Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
“KU ĖSHTĖ UKSHIN HOTI” VIZIONAR I MADH I ĒĖSHTJES KOMBĖTARE?
Publikuar më 19 maj, 2015 nė orėn 04:58 ( ) Mustafė Krasniqi | Histori |
Rrit madhësinë e shkronjave
“Edhe nėse ky qe fati im, unė pajtohem me tė, pavarėsisht nga ēmimi qė mund ta paguaj, sepse fėmijėt e mi dhe jo unė vet, janė kuptimi i jetės sime. Atdheu e fiton kuptimin me ta dhe jo pa ta, pasi qė pėr atdheun mund tė luftohet vetėm nė emėr tė njerėzores dhe kurrsesi ndryshe”.
(UkshinHoti)

Pas 16 viteve, klasės politike dhe kuvendarėt e Parlamentit tė Kosovės, ju ra ndėrmend tė shtrojnė pyetjen se; “ku ėshtė Ukshin Hoti”? Mos vallė kjo kujdesie e tyre u erdhi nėpėr kokė me dėshirėn e madhe pėr ta vazhduar rrugėn dhe vizionin e tij, pėr Shqipėrinė Etnike, apo pėr t’u arsyetuar para popullit se ne jemi tė kujdesshėm pėr heronjtė e kombit? Nė fakt as njėra dhe as tjetra nuk qėndrojnė si dėshirė e tyre, por ajo qė i shtyri deputetėt e Kuvendit tė Kosovės tė flasin pėr ndriēimin e fatit tė Ukshin Hotit ishte kėrkesa e pa ndėrprerė e popullit dhe peticion i nėnshkruar nga 13 mijė qytetarė.
Andaj nė memorien e popullit tė paharruar dhe tė nderuar mbesin bijtė e bijat saj, aq mė tepėr pėr ata qė kanė lėnė gjurmė tė thella nė historinė e heroizmit tė popullit, pa dyshim se i tillė ishte i urti, atdhedashėsi i Shqipėrisė Etnike, Ukshin Hoti.
Kur tė flasėsh pėr Ukshin Hotin, patjetėr se do tė shtrohet pyetja se “ku ėshtė Ukshin Hoti” pėr njė dekadė e gjysmė, mėsuesi i filozofisė, njeriu i madh i kombit, njeriun i frymėzimeve, njeriun i qėndresės, vizionari i madh i ēėshtjes kombėtare? Ndonėse kaloi kjo dekadė e gjysmė, siē kaluan shumė histori tė mėdha, e mjegullt, e paqartė, pa vizion, e pa filozofin e thjesht tė popullit, pa respektin e atyre qė duhej tė respektohen, e krejt nė fund, e gjithė kjo pėr filozofin, diplomatin, politologun, shkencėtarin, historianin, vizionarin dhe humanistin e atdhedashėsin e madh tė kombit shqiptar do tė ishte e pakuptimtė, nėse nuk vihet nė jetė ajo filozofi, apo ajo sakrificė pėr tė cilėn janė sakrifikuar bijė dhe bija tė kėtij kombi. Sikur tė ishte nė mesin tonė, ky vigan s’do tė pushonte, sikur qė jam i bindur se ideja, filozofia dhe morali i tij tek njerėzit e ndėrgjegjshėm dhe tek populli i gjerė nuk ka pushuar, edhe pse sa ishte nė mes nesh, pėrmes vrimave tė hekurta, nė ato ēeli, qė
i dergjej trupi i tij, na i bėnte tė fala kėsaj toke arbėrore, qė tė ndihemi tė sigurt, se e drejta mbi vetėvendosje i takon ati qė ka moral dhe guxim, e padyshim sipas Ukshin Hotit edhe popullit tė tij i takon kjo e drejtė.
Ukshin Hoti jo qė ishte bazuar vetėm nė emocionet e tija, por rrėnjėsisht kishte studiuar mbi tė drejtėn dhe filozofinė e saj dhe kėshtu konstatimet e tija buronin nga njė filozofie e zbėrthyer mirė, kėto jo qė nuk i dinte Ukshin Hoti, por pėr tė ishte e qėllimtė qė ta njohė botėn e qytetėruar se kjo tėrėsi e filozofisė mbi vetėvendosjen dhe qytetėrimin e lirė po mjegullohej dhe po vihej hi syve kėsaj bote nga njė popull qė nuk ka histori, por thjeshtė ėshtė nisur nga mendėsia amorale dhe me kėtė amoralitet synon qė ta ndėrtoi vizonin e moralit, ku fatkeqėsisht disa shqipfolėsve ishin bėrė shėrbėtorė tė kėtij amoralitetit dhe donin ta futnin frikėn nė palcė tė popullit qė tė hiqnin dorė nga kėrkesat e arsyeshme pėr lirė dhe bashkim.
Pėr kėtė filozofi tė amoralitetit Ukshin Hoti kishte shkruar shumė dhe mbi tė gjitha kishte ngritur zėrin, pa e llogaritur se ēdo t’i ndodhte mė vonė, pėr kėtė guxim tė tij mė sė miri fletė periudha e 81-shes dhe mė vonė pėrgjigjja e tij kundėr disa shqipfolėsve (siē ishte Azem Vllasi, Agim Zatriqi, e shumė tė tjerė) qė kishin rėnė nė ndikimin e politikės sė amoralitetit dhe mė kėtė politikė ndiqte luftėn e shenjtė tė njė populli qė mė moralin e tij fisnik kėrkonte ta ruante tėrėsinė e moralit qė e gėzonte populli i trungut tė tij.
Ukshin Hoti me kėtė ndihej krenarė pse i takonte kėtij trungu dhe me kėtė krenari, vihej nė interes tė kombit mė tėrė qenien e tij shpirtėrore e fizike, qoftė nė atė filozofike, politike, nė shkencė, histori dhe mbi tė gjitha kishte shpėrblim jetėn pėr atdhe. Mbase Ukshin Hoti kurrė nuk do t’i kishte pėrshkruar burgjet famėkėqija tė ish-Jugosllavisė si ndonjė parajsė, por edhe kurrė nuk do t’i kishte pėrshkruar si njė poshtėrim, sepse ky ferrė, nėpėr kėto burgje, pėr Ukshin Hotin dhe tė burgosurit tė tjerė, do tė ishte njė dritė nė tė ardhmen pėr popullin e tij. E sot dikush... nėpėr shkrimet e veta, pa ndonjė qėllim, apo qėllimisht e bėnė kėtė nocion tė dritės dhe ferrit, se gjoja tė burgosurit shqiptar qenkan burgosur pėr bindje politike e jo pėr liri dhe bashkimin e kombit, demonstratat qenkan bėrė pėr qėllime ideologjike e jo pėr liri dhe bashkimin e kombit? Kėto supozime janė tė qėllimta nga dora e zgjatur e titistėve tė cilėt mundohen ta zhvlerėsonin luftėn e denjėt tė atdhetarėve dhe studentėve shqiptar. E, po tė ishte fizikisht mes nesh Ukshin Hoti kurrė nuk kishte druajtur kundėr gėnjeshtrave tė Azem Vllasit, i cili demonstratat e 81-shes i cilėson si tė drejtuar nga Beogradi, apo me pikėpamje ideologjike, sikur qė mė vonė dolėn me tė njėjtin avaz kundėr UĒK-sė disa lider partiak tė cilėt i cilėsuan edhe mė keq dorė e zgjatur e Serbisė.

Kur flasim pėr nocionin e ferrit, mė kujtohej njė tregim i shkurt dhe domethėnės i njeriut, veprimtari tė palodhshėm, heroit tė kombit, qė pėr fat tė keq nga 1998-ta e deri mė sot nuk ėshtė mes nesh, atė e kishte vjedhur koha e atyre qė kishin frikė nga ai dhe koka e tij pėr tė shkruhet shumė pak, nuk e di se ndoshta ende kanė frikė nga njeriu i urtė, nga njeriu qė i kishte kushtuar jetėn atdheut vetėm buzėqeshja e tij thoshte shumė, “fjalė pak, e punė shumė” siē thotė populli. Ai diku ėshtė, e me ne ecė shpirti i tij, jam plotėsisht i bindur se shpirti i tij rri mbi ne, sepse i tillė ishte, kishte pasion dashurin dhe heroizmin e popullit tė tij, ishte udhėtar i rregullt dhe i regjur pėr kėtė Shqipėri tė lirė, e tė bashkuar. Ndoshta nuk ishte filozof me profesion, por filozofia e tij e mėsuar nga vetė populli ishte njė filozofi shumė domethėnėse, po krahas filozofit Ukshin Hotit ky na thoshte (Xhavit Haziri):
- “Ukshin Hoti e ka tė drejtė, pa kėtė filozofi (filozofia e ēlirimit) nuk mundem tė arrinim qėllimin ku e kemi, po as qė do tė mund tė lirohemi me njė politik pėrkulėse e cila pėr fat tė keq po propagandohet nė popull ”.
Ukshin Hotin e ēmonte si engjėll, por edhe si figurė qė simbolizohet liria e tėrėsisė. Kjo filozofi e tij dhe e Ukshin Hotit, janė njė filozofi e zbėrthimit, por asnjėherė e larguar nga ajo realja, sepse gjithnjė duke vė nė pah realitetin kanė trajtuar si duhet filozofin e sė drejtės, por njėkohėsisht kanė trajtuar edhe jo realen, e amoralitetin.
Nocioni i ferrit dhe i parajsės sipas fesė, pėrshkruhen nė botėn e pas vdekjes, kurse shkenca kėto dy nocione i merr si figurė reale nė jetėn e sotme tė njerėzimit, qė tek shumė popujt tjerė janė trajtuar dhe trajtohen si tė tilla, me definicion tė qartė, ndėrsa tek populli ynė ende mbetėn tė tilla, duke ju referuar situatave qė kalonin dhe vinin si shtriga tė natės. Meqė citat i Kuranit dhe i Biblės thotė: “O zot i madhreshėm ke mėshirė pėr ne”, kurse Jezu Krishti i varur nė shtyllė, kėrkon nga zoti qė t’i shpėtojė ata qė ishin varur me tė. Atėherė na del se pėr ne, Ukshin Hoti dhe Xhavit Haziri, ishte profeti, ishte jezukrishti, ishte ai qė gjithmonė ėshtė lutur pėr popullin e tij, ishte lutur pėr ata njerėz qė ishin hy rrugės sė turpit dhe ishte lutur qė gjithėsia ta bėnė tėrėsinė, sepse sipas tija kjo ishte forca mbi tė cilėn do tė triumfonte filozofia e tėrėsisė. Hoti asnjėherė nuk kishte menduar pėr vetėn, sepse po tė kishte menduar pėr veten, sot ndoshta do tė ishte ndonjė profesor nė universitetet e mėdha tė Amerikės, por ja qė nuk e pranoi kėtė ofertė, sepse deri sa populli i tij vuante pėr liri, shpirti i tij i thoshte qėndrimi me popullin ėshtė lartėsi dhe e ndėrgjegjshmėri, e siē thoshte edhe vet:
- “Edhe nėse ky qe fati im, unė pajtohem me tė, pavarėsisht nga ēmimi qė mund ta paguaj, sepse fėmijėt e mi dhe jo unė vet, janė kuptimi i jetės sime. Atdheu e fton kuptimin me ta dhe jo pa ta, pasi qė pėr atdheun mund tė luftohet vetėm nė emėr tė njerėzores dhe kurrsesi ndryshe”.
Ukshin Hoti me punėn dhe filozofinė e tij trajtoj nė thelb problemin e Ballkanit dhe veēmas problemin e popullit tė tij qė ishte i ndarė nė pesė pjesė. Ishte i vetėdijshėm se pa njė luftė ballkanike nuk do tė ketė zgjidhje problemi i Ballkanit, ndėrsa tėrėsia e kombit shqiptar ishte si njė problem nė vete, por edhe jo i pazgjidhur, sipas Ukshin Hotiti, detyrė e parė pėr ta bėrė Shqipėrinė e bashkuar ishte ndėrgjegjėsimi dhe madje lufta e pa kompromis, por sipas tij tashmė ishte edhe njė arsye duke u nisur nga thyerja e tabusė se Jugosllavinė, nuk ka fuqi qė ta shkatėrronte atė dhe kjo u shkatėrruar, thua nga studentėt dhe populli shqiptar, dhe arsyeja tjetėr ishte bashkimi i Gjermanisė, thyerja e murit tė Berlinit, kėto dy arsye i epnin njė argument tė fortė qė t’ua thoshte popullit troē, qė tė tėrhiqen nga njė politik qė pėr shumė kohė kishte mbjell frikė, e nė anėn tjetėr me politikėn e turpit, kishin penguar luftėn e drejtė tė rinisė dhe atdhetarėve shqiptarė qė kishin dal hapur kundėr politikės diskriminuese dhe kundėr elitės famėkeqe qė mbillnin huti nė popull, siē ishte politika e heshtjes, politika e servilizmit.

Nuk ka vdekur Ukshin Hoti, kėrkojeni, ku ėshtė...?

Nė njė intervistė tė djalit tė heroit tė kombit Ukshin Hotit, dėgjova tek thoshte se nuk ka vdekur Ukshin Hoti. Vėrtet jam mė se i bindur se Ukshin Hoti, Xhavit Haziri dhe shumė dėshmor tjerė janė nė zemrat e popullit, tė ēdo shqiptari qė nuk ka shkel mbi gjakun e dėshmorėve, qė nuk e ka tradhtuar, apo bishtnuar vizionin e tij. Siē jam i bindur se po tė ishte mes nesh fizikisht, kurrė nuk do ta kishte pranuar kėtė ligėsi tė sotme, ēfarė na ėshtė servuar nga politikanėt servil, sepse pėr tė shteti kishte kuptim tė plotė dhe ajo kuptimėsi ėshtė vetėm Shqipėria e bashkuar, Shqipėria Etnike. Mbase edhe nuk do tė ishte pajtuar edhe me ca ish tė burgosur qė nuk ngrehin zėrin kundėr politikės sė mjegullt qė po e shpėrfaq Azem Vllasi dhe klika e tij pėrmes RTK-sė, sikur edhe nuk do tė kishte pėrkrahur kurrė klikėn e titistėve ta udhėheqin shteti, e as qė t’i fyejnė djemtė e orėve tė para tė lirisė.
Jam mė se i bindur se Ukshin Hoti nuk do tė kishte qėndruar i heshtur ndaj akuzave qė po i bėhen UĒK-sė, nga ata qė dje kėrkonin dėnimin e Ukshin Hotit, kurrė nuk do tė kishte pranuar qė mbi djemtė ēlirimtar tė UĒK-sė tė ngrihej ndonjė gjykatė speciale, sikur kurrė nuk do ta kishte lėnė jetime UĒK-nė pa zot tė saj. Po dhe kurrė nuk do tė kishte pranuar njė politikė tė dyfishtė, siē me krenari pranojnė disa politikan tė politikės ditore: se te Ukshin Hoti kishte mbretėruar arsyeja, e drejta, e asnjėherė ledhatimi dhe pėrkulja ndaj atyre qė kanė bėrė gjenocid mbi popullin e tij.
Ukshin Hoti asnjėherė nuk do tė kishte vė interesin e kombit me atė tė pėrfitimit, tė karrierės sikur po e bėjnė disa politikan tė politikės sė sotme. Pra, nėse janė ndėrgjegjėsuar politikanėt, atėherė tė mos bėjnė politikė me popullin por t’i kėrkojnė nė mėnyrė institucionale bijtė e saj heroin e kombit Ukshin Hotin, Xhavit Hazirin dhe shumė tė tjerė, kur dihej se kush janė ata qė i pėrplasėn nė skenat e zhdukjes, kėtė e tregoi para parlamentit edhe Nait Hasani, nga ato gjurmė tė fillojmė e deri te denoncimi i shtetit kriminale i Serbisė, e tė mos mbetet vetėm thėnie para ekranit televiziv, bėrje qefin popullit me shtytjen se kinse politika e ka nė agjendėn e saj kėtė qėllim, mbi tė gjitha krahas kėrkesės sė fatit tė Ukshin Hotit tė bėhej edhe njė padi denoncimi nė gjykatėn ndėrkombėtare kundėr shtetit kriminal tė Serbisė, tė dėnohet Serbia pėr ushtrim gjenocidi mbi popullin e pafajshėm tė Kosovės dhe tė mos u lihet hapėsirė qė Serbia ta shfrytėzoi paditurin e politikės ditore tė Kosovės dhe nė vend qė tė dal nė rolin e mbrojtėsit ai ka marr timonin nė rolin e tė akuzuarit dhe me kėtė pretendon qė tė dal e pafajshme, gjė qė kėtė do te arrin nė saje tė politikės sė dėshtuar tė Kosovės. Kjo intencė e tij ėshtė qė sė pari tė krijohet njė gjykatė e veēantė pėr UĒK-nė madje do ta ketė mė letė pėr hapat e tjerė.


Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Mustafė Krasniqi
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 49 vizitorë
Lexuar: 596 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
BETEJA E 22 SHKURTIT 1999 TREGOI SE LUFTETARĖ...
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:37
Beteja e lavdishme e UĒK-sė, nė mbrojtje tė Shtruerės (Shtitaricės),Lugmirit (Dalakut) Akrashticės, Bukoshit,Liqenjėve dhe Taraxhės sė Vushtrrisė Pas ofanz...
SHTIGJEVE TĖ HAPURA NGA DĖSHMORĖT, DUKE SHKRI...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 01:30
Pėrkujtim nė 34 vjetorin e rėnies sė Dėshmorit tė Kombit, Bajram Bahtiri – Besniku Mbi popullin tonė kanė kaluar shumė furtuna, por, sado tė mėdha qė is...
Martirėt e Lirise dhe Demokracisė
E dielė, 14 janar 2018 - 16:11
Nė 70 vjetorin e ekzekutimit Nata e 14 janarit tė vitit 1948. Njė natė e zezė. Qielli qante papushim. Retė nxinin mbi Gjirokastėr. Gjėmimet ushtonin me ...
Nėntorėt e shenjtė tė pėrgjakur dhe tė pėrl...
E shtunė, 23 dhjetor 2017 - 02:18
Muaji Nėntor mund tė shpallet edhe muaji i shenjtė pėr shqiptarėt kudo qė jetojnė. Nuk ka nevojė ndonjė shpjegim ose arsyetim pėr shenjtėrimin e kėti mu...
Vlerat e njė promovimi
E merkurė, 20 dhjetor 2017 - 00:09
SUEDI - Malmö (Dr. Nusret Pllana, Terrori i Serbisė pushtuese nė Kosovė 1844-1999”, Intervenimi i Nato-s nė Kosovė, dokumentari Dėshmitė e Heshtura dhe Fl...
më shumë nga - Histori »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi