Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Cėrvica nė Ebikon ; humanizmi nė vepėr
Publikuar më 21 maj, 2015 nė orėn 19:35 ( ) Tė ndryshme |
Rrit madhësinë e shkronjave
Kjo e diel (Ebikon, 17.05.15), ishte e paraparė pėr manifestim kulturor e humanitar, i nėnti me radhė i organizuar nga ShH “Cėrvica”, aktiviteti i sė cilės daton nga fund-vitet e tetėdhjeta kurse u themelua dhe u regjistrua oficialisht pranė organeve kompetente zvicerane, mė vitin 1999 nė Root, Luzern (CH) me kryetar Qani Xhambazi, nėnkryetar Islam Spahiu; Selim Ballazhi sekretar, Bejtulla Tika arkėtar dhe njėmbėdhjetė anėtarė tė kryesisė. Ėshtė kjo shoqata e parė humanitare shqiptare nė mėrgatėn me prejardhje nga trojet e Kėrēovės me rrethinė e sipas disa tė dhėnave qė kam mundur t’i konsultoj, rezulton tė jetė e para (ose sė paku ndėr tė parat) nė diasporėn tonė.

Kjo shoqatė, ndihmon nė mėnyrė permanente fėmijėt me mungesa fizike nė atdhe dhe aktualisht janė dhjetė fėmijė nėn pėrkujdesje, gjendet poashtu pranė nevojtarėve tė rastit, dhe ndihma tjera qė konsiderohen si emergjente. U ndėrtua njė urė nė fshat dhe u ndihmua bashkė me fshatarė qė jetojnė nė vendlindje, nė ndėrtimin e njė shtėpie pėr njė familje nė gjendje tė pavolitshme ekonomike. Por “Cėrvica” bėri tė mundshme, pėr respekt ndaj bashkėfshatarit, piktorit Zeni Ballazhi i cili fitoi ēmimin e parė nė konkursin kombėtar pėr logon e 100 Vjetorit tė Pavarėsisė, ngriti monumentin unik shumė tė bukur me logon – simbol nė mes tė fshatit.
Nė kuadėr tė fytyrave meritore, bashkėbiseduesit nuk lėnė pa e dalluar enkas kėngėtarin e mirėnjohur Duli. Ai gjithmonė ėshtė i gatshėm, pa asnjė hezitim apo kusht, tė merr pjesė nė manifestimet e shoqatės dhe kėshtu me popullaritetin e vet, ndihmon dukshėm nė rritjen e mundėsive materiale dhe morale tė ndėrmerren ndihma tė shumta humane.
Kryesia e re nė pėrbėrje, Abas Spahiu – Kryetar, Resul Mehmedi – Nėnkryetar, Rilind Ballazhi – Nėnkryetar, Bekim Ballazhi,– Sekretar, Shpėtim Spahiu – Arkėtar, kanė intensifikuar aktivitetin nė ngritjen dhe ruajtjen e vlerave kulturore dhe artistike kombėtare duke transmetuar kėto pasuri gjeneratave tė reja. “Kjo ėshtė njėherit edhe qėllimi i ynė mė eminent dhe mė sublim”, shprehet nė njė moment nėnkryetari z. Resul Mehmedi.
Kjo kryesi bashkė me anėtarėt vendosėn qė ky manifestim, dhe mjetet e grumbulluara financiare, tė dėrgohen familjeve tė dėmtuara nė represaliet e dhunshme tė forcave ushtarako-policore mbi lagjen “Kodra e Trimave” nė Kumanovė.
Aktivitetet humanitare dhe mbrojtja e kultivimi i kulturės sonė kanė njė dimension tė gjerė pėr ēka shpresoj tė kem mundėsinė tė informoj publikun mbarė shqiptar me njė shkrim tė dedikuar enkas. Sot, nė vijim do tė ndalem nė disa momente mbi manifestimin e pasdites sė diel i cili filloi me Himnin Kombėtar, interpretuar me shumė emocion dhe jashtėzakonisht bukur nga grupi i fėmijėve udhėhequr nga Bleona Spahiu.
Njė recitim rrėzėllues, qė u ndėrpre disa herė nga publiku me duartrokitje dhe qė nė fund nuk kishte tė ndalur ovacioni, qe ai i vogėlushes Aurora Xhambazi: “Poemė Kosovare”. Pėrfundimisht, recitimet e Hajrunisės, Edonės dhe Arbnorės ishin momentet mė emocionale tė kėtij manifestimi i cili vazhdoi me programin e zgjedhur, renditur dhe udhėhequr mjeshtėrisht nga moderatori Mehmedi i cili njoftoi publikun pėr vendimin e prurė rreth ndihmės pėr Kumanovėn: “..., duke marrė pėr shkas situatėn e krijuar nė Kumanovė, kryesia e ShH “Cėrvica” nė mbledhjen e mbajtur mė 11.5.2015, vendosi qė nė shenjė solidariteti me motrat dhe vėllezėrit kumanovarė njė pjesė e tė ardhurave nga Manifestimi i sotėm t’i dedikohet si ndihmė humanitare...”
Programi manifestues vazhdoi me programin artistik me valle burimore dhe kėngė tė interpretuara nga Blerta Sopaj dhe Duli, humor nga Lorent Xhaferri dhe Lirian Tika, ShKA “Shkėndija” dhe Nazim Rrika.
Nė fund u ndanė falėnderime dhe dhurata nga ana e z. Ali Spahiu, z. Bukurim Xhaferri dhe anėtari i nderit z. Qani Xhambazi pėr mėsuesin dhe autorin e librit “Cėrvica Parisi i Vogėl”. Dhurata iu ndanė zonjave Mr. Jehona Xhambazi dhe Mr. Flokėarta Xhambazi tė diplomuara nė Zvicėr...
Nė vazhdim, tė pranishmit qė arrinin njė numėr impresionant nga afro tetėqind persona, i argėtoi me shfaqje tė lirė, kėngėtari i shkėlqyeshėm Duli.

Reis Mirdita

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 33 vizitorë
Lexuar: 823 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Dosjet sekrete pėr Gjykatėn Speciale tė krye-...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 17:12
Te UDB-sė jeni, dhe tek ajo do tė ktheheni! Unė kam qenė nė favor tė jo vetėm njė, por tė 347 gjykatave speciale nė Kosovė pėr luftimin e krimit dhe rin...
Hapja e dosjeve: Infiltrimi i UDB-sė pėrmes I...
E dielė, 18 shkurt 2018 - 12:19
Idriz Zeqiraj ėshtė nga fshati Studenicė, komuna e Istogut, pėrndryshe axha i Kosovė Zeqirajt. Kosova ishte shofer i Fadil Feratit dhe ėshtė vrarė nė Banjė...
DERVISH AVDYL HASANI I GRISE DHE ...
E hėnė, 22 janar 2018 - 19:28
Po tė ngjitėsh dhe tė kthehesh nga cilido pikė horizonti nė Malėsinė e Gjakovės (Tropojė) ka pikė takime me mite, qė rrjedhin nga histori tė vėrteta. Mė du...
LURĖS, TITULLIN “NDERI I KOMBIT”, DO IA JEPTE...
E hėnė, 08 janar 2018 - 22:27
Aty, nė atė 17 maj 2017, nė njė veprimtari elitare, solemne e festive, ku ishin krejt “Paria” e sotme e Dibrės, titullarė tė Qarkut, Prefekturės e Bashkisė...
Top sekreti i Ramush Haradinajt me pazarin e ...
E shtunė, 06 janar 2018 - 19:26
Ky shkrim u dedikohet tė gjithė atyre qytetarėve tė Istogut tė cilėve u ėshtė dhunuar e drejta e votės, pėrballen me ēnjerėzimin e dinjitetit tė tyre, dhe ...
më shumë nga - Tė ndryshme »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi