Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
UĒK-ja-viktimė e terrorizmit shtetėror sllavomaqedonas dhe e larove tė tij!
Publikuar më 30 maj, 2015 nė orėn 14:55 ( ) Prof. Dr. Mehdi Hyseni | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Barometri diplomatik

*** “Gold is good in its place, but living, brave, patriotic men, are better than gold.”
(Abraham Lincoln)


Mirėpo, ky vlerėsim, vėrtet i artė, i pohuar nga ish-Presidenti i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, Abraham Lincoln, nuk vlen pėr zagarinė dhe pėr klysharinė serbosllave shqipfolėse nė Ballkan, as nė diasporė, sepse kėto nėn flamurin e Rusisė dhe tė Serbisė, luftojnė qė tė fitojnė ari, rubla, dinarė, denarė, euro, dollarė, lekė, drahma…etj. pėr tė burgosur, arrestuar, dėnuar, vrarė, tradhtuar, shitur dhe shpifur patritotėt shqiptarė para armiqve tė tyre shekullorė serbosllavė, si “ terroristė” dhe si “mafiozė”, sepse, ashtu ia kanė dhėnė besėn terrorizmit kolonial shtetėror serbo-sllav pėr tė vrarė ndjenjėn, trimėrinė, patriotizmin, idealin, atdhedashurinė dhe heroizmin-identitetin kombėtar shqiptar.

Paradoksi
Qe mė se gjysmė shekulli e kam fare tė qartė pse politika, kisha, shteti, shkenca, propaganda mediatike dezinformuese serbo-sllave, shqiptarėt i kanė “halė nė sy” dhe i quajnė “terroristė” dhe “ardhacakė” etj., sepse me ēdo kusht dhe, nė ēdo mėnyrė duan ta fshehin tė vėrtetėn mbi copėtimin, aneksimin, kolonizimin, agresionin, terrorin dhe gjenocidin e vet mbi shqiptarėt dhe mbi territoret e tyre indigjene, tė grabitura me forcė dhe me ndihmėn e fuqive tė mėdha evropiane (1878;1912-1913;1919;1945). Mirėpo, nuk e kam tė qartė dhe, kurrė nuk do ta kuptoj, pse filosllavėt shqipfolės, pa asnjė tė drejtė dhe argument, luftėtarėt e UĒK-sė i quajnė “terroristė”, duke i pėrligjur dhe jusitifkuar kėshtu tezat falsifikatore dhe akuzat shpifėse shkullore serbosllave!?

Ky nuk ėshtė vetėm paradoks, iracionalizėm, injorancė, por edhe tradhti dhe ēmenduri sui generis. Kėsi shembulli negativ vetėmohues, nuk gjen askund nė botė, ta akuzosh dhe ta fajėsosh vetėveten, kur je viktimė e terrorizmit shtetėror sllavomaqedon, e nė anėn tjetėr, ta mbrosh dhe ta jusitifikosh terrorin dhe terrorizmin skllavėrues sllav, kjo ėshtė mė shumė se ēmenduri dhe absurditet,sepse i vė nė dilemė, edhe miqtė dhe aleatėt tanė ndėrkombėtarė. Mirėpo, nė rastin konkret tė Lagjės sė Trimave nė Kumanovė, asnjėri nga faktorėt evropianė ndėrkombėtarė(NATO, BE, Amerika), tė pranishėm nė Maqaedoni, shqiptarėt e viktimizuar, nuk i quajtėn terroristė, por urdhėruan qeverinė me nė krye Gruevski qė kjo ngjarje tė ndriēohet nga tė gjitha aspektet e saj, si dhe urgjentisht tė bėhet riformatimi i qeverisė sė Gruevskit, e cila urdhėroi dhe zbatoi masakrėn kundėr UĒK-sė nė Lagjėn e Trimave tė Kumanovės, me ē’rast ushtria sllavomaqedone vrau dhjetė pjesėtarė tė UĒK-sė, plagosi dhe arrestoi disa tė tjerė, si dhe shkatėrroi dhe dogji dhjetra e qindra shtėpi e pasuri tė shqiptarėve tė kėsaj lagjeje.

Politika i braktisi, populli i nderoi heronjtė e vet-lavdi trimave tė UĒK-sė!

Agimi i hershėm i 9 Majit 2015, zbardhi i kobshėm pėr shqiptarėt e Lagjės sė Trimave tė Kumanovės, sepse soldateska terroriste shtetėrore e shtetit sllavomaqedon me nė krye gruevskit, alijevskit, jankullovskit etj., vrau dhjetė ushtarė tė UĒK-sė, plagosi, kidnapoi dhe burgosi disa tė tjerė, tė cilėt i keqtrajtuan brutalisht, pas arrestimit tė tyre.

Edhe nė kėtė tragjedi tė paparashikuar kombėtare, bijtė dhe bijat mė tė mirė dhe mė tė devotshėm tė popullit dhe tė Kosovės (pėrfaqėsues politikė tė Lėvizjes Vetėvendosje, tė AAK-sė dhe deputet tė Kuvendit tė Kosovės): “ Fetnete Ramosaj ish-luftatėtare e UĒK-sė, Lahi Brahimaj , Time Kadriaj, Rasim Selmani, Anton Quni, Paulin Lekaj., Ganimete Musliu e PDK'sė, Glauk Konjufca, Rexhep Selimi, Albulena Haxhiu, Donika Kada-Bujupi (shefe e grupit parlamentar tė AAK-sė), Daut Haradinaj, Isuf Ahmeti, Smajl Latifi (ish-kryetar i komunės sė Rahivecit, Blerim Kuēi, ish-kryetar i komunės sė uharekės)” (http://www.botasot.info/reklama/varrimi-deshmorev-kumanove6.jpg/), dhjetė luftėtarėt e UĒK-sė, tė vrarė nga terrorizmi shtetėror sllavomawedon nė Lagjėn e Trimave nė Kumanovė, i pritėn, organizuan tubime popullore, orė komemorative, homazhe dhe i varrosėn me nderimet mė tė larta ushtarake dhe kombėtare nė varrezat e dėshmorėve nė Prishtinė.
Tė gjithė kėta ish-luftėtarė tė UĒK-sė, deputetė dhe liderė politikė tė popullit, me sjelljen, me veprimin dhe me ndėrgjegjėn e tyre tė lartė humane, kombėtare patriotike, dėshmuan se e meritojnė tė jenė nė krye tė politikės drejtuese shtetėrore tė Republikės sė Kosovės, jo ata, qė u fshehėn nė “birėn e miut” jugosllavo-komuniste pa asnjė arsye dhe, pa asnjė rrezik qoftė nga brenda a qoftė nga jashtė.

Lavdi trimave tė UĒK-sė, mallkim atyre qė i injoruan dhe i tradhtuan!

Lavdi atyre qė sakrifikuan pėr lrinė dhe pėr ribashkimin e kombit!
Kujtimi i tyre qoftė i pėrjetshėm nė historinė dhe nė mbamendjen e tė gjithė brezave tė kombit shqiptar dhe tė Shqipėrisė etnike.

Ata janė faqja e bardhė dhe e ndritshme e kombit dhe e Shqiperisė etnike, kurse ata larot qė me sjelljet, me rezervat, me dyshimet, me cinizmin, me humorin e zi politik dhe propagandistik dhe me kalkulimet e shkollės ruso-sllave, i injoruan nė format me tė mjera tė propagandės sė zezė antishqiptare, ata janė faqja e zezė e kombit dhe e Shqipėrisė etnike.

Ata nuk kanė tė drejtė njerėzore, as morale, as ligjore, as kombėtare, qė tė jenė nė krye tė shtetit (Tiranė-Prishtinė-Shkup), as tė popullit, sepse me kėtė rast braktisėn popullin, duke u ndarė prej tij, madje, edhe nė “dekė” nuk paten guxim, as dhembje, as pikėllim, qė tė merrnin pjesė nė pėrcjelljen e fundit tė dėshmorėve tė UĒK-sė, tė rėnė mė 9 maj 2015 nė Lagjėn e Trimave tė Kumanovės nga ana e plumbave tė terrorizmit shtetėror tė qeverisė sllavomaqedone.

Derisa populli i priti, i pėrqafoi dhe i varrosi me nderimet mė tė larta ushtarake dhe komnbėtare pėr sakrificėn, pėr meritat dhe pėr flijimin e tyre pėr idealin e lirisė dhe tė ribashkimit tė kombit shqiptar, heronjtė e UĒK-sė tė Kumanovės, tė vrarė nė pusi dhe nė pabesi nga plumbat e soldateskės terroriste shtetėrore sllavomaqedone, mė 9 maj 2015, askush nuk ka tė drejtė t’i quajė “terroristė”, ashtu siē po i quajnė disa “jurishnikė” ēetniko-fashistė filosllavė tė Slobodan Milosheviqit, tė Vojislav Sheshelit dhe tė Arkanit, aktpaditė dhe akuzat e tė cilėve, edhe sot janė nė fujqi nė gjykatat dhe nė organet policore tė Serbisė kundėr guerilėve shqiptarė tė UĒK-sė dhe tė UĒPBM-sė (1998-2015).

Pse u injoruan Ismail Qemali dhe dėshmorėt e Kumanovės?!

-Kur, edhe lufta pėr liri , vdekja dhe varret nuk i bashkojnė shqiptarėt, ēfarė dreqi, duhet tė ndodhė qė tė na bashkojė?

Ata qė injoruan Ismail Qemalin dhe dėshmorėt e Kombit, tė rėnė nė Kumanovė, nuk meritojnė tė jenė pėrfaqėsues legjitimė, as legalė tė popullit, as tė Shqipėrisė, sepse kanė marrė anėn e aleancave dhe tė mafive ruso-sllave neokomuniste ballkanike nė funksion tė zhbėrjes sė identitetit tė qenies shqiptare sipas strategjisė “justifikuese” tė “civilizimit kolonial” ruso-sllav, si zonė e influencės sė sferės tradicionale historike e Piemontit ortodoks sllav nė Ballkan.


Ata “pushtetarė” qė ia kthyen shpinėn pėrurimit tė shtatores sė Ismail Qemalit nė Prishtinė, mė 23 Maj 2015, si dhe nuk morėn pjesė nė homazhet dhe nė varrimin e 10 dėshmorėve shqiptarė-viktima tė terrorizmit shtetėror tė regjimit apartheid dhe kolonizues tė Maqedonisė, ata me sjelljet dhe me veprimin e tyre tė lig, antinjerėzor, antihuman, antitradicional dhe antikombėtar shqiptar, vetė (pa asnjė shtrėngesė), nė sy tė gjithė popullit dhe tė gjithė botės u distancuan nga populli liridashės, qė nga Vlora, Kumanova deri nė Prishtinė vetėm pėr t’i ruajtur kolltukėt dhe pasurinė e tyre, si dhe miqėsinė ekonomiko-tregtare mafioze me armiqtė fqinj serbosllavė.

Pa dyshim se, ata, nė kėtė rast, dėmtuan rėndė interest vitale tė popullit, tė Kosovės, pėrkatėsisht tė Shqipėrisė etnike pėr hir tė interesave tė tyre korrupcioniste mafioze antishqiptare, antievropiane dhe antiamerikane. Ata, kėsisoj, vetė dėshmuan se janė “zezona”, fatkeqėsia dhe tragjikja e Kosovės, pėrkatėsisht e Shqipėrisė etnike dhe e ribashkimit kombėtar shqiptar nė Ballkan. Ata, edhe nė kėtė ditė zie, luajtėn rolin e monarkėve dhe tė despotėve feudalė; ata janė nepotistėt mė brutalė tė kėtij shekulli, mashtruesit, manipuluesit, korrupcionistėt dhe gėnjeshtarėt mė tė mėdhenj tė popullit shqiptar, tė Kosovės-Shqipėrisė etnike, tė BE-sė, tė NATO-s dhe tė Amerikės.

Kolonializmi serbosllav mbi shqiptarėt, ėshtė terrorizėm-krim penal ndėrkombėtar

Pse qeveria sllavomaqedone me bishtat e saj-larot filosllavė tė kryeministrit Nikola Gruevski i vrau, i ekzekutoi, i masakroi, i burgosi, i torturoi dhe i shpalli “terroristė” pjesėtarėt e UĒK-sė, kjo assesi nuk do tė thotė se, edhe shqiptarėt, si dhe kryeksponentėt e zagarisė dhe tė klysharisė filosllave me paēavuret e tyre propagandistike, tė publikuara nė portalet e ndryshme antishqiptare, “kanė tė drejtė” t’i akuzojnė dhe t’i quajnė “terroristė” pjesėtarėt e UĒK-sė, tė cilėt nė shtėpinė-tokėn e tyre, i vrau ushtria terrororiste shtetėrore sllavomaqedone, dhe i cilėsoi “terroristė”, ashtu sikurse nė vitin 2001.

Qeveria sllavomaqedone, qė urdhėroi vrasjen e pjesėtarėve tė UĒK-sė, ėshtė terroriste fashistoide, jo asnjė UĒK, UĒK, UĒPBM, UĒK, nuk janė terrosite, por ēlirimtare kombėtare, qė luftojnė dhe, do tė luftojnė kundėr sundimit tė egėr kolonial serbo-sllav deri nė zgjidhjen e drejtė pėrfundimtare tė ēėshtjes koloniale shqiptare nė Ballkan.

Prandaj, as larot dhe askush tjetėr nuk e ka atė tė “drejtė ekskluzive” filosllave, qė dhjetė ushtarėt shqiptarė tė masakruar nė Lagjėn e Trimave nė Kumanovė, t’i quajė “kriminelė”, “mafiozė” dhe “terroristė”, sepse nuk ishin tė tillė, por ēlirimtarė tė vendit dhe tė popullit tė vet.

Kėtė epitet akuzues ua atribuan bartėsit dhe kryerėsit e terrorit shtetėror sllavomaqedon, kryeministri Nikola Gruevski sė bashku me aleancėn e atij ruso-sllavomaqedone, si dhe disa sahanlėpirės kolaboracionistė dhe tradhtarė shqipfolės-klyshė dhe zagarė tė zgjebosur tė Rusisė dhe tė Serbisė, qė me dekada bredhin poshtė – lart “sokaqeve” dhe “birtijave” tė Serbo-jugosllavisė, tė Evropės dhe tė Rusisė, duke bėrė biznese tė ndryshme me ruso-sllavėt nė kurrizin e lirive dhe tė drejtave tė shqiptarėve; tė paguar dhe tė “dresuar” qė me paēavuret dhe me portalet e tyre tė abonuara tė “shkollės” ruso-serbe, ta “bindin” Evropėn Perėndimore, Amerikėn, NATO-n dhe popullin shqiptar, se shqiptarėt e vrarė dhe tė ekzekutuar nga terrori shtetėror i ushtrisė dhe i policisė sllavomaqedone “ ishin krimenelė” dhe “terroristė”!?

-Kjo ėshtė gėnjeshtėr dhe akuzė e shpifur sikurse 16 vite mė parė kundėr Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės (UĒK), Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare (UĒK), Ushtrisė Ēlirimtare tė Preshevės, Bujanocit dhe tė Medvegjės (UĒPBM) nga ana e regjimeve terroriste-kolonialiste dhe militariste pushtuese serbosllave tė Beogradit dhe tė Shkupit.

Kėtė tezė tė ndėrruar e pohojnė dhe e mbrojnė bishtat filosllavė dhe qeveria sllavomaqedone-ata qė kanė terrrizuar shqiptarėt, duke i vrarė, duke i plagosur dhe, duke i burgosur nė mėnyrė barbarike antihumane dhe anticivilzuese, nė kundėrshtim me tė gjitha rregullat dhe me normat e sė drejtės humanitare ndėrkombėtare.

Mirėpo, tė gjitha ata kolaboracionistė tė qartur dhe injorantė filosllavė, qė nė fromat mė tė ndryshme tė rafinuara antinjerėzore dhe antishqiptare, po luftojnė me ēdo kusht qė dhjetė pesėtarėt e UĒK-sė, tė vrarė nga terrori shtetėror sllavomaqedon, t’i shpallin “terroristė “ dhe “mafiozė” , kėto akuza tė rėnda shpifėse, edhe duhet t’i justifikojnė para gjykatave kompetente vendore ose ndėrkombėtare, ndryshe i prźt verdikti i drejtėsisė qoftė kombėtare, qoftė ndėrkombėtare, sepse pėr shpifjen e “terrorizmit” shqiptar, aty ku nuk ka terrorizėm, duhet tė pėrgjigjen penalisht para gjykatave vendore shqiptare nė Tiranė dhe nė Prishtinė, si dhe para gjykatave evropiane ndėrkombėtare.

Prandaj, tė gjithė “jurishnikėt”- larot mbėshtetės shqipfolės tė regjimit apartheid-terrorist tė Gruevskit dhe “sages” sė tij kriminele vrastare tė shqiptarėve tė pafajashėm, duhet tė rikujtojnė verdiktin gjyqėsor tė popullit shqiptar, qė ia dha kryetradhtarit Esat Pashė Toptani nė Paris, mė 13 qershor 1920. Mirėpo, Toptani pėr “merita tė jashtėzkonashme” antishqiptare, mori edhe shpėrblimin e dytė ngase Serbia e dekoroi dhe e varrosi nė varrezat e heronjve serbė nė Paris tė Francės. Atje figuron lapidari me emrin e tij, i ngritur nga Serbia kolonialiste gjenocidale (1878-2015). Nuk ka mundur tė ndodhte ndryshe, sipas meritave, edhe varri, edhe verdikti i historisė dhe i popullit!

-Pa dyshim, nė njė ditė tė bardhė tė afėrt, kėshtu do tė “shpėrblehen” nga populli, edhe larot-“jurishnikėt” antishqiptarė tė S.Milosheviqit, tė Sheshelit, tė Arkanit dhe tė Gruevskit, tė cilėt me paēavuret e tyre tė zeza antishqiptare po e gėnjejnė dhe po e dezinformojnė opinion kombėtar dhe ndėrkombėtar se gjoja 10 tė vrarit dhe tė masakruarit e UĒK-sė nga ana e regjimit vrastar sllavomaqedonė, “janė terroristė”!?

-Ja, kjo “ėshtė e vėrteta” e asaj zagarie dhe klysharie serbosllave (1989-2015), qė po lufton ta “bindė” botėn ndryshe nga ajo qė ndodhi mė 9 Maj 2015 nė Lagjėn e Trimave nė Kumanovė.

Prandaj, jo vetėm kjo farė “fuqie e shtatė” ēetniko-fashiste rusofile, por edhe tė gjithė ata liderė politikė, qė kanė kapur shtetin “ pėr bishti” nė tė gjitha hapėsirat e Shqipėrisė etnike, duhet tė vėnė gishtin nė kokė, dhe tė pyesin veten, interest e kujt po i mbrojnė ata, tė kolonizatorėve dhe tė imperialistėve ruso-sllavė apo tė kombit tė vet dhe tė Shqipėrisė etnike?

Ai qė nuk e do, dhe nuk e mbron popullin dhe atdheun e vet, ai se do asnjė popull nė botė, as Amerikėn, as BE-nė e as NATO-n, vetėm “xhepin” dhe pėrfitimet e veta karrieriste politike, ekonomike, tregtare dhe mafioze.

Prandaj, rrenave dhe mashtrimeve dezinformuese tė zagarisė dhe tė klysharisė rusofile, serbofile, bullgarofile, qė pėr “100 euro” e djegin UĒK-nė, Kosovėn dhe Shqipėrinė etnike, nuk duhet besuar, as krijjuar kurrfarė hapėsire mediatike, as politike qoftė nė kuptimin e ngushtė apo tė gjerė, por ata duhet injoruar, pėrgėnjeshtruar dhe luftuar me armėn e sė VĖRTETĖS si elita politike, ashtu edhe e gjithė intelegjenica pėrparimtare kombėtare shqiptare, jo tė fusin “kokėn nė zallė”, duke kapitulluar para gėnjeshtrės, mashtrimit, tradhtisė dhe pabesisė qė po i bėhet popullit shqiptar- bijėve dhe bijave mė tė mirė dhe mė besėnikė tė UĒK-sė, qė po sakrifikojnė dhe po vriten pėr ēlirimin, pėr lirinė dhe pėr ribashkimin e tij brenda kufive natyrorė, historikė dhe gjeopolitikė vetėm tė Shqipėrisė etnike autoktone, jo pėr kurrfarė “Shqipėrie tė Madhe”, tė trilluar dhe tė “patentuar” nga serbo-sllavėt e Ballkanit.

Po ashtu, nuk duhet besuar, as bashkėpunuar, as populli, as Evropa, as Amerika e as NATO-ja me atė “soj” tė liderėve politikė shqiptarė, qė me keqsjelljet dhe me keqveprimet e tyre politike, janė dėshmuar dhe legjitimuar para popullit, para Evropės dhe para botės si grabitēarė, korrupcionistė, nepotisė, pėrēaės dhe shfrytėzues tė egėr tė popullit, qė nė saje tė djersės dhe gjakut tė tij, tanimė, janė pasuruar dhe bėrė milionerė , duke e varfėruar dhe, duke e lėnė tė papunė mbi 50 pėr qind dhe, duke e lėnė tė pazhvilluar dhe tė paperspektivė evropiane.

Nė pėrmbyllje tė kėsaj "teme", pėr tė gjithė shqiptarėt, qė e duan dhe e kanė zemėr kombin dhe atdhuen e vet, ja njė mesazh i fuqishėm realist kėshillėdhėnės dhe shumėdomethėnės njerėzor, edukativo-arsimor-kombėtar dhe patriotik nga kėngėtarja e merituar e Shqipėrisė etnike, Shkurte Fejaza:

"Po iu jap njė porosi,
Kėmba e huaj keq iu rri,
Nuk durohet gjithė vaji i fėmisė,
Ēonu tė gjithė nė shėrbim t'lirisė."


Ky mesazh me vlerė antologjike kombėtare shqiptare, shpehur pėrmes kėngės sė Shkurte Fejza, stigmatizon: indiferencėn, oportunizimin, demgagjinė, sadizmin, antihumanizmin, tradhtinė, pabesinė, heshtjen absurde, vetėkėnqėsinė nėn prangat e skllavėrisė sė huaj sllave ballkanike, qė nga tė gjitha kėto tė zeza tė panumėrta mbi kokėn dhe mbi djepin e shqiptarit, bėnė qė me shekuj tė mos pushojė as “vaji e as loti i fėmijės”!

Pra, qė tė marrė fund pėrgjithmonė vrasja, masakrimi, rėnkimi dhe vaji i fėmijėve tanė, ua kemi borxh, qė atyre, t’ua dhurojmė buzėqeshjen e lirisė, tė gėzimit, tė rrojtjes nė paqe, nė siguri dhe nė mirėqenie tė plotė, ashtu sikurse tė gjithė fėmijėt e tjerė tė Ballkanit dhe tė Evropės, e jo baballarėt,vėllėzėrit, motrat dhe nėnat e tyre, qė po luftojnė pėr lirinė dhe ekzistencėn e tyre, t’i quajmė “terroristė”, sepse ata, para gjithė Evropės dhe gjithė botės kanė dėshmuar tė kundėrtėn, se janė vetėm ēlirimtarė tė popullit dhe tė atdheut tė vet, tė robėruar nga sundimet e egra tiranike serbo-sllave (1878-2015).

Duke qenė se edhe autori i kėtij shkrimi, ėshtė viktimė e terrorizmit dhe e gjenocidit serbo-sllav (1989-1999) tė Serbisė sė Slobodan Milosheviqit, kurrė nuk e ka kursyer, mbrojtur, jusitifkuar, as nuk do tė justifikojė asnjė terrorizėm nė botė, ndaj, nuk do ta kursej asnjė lloj terrorizmi serbo-sllav, as sllavomaqedon, as sllavomalazez tė ushtruar mbi popullin tim, as nė Kumanovė, as nė Shkup, as nė Tetovė, as nė Preshevė, as nė Tuz, as nė Ulqin e as nė Ēamėri…, dhe, nė asnjė pėllėmbė tė atdheut tim-Shqipėrisė etnike, sepse terrorizmi ėshtė kolera e gjithė njerėzimit, tė cilin duhet ndėshkuar me tė gjitha mjetet dhe instrumentet juridike ligjore, kudo nė botė, ndaj, edhe nė Ballkan.

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Prof. Dr. Mehdi Hyseni
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 45 vizitorë
Lexuar: 585 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Dy qingjat dhe dy lugėt
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:16
Shėnjimi i Pavarėsisė sė Republikės sė Kosovės, ishte plotė befasi. Aventurat e Fatmir Limės, e lindėn kopilin (Aneks marrėveshjen), ripėrtėritja e marrėve...
Keqkuptimi i intelektualėve me popullin dhe a...
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:13
Intelektualėt pėrkojnė me dimensionin e cilėsisė, kurse populli me atė sasisė. Ėshtė natyrale qė intelektualėt tė shohin me skepticizėm sjelljet dh...
Shteti “ka vdekur”
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:07
Aty ku ligjin e bėn dhe e sundon e paligjshmja, e palejuara, papėrgjegjshmėria, antiligji dhe antishteti; aty ku sundon kusaria, vjedhja dhe krimi e korrup...
Jo president e as kryeministėr tė pėrbashkėt,...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 17:00
*** Kryeministri aktual i qeverisė sė Shqipėrisė, Edi Rama nė fjalėn e rastit nė Kuvendin e Kosovės, mė 17 shkurt 2018, duke uruar 10-vjetroin e pavarėsis...
VETĖM AMIQTĖ E POPULLIT DHE PARTITĖ NĖ PUSHTE...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:53
...NDAJ BĖN GJITHĒKA, QĖ ISHTE E MUNDUR....DHE IA DOLĖN PĖR TA BĖRĖ LĖVIZJEN VV, PIKĖ E PESĖ!?...DHE SOT, LUAJNĖ ME FLAMURIN KOMBĖTAR, DUKE E HEQ ATĖ FLAMU...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi