Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
SHQIPTAR NDĖRGJEGJĖSOHUNI...!
Publikuar më 23 maj, 2015 nė orėn 19:20 ( ) Mustafė Krasniqi | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
SHQIPTARĖT SHTETFORMUES-FEDERALIZĖM APO BASHKIM ...

Duke u nisur nga situata politike nė Maqedoni, qė nga krijimi i shtetit kukull e deri mė sot, politika e saj sikur ka prodhuar vetėm destabilizim, urrejtje mes dy etniteteve tė mėdha qė e pėrbėjnė shtetin Maqedon; Shqiptarėt mė 40% dhe Ardhacakėve bullgar, qė e quajnė vetėn Macedon me 40%, si dhe etnitetet tjetėr tė pėrbėrė prej 20% qė mund tė jenė vlleh, Serb, Romė dhe turko-folės.

Megjithatė politika shoveniste e Gligorovit, Gruievskit, e tė ndonjė politikani tjetėr tė kėtij formati nuk ishin tė rastėsishme dhe tė paqėllimta, mbase pretendimet e tyre shoviniste ndaj shqiptarėve shkonin mu deri atje te cenimi dhe shkelja e tė drejtave mė elementare deri te privimi i jetės vetėm pse ishin shqiptar, popull me histori tė lasht perllazgo-Ilire. E tėrė kjo urrejtje u lind si pasoj e krijimit tė njė shtetit kukull, pa identitet, kulturė nga qė politika e ish-Jugosllavisė sė asaj kohe kishte pėr qėllim shpėrndarjen e shqiptarėve nėpėr Republikat e saj, ish-Jugosllavisė me motivin qė shqiptarėt si shumicė tė mos kenė mundėsi pėr tė kėrkuar tė drejtat e veta. Ndonėse shkatėrrimin i ish-Jugosllavisė dhe krijimin e shteteve tė reja, erdhi nė saje tė pėrpjekjeve tė shqiptarėve pėr ta rrėnuar shtetin mė diktatorial ndaj shqiptarėve dhe nga kjo shpėrbėrje e ish-Jugosllavisė pėrfituan territore shqiptare pushtuesit Maqedon, Malazez dhe ai Serb, gjė qė ishin dhe mbetėn nėn oazėn e shteteve mė kriminale, shtetet qė nuk respektojnė tė drejtėn e lirive tė njeriut, mbase edhe intensifikojnė situata tė dhunshme pėr tė zhdukur identitetin historik tė njė populli autokton, konkretisht tė popullit shqiptar.
Megjithatė kjo politikė diskriminuese, e Sllavo-Maqedonėve, pėrpiqet me ngulmė tė realizohej nė pėrpikeni qėllimet e saja sipas skenarit famėkeqe tė kryekriminelit tė famshėm Akademikut, Vasa Ēubralloviqi, apo vazhduesit tė tij Milloshoviēit; aq mė keq politik e saj synon qė pėrmes metodės sė dhunshme, grabitjen e historisė tė krijon identitet tė vetin, duke u shtirė si pasardhės tė Maqedonisė sė vjetėr me njė ndarje tė dhunshme gjeografike nga trungu i Shqipėrisė Etnike. Me kėto pretendime tė ulta e false, pėrshkrime enciklopedi e deri te lufta e fundin nė lagjen e trimave nė Kumanovė qė u zhvillua nga organet policore-ushtarake Maqedone u pa qartė mllefi dhe urrejtja ndaj popullatės sė pafajshme shqiptar qė kishte politika e Gruievskit, apo e Grujevskav tjerė.
Pra, Gruievski apo Zajevi e kushdo tjetėr qė tė vije nė krye tė qeverisė Maqedone duhet ta kuptojnė realitetin dhe tė tėrhiqen nga politika e mendėsisė sė mykur, tė dhunshme dhe pushtuese, madje edhe tė vetėdijesojnė popullin e mashtruar, ardhacakėt bullgar, se nuk janė pasardhės tė maqedonve tė vjetėr, por ardhacak bullgar dhe mbi kėtė parim tė fillojnė jetėn reale ashtu ēfarė janė. Andaj duke u nisur nga kjo mendėsi e tė tė kuptuarit do tė kenė me lehtė tė vazhdojnė tė bashkėjetojnė si dy popuj nė njė shtet pa cenuar tė drejtėn e asnjėrit komunitet, e konkretisht tė heqin urrejtjen ndaj komunitetit mė tė madhe e autokton, qė nė fakt janė Shqiptarėt. Ndėrsa pėr kėto epshe djallėzore tė ardhacakėve bullgar fajtore kryesore ėshtė bota e qytetėruar, pikėrisht Evropa sehirxhike e cila mė kohė ėshtė dashur tė jetė mė e vėmendshme, dhe mė e pėrkushtueshme nė stabilizimin e Ballkanit, e jo tė tėrhiqet nga skena politike se gjoja nuk po ndodhė asgjė me Maqedonin, apo nė anėn tjetėr t’i fajėsojė shqiptarėt si faktor destabilizues. Megjithatė, nė realitet, ky destabilizim i Ballkanit vije si pasoj e vetė evropianėve tė cilėt Sllavėt e Ballkanit i favorizuan me grabitje, pushtim territoresh si dhe duke mos ia tėrhequr vėrejtjen pėr terrorizimin qė ushtronte nė mėnyrė sistematike mbi shqiptarėt. Pra, duke qenė pengė e njė tragjedie Ballkanike, me ndihmėn e evropianėve, shqiptarėt u detyruan dhunshėm, pa vullnetin e tyre tė copėtohen nė pesė shtete e tė pėrjetojnė gjenocid tė pėrmasave tė mėdha qė ushtronin sllavėt e Ballkanit dhe pikėrisht edhe shteti kukull, qė ėshtė formuar nga politika e ish-Jugosllavisė, i Maqedonisė.

Lind pyetja pėrse duhet njė zgjidhje tjetėr-federalizėm apo bashkim me Shqipėrinė?

Duke u mbėshtetur nė tė kaluarėn dhe nė tė sotmen e hidhur sikur Maqedonia nuk po gjen forcė tė tėrhiqet nga urrejtja dhe pretendimi pėr tė skllavėruar popuj, po pėrkundėr kėsaj sillej me njė politikė pretenduese, diskriminuese, tė dhunshme, qė pėrmes persekutimeve dhe ekzekutimeve, diku tė fshehura, diku tė hapur dhe atė mu nė sy tė botės zbaton fushatė terrori tė herėpashershmesh mbi fshatrat shqiptare, si: Nė Tetovės, Kondovės, Brodecit, Sopotit, e deri te lufta e fundit nė Lagjen e Trimave nė Kumanovė, qė edhe ishte me njė skenar tė ngjashėm si ai politikės fashiste tė Milloshoviqit.
Pra, politik sllavo-Maqedone ėshtė e dėshmuar se nuk ka gatishmėri tė pranojnė faktin qė shqiptarėt janė faktor kryesor pėr ndėrtim shtetin qė edhe duhet tė trajtohen si tė barabartė me bėrjen e shtetit, gjė qė pėr fat tė keq kėsaj politike shterpe po i kontribuon edhe politika e partive shqiptare tė cilat nuk janė tė zėshme nė interesat e popullit, po sikur janė zėnė piskė dhe nuk janė nė gjendje tė pėrfaqėsojnė denjėsisht interesin e shqiptarėve ēfarė duhet tė ishin dhe e meritojnė si komunitet i barabartė me tė ashtuquajturėn popull Makedoncė-ardhacakėt bullgar. Nė fakt Qeveria e Grujevskit, si edhe qeveritė e mėparshme kishin kėtė mentalitet tė dhunshėm, gjė qė ishin dhe ende janė shkelės i drejtave tė njė komunitetit, tė paktėn edhe tė atyre drejtave qė ju ishin garantuar nga ndėrkombėtarėt me marrėveshjen e Ohrit s’u pėrfillėn.
Andaj pėrkundėr kėtij diskriminim partitė shqiptare duhet tė ngrehin zėrin kundėr padrejtėsive dhe terrorizimit qė iu bėhet popullatės shqiptare nė emėr tė shtetit Maqedon me faktin e njė stabilitetit politik dhe racistė, e kjo zgjidhje mund tė bėhet vetėm pėrmes dy opsione qė mundet tė stabilizohet Maqedonia, shqiptarėt shtetformues-Federalizėm, apo opsioni tjetėr ai i bashkimit me Shqipėrinė:

1. Arsyeja qė shqiptarėt tė jenė shtetformues apo Federalizim qėndron nė atė se nė trojet shqiptare dhunshėm ėshtė krijuar njė shtet nga mbeturinat bullgare qė kanė njė traditė, kulturė krejt tjetėr ndaj popullit autokton-shqiptar, e qė pėr nga numri i popullsisė janė tė barabartė me shqiptarėt. Atėherė pėr ta stabilizuar kėtė shtet kukull duhej tė respektohet e drejta e dy komuniteteve tė mėdha pėrmes opsionit shqiptarėt shtetformues me atė bullgaro-Makendonce-Federalizėm.
2. Nėse opsioni i parė, shqiptarėt shtetformues-Federalizėm nuk ndodhė, atėherė opsioni tjetėr, gjė qė edhe ėshtė mė realja dhe mė e shėndoshja pėr Ballkanin, ėshtė bashkimi i shqiptarėve me Shqipėrinė, pėr tė cilėn do tė ishte zgjidhja mė e mirė dhe e realizueshme njėherė e pėrgjithmonė qė tė mbyllet ēėshtja e popujve tė Ballkanit.

Pra, pėr opsionin e bashkimit duhet tė mendojnė politika shqiptare nė tėrėsi dhe nė veēanti partitė politike qė veprojnė nė Maqedoni tė heqim dorė nga karrierizmi dhe inatet personale e tė merren me mė seriozisht pėr fatin e popullit. Nėse ēdo gjė qė pranojnė jashtė kėtyre dy opsioneve, bota dhe Evropa e ka mashtruar vetėn, ndėrsa Maqedonia do tė pėrballet edhe mė tepėr me kėso ngjarjesh tragjike, e qė pėr fat tė keq po pėsojnė popullata e pafajshme, shqiptarėt.
Shqiptar ndėrgjegjėsohuni...!


Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Mustafė Krasniqi
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 40 vizitorë
Lexuar: 559 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Dy qingjat dhe dy lugėt
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:16
Shėnjimi i Pavarėsisė sė Republikės sė Kosovės, ishte plotė befasi. Aventurat e Fatmir Limės, e lindėn kopilin (Aneks marrėveshjen), ripėrtėritja e marrėve...
Keqkuptimi i intelektualėve me popullin dhe a...
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:13
Intelektualėt pėrkojnė me dimensionin e cilėsisė, kurse populli me atė sasisė. Ėshtė natyrale qė intelektualėt tė shohin me skepticizėm sjelljet dh...
Shteti “ka vdekur”
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:07
Aty ku ligjin e bėn dhe e sundon e paligjshmja, e palejuara, papėrgjegjshmėria, antiligji dhe antishteti; aty ku sundon kusaria, vjedhja dhe krimi e korrup...
Jo president e as kryeministėr tė pėrbashkėt,...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 17:00
*** Kryeministri aktual i qeverisė sė Shqipėrisė, Edi Rama nė fjalėn e rastit nė Kuvendin e Kosovės, mė 17 shkurt 2018, duke uruar 10-vjetroin e pavarėsis...
VETĖM AMIQTĖ E POPULLIT DHE PARTITĖ NĖ PUSHTE...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:53
...NDAJ BĖN GJITHĒKA, QĖ ISHTE E MUNDUR....DHE IA DOLĖN PĖR TA BĖRĖ LĖVIZJEN VV, PIKĖ E PESĖ!?...DHE SOT, LUAJNĖ ME FLAMURIN KOMBĖTAR, DUKE E HEQ ATĖ FLAMU...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi