Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Mirė se erdhe Ismail Be nė Prishtinėn e Adem Demaēit dhe tė Adem Jasharit!
Publikuar më 25 maj, 2015 nė orėn 22:57 ( ) Prof. Dr. Mehdi Hyseni | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Barometri diplomatik

*** Me gjithė shpifjen dhe injorancėn skandaloze dhe provokkuese tė tyre antishqiptar pėrmes FB, zagaria dhe klysharia ruso-serbe, nuk ia arritėn qė ta prishin disponimin tonė historik-kombėtar dhe qytetėrues nė Prishtinė, me rastin e inaugurimit tė Shtatores sė Isamil Qemalit nė Prishtinė, mė 23 Maj 2015. Datė historike kjo pėr gjithė kombin dhe Shqipėrinė etnike.

*** Historia e sotme dhe e nesėrme e kombit shqiptar dhe e Shqipėrisė etnike, nuk mund tė kuptohet pa tė djeshmen. Ndaj i pėrulemi me respekt dhe me mirėnjohje tė thellė dhe tė sinqertė emrit dhe veprės sė lavdishme dhe tė ndritshme tė patriotit Ismail Qemali, edhe sot, kėtu nė Prishtinė, mė 23 Maj 2015, duke e pėrshėndetur me gėzim tė madh dhe me kreanri pėrurimin e shtatores sė tij nė oborrin e Qeverisė sė Republikės sė pavarur dhe sovrane tė Kosovės.

-Ismail Be (Baba i Shqipėrisė etnike) vėrtet, tė kemi nė zemėr dhe nė shpirt, spese Ti ke meritat krysore dhe tė jashtėzakonshme pėr ribashkimin e kombit dhe tė Shqipėrisė etnike, ku me 28 Nėntor 1912 nė Vlorėn heroike, e shpalle tė lirė, tė pavarur dhe sovrane. Vėrtet, tė kemi pritur gjatė, qė mė se njė shekull (1912-2015), por ja, sot, mė 23 Maj tė motmotit 2015, duke falėnderuar nipėrėve dhe mbesave tuaja trima, tė ditur, patriotė dhe vizionarė me nė krye Edi Rama, kryeministėr i qeverisė sė Shqipėrisė dhe Shpend Ahmeti, kryebashkiak i Prishtinės, na erdhe nė mėnyrė solemne me vėllezėrit dhe me motrat tona nga Vlora heroike dhe u ribashkuam nė Prishtinė-kryeqytetin e Kosovės martire tė Shqipėrisė etnike. –Ja, kėshtu tė bashkuar Tiranė-Prishtinė, realizuam ėndrrėn tonė shekullore tė ribashkimit tė Kosovės me Shqipėrinė.

Ngritja e shtatores sė patriotit dhe atdhetarit emblemtik kombėtar shqiptar, Ismail Qenali nė zemėr tė Prishtinės, gėzoi tė gjithė shqiptarėt patriotė dhe atdhetarė si brenda, ashtu edhe jashtė Shqipėrisė etnike, sepse ėshtė njė akt i rėndėshim historik, kombėtar, atdhetar dhe shtetėror, sepse justifikon idealin, aspiratėn, sakrificat, kryengritjet, luftėrat dhe pėrpjekjt pėr liri dhe pėr ribashkim gjithėkombėtar shqiptar dhe pėr Shqipėrinė etnike.

Ngritja e shtatores sė Ismail Qemalit nė Prishtinė-akt historik dhe qytetėrues!

Sepse provon vetėdijen dhe ndėrgjegjėn e lartė nejrėzore, atdhetare dhe civilizuese se vlerat e idemtitetit kombėtar shqiptar nė asnjė periudhė historike, nuk duhet harruar, shpėrfillur, bastarduar as injoruar pėr hir tė interesave tė grupeve tė ndryshme politiko-tregtare tė tuxharėve dhe tė matrapazėve filosllavė dhe tė pushtuesve kolonialistė serbosllavė, tė cilėt, ngritjen e shtatores sė Ismail Qemalit, e cilėsuan si “ antiqytetėrim evropian” !?

Rama dhe Ahmeti dėshmuan guximin dhe vizionin e tyre kombėtar, diplomatik dhe civilizues evropian, ashtu sikurse dikur Ismail Qemali (1912)

Me inaugurimin e shtatores sė Ismail Qemalit nė Prishtinė, kryeministri Edi Rama dhe kryebashkiaku i Prishtinės, Shpend Ahmeti dėshmuan se njohin dhe respektojnė lart vlerat historike, kombėtare,pėrparimtare dhe qytetėruese tė kombit tė vet, siē ėshtė Ismail Qemali, i cili, dikur pat pohuar se “Cilido tė jetė synimi i Fuqive tė Mėdha Evropiane, ne duhet tė interesohemi dhe tė punojmė pėr vete, sepse Evropa nuk do tė sakrifikojė asgjė pėr tė ndihmuar shqiptarėt.”

S’ka dyshim se kėtė mesazh historik tė Ismail Qemalit, Rama dhe Shpendi e kanė kuptuar drejt, se ne vetė, duhet tė jemi ata, qė tė luftojmė dhe tė kėrkojmė tė drejtat tona, jo tė qėndrojmė “duarkryq” dhe indiferentė, duke pritur mėshirė dhe “ndihma tė pėrjetshme” materiale, financiare dhe ekonomike nga Evropa dhe nga bashkėsia ndėrkombėtare.

Populli liridashės shqiptar i Kosovės,me dashuri, me admirim tė zjarrtė dhe manifestim madhėshtor pritėn heroin-babain e Shqipėrisė etnike, Ismail Qemali nė Prishtinė, mė 23 Maj 2015, ku me rastin e pėrurimit tė shtatores sė tij, kryeministri Rilindės, Edi Rama, tha se: “Misioni i Plakut tė Madh nuk do tė ishte i plotė pa njė ndalesė, edhe pse simbolike, nė Prishtinė. Qysh prej 1912-ės, rrugėtimi i shėmbėlltyrės sė bronztė tė kėsaj figure tė madhe tė kombit me gjithė ndalesat nė sheshet e ndryshme tė qyteteve shqiptare dhe europiane, nuk do tė ishte i pėrmbushur nėse nuk do tė ishte ndalur edhe nė Prishtinė, nė kėtė vend tė themelit tė qytetėrimit shqiptar nė kėto troje”. (http://www.top-channel.tv/lajme/artikull/23/05/2015).

Ndėrkaq, me kėtė rast solemn, kryebashkiaku i Prishtinės, Shpend Ahmeti, u shpreh: “ Vendosja e kėsaj shtatoreje ka dy porosi, shtetndėrtimin dhe bashkimin. Ismail Qemali nė vitin 1900, 12 vite para Pavarėsisė thotė: tė gjithė sa jemi shqiptarė, tė mėdhenj e tė vegjėl, tė pasur e tė varfėr, pleq e tė rinj, duhet ta ēojmė vendin pėrpara drejt zhvillimit. Kėsaj duhet t’i bashkangjitemi tė gjithė. Ne duam vetėm bashkimin e shqiptarėve, pėrparimin intelektual, shpirtėror dhe ekonomik tė tyre, me qėllim qė tė bėhemi mjaftueshėm tė fortė pėr tė kundėrshtuar atė qė synon tė na pėrpijė ne. Nuk kemi nevojė pėr gjėra tė reja, mjafton tė reflektojmė dhe zbatojmė atė qė ka bėrė Ismail Qemali dhe Rilindasit e kombit tonė”. (Citat i cituar sipas http://www.top-channel.tv/lajme/artikull/23/05/2015).

Edhe pėrmbajtja e kėsaj fjale pėrgėzuese e Shpend Ahmetit, ėshtė edhe njė argument mė shumė nė hudhjen poshtė-pėrtrollosjen e tezės sė zagarisė filoserbe shqipfolėse, se kinėse ngritja e shtatores sė Ismail Qemalit, “ėshtė primitivizėm ballkanik” qė bie ndesh me traditėm e “qytetėrimit evropian”!!!???

Primitivizmi dhe antiqytetėrimi nė anėn e pushtuesit dhe tė zagarisė serbosllave

Vetėm zagaria dhe klysharia ruso-serbe, zbulimin e shtatores sė Ismail Qemalit nė Prishtinėn e Shqipėrisė etnike, e pritėn nė “thikė”, sepse nuk kanė as fytyrė, as moral, as komb, as fe e as atdhe, janė argatė dhe hyzmeqarė tė mbrojtjes sė varreve dhe tė pėrmendoreve serbo-ruse nė Kosovė. Kėtė “veti civilizuese” tė shkollės ruso-serbe, e kanė dėshumar sidomos gjatė kohės sė regjimit ēetniko-fashist tė Serbisė sė Slobodan Milosheviqit nė Kosovė (1989-1999), ku rrėzimin, heqjen dhe pėrdhosjen e simboleve historike kombėtare shqiptare, asnjėherė nuk patėn guximin, ta quanin barbarizėm, primitivizėm, antiqytetėrim as antievropianizėm, por sot, mė 23 Maj 2015, rastin e zbulimit tė shtatores sė Ismail Qemalit nė Prishtinė, e karakterizuan si “sėmundje primitive” ballkanike tė shekujve tė kaluar, gjoja se, sipas “bukvicės” religjioze-politike dhe propagandistike tė Piemontit sllav tė Ballkanit, na qenka “Antiqytetėrim” dhe “Antievropianizėm”!? – Ēfarė idiotzimi dhe vetėhimi ky?!

Vėrtet, njė akuzė e tillė e turpshme, absurde antishqiptare dhe anticivilizuese evropiane nga eksponentėt dhe hyzmeqarėt e kuzhinave tė karagjorgjeviqėve, tė milosheviqėve, tė sheshelėve, tė nikoliqėve, tė vuēiqėve dhe tė daēiqėve shqipfolės nė Beograd, ėshtė ndėrrim i tezės, sepse antiqytetėrim evropian dhe primitivizėm ballkanik, ishte ndėrtimi i kishave, i manastireve dhe i Patrikanės serbe mbi rrėnojat dhe mbi muret e dikurshme shumėshekullore tė kishave dhe manastireve shqiptare, si dhe ngritja e pėrmendoreve dhe e statujave tė ndryshme kishtare sllavo-bizantine religjioze, mitologjike, politike dhe shtetėrore nė truallin autokton tė Shqipėrisė etnike.

Kjo fushatė e ndėrtimit tė pėrmendoreve dhe sakraleve serbe nė Kosovėn shqiptare, u vapirizua edhe mė 1989, kur Serbia me tanke, me dhunė , me terror, me agresion dhe me gjenocid e ripushoi dhe e rikolonizoi Kosovėn e Shqipėrisė Etnike, me qėllim tė fundit, qė pėrgjithmonė tė “shlyente” identitetin kombėtar dhe shtetėror tė shqiptarėve nė Kosovė.

Pėr tė realizuar kėtė strategji barbarike mesjetare, Serbia me nė krye Slobodan Milosheviqi, duke pėrdorur metodat mė ataviste tė maskarimit tė shqiptarėve, pėrveē dhunės, torturės, terrorit dhe gjenocidit tė pėrditshėm mbi shqiptarėt, aplikoi edhe serbizimin e territorit tė Kosovės, duke ngulur nė tė pėrditė pėrmendore, statuja e kisha serbe.

Mirėpo, kjo formė e barbarizmit anticivilizues antievropian mbi shqiptarėt dhe mbi Kosovėn e robėruar tė Shqipėrisė etnike, nuk e pat vrarė ndėrgjegjėn dhe shpirtin e zagarėve dhe tė klyshėve filoserbė tė “civilizuar” dhe tė “evropianizuar” sipas “standardeve” tė Velika Serbisė sė tandemit ēetniko-fashist Milosheviq-Sheshel, edhe pse Kosova ishte shndėrruar nė njė “kantier industrial” tė prodhimit tė statujave dhe tė pėrmendoreve mitologjike, religjioze, historike, politike etj., tė cilat I vendosnin nėpėr territorin e Kosovės, madje edhe nė kryeqyetetin e saj, nė oborrin e Universistetit tė Kosovės, ndėrtuan njė kishė politike, para Fakultetit Filozofik, ndėrtuan njė pėrmendore tė madhe tė Vuk Karaxhiqit, nė Kastriot (nė Obiliq, ngulėn pėrmendoren e “Milolsh Obiliqit)…etj., si dhe iu ndėrruan emėrtimet e tė gjitha institucioneve edukativo-arsimore dhe shoqėrore shqiptare, dhe i zėvendėsuan me emrat e “sveti” Savės, kralj Milutinit, car Llazarit, car Dushanit, Ilija Garashanitnit, Jovan Cvijiqit, Vaso Qubriloviqit, Ivo Andriqit, Slobodan Milosheviqit, Vojsilav Sheshelit…etj.

Ja, ky “ishte civlizim”, “kulturė” dhe “evropianizėm”, tė cilin e vėrtetuan edhe tri gjenocidet e Serbisė sė Madhe kundėr Kroacisė, Bosnjės dhe Kosovė (1990-1999).

Mirėpo, tė gjitha kėto barbari dhe krime tė gjenocidit kundėr njerėzimit, klyshėve dhe zagarėve tė Serbisė, nuk ua turbulluan fare mendjen (qė tė ndėrronin anėt e ndrsyhme tė barrikadės), sepse ishin tė “kontraktuar” dhe tė aliazhuar me ta (duke zhvilluar biznes edhe para, edhe gjatė, edhe pas luftės) jo vetėm duke ngritur dolli nė Beograd, nė Kralevė, nė Kragujevac, nė Nish e Novi Sad, por edhe duke i shoqėruar si zagarė- “reporterė” tė luftės nėpėr beteja tė ndryshme militare, paramilitare dhe policore tė eskadronėve ēetniko-fashistė serbė-vrasės, ekzektues, masakrues dhe pushtues tė shqiptarėve dhe piromanė tė Kosovės (1989-1999).

Eh, sot (post festum), 16 vite pas kapitullimit tė Serbisė ēetniko-fashiste dhe gjenolcidale nė Kosovė, si rrjedhim i bombardimit 78-ditor nga NATO-ja me bekimin e shenjtė tė Amerikės me nė krye presidentin e saj historik, Bill Clinton, klyshėt dhe zagarėt kolaboracionistė besnikė tė Serbisė, prapė, janė “aktivizuar” nė shėrbim tė mbrojtjes sė interesave kolonialiste dhe neokolonialiste tė Serbisė nė Kosovė.

-Tash, kėtyre klyshėve dhe zagarėve tė Serbisė “me dy e mė shumė lugė” ( tė shtirur si “patriotė”, tė “qytetėruar”, tė “evropianizuar”, “demokratė” dhe “paqėsorė” nėn vellon e “internacionalizmit kozmopolit” nė mbrojtjen e Velika Serbisė kinėse pėr ta pajtuar tė zezėn serbe me tė bardhėn shqiptare) u pengoi pėrurimi i pėrmendores sė Ismail Qemalit nė Prishtinė, mė 23 Maj 2015, tė cilėn e quajtėn, hiq mė pak se “ primitivizėm ballkanik” versus “qytetėrimit evropian”! ?

Injoranca, shpifja dhe tradhtia nuk janė qytetėrim, por barbarizėm dhe antiqytetėrim!

Kjo shpifje bizare serbofile nė adresėn e komperemtimit dhe tė mohimit tė kuluturės, tė empancipimit dhe tė qytetėrimit evropian tė shqiptarėve, pėrputhet vetėm me kėtė vlerėsim aksiomatik tė ish-Presdentit amerikan, Abraham Lincoln : “ Nėse robėria ėshtė e pranueshme, atėherė ēdo gjė ėshtė nė rregull”.

Pra, derisa derbderėt e Nolit, tė luajnė rolin e klyshit dhe tė zagarit vasal tė pushtuesit serbomadh, nuk mund ta bindin as Evropėn e as Amerikėn e qytetėruar dhe demokratike, sa janė tė “ qytetėruar” dhe tė “evropianizuar”, por vetėm hyzmeqar-shpirtėra tė shitur dhe tė pėrbuzur primitivė, qė “jetojnė vetėm pėr tė hangėr” dhe pėr t’i dėmtuar tė tjerėt, qė mendojnė dhe veprojnė njerėzisht dhe kombėtarisht, duke mos pranuar nėnshtrimin dhe skllavėrimin e huaj.

E thjeshtė logjika matematikore, kush i shpif, i diskrediton, i anatemon, i shantazhon, i mashtron, i tradhton dhe i shet patriotėt dhe heronjtė shqiptarė, duke ua mohuar veprėn dhe historinė e identitetit tė tyre kombėtar, territorial dhe shtetėror, ata, dihet ku e kanė vendin, atje ku “lehin nė oborrin e zotėrisė” sė tyre, nė Serbinė e Madhe, e jo nė Kosovė, as nė Shqipėri, as afėr Ismail Qemalit, as pranė Isa Boletinit, as pėrballė Adem Demaēit, as pėrbri Adem Jasharit.

Pra, sado dhe sido le tė lehin dhe tė “vajtojnė” klyshėt dhe zagarėt e Serbisė kundėr pėrmendoreve “antiqytetėruese” shqiptare, ne, nuk e kemi ndėrmend, qė tė tėrhiqemi nga llogeret e veprimit dhe tė qendresės drejt rrugės sė ndritshme tė Babait tė Shqipėrisė etnike, Isamil Qemali, tė Sami, Abdyl dhe Naim Frashėri, tė Vaso pashė Shkodranit, tė Petro Nini Luarasit, tė Avni Rrustemit, tė Hasan Prishtinės, tė Isa Boletinit, tė Azem Bejtės, tė Adem Demaēit dhe tė Adem Jasharit, sepse emri, vepra dhe ideali i tyre, janė identiteti ynė kombėtar shqiptar, qė nė saje tė tyre na njeh Evropa dhe bota e qytetėruar e sotme.

Kėto janė vlerat tona sublime, qė na nderojnė, na bėjnė krenarė, tė ditur dhe tė qytetėruar nė sy tė Evropės, tė Amerikės dhe tė gjithė botės sė qytetėruar demokratike.

Ndaj zagaria, klysharia, tradhtia, shpifja, kriminaliteti, korrupsioni, mashtrimi, lavdėrimi dhe puthja e pėrmendoreve tė huaja serbe, kolaboracionizmi dhe robėria nuk janė kurrfarė qytetėrimi, as evropianizimi, por shkombėtarizim, dekadencė, primitivizėm dhe antiqytetėrim.

Nėse nuk ke kulturėn, traditėn, historinė, gjuhėn, kombin dhe atdheun tėnd tė pėrparuar, qė tė gjitha kėto atribute pėrbėjnė thelbėsoren e pėrmbajtjes sė identitetit tėnd si komb dhe si shtet, Evropa e as bota nuk kanė parametra argumentues, qė tė njohin si vlerė qytetėruese progresive, por vetėm si “material brut konsumi” tė pastandardizuar dhe tė pazhvilluar.

Zagaria dhe klysharia e “shkollės” ruso-serbe-antiqytetėrim evropian perėndimor

Motra dhe vėllezėr tė devotshėm, patriotė dhe liridashės, kudo qė ndodheni, gjithnjė mendoni, silluni , punoni dhe veproni kombėtarisht, duke mos shkelur mbi idealin e shenjtė, mbi amanetin, mbi gjakun dhe mbi veprėn e ndritshme tė ribashkimit kombėtar shqiptar, sepse kjo ėshtė e drejtė dhe detyrė jonė, qė t’i mbrojmė kėto vlera tona tė shtrenjta dhe tė shenjta, tė krijuara gjatė gjithė historisė sonė tė deritashme tֻė lavdishme kombėtare , qė nga Skėnderbeu e deri te Adem Jashari.

Pra, le ta dijnė e gjithė zagaria dhe klysharia e “shkollės sė qytetėruar” tė Serbisė dhe tė Rusisė, qė historikisht kanė dėshmuar se nė gjak e kanė hegjemonizimin dhe imperializimin pėr tė nėnshtruar popuj tė qytetėruar josllavė dhe territore tė huaja, siē janė, edhe territoret autoktone shqiptare nė Ballkan (1878-2015).

Mirėpo, ne i themi klysharisė dhe zagarisė sė “shkollės” ruso-serbe antishqiptare, antiqytetėruese, antievropiane dhe antiamerikane, qė tė mbyllin gojėt e kėqia dhe, t’u japin fund punėve tė liga nė pėrzierjen e punėve tė brendshme shqiptare nė Ballkan, sepse Kosova nuk ka asgjė tė pėrbashkėt me Krimen e aneksuar dhe tė pushtuar nga ana e Rusisė sė Putinit ngaqė Kosova ligjėrisht u pavarėsua nga Serbia, sepse as populli i saj shqiptar mbi 90 pėr qind, e as territori i Kosovės nuk i pėrkasin Serbisė, por Shqipėrisė etnike. Kosova dhe Krimea kanė vetӕm njė simetri tė pėrbashkėt- kolonėt serbė nė Kosovė dhe kolonėt rusė nė Krime, asgjė tjetėr.

I themi klysharisė dhe zagarisė ruso-serbe se ne kurrė nuk do tė pranojmė, qė pėr interesa tė ndyra tė tyre( pėr rikthimin sundimit kolonial tė kombit shqiptar), tė heshtim dhe tė “arkivojmė” ēėshtjen e ribashkimit kombėtar dhe tė Shqipėrisė etnike.

Kėtė strategji unike Prishtinė-Kosovė, e provon edhe zbulimi i shtatores sė Ismail Qemalit nė Prishtinė, mė 23 Maj 2015, qė simbolizon fillimin e ribashkimit kombėtar qytetrues dhe paqėsor, e jo kursesi nuk nėnkupton luftė, agresion, aneksim, primitivizėm dhe antiqytetėrim, ashtu siē akuzuan, gėnjyen dhe shpifėn paturpėsisht “shkolla” ruso-serbe e klysharisė dhe e zagorisė sė xhindosur nga arritja e shtatores sė Ismail Qemalit nė oborrin e Qeverisė sė Republikės sė Kosovės.

-Le ta dijnė klysharia dhe zagoria serbomadhe antiqytetėruse se janė tė vetėmashtruar, tė vetėgėnjyer dhe tė vetėtradhtuar, qė verbėrazi kanė hyrė nė “larvėn” ruso-serbe, duke sakrifikuar dhe mohuar me vetėdije tė plotė identietin e tyre kombėtar shqiptar dhe tė Shqipėrisė etnike.

Nė kėtė vetėmohim tė identitetit tė tyre, askush nuk i ka shtyrė me dhunė, as me forcė, kjo ėshtė zgjedhja e tyre nė mėnyrė tė vullnetshme, ndaj, nuk kanė asnjė tė drejtė, qė tė pėrzihen nė ēėshtje tė brendshme tė Kosovės, as tė Shqipėrisė, sepse as Kosova e as Shqipėria nuk kanė nevojė pėr “asvokatė mbrojtės” tė “shkollės” ruso-serbe, sepse fatin e Kosovės dhe tė Shqipėrisė, tanimė e kanė nė duar vetė shqiptarėt sė bashku me partnerėt dhe miqtė e tyre amerikanė dhe evropianė perėndimorė.

“Qenėt dhe zagarėt e krajlave ruso-serbė le tė lehin, karvani le tė ecėn” drejt ribashkimit tė kombit dhe tė Shqipėrisė etnike!

Sė fundi, tė gjithė ata qė nuk e njohin tė kaluarėn e tyre historike, nuk kanė kurrfarė trashėgimie tė identitetit kombėtar, as kurrfarė identiteti qytetėrues evropian, por janė “nomadė” dhe “lypėsarė”, si thotė njė proverb popullor “kur rafsha, mos u vrafsha”, pa plang, pa strehė, pa komb, pa fe dhe pa atdhe tė vetin-pa kurrfarė identiteti.

Se sa ėshtė e rėndėsishme ta kultivosh dhe ta mbrosh me ēdo kusht historinė e idenitetit kombėtar, po e citojmė kėtė konstatim vlerėsues tė qėndrueshėm tė presidentit aktual tė Turqisė, Rexhep Erdogan: ““Njė komb qė tė kuptojė identitetin e fuqisė sė tij, ēlirimin dhe emancipimin e tij, ai duhet tė jetė i vetėdijshėm pėr historinė e tij. Mos harroni se ata qė nuk dinė se nga vijnė, ata nuk dinė dhe se ku do tė shkojnė. Ata qė harrojnė historinė e tyre janė tė prirur qė ti marrė era si njė gjethe".(www.lajmpress.com).

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Prof. Dr. Mehdi Hyseni
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 46 vizitorë
Lexuar: 653 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Shqipėria nė BE, pas zbardhjes sė vrasjes ma...
E merkurė, 21 shkurt 2018 - 23:47
Barometri diplomatik *** Vrasja e njerėzve tė pafajshėm nuk ėshtė vetėm ēėshtje individuale, grupore dhe ēėshtje e brendshme e shtetit, por edhe objekt ...
EU…DISA CUBA TĖ LĖVIZJES VETĖVENDOSJE…!?
E merkurė, 21 shkurt 2018 - 23:45
…DISA CUBA TĖ VV-sjes, E PANĖ SE, LVV ĖSHTĖ SERIOZE DHE ME PUNĖN E SAJ VETMOHUESE, KA PĖRPARUAR…E NUK PO KA TĖ NDALUR NĖ RRUGĖN DREJT ORGANIZIMIT TĖ SUKSES...
A DI KUSH T’I LEXOJĖ DEKLARATAT ANTISHQIPTARE...
E merkurė, 21 shkurt 2018 - 23:37
Veprimtaria “patriotike” e “shqiptare” e shqiptaro-titistėve shihet nė ēdo hap tė jetės sonė tė “re” antishqiptare dhe kulmi i sė keqes ėshtė se ajo po vaz...
Ja pse ka degraduar edhe sistemi i ...
E merkurė, 21 shkurt 2018 - 23:35
Shkak pėr kėtė shkrim ėshtė fakti se shumė personalitete dhe media tė shquara dhe meritore nė Kosovė refuzuan dekoratat e dhena pėr dhjetėvjetorin e Pavare...
Kur korrupsioni ėshtė normė
E merkurė, 21 shkurt 2018 - 23:26
Mungesa e lojtarėve tė shėndosh mendėrisht nė politikėn shqiptare, ka pasur ndikimin e tyre edhe nė mungesėn e gjykimit tė shėndoshė te qytetarėt. Kur sigu...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi