Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Mė 30 maj, e shtunė, marshi protestues pėr dėshmorėt e kombit
Publikuar më 28 maj, 2015 nė orėn 16:23 ( ) Lajme |
Rrit madhësinë e shkronjave
Tė nderuar qytetarė tė Republikės sė Kosovės dhe trojeve tjera etnike shqiptare, tė shtunėn, mė 30 maj 2015, duke filluar nė orėn 14:00 pranė Bibliotekės Kombėtare Universitare nė Prishtinė, fillon marshi protestues me kėrkesė qė institucionet e Republikės sonė tė njohin pėrmes Ligjit edhe dėshmorėt e rėnė nė fushėn e nderit para luftės ēlirimtare nė Kosovė pėr lirinė dhe pavarėsinė e vendit.

Qėllimi i protestės paqėsore ka tė bėjė me kėrkesėn pėr Qeverinė e Republikės sė Kosovės, gjegjėsisht nga Komisioni Qeveritar pėr Verifikim qė tė pėrfshijė nė Ligjin pėr statusin e dėshmorėve tė kombit edhe tė ata veprimtarė e atdhetarė shqiptarė, tė cilėt para luftės ēlirimtare ranė nė fushėn e nderit pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės.

Sepse, edhe Ligji Nr. 04/L-054 pėr statusin dhe tė drejtat e dėshmorėve, invalidėve, veteranėve, pjesėtarėve tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, viktimave civile dhe familjeve tė tyre, neni 8 pika 2 e kėtij Ligji thotė: Kėto tė drejta i realizojnė edhe tė gjitha familjet e dėshmorėve tė kombit, tė rėnė nė forma tė ndryshme pėr lirinė e vendit nė periudha tė ndryshme historike. Prandaj, tė na bashkojė gjaku i dėshmorėve, dhe tė dalim nė protestė pėr tė pėrkrahur gjakun e derdhur edhe tė atyre dėshmorėve qė ranė para luftės ēlirimtare pėr lirinė dhe pavarėsinė e vendit, nė mėnyrė qė edhe ata tė shpallen me ligj dėshmorė tė kombit.

Vetėm tė bashkuar do t’ia dalim pėr tė sendėrtuar nė vepėr amanetin e dėshmorėve pėr liri, pavarėsi dhe bashkim!
Lavdi tė gjithė dėshmorėve tė kombit!

Komisioni i Familjeve tė Dėshmorėve tė Kombit (KFDK)
_______________
Behram Krasniqi, anėtar i Komisionit

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 29 vizitorë
Lexuar: 590 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Ēfarė pėrmban Ligji i ri pėr gjuhėt
E premtė, 12 janar 2018 - 04:32
Nė Kuvendin e Maqedonisė sot me 69 vota u miratua Ligji pėr pėrdorimin e gjuhėve. Mė posht MekuliPress, ju sjell pėrmbajtjen e kėti Ligji. Ligji pėr pėr...
Kosova ėshtė Djepi i barbarisė dhe gjenocidit...
E dielė, 07 janar 2018 - 20:24
REAGIM Prifti malazez i Kishės Ortodokse, Radomir Nikēeviq, paska deklaruar nė Shkodėr se «Kosova ėshtė Serbi sepse ai ėshtė njė vend i shenjtė i Serbis...
GEZUAR!
E dielė, 31 dhjetor 2017 - 21:23
.
SQARIM PĖR OPINIONIN
E martė, 19 dhjetor 2017 - 01:16
Ne pasardhėsit e Familjes Meha nga Prekazi i Skėnderajt, jo pėr tė reaguar ndaj shkrimit tė disa portaleve ose mė mirė thėnė informimit tė Partisė NISMA, d...
REAGIM: i Fakultetit Filozofik lidhur me vend...
E martė, 14 nėntor 2017 - 19:22
Dje, mė 13.11.2017, pėrmes mjeteve tė informimit publik, u informuam se Gjykata e Apelit ka vėrtetuar vendimin e Gjykatės Themelore tė Prishtinės pėr ta ko...
më shumë nga - Lajme »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi