Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
GJAKU I DĖSHMORĖVE U BĖFTĖ DRITĖ PĖR MBARĖ SHQIPTARINĖ!
Publikuar më 25 maj, 2015 nė orėn 22:40 ( ) Avdi Ibrahimi | Histori |
Rrit madhësinë e shkronjave
Vetėm edhe disa ditė na ndajnė nga manifestimi pėrkujtimor i 31 majit qė do tė mbahet nė Gorozhup tė Hasit.. Po bėhen, 16 vjet nga rėnia heroike e mbinjerėzore, e 15 dėshmorėve tė Kombit Shqiptar: Bafti Nexhip Haxhiu, Flurim Rrahman Rushiti, Salih Halim Zenuni, Astrit Hekuran Suli, Alirizan Selman Selmani, Sali Islam Saramati, Selver Bajram Maēkaj, Shpend Sefer Berisha, Gani Hamdi Saramati, . Beran Muhamet Gashi, Ejup Tafil Kosumi, Safet Zeqir Peci, Xhelal Behlul Sopi, Abdurrahman Xhylbehar Gėrdellaj, Zejnullah Rrahim Zena..

Gjaku i derdhur pėr atdhe i dėshmorėve tė rėnė nė Frontin e luftės tė Operacionit SHIGJETA nė Gorozhupin e Pashtrikun e pėrflakur, tė Organizuar nga SHP I UĒK-sė, OPERACIONI ‘’SHIGJETA’’ DT-2: Ku morėn pjesė nė operacionet luftarake, TF 0, TF 1, TF 2, TF 3, Brig 128, B.ATLANTIKU, KOMPANIA E DEDIKIMIT TĖ VEĒANTĖ, P U, MJEKSIA, na tregoi rrugėn e lirisė, kjo rrugė e ndritshme na ndezi shpresėn pėr tė ardhmėn dhe urrejtjen pėr pushtuesin gjakatar dhe shtypėsit.
Unė me zemėr tė plagosur, ng padrejtėsia qė po u shkaktohet juve dėshmorė tė shnjtėruar, invalid, veteran, pjestar e pjesėmarrės nė luftrat e lavdishme tė UĒK-sė, i paknaqur dhe tejet i revoltuar qė statusine UĒK-sė e kanė marrė disa tė pamerituar, e kėshtu ata janė barazuar me ju me ne, tė merituarit, e kam tė vėshtir tė pajtohem me manipuluesit.

Eh! Ēka tė shkruaj, me zemrėn time tė plasur. Si t'ja filloj kėtė pėrshėndetje pėr ju dėshmor tė nderuar, kėtė mesazhi urtėsie pėr ju tė pėrjetshmit, dėshmorė tė kombit shqiptar.

Ėshtė mbase e kotė e gjitha shoku im, prindėr, vėlla e motra ime e idealeve tė pėrbashkėta atdhetare, vėllau e motra ime familje heronjėsh e dėshmorėsh, ju invalidė, veteranė, shokė e shoqe e jona bashkėluftėtarė tė tri luftrave ēlirimtare UĒK-sė, UĒPMB-sė, UĒ Kombėtare.
E kotė pėr ju heronjė e heroina, dėshmor e dėshmore qė rate nė altarin e lirisė pėr Bashkimin e Trojeve Shqiptare me shtetin amė Shqipėrinė, sepse ju kėtė shkrim mesazh urtėsie nuk do tė mund ta lexoni.

Tė gjithė BASHKĖOMBASIT E MI SHQIPTAR KUDO NDODHEN, tė gjithė invalidėt dhe veteranėt e tri luftrave ēlirimtare mbase do ta lexojnė. Veē JU tė pėrjetshmit jo. Nuk do ta dinit se sa shumė e ndjejė dhe e ndjejmė mungesėn Tuaj. Pėrse e gjithė kjo? A, thua sherbejnė vetėm pėr tė mė ndihmuar qė mos tė harroj, qė mos tė harrojmė, buzėqeshjet TUAJA, mirėsinė TUAJ, mirėkuptimin TUAJ, qė patėt pėr tė gjithė ne shqiptarinė…! Si luftėtarė e luftėtare tė lirisė shqiptare gjithmonė do tė jeni me ne… Sepse s'ka vend pėr harresėn…!

Pėrshėndetja ime e kėtij shkrim, mesazhi… Ufffff ikėt nga kjo botė e padrejtė duke na lėnė pėrjetė nė pikėllim… Ikėt nga kjo botė dhe shkuat atje tek komandanti legjendar Adem Jashari, Zahir Pajaziti, Luan Haradinaj, Fehmi e Xhevė Lladrovci, Mujė Krasniqi, Tahir Sinani… Remzi Ademaj, Ridvan Qazimi, Nijazi Azemi, Ismet Jashari… tė gjithė ata qė ranė nė altarin e lirisė gjatė tė gjitha luftėrave ēlirimtare… Ikėt nga kjo botė e ēorroditur duke na thėnė: “Luftėn e bėjnė heronjtė… qeverisin maskarenjtė… pėrfitojnė horrat…” Do tė mbetėni nė kujtimet tona pėrjetėsisht, si vėllezėr e motra, qė dhatė mė tė shternjtėn jetėn TUAJ nė luftėrta ēlirimtare… U ēoftė i lehtė dheu i SHQIPĖRISĖ…!

Kėta trimat e trimėreshat e lirisė tė cilėt me ditė tė tėra mbetėn ndonjėherė pa ngrėnė, e pa fjetur, nė mes tė zjarrit dhe vdekjes! Po, po kėshtu e ka lufta pėr liri e Atdhe!
Por nė fund ata dhe ne fituam mbi vdekjen!

Prandaj gjunjėzohem me nderim tė lartė para LAPIDARIT TĖ DĖSHMORĖVE NĖ GOROZHUP, dhe gjithė atyre heronjėve e heroinave shqiptare qė ranė pėr Atdhe. Heronjtė e heroinat shqiptare rrojnė! Kėnga e luftės do tė buēasė fort do tė pėrmend pėrjetėsisht se Ju dėshmorė tė lirisė, popullit ua ēelet sytė dhe rrugėn pėr jetėn e lirė.
Nderim e respekt, ju puth sytė largėshikues dhe dorėn tuaj prej luftėtari qė na sollėt LIRINĖ!
Gorozhup 24 Maj 2015

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Avdi Ibrahimi
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 47 vizitorë
Lexuar: 478 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Nė pėrkujtim tė dy Kolosėve tė Drenicės
E merkurė, 21 shkurt 2018 - 22:41
SHABAN POLLUZHA (1873- 1945) U lind mė 1873 nė Polluzhė tė Drenicės. Ky ishte i biri i Mustafė Rexhep Kastratit qė kishte vetėm njė vėlla, Dervishin, i ...
BETEJA E 22 SHKURTIT 1999 TREGOI SE LUFTETARĖ...
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:37
Beteja e lavdishme e UĒK-sė, nė mbrojtje tė Shtruerės (Shtitaricės),Lugmirit (Dalakut) Akrashticės, Bukoshit,Liqenjėve dhe Taraxhės sė Vushtrrisė Pas ofanz...
SHTIGJEVE TĖ HAPURA NGA DĖSHMORĖT, DUKE SHKRI...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 01:30
Pėrkujtim nė 34 vjetorin e rėnies sė Dėshmorit tė Kombit, Bajram Bahtiri – Besniku Mbi popullin tonė kanė kaluar shumė furtuna, por, sado tė mėdha qė is...
Martirėt e Lirise dhe Demokracisė
E dielė, 14 janar 2018 - 16:11
Nė 70 vjetorin e ekzekutimit Nata e 14 janarit tė vitit 1948. Njė natė e zezė. Qielli qante papushim. Retė nxinin mbi Gjirokastėr. Gjėmimet ushtonin me ...
Nėntorėt e shenjtė tė pėrgjakur dhe tė pėrl...
E shtunė, 23 dhjetor 2017 - 02:18
Muaji Nėntor mund tė shpallet edhe muaji i shenjtė pėr shqiptarėt kudo qė jetojnė. Nuk ka nevojė ndonjė shpjegim ose arsyetim pėr shenjtėrimin e kėti mu...
më shumë nga - Histori »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi