Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
A ĖSHTĖ ZAEV FYTYRA TJETĖR ANTISHQIPTARE E GRUEVSKIT?
Publikuar më 23 maj, 2015 nė orėn 19:25 ( ) Tafil Duraku | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Pas ngjarjeve tė hidhura qė ndodhėn nė Kumanovė, pamė ēfarė nuk duhej ta shihnim. Pėrjetuam ankth tė vėrtetė pėr atė qė pėrjetuan vėllezėrit tanė atje, familjet tona shqiptare. Poashtu, lexuam e ēfarė nuk lexum nga pėrshtypjet dhe opinionet e shumta pėr atė ngjarje antishqiptare, por askush s’e tha se Zaev ėshtė fytyra e vėrtetė antishqiptare e Gruevskit antishqiptar.

Situata ėshtė ende dramatike, por shqetėsimi ynė i madh ėshtė pse shqiptarėt morėn pjesė nė demonstratėn e Zaevit “kundėr” Gruevskit? Pse shqiptarėt e hėngrėn karremin Zaev tė Gruevskit?! Pse i shfrytėzoi Zaevi shqiptarėt, madje, gjatė vizitės sė tij nė Kumanovė, ku bėnė edhe “selfie” me tė? Po, cilėt qenė ata “burra” shqiptarė, qė i thonė vetes shqiptarė dhe pranuan tė bėjnė “selfie” me njė antishqiptar si Zaevi?

Ngjarja e Kumanovės qe e mirėorganizuar dhe menaxhuar nga shėrbimet sekrete ruso-serbo-bullgare dhe “shqiptare” e “maqedonase” tė Gruevskit, njėkohėsisht. Atje, katėrcipėrisht, ranė tė gjitha maskat “patriotike” e “kombėtare” tė tė gjithė politikanėve “shqiptarė” nė pushtet, ku shqiptarėt ende trajtohen qytetarė tė rendit tė dytė. Ajo ngjarje tregoi qartė se shqiptarėt kanė mbetur pa njė udhėheqje tė duhur shqiptare. Thjesht, shqiptarėt kanė mbetur si kopeja pa bariun e mirė, pa bariun fisnik qė kryen obligimet dhe detyrat e veta!...

Prandaj, si ēka po u duken, politikanėve shqiptarė, shqiptarėt? Mos po i shohin politikanėt shqiptarė, shqiptarėt, si mish pėr top, pėr t’i realizuar apetitet e tyre “shqiptare”? A po u duket edhe juve sikurse mua se shqiptarėt kanė marrė nė thua nė trurin e vet dhe kur njeriu merr nė thua nė trurin e vet, puna ėshtė krejt paē!...

A nuk po u duken politikanėt “shqiptarė” pakės mė antishqipytarė se tė gjithė pushtuesit e tjerė tė trojeve shqiptare? A nuk po u duken mė fashistė dhe mė gjenocidistė “shqiptarėt” nė pushtet sesa tė gjithė pushtuesit e tjerė bashkėrisht?... Kėtu, nuk ka mbetur mė asnjė dilemė. E provuam dhe po e provojmė nė kurrizin tonė shqiptar tash e gati shtatėmbėdhjetė vjetė pas luftės sė lavdishme tė UĒK-sė, e cila po shkelet e po nėpėrkėmbėt pamėshirshėm nga “prijėsit” dhe “veteranėt” e saj, nga “komisionet” e saj me letra e direktiva politike, “patriotike” dhe “kombėtare”…

Cila udhėheqėsi nė botė sillet ndaj qytetarėve tė saj, siē sillen “shqiptarėt” e derisotėm nė pushtete tė huaja. Nė Maqedoninė e pushtuar shqiptare torturohen shqiptarėt dhe familjet shqiptare, ndaj tyre ushtrohet represion i vazhdueshėm politik, policor e ushtarak, vriten shqiptarėt dhe askush prej “politikanėve shqiptarė” atje nuk e sheh tė arsyeshme tė jap dorėheqje nga pushteti politiko-fashist dhe antishqiptar i Gruevskit, madje, e gėlltisin pa farė turpi edhe karremin e tij Zaev, i cili, nė pėrmasat dhe paraqitjet e tij tė derisotme do tė dalė pakės mė i zi dhe pakės mė antishqiptar se Gruevski antishqiptar.
Nga tė gjitha qė u panė nė skenėn politike “maqedonase” dhe “shqiptare”, pyetja nė tė cilėn duhet tė pėrgjigjen tė gjithė, ėshtė: A ėshtė Zaev fytyra tjetėr antishqiptare e Gruevskit? Dhe, natyrshėm, pėrgjigjja ėshtė: PO!...

Burojė, 23 maj 2015

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Tafil Duraku
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 71 vizitorë
Lexuar: 502 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Me largimin e “misioneve tė huaja, fillon str...
E dielė, 10 dhjetor 2017 - 00:09
Baromteri diplomatik *** Mos e kritikoni dhe mos e fajėsoni BE-nė, se mund tė ndodhė ajo mė e keqja, qė disa shtete tė saj ta tėrheqin njohjen ndėrkomb...
EDHE TI O RAMUSH I LĖVIZE FJALĖT?!?
E dielė, 10 dhjetor 2017 - 00:05
...O POPULLI IM! PASKE PASUR FATIN E KEQ QĖ, NUK U MĖSOVE DHE AKOMA NUK PO MĖSOHESH ME KĖTO LOJRAT E NDĖRKOMBĖTARĖVE SI DHE ME DREDHITĖ E HILET E KĖTYRE TĖ...
Zoti ambasador, me gjepura nuk hidhet poshtė ...
E premtė, 08 dhjetor 2017 - 08:35
Reagim ndaj qėndrimit tė Ambasadorit tė SHBA-ve nė Kosovė, z. Greg Delawie Nė intervistėn ekskluzive pėr emisionin « Rubikon » tė datės 5 dhjetor Ambasa...
Akademiku serb Vasilije Krestiq, ta apelojė S...
E merkurė, 06 dhjetor 2017 - 15:28
Barometri diplomatik Jo, Serbia me liderėt, me akademikėt, me popat e saj, dhe me patriarkun Irinej nė krye, tė kėrkojnė rikthimin e Kosovės nėn “ombre...
ZGEDHJET E JASHTĖZAKONSHME KOMUNALE NĖ PRESHE...
E merkurė, 06 dhjetor 2017 - 15:25
Jemi nė prag tė zgjedhjeve tė jashtėzakonshme Komunale nė Preshevė. Deri te ky proces ka ardhur pėr shkak tė dėshtimit tė Koalicionit tė fundit ndėrmjet tė...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2017 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi