, tė cilit iu pėrkushtuan tė pėrjetshmit, qė edhe ne shqiptarėt tė jetojmė tė lirė, nė trojet tona, tė ribashkuara nė njė shtet tė vetėm - Shqipėrinė Natyrale, me dinjitet dhe tė drejtė tė pa cenuar pėr tė vetėvendosur lirshėm pėr tė ardhmen tonė!

Rrahman Bahtiri-Shpendi (06 mars 1954 - 30 prill 2010)
Po nuk e pėrmbushėm kėtė obligim, do tė na mallkoj historia!
Njė ditė e tillė ėshtė edhe 30 prilli i vitit 2015. Ėshtė pėrvjetori i pestė qė kur u nda nga ne, vetėm fizikisht: Veprimtari dhe Veterani i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, Rrahman Hajrush Bahtiri-Shpendi.
Tė shkruash pėrkujtimin pėr shokun e idealit nuk qenka punė e lehtė. Deri tė ky pėrfundim erdha nga droja se mos po futem nė subjektivizėm. Mirėpo, pėrballė veprimtarisė shembullore politike dhe ushtarake tė Rrahmanit, kjo drojė mu avullua sikur vesa nga rrezet e diellit.
Rrahmani la gjurmė tė pashlyeshme nė rrugėtimin e popullit tonė, drejt pėrmbushjes sė kėrkesės sė tij tė ligjshme, pėr t’u ēliruar njėherė e pėrgjithmonė nga thundra e pushtuesve sllavo-ēetnik, qė edhe ne shqiptarėt tė jetojmė tė lirė dhe tė vetėvendosim lirshėm pėr tė ardhmen, nė shtetin tonė tė ribashkuar shqiptar.
Rrahmani u lind nė fshatin Brainė tė Gallabit, Komuna e Besianės, me 06 mars 1954, nė njė familje malėsore, dera e tė cilės ishte e hapur pėr njerėz tė besės dhe tė nderit.
Pėr shkak tė kushteve tė vėshtira pėr jetesė, nė njė terren tė lėnė nė “harresė” nga pushtetarėt( tė dominuar nga kolonistėt serbo-malazias) si shumė moshatarė tė tij, edhe Rrahmani, si i mitur pėrjetoi shijen e hidhur tė shpėrnguljes nga vendlindja. Ngase i ati Bacė Hajrushi, nė gjakim tė kushteve elementare jetėsore, detyrohet tė shpėrngulė familjen nė Prishtinė.
Rrahmani, pas pėrfundimit tė shkollės tetėvjeēare, i vendosur tė ndihmojė shkollimin pėr dy vėllezėrit dhe pesė motrat, regjistrohet nė shkollėn, siē quhej atėherė “ tė nxėnėsve nė ekonomi”, pas tė cilės e kishte tė garantuar punėsimin. Me tė pėrfunduar shkollėn punėsohet si mjeshtėr latimi nė ndėrtimet e larta, nė Kombinatin Industrial Ndėrtimor “Ramiz Sadiku”, nė Prishtinė. Por, pa humbur kohė fillon pėrgatitjet pėr t’u regjistruar nė fakultetin ekonomik, me synim qė tė ndjek studimet pa shkėputje nga puna. Por nė ndėrkohė zhvillohen demonstratat e Pranverės ’81, nė tė cilat merr pjesė aktive si pjesėtarė i organizuar i Frontit Nacional Ēlirimtar, qė prej 28 Nėntor 1978, si bashkėthemelues i tij.
Me 27 janar 1984 pason arrestimi edhe i Rrahmanit, nga pasardhėsja e UDB-s, Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror- sllavo-ēetnik.
Akuzohet pėr vepra tė inskenuara nga shovinistėt sllavomėdhenj, pėr “irredentizėm” dhe “kundėrrevolucion”, pėr ēka dėnohet me 13 vjet burgim tė rėndė.
Duhet theksuar, se edhe gjatė qėndrimit nė burg, Rrahmani nuk u thye, Ai qėndroi me stoicizėm edhe atėherė kur mėsoi lajmin e hidhur pėr rėnien e vėllait mė tė vogėl, nxėnėsit dhe bashkėveprimtarit tė tij, Bajramit, me 08 shkurt 1984, gjatė njė pėrballjeje me falangat e shėrbimit tė sigurimit sllavo-ēetnik - mercenarėt shqipfolės, tė njohur si policia speciale, e stacionuar nė Hajvali!
Gjatė kohės sa kaloi nė internim prapa grilave tė kazamatit famėkeq serbo-ēetnik, “Zabela” tė Pozharevacit nė Serbi, Rrahmani pėr as edhe njė ēast nuk do ta ndėrpresė aktivitetin atėmėmėdhetar. Nė kėtė kazamat, Ai takon shumė tė internuar politik shqiptar. Nė bashkėpunim me ta pasuron njohuritė e tij, sidomos ato teorike nė lėmin e pėrgatitjes dhe tė organizimit tė luftės ēlirimtare.
Pas lirimit nga kazamati, detyrohet t’i nėnshtrohet njė kure intensive mjekėsore, nė kohėzgjatje prej disa javėsh, nė shtėpinė e tij pėrdhese, nėn pėrkujdesjen e dr. Avdush Bajgorės dhe dr. Ramė Miftarit, pėr veshkat e tij tė dėmtuara rėnd gjatė procesit hetimor. Duhet theksuar, se si Rrahmani , ashtu edhe shokėt tij e kishim tė pamundur shfrytėzimin e ndihmės mjekėsore nėpėr spitale, pasi qė ato ishin venė nėn masa tė dhunshme nga thundra fashiste e pushuesit serbo-ēetnik.
Ende pa u shėruar plotėsisht, Rrahmani rifillon punėn pėr organizimin e njėsiteve nė terren dhe pėrgatitjen ushtarake tė tyre nė frymėn e artit tė luftės ēlirimtare...
I rrezikuar nga arrestimi i serishėm, Rrahmani, pas konsultimit me shokė emigron, sė pari nė Kroaci, ku e siguron pasaportėn kroate dhe mė pas me ndihmėn e saj vendoset nė Gjermani. Nė Gjermani vazhdon me propagandimin e domosdosė sė luftės sė armatosur ēlirimtare, deri nė momentin kur radhitet edhe vet si luftėtarė aktiv nė Operacionin “Shigjeta”.
Pas pėrfundimit tė luftės dhe shpėrbėrjes sė UĒK-sė, Rrahmani, punėsohet nė Institutin Kombėtarė tė Shėndetit Publik tė Kosovės, nė vendin e punės Shef i depos qendrore, ku punon deri nė momentet kur sėmuret rėnd.
Vetė fakti se ndėrron jetė nė njė spital vendor, nė mungesė tė shumicės nga barėrat esenciale, ashtu siē vdesin tė gjithė ata qė interesat e popullit dhe tė at’mėmėdheut i kanė vėnė para atyre meskine, e qė pėr pasojė nuk kanė mjete pėr tė kėrkuar shėrim nėpėr qendrat me shėndetėsi mė tė avancuar ėshtė dėshmia mė e qėndrueshme, se Rrahmani, nuk u mashtrua nga lakmia pėr pasuri si disa tė mjerė, tė cilėt tė verbuar pas lakmisė po hahen e grihen ndėrmjet veti, sikur ujqit kur bien nė mish, pa u mėrzitur fare, se me kėto veprime tė turpshme po i minojnė themelet e ribashkimit tė trojeve tona, pėr ēka u vuajt aq shumė dhe e u derdhen lumenj lotėsh dhe tė gjakut.
Vepra vetėmohuese e Rrahmanit dhe virtytet e tij tė larta njerėzore e kombėtare, mbetėn shembull konkret pėr edukimin patriotik tė gjeneratave tė sotme dhe atyre qė do tė vijnė.
Lavdi jetės dhe veprės sė Rrahman Hajrush Bahtirit-Shpendit!
Lavdi jetės dhe veprės sė dėshmorėve tė lirisė!
Lavdi e pėrjetshme Ushtrisė Ēlirimtare te trojeve tona!

Sejdi Veseli

Prishtinė, mė 30 prill 2015

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Sejdi Veseli
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 52 vizitorë
Lexuar: 580 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
GJENOCIDI I KRYENGRITĖSVE SERB NDAJ SHQIPTARĖ...
E hėnė, 16 tetor 2017 - 22:08
Tragjedinė mė tė madhe shqiptaret e Beogradit e pėrjetuan me fillimin e kryengritjes serbe gjatė vitit 1806. E cila kishte karakter gjenocidial ndaj shqip...
“Masakra e Reēakut...” - libėr i dėshmive tė ...
E shtunė, 16 shtator 2017 - 00:20
Pėrkitazi me botimin e monografisė "Masakra e Reēakut – Krim kundėr njerėzimit", grup autorėsh, nė gjuhėn angleze dhe ribotimin nė gjuhėn shqipe nga Instit...
PALEOLITIKU I PARĖ DHE EVOLUIMI I NJERIUT NĖ...
E dielė, 10 shtator 2017 - 21:27
(Nga mediat elektronike dhe veprat) Po e sjellim edhe njėherė ndėr mend se banorėt e hershėm tė Evropės sė Bashkuar dhe tė kontinentit, qoftė edhe me An...
SINGIDINUMI DARDAN APO BEOGRADI SHQIPTARĖ GJ...
E merkurė, 06 shtator 2017 - 22:40
Sipas shėnimeve arkivale turke tė TAPY-TEFTERIT, Perandoria Osmane e sundoi Beogradin gjegjėsisht Singidinumin dardan prej vitit 1521-1867, ky sundim do tė...
VRASJE E INSKENUAR E USHTARIT SHQIPTAR
E hėnė, 04 shtator 2017 - 00:13
(Me rastin e 30-vjetorit tė vrasjes sė Aziz Kelmendit) Njė ndėr krimet mė tė rėnda po aq edhe tronditėse, qė arriti deri te aktivizimi i lėvizjes serboē...
më shumë nga - Histori »
 
 

© 2017 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi