Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Regjistrimi i diasporės ka rėndėsi kombėtare
Publikuar më 01 maj, 2015 nė orėn 18:37 ( ) Prof. Hazir Mehmeti | Tė ndryshme |
Rrit madhësinë e shkronjave
Z. Mentor Burovci, (MD): “Asnjė komplikim ligjor nuk do ketė ai i cili regjistrohet, pa marr parasysh nėnshtetėsinė qė ka, shtetin ku ka lind, vendin ku jeton, regjistrimi ėshtė vetėm regjistėr i tė dhėnave numerike pėr qeverinė e Kosovės. Regjistrimi ėshtė akt vullnetar dhe jo i obligueshėm dhe do ishte dėm i madh largimi nga regjistrimi. Nė regjistrim mund tė marrin pjesė tė gjithė mėrgimtarėt nga tė gjitha trevave shqiptare”.

Nė lokalet e Ambasadės sė Republikės sė Kosovės tė enjten u mbajt takim informativ lidhur me procesin e regjistrimit tė diasporės i thirrur nga Ministria e Diasporės. Organizimi i bė nėn “Agjenda e Fokus Grupit” nga KosovoDiaspora me temėn “Qėllimet, Sfidat dhe Mundėsitė” Fjalėn pėrshėndetėse e mbajti z. Imer Lladrovi, konsull. “Diaspora ėshtė pjesė themeli e shtetit tė Kosovės, andaj dua ta pėrgėzoi Ministrinė e Diasporės pėr kėtė aktivitet me rėndėsi”. Znj. Linda Fetiu e drejtoj takimin, ajo dha disa informata rreth temės pėr diskutim. Z.Mentor Burovci, pėrfaqėsues i M.D. u foli tė pranishmėve lidhur me rrjedhėn e procesit tė regjistrimit. “Regjistrimin e mėrgimtarėve ėshtė duke u zhvilluar dhe si shtet kemi pėr herė tė parė tė dhėna lidhur me diasporėn. Kėto tė dhėna do na shėrbejnė shumė ne dhe qeverisė sė Kosovės nė ndėrtimin e politikave mė tė sakta shtetėrore pėr sa i pėrket diasporės dhe mėrgatės. Me tė dhėnat qė do i kemi nė tė ardhmen do mundemi t’i qasemi mė afėr diasporės sonė me rastin e hartimit tė planeve vjetore, aktiviteteve, projekteve qė i referohen mėrgatės sonė. Dua ta potencoi se hartimi i regjistrit ėshtė njė akt ligjor i cili na obligon dhe ėshtė dokument qeveritar pėr pesė vjet. Ju kisha apeluar tė gjithė mėrgimtarėve qė tė regjistrohen sepse do jetė me dobi tė shumėfishtė nė realizimin e programeve e projekteve tė rėndėsishme pėr diasporėn. Dhe, secili do jetė nė njė formė personalisht i promovuar”. Ndėrsa z.Lorik Pustina foli lidhur me aktivitetin e “Fokus Grupeve”. Ai falėnderoj organizatat ndėrkombėtare qė e kanė ndihmuar kėtė projekt sfidues. “Me regjistrimin e mėrgatės ne do ta dimė fuqinė reale, sa jemi ne nė diasporė, jashtė trojeve etnike shqiptare. Ne jemi duke punuar nė drejtimin e kartelės identifikuese dhe kjo do sjell pėrfitime tė ndryshme dhe besojmė se kjo ide do vjen pas regjistrimi”. Ai foli lidhur me ruajtjen e tė dhėnave duke pėrmendur ligjin mbi ruajtjen e privatėsisė sė shėnimeve. Tė dhėnat janė tė siguruara. Regjistrimi kalon nėpėr disa faza dhe tani jemi nė fazėn e mbledhjes sė tė dhėnave, regjistrimin dhe do pėrfundon me pastrimin (vėrtetimit) e tė dhėnave, formimi i buletinit e tė dhėnave. Tė dhėnat janė tė pėrditėsuara, regjistrimi do vazhdon. Tė dhėnat statistikore do i jepen edhe Republikės sė Shqipėrisė e cila e ndihmon po ashtu procesin e regjistrimit. Problemi mė i madh ėshtė kthimi i formularėve tė plotėsuar deri nė Ministrisė sė Diasporės, se sa shpėrndarja e tyre. Andaj, forma elektronike ėshtė mė e lehtė dhe mė e sigurt”
Nė diskutim u shtrua pyetja e nėnshtetėsive, kur dihet se Austria bie fjala, njeh vetėm njė nėnshtetėsi, a kanė pengesa ata qė regjistrohen. Ligji parasheh mundėsinė e regjistrimit pa marr parasysh ēfarė nėnshtetėsie ka dhe nė cilin vend ka lindur.
Asnjė komplikim ligjor nuk do ketė ai i cili regjistrohet, pa marr parasysh nėnshtetėsinė qė ka, shtetin ku ka lindė, vendin ku jeton, regjistrimi ėshtė vetėm regjistėr i tė dhėnave numerike pėr qeverinė e Kosovės. Regjistrimi ėshtė akt vullnetar dhe jo i obligueshėm dhe do ishte dėm i madh largimi nga regjistrimi. Nė regjistrim mund tė marrin pjesė tė gjithė mėrgimtarėt nga tė gjitha trevave shqiptare.
Regjistrimi fizik bėhet pėrmes formularėve tė cilėt i kemi gjithandej ku mėrgimtarėt gjendėn, udhėtojnė, nė komuna etj.
Regjistrimi O-line mė i lehtė dhe kėrkon vetėm disa minuta. http://rd.rks-gov.net/(S(fgjxqhvgtqdjjsejoky4siyj))/Home.aspx; rd.rks-gov.net/
Nga tė pranishmit kishte shumė pyetje, vėrejtje, sugjerime, kritika dhe propozime tė cilat u dėgjuan me vėmendje dhe u sqaruan me kujdes nga pėrfaqėsuesit zyrtar tė institucioneve.
Nė fund u dha njė koktej rasti pėr tė pranishmit.

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Prof. Hazir Mehmeti
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 35 vizitorë
Lexuar: 672 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
HISTORIANI LIS MIRĖ MUHAMET TĖRNAVA IKU I MVE...
E martė, 19 shtator 2017 - 18:29
Nė Lismir tė Fushė-Kosovės iku nė ditėn e djehit dhe njė tjetėr lis i mirė i historisė shqiptare, veēmas i asaj tė Mesjetės, prof. dr. Muhamet Tėrnava. 70 ...
Ku duhet tė jem unė?
E martė, 12 shtator 2017 - 20:14
I kam kaluar tė tetėdhjetat. Tashti nuk mė mbetet gjė tjetėr veēse tė ėndėrroj. Qysh kur isha fėmi ėndėrroja pėr njė botė mė tė mirė, pėr njė botė ku tė su...
...Hajde Fari hajde..!?
E shtunė, 09 shtator 2017 - 01:53
Homazh pėrkujtimor Nga Gėzim Alia (Antar i kryesisė Shoqatės Tomorri – Durrės) Dake Tusha (Antar i kryesisė veteranėve LANĒ – Durrės) Xhevahir Ciron...
Ku janė ata mėsues, profesor, nė Preshevė ...
E merkurė, 06 shtator 2017 - 00:43
Historia e popullit shqiptar ėshtė ndėr mė tė pėrgjakshmet dhe mė tė vuajtuarat qė njeh historia botrore e arsimit sė paku gjatė mbi 500 viteve nėn sundimi...
NJĖ NDER I HARRY BAJRAKATARIT NDAJ KOMBIT TĖ ...
E dielė, 03 shtator 2017 - 01:10
“Artur Avenue”, kjo lagje e Bronxit nė qytetin e Nju Jorkut, njė emėr fort i njohur pėr mue. Aty, edhe unė, kam gjurmėt e hapave tė mi, jehonė tė bisedave ...
më shumë nga - Tė ndryshme »
 
 

© 2017 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi